Kybartuose įsikūrusi UAB „Mobvita“ į biohumuso gamintojų gretas įstojo ne taip seniai – beveik prieš porą metų, tačiau kybartiečių atėjimas į vadinamąją sliekų augintojų rinką kilstelėjo šią gamybos sritį į aukštesnį lygį.
Bendrovės direktorius Audrius Mockaitis pasakojo, kad rengdamiesi gaminti biohumusą pirmiausia išstudijavo visas šio verslo galimybes ir nusprendė pritaikyti buvusios Kybartų prekybos įrengimų gamyklos patalpas įrengti patogioms automatinėms lodžijoms. Jose milijonai sliekų netrukdomi dirba pritemdytoje, drėgmės prisotintoje patalpoje, kurioje nuolat palaikoma pastovi temperatūra. „Darbininkams“ šerti naudojamas unikalus bendrovės sukonstruotas gaminys – šėrykla-dozatorius. Vienos automatizuotos lodžijos ilgis – 35 m, plotis – 1, 5 m, aukštis – 0, 6 m. Per vienus metus, laikantis tinkamų technologinių parametrų, iš vienos lodžijos galima gauti iki 150 t kokybiško vermikomposto.
Pirmąją sliekų bandą bendrovė įsigijo iš Patunkiškių kaime jau senokai veikiančios UAB „Vigrema“. Dabar greta įrengtose veisyklose sliekus veisia patys.
A. Mockaičio teigimu, organinės kilmės ekologiškai švarus kompostas gaunamas iš kraikinio mėsinių galvijų mėšlo, šienainio ir pakratams naudojamo šiaudų likučio. Mišinys kompostuojamas pagal specialią technologiją, kuri leidžia tai padaryti greitai ir kokybiškai. Mėšlą pagal sutartis UAB „Mobvitai“ tiekia Marijampolės krašto mėsinių galvijų augintojai.
– Žaliavą, pavirtusią kompostu, papildomai džioviname ir smulkiname su mechanizmais. Esame užsakę daug tyrimų ES akredituotose laboratorijose, kuriose nustatyta, kad šis kompostas yra didelės vertės dėl jo sudėtyje esančios organinės medžiagos kiekio bei pagrindinių elementų – azoto, fosforo ir kalio – kiekio. Apskritai visa mūsų produkcija – organinės kilmės, be piktžolių sėklų ir ligų sukėlėjų, puikiai „pamaitina“ nualintas dirvas ir gerina jų derlingumo, trąšos gerai tirpsta vandenyje, neturi poveikio dirvos rūgštingumui. Didelis organinės medžiagos kiekis yra labai svarbus siekiant padidinti žemių derlingumą ir nepakeičiamas jokiomis cheminėmis ar mineralinėmis trąšomis. Juo labiau kad mūsų produkcija tinka naudoti ekologinėje gamyboje pagal visus nustatytus reikalavimus, – pasakojo bendrovės direktorius.
UAB „Mobvita“ gamina ir tiekia ūkininkams ne tik kompostą, biohumusą, bet ir aukštos kokybės inovatyvias organines trąšas.
Pagrindinis produktas – skystos mikroelementinės trąšos „Humic life“, gaminamos iš aukštos humifikacijos lygio mėsinių galvijų mėšlo komposto ir leonardito humino rūgščių. Šios trąšos skirtos augalų tręšimui per lapus, sodinamosios medžiagos apdorojimui bei dirvožemio struktūros praturtinimui ir pagerinimui. Jos skatina sėklos daigumą, didina derlingumą net iki 30 proc. ir turi daug kitų puikių savybių, kurios ištirtos pasitelkiant šios srities mokslininkus. Svarbiausia, kad produktas nėra pavojingas, be cheminių ar mineralinių priedų. Jis yra išfiltruotas ir tinka purkšti šiuolaikiniais automatizuotais purkštuvais, o tai yra labai svarbu šiandieniniams ūkininkams.
Kybartuose gaminamos produkcijos efektyvumą gerai apibūdina moksliniai tyrimai. Mokslininkų nuomone, dirvožemio tausojimas, jo derlumo palaikymas yra nuolatinis darbas, o ne vienkartinė priemonė. Naudojant tokius ekologiškus produktus pagerėja augalams augti reikalingos dirvos savybės, gausėja organines liekanas skaidančių mikroorganizmų, kurie dirvoje esančias maisto medžiagas perdirba taip, kad augalai galėtų jas įsisavinti. Atsiranda daugiau mikroorganizmų, slopinančių augalų ligas. Naudojant biologinius preparatus praktiškai nebelieka mineralinių trąšų poreikio, todėl neteršiama aplinka, o žemdirbiai gali sutaupyti pinigų.
Biohumuso produktų poveikis – ilgalaikis. Preparatai dirvoje „dirba“ daugiau nei trejus metus. Palyginti su kitais kompostais, sliekų gaminamame biohumuse yra dešimtimis kartų daugiau augalų lengvai įsisavinamų maisto medžiagų. Per sliekų žarnyną perėjusiose atliekose pagausėja kalcio, magnio, fosforo, mikroelementų, jos turi baktericidinių savybių, randama biostimuliatorių ir fermentų. Tyrimais yra nustatyta biohumuso savybė „surišti“ dirvožemyje ir organinėse atliekose esančius radionuklidus bei sumažinti nitratų, sunkiųjų metalų patekimą į augalus.
– Mūsų bendrovė pasiruošusi bendradarbiauti individualiai su kiekvienu ūkiu, konsultuoti, nustatyti reikiamas tręšimo humusu normas pagal auginamą kultūrą bei padėti „renovuoti“ nualintus dirvožemius. Mes skatiname bendradarbiauti ir kitus biohumuso gamintojus, galime padėti jiems įsirengti automatizuotas lodžijas su visu technologiniu aptarnavimu, konsultavimu ir priežiūra, – sakė bendrovės direktorius.
Šiuo metu visą sliekų ūkį prižiūri keturi darbuotojai. Jiems darbo vietos sukurtos pasinaudojant Užimtumo tarnybos pasiūlyta programa neįgaliesiems.
Bendrovės gaminama produkcija susidomėję ne tik rajono ir šalies ūkininkai. Neseniai UAB „Mobvita“ kartu su partneriais – UAB „Biodinamika“ – Niurnberge dalyvavo tarptautinėje natūralių maisto produktų parodoje „Biofach“. Čia jų produkcijos pavyzdžiais susidomėjo atstovai iš keliolikos pasaulio šalių. Gali būti, kad Kybartuose gaminami ekologiški preparatai greitai išeis į plačią tarptautinę rinką.
Kristina Žalnierukaitytė