Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Suvalkijos žemdirbių šie metai nelepino

Marijampolės krašto žemdirbiai jau įprato metus skaičiuoti nuo vienos derliaus šventės iki kitos. Tai tarsi atskaitos taškas. Tradicinė šventė „Sūduvos kraitė 2021“ mylinčius žemę ir ją dirbančius šį spalį sukvietė jau vienuoliktąjį kartą. Paaiškėjo, kad šie metai ūkininkų nedžiugino, bet per daug ir nealino.

Įvertino ne tik už darbštumą

Šventės šeimininkas Marijampolės meras Povilas Isoda apgailestaudamas sakė, kad dėl COVID-19 šiemet teko kiek siaurinti jos programą ir kai ko atsisakyti, tačiau padėkų žemdirbiams nepagailėta. Meras padėkojo visiems žemės ūkį puoselėjantiems lygumų krašto derlingose žemėse bei tiems, kurie gražina savo sodybų aplinką, triūsia sodininkų bendrijose ir ten užaugina uogų, daržovių.

Marijampolės meras P.Isoda šventėje įteikė vienuolika savo padėkų savivaldybės teritorijoje ūkininkaujantiems žemdirbiams, plėtojantiems šeimos ūkius, tęsiantiems senelių ar net prosenelių ūkininkavimo tradicijas, taip pat kuriantiems verslus, įgyvendinantiems inovatyvias idėjas bei entuziastams, gaivinantiems kaimo bendruomenes.

Ūkininkui Giedriui Aleknavičiui įteikta padėka už pažangų ūkininkavimą ir perspektyvaus augalininkystės ūkio plėtojimą. Mero dėmesį atkreipė dar du augalininkystės ūkių šeimininkai. Už sėkmingą šeimos ūkio plėtojimą augalininkystės srityje meras dėkojo ir ūkininkei Indrei Barišauskienei, o augalininkystės ūkio šeimininkui Karoliui Borutai – už meilę gimtajai žemei, jaunatvišką entuziazmą ir optimizmą, įgyvendinant savo svajones ūkyje.

Ūkininkui Remigijui Samsanavičiui meras dėkojo už pasiryžimą ir nuolatinį darbą plėtojant bei puoselėjant mišrų ūkį. Mindaugui ir Ievai Smilgiams – už verslo įkūrimą savo šeimos ūkyje ir darbo vietų sukūrimą. MB „Suvalkijos svirpliai“ savininkams Gretai ir Vaidui Budreikams, įkūrusiems svirplių auginimo fermą bei užsiimantiems jų perdirbimu, padėkota už inovatyvių idėjų ir ekologiško produkto kūrimą. Mero padėka atiteko ir Dariui Akeliui už žirgininkystės plėtojimą bei Marijampolės vardo garsinimą žirgų varžybose.

Ilgamečiam sodininkui Pranciškui Jokimaičiui P.Isoda dėkojo už sodininkystės ir gražiai tvarkomos sodininkų bendrijos aplinkos tradicijų puoselėjimą. Teresei Marijai Pėtelienei padėka atiteko už etnokultūrinių tradicijų puoselėjimą ir linininkystės darbų gaivinimą, sutelkiant Šunskų seniūnijos kaimo bendruomenės „Gegužraibė“ žmones, o Dovydui Stralkui – už aktyvią visuomeninę ir kultūrinę veiklą, rūpinimąsi savo kaimo bendruomene.

Mero padėkos taip pat įteiktos dviem dešimtims tradicinio konkurso „Žydinti Marijampolė 2021“ nugalėtojams, pavyzdingai tvarkantiems savo namų ar kitą aplinką, jų gretose – ne tik savivaldybės gyventojai, bet ir bendruomenės, ugdymo įstaigos.

„Metų ūkio“ nugalėtojai

Šventėje apdovanoti ir konkurso „Metų ūkis 2021“ nugalėtojai. Šiemet pirmosios vietos laimėtojais tapo Kristina ir Tomas Bagdonai. Pirmoji vieta jiems skirta už darbštumą ir atkaklumą siekiant gerų ūkininkavimo rezultatų. Antrosios vietos laimėtoju pripažintas ūkininkas Tomas Lekeckas už pažangų augalininkystės ūkio vystymą ir gerus metų rezultatus. Trečiosios vietos nugalėtoju tapo ūkininkas Teisutis Žukauskas už meilę žemei ir žemdirbiškų tradicijų puoselėjimą.

Žemdirbiams neprarasti nuotaikos ir ūpo linkėjo šventėje dalyvavęs bei žemės ūkio ministro padėkas atvežęs ŽŪM viceministras Paulius Lukševičius. „Noriu visiems palinkėti gausaus derliaus, gero rezultato, didelio pelno ir, svarbiausia šiais neramiais laikais, sveikatos“, – suvalkiečiams kalbėjo P.Lukševičius bei įteikė žemės ūkio ministro padėkas dar šešiems Marijampolės savivaldybės ūkininkų ir ŽŪB atstovams. Žemės ūkio ministro padėkas į savo ūkius parsivežė Dangirutė Kazakevičienė, Paulius Gvazdaitis, Padovinio žemės ūkio bendrovės pirmininkas Gintautas Gumauskas, Mykolas Šveikauskas, Kristina, Vitas ir Juozas Bekampiai, Kęstutis Mykolaitis.

Patys apdovanoti ūkininkai patikino, kad šie metai jiems buvo prastesni nei praėjusieji. Nors pavasaris žadėjo gerą derlių, o škvalų, stichijų šiame krašte nebuvo, derlingumą sumažino vasaros karščiai, sausra. Suvalkiečiams smagu, kad bent grūdų supirkimo kainos kilo, tad kažkiek kompensavo gamtos padarytus nuostolius. Ūkininkai apgailestavo, kad plėsti ūkių jau nebėra kur, visos žemės išnuomotos arba išparduotos. Padidinti ūkių apimtis – jau beveik neįmanomas uždavinys. Nors nuotaikos nebuvo nei prastos, nei labai džiugios, Marijampolės ūkininkams linkėta ir toliau tęsti žemdirbystės tradicijas, puoselėti savo kraštą, o kitais metais vėl susirinkti į derliaus šventę.

Sukūrė šventę sau ir kitiems

Šurmulio netrūko ir J.Basanavičiaus aikštėje vykusiame gausiame rudeniniame „kermošiuje“, kur buvo ir savų muzikantų. Savo gaminius siūlė amatininkai, buvo galima įsigyti kulinarinio paveldo produktų, gardumynų, rankų darbo kūrinių. Pradžiugino gausi sodinukų mugė.

Iš rudens gėrybių ir įvairių gėlių spalvingas rudenines kompozicijas sukūrė beveik dešimties lopšelių-darželių, Patašinės daugiafunkcio centro, Liudvinavo Kazio Borutos ir Igliaukos Anzelmo Matučio gimnazijų bendruomenių nariai.

Pajudėti kvietė nuotaikingi respublikinio festivalio „Jotvingis 2021“ liaudiškų šokių kolektyvų pasirodymai bei muzikinė dovana – marijampolietės Irūnos Puzaraitės ir Mariaus Jampolskio koncertas, tiesa, jis džiugino Marijampolės kultūros centre, o ne aikštėje.

Šventėje buvo privaloma laikytis visų saugumo reikalavimų, nes sugužėjo ne tik vietos žemdirbiai, bendruomenių atstovai bei jų šeimos, bet ir nemažai svečių.

Rekomenduojami video