Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Suvaidinta meilė ir „mirties kokteiliai“

Ateinančią savaitę Kauno apygardos teismas turėtų atversti gana skandalingą marijampoliečio Tado Viselgos (36 m.) baudžiamąją bylą dėl trijų artimų žmonių klastingo nužudymo. Pats kaltinamasis iki teismo kaltę kategoriškai neigė. Jo kalte vis dar negali patikėti ir ne vienus metus Tadą pažįstantys Viselgų šeimos kaimynai, šeimos draugai, bendramoksliai, kiti artimieji. Jie spėlioja, ar tvarkingos šeimos sūnus tikrai galėjęs tapti godulio turtams įkaitu? Tokių istorijų Lietuvoje, beje, jau būta.

Ištyrė per metus

Teisėsaugininkai, tyrę visus tris įtariamus nužudymus, dar pernai sausį, kai pradėjo rutuliotis ikiteisminio tyrimo duomenys, praminė T. Viselgą serijiniu žudiku. Iš pradžių skelbta, kad marijampolietis įtariamas paskandinęs dvi savo artimas drauges, o dėl tėvo nužudymo ir senelių esą mįslingų mirčių, kaip tuokart ūžte ūžta Marijampolėje, pareigūnai nekalbėjo. Jie teigė, kad pirmiau reikėtų atlikti palaidotųjų ekshumaciją.

Dabar, praėjus metams, Generalinė prokuratūra pranešė, kad T. Viselga yra kaltinamas 3 žmonių nužudymu – savo tėvo ir dviejų draugių. Ikiteisminį tyrimą pradėjo Marijampolės teisėsaugininkai, bet „dėl tyrimo sudėtingumo ir būtinybės atlikti daug specifinių, nestandartinių veiksmų“ netrukus perėmė Lietuvos kriminalinės policijos biuras. Tyrime dalyvavo ir įvairaus pobūdžio kriminalistinių tyrimų specialistų, o viskam vadovavo Generalinės prokuratūros prokuroras Zdislavas Tuliševskis. Jis ir kaltins T. Viselgą teisme.

Pirmasis teismo posėdis jau turėjo įvykti vasario 22-ąją, tačiau neįvyko dėl kaltinamojo advokato ligos. Dabar kitas posėdis numatytas kovo 14-ąją.

Naivu būtų tikėtis, kad sudėtinga ir nemenkos apimties byla būtų išnagrinėta per kelis teismo posėdžius. Juolab kad kaltinamasis bent jau iki šiol nepripažino jam mestų kaltinimų. Tačiau vyrą kaltinantys pareigūnai, atrodo, labai tiki tuo, ką atliko per tyrimą, antraip T. Viselga, dėl pirminių įtarimų suimtas pernai sausį, greičiausiai jau būtų išleistas iš belangės ir teismo dienos lauktų paskyrus jam švelnesnę kardomąją priemonę. Bet suėmimo terminas marijampoliečiui vis tęsiamas, nors jo advokatas skundu štai ir vasario 22-ąją Lietuvos apeliacinio teismo (LApT) prašė suėmimą panaikinti. Gynėjas tame skunde tikino, kad T. Viselga neketina niekur slėptis ir nedarys naujų nusikaltimų. Bet LApT trijų teisėjų kolegija nutarė mananti kitaip, nes T. Viselga anksčiau jau teistas (vadinasi, linkęs nusikalsti) ir turi ryšių bent jau Vokietijoje, kur išvykusi darbuojasi ir gyvena jo motina.

Tėvas mirė staiga

Jeigu kaltinimai būtų įrodyti teisme, T. Viselgai gresia pati griežčiausia bausmė.

Kaip skelbiama Generalinės prokuratūros pranešime, T. Viselga kaltinamas tuo, kad 2011-ųjų gruodžio 30-osios vakarą, turėdamas tikslą nužudyti savo tėvą Vidmantą Viselgą (52 m.) ir tada užvaldyti didelio šeimos buto dalį, kuri priklausė tėvui, namie į degtinės butelį įbėrė psichotropinės medžiagos, nes žinojo, kad tėvas vaišinsis su svečiu. Šie du vyrai išgėrė tą degtinę. Svečias – mažiau, tad jam, kaip vėliau nustatyta, buvo nežymiai sutrikdyta sveikata. O V. Viselga „mirties kokteilio“ išgėrė daug daugiau ir visai netrukus mirė, sėdėdamas savo bute ant fotelio. Tokį jį rado paties Tado iškviesti policininkai. Jie tegalėjo stebėtis, kad mirė dar nesenas vyras, smurto žymių neaptiko, įtarimų niekas nesukėlė, o labai susijaudinęs ir, rodės, itin išgyvenantis sūnus Tadas niekaip neišsidavė.

V. Viselga buvo palaidotas Sasnavoje, arčiau gimtųjų savo vietų. Kapą pastaruoju metu pavyzdingai tvarkė pats Tadas. Kartu jis patvarkydavo ir kažkieno nelankomą kapą greta. Tuo jaunas vyras toliau pelnė pažįstamųjų gerus vertinimus ir pagyras, verčiančias šiandien dvejoti „rūpestingo, tvarkingo, atidaus sūnaus“, kaip sako Tado aplinkos žmonės, kalte ir klasta, žiaurumu.

Ikiteisminis tyrimas dėl V. Viselgos staigios mirties tuokart buvo nutrauktas. Jis buvo atnaujintas tik 2015-ųjų sausį, kai pareigūnai gavo velionio sūnų kaltinančios informacijos. Tad dabar jau teigiama, kad V. Viselga staiga mirė nuo išgertos degtinės, kurios poveikis buvo sustiprintas psichotropine medžiaga.

Draugė paskendo

Kitas nužudymas, kaip įtariama po ikiteisminio tyrimo, lygiai tokiu pat būdu ir dėl to paties – dėl turto – įvykdytas 2014-ųjų spalio pabaigoje.

Spalio 25-osios vidurdienį netoli Marijampolės, Balsupių kaime, buvo rasta, kaip spėta, pakelės tvenkinyje prigėrusi marijampolietė Zina B. (44 m.), pastaruoju metu dažniau gyvendavusi Danijoje, kur dirbo barmene. Moteris tuo metu atostogavo gimtinėje. Ištekėjusios moters pavardę turėjusi Zina B. artimai bendravo su T. Viselga daugiau nė metus. Esą kartą jis ją pavėžėjo, ir draugystė užsimezgė.

Po Zinos B. mirties artimieji neslėpė pasigedę nelaimėlės turėtų pinigų. Žvilgsniai nukrypo į moters draugą T. Viselgą, kuris buvo paskutinysis, bendravęs su ja, tačiau pareigūnai tuokart operatyviai nenustatė jokių šio draugo kaltės įrodymų.

Gi dabar kaltinamajame akte teigiama, kad T. Viselga, apakintas godulio svetimam turtui, nes žinojo, kad artima tapusi draugė turi nemažai pinigų, lemtingąjį kartą susitikęs irgi apgaule apsvaigino ją tos pačios psichotropinės medžiagos ir alkoholio „kokteiliu“, tada, laukdamas, kol moteris bus bejėgė, vežiojosi ją automobiliu, vakare nusivežė prie vandens telkinio ir nustūmė į vandenį, sugriebęs panardino jos galvą ir laikė, kol nelaimėlė prigėrė. Imituodamas nelaimingą atsitikimą, iš moters jis pavogė per 2200 eurų.

Kai negyvą moterį tvenkinyje pirmieji rado pro šalį keliu važiavę žmonės ir iškvietė pareigūnus, šie nužudymo neįtarė. Nusikaltimą įtarė tik mirusiosios artimiausi giminaičiai, iššniukštinėję nelaimės vietą. Jiems buvo keista, kad moters kūnas buvo vos apie pusę metro nuo kranto, ant kranto rasta jos rankinė ir pusė butelio brendžio. Artimieji netikėjo nei nelaimingo nutikimo versija, nei savižudybės. Jiems kilo klausimų: kaip ir su kuo Zina B. atsidūrė Balsupiuose – prie tvenkinio šaltą rudenį? Kodėl purviname kelyje nebelikę moters aukštakulnių, kuriais tuokart ji avėjusi, žymių? Kur dingę jos pinigai? Visa tai trikdė artimųjų ramybę ir skatino giliau domėtis tyrimu.

Mirtis buto vonioje

O tuo metu T. Viselga, kaip skelbia kaltinamasis aktas, jau kurpė naują analogišką planą.

Taigi įtariama, kad 2014-ųjų gruodžio 13-ąją ar 14-ąją, praėjus pusantro mėnesio po Zinos B. mirties, T. Viselga lygiai taip pat „padėjo“ numirti Marijampolėje tuo metu gyvenusiai Rusijos pilietei Galinai Z. (37 m.). Ši užsienietė, turėjusi leidimą gyventi Lietuvoje, Marijampolėje buvo įkūrusi visuomeninę rusakalbių draugiją, turėjo butą T. Viselgos motinos kaimynystėje, o su T. Viselga palaikė artimus ryšius.

Gruodžio 14-osios popietę moteris buvo rasta mirusi savo užrakintame bute – vonioje, lyg būtų maudžiusis ir užklupta mirties. Ant stalo stovėjo pustuštis viskio butelis ir du stikliukai, aplinkui buvo netvarkingai išmėtyti moters apatiniai drabužiai, kaip tai vėliau liudijo bute lankęsi kaimynai, atsivesti paties T. Viselgos, neva negalėjusio patekti į draugės butą, tuo metu pagal sandorį jau priklausiusį jam.

Ekspertai tuokart vėl neaptiko jokių smurto žymių ant moters kūno, tad apie jokį nužudymą nebuvo nė kalbos. Tik kur kas vėliau pareigūnus pasiekė žinia, kad mirties išvakarėse rusė pardavė savo butą būtent T. Viselgai, o pinigų, gautų už butą, neaptikta. Tada teisėsaugininkų ir buvo pradėta giliau domėtis marijampoliečiu T. Viselga.

O dabar oficialiame kaltinime rašoma, kad T. Viselga, pusmetį palaikęs artimus ryšius su Galina Z., buvo pasižadėjęs ją vesti. Tik prieš tai donžuanas įkalbėjo moterį sudaryti jos dviejų kambarių buto pirkimo-pardavimo sutartį, pagal kurią kaltinamasis įgijo ir neva sumokėjo jai per 17 000 eurų. Atvykęs pas šią draugę į namus, T. Viselga pagamino jau kelis kartus patikrintą „mirties kokteilį“ ir pavaišino moterį. Nelaimėlei dėl išgerto gėrimo ūmiai sutriko širdies veikla – įvyko mirtis. O kaltinamasis imitavo nelaimingą atsitikimą – neva moteris prigėrusi savo buto vonioje.

Beje, ir šiuo atveju nelaimėlės artimieji nepatikėjo nei nelaime, nei savižudybe (esą sirgo depresija). Anot moters draugių, ji pastaruoju metu buvo pilna gyvenimo džiaugsmo, turėjo daug ateities planų. Todėl draugės įtarė artimą Galinos draugą Tadą – žinojo, kad jis teistas, vaikščiodavęs registruotis į policiją ir, beje, kažkodėl aktyviai vengdavęs Galinos draugių.

Dairėsi naujos aukos?

Kai mirusių abiejų moterų artimieji nenustojo varstyti Marijampolės policijos ir prokuratūros kabinetų durų, kai net ir pas miesto merą nuėjo pasidalyti savo įtarimais ir esą abejingu policininkų darbu, kai vienos iš moterų namiškiai kreipėsi į vietos žiniasklaidą, policininkai, jau turėdami ir galutines ekspertų išvadas dėl abiejų moterų mirties priežasties, buvo priversti atkreipti gilesnį dėmesį į nustatytus sutapimus abiejų moterų nelaimėse: prieš mirtį abiejų moterų gerta alkoholio, pastiprinto psichotropiniais vaistais, mirtis įvykusi vandenyje (tvenkinys ir vonia), šmėžuoja tas pats artimas draugas...

Beje, iki šiol Marijampolėje kalbama, kad tik savo įtarumo, gudrumo, baimės ir padorumo dėka nauja T. Viselgos, ilgai lydėto sėkmės, auka netapo išvaizdi marijampolietė, kiek vyresnė už T. Viselgą, apie kurią rėžė sparną taip pat simpatiškas ir labai tvarkingos išvaizdos šis vyras. Esą šeimos moteris jau kurį laiką liūdėjo dėl pablogėjusių santykių savo šeimoje ir ketino skirtis su turtingu sutuoktiniu. Tai sužinojęs T. Viselga neva pasiūlė moteriai savo vyrą... numarinti, kad jai liktų visas jo turtas, o kartu prasitarė, kaip tai padaryti ir kad jis jau padaręs taip dviem moterims. Naujoji draugė vaizdavo, kad netiki T. Viselgos pasakojimu, bet esą labai susidomėjo, o netrukus ji įskundė mirties nešėją policijai.

Tiesa, šių kalbų Marijampolės teisėsaugininkai „Akistatai“ nepatvirtino, bet ir nepaneigė, tad galima jomis tikėti, galima ir ranka numoti.

O pagal kaltinamąjį aktą dabar teigiama, kad savo tėvą ir dvi bejėgiškos būklės moteris kaltinamas iš savanaudiškų paskatų ir kitų žmonių gyvybei pavojingu būdu nužudęs T. Viselga gali sulaukti laisvės atėmimo bausmės iki 20 metų arba net iki gyvos galvos.

Stiprus kvaišalas

Kaip minėta, antrankiai T. Viselgai buvo uždėti pernykščio sausio pabaigoje, kai vyras, planavęs išvykti į Vokietiją, kur gyvena ir dirba jo mama, buvo iškviestas į Marijampolės policijos komisariatą neva apklausai dėl vienos iš minėtų moterų mirties. T. Viselga nenujautė, jog pareigūnai jau žino apie mirusių moterų kraujyje aptiktą alkoholį ir vaistų pėdsakus.

Beje, jis pasirinko vaistus, kurie, sumaišyti su alkoholiu, ir svaigina, ir slopina, ir paralyžiuoja centrinę nervų sistemą bei judesius. Jie veikia taip, kad jo pavartojusiam žmogui nurodoma nevairuoti kelias paras, taip pat įspėjama, jog šis vaistas, sumaišytas net ir su nedideliu alkoholio kiekiu, kelia piktumą ir agresiją, stiprina svaigulį.

Vaistinėse šie vaistai parduodami tik pateikus gydytojo receptą. Šių, galima sakyti, nuodų buvo rasta T. Viselgos bute per kratą. Įtariamasis aiškino, kad tai tėvo likę vaistai, kurių jis davęs ir neva vienai iš mirusių savo draugių, kamuotai nerimo.

Be to, teisme turėtų paaiškėti, ar tyrėjai teisingai nustatė, kad T. Viselga turėjo artimų ryšių su vienu farmacininku, galėjusiu aprūpinti minėtomis tabletėmis dabar kaltinamą vyrą.

Kad T. Viselga būtų kaip nors kitaip susijęs su kvaišalais, anot pareigūnų, žinių neturima.

Tylus, gero veido

T. Viselga ir anksčiau jau turėjęs reikalų su teisėsauga. 2008 metais jis teistas už neteisėtą disponavimą šaunamuoju ginklu, o po to Vokietijoje marijampolietis teistas už vagystę.

Tačiau šiaip Marijampolėje T. Viselga apibūdinamas palankiai: malonus, kultūringas, draugiškas. Anot kaimynų, tai simpatiškas, tylus, ramus, paslaugus vyrukas, pavyzdžiui, visuomet pabučiuodavęs sutiktą motiną. Jis užsiimdavęs automobilių dažymu, kaip ir jo velionis tėvas, butų remontu.

Beje, pats T. Viselga tyrėjams teigė pastaruoju metu vertęsis ir nekilnojamojo turto prekyba. Tik neoficialiai. Štai kodėl jam galėję būti reikalingi vis kiti (svetimi) butai...

Apie T. Viselgos abu tėvus ir seserį atsiliepiama taip pat gerai.

Tadą paauglystėje mokę mokytojai „Akistatai“ teigė, kad jis tada neišsiskyrė iš daugybės bendramokslių nei ypatingais gabumais, nei itin blogu elgesiu, o motina, aukštąjį išsilavinimą kadaise įgijusi pedagogė, juo labai rūpinosi. Berniukas buvo tylus, uždaras, nelinkęs į draugystes. Kartais nemaloniai nustebindavo savo žvilgsniu iš pasalų. Viena klasės draugė „Akistatai“ pasakojo prisimenanti, kaip Tadas, dar paaugliukas, su draugu pavogęs dolerių iš tėvų, nupirko kelias tuomet labai brangias Barbes ir padovanojo jas patikusioms klasės draugėms. „Tai buvo tikras kriminalas!“ – teigė jauna moteris ir dar pridūrė vėliau ne kartą girdėjusi kalbant, jog Tadą labai traukia draugystės su už jį vyresnėmis moterimis.

Savo šeimos T. Viselga pastaruoju metu neturėjo.

„Akistatos“ šaltinių teigimu, T. Viselgos mama iki šiol gyvena tarp Vokietijos, kur dirba ne pagal įgytą specialybę, ir Marijampolės. Esą moteris netiki tuo, kuo kaltinamas sūnus, ir nuo jo nenusisukusi.

Turtas – lyg masalas

Policijos konvojaus į teismą Kaune vasarį atgabentas T. Viselga sudarė tvarkingo ir padoraus žmogaus įspūdį. Jis, tarsi būtų visai nekaltas, neslėpė akių, nevengė fotografų ir operatorių, buvo iškėlęs galvą.

Kaltintojų teigimu, visi trys nužudymai įvykdyti siekiant naujos turto „dozės“. Gudrauta imituojant nelaimingus atsitikimus.

Tokių brutalių nusikaltimų, kai dėl praturtėjimo žudomi patys artimiausi žmonės, Lietuvoje būta ne vieno.

Prisiminkime tragediją, 2008 metais įvykusią Šiauliuose: garsų ginekologą Povilą Pečiulį (59 m.) nužudė ir išmėsinėjo gabalais, kad lengviau paslėptų, jo jaunėlis sūnus Vytautas (23 m.). Tėvažudys nebuvo nuteistas kalėti – jis buvo pripažintas nepakaltinamu.

2003 metais panaši tragedija sukrėtė Klaipėdą, kai savo namuose buvo nužudytas žinomas advokatas Ruslanas Rožkovas (48 m.). Vėliau išaiškinta, kad išžudyti turtingą Rožkovų šeimą už pusę milijono litų buvo pasamdytas kaimynas Artūras Strakšys (17 m.). O pasamdė ir organizavo jauniausias Rožkovų sūnus Ruslanas (19 m.). Abu vaikinai buvo nuteisti kalėti 9 metus (nepilnametis A. Strakšys) ir 15 metų (R. Rožkovas), nors jų planas išžudyti visus šeimos narius ir liko tik planas.

O Kaune 1998 metais verslininkus – tėvą (47 m.) ir motiną (42 m.) – nuosavame automobilyje nušovęs jų sūnus Audrius Paškauskas (20 m.), padedamas bendrininko, jau atliko už šį nusikaltimą jam skirtą 14 metų nelaisvės bausmę. Neseniai žudikas buvo išleistas į laisvę, tačiau tuoj pat vėl įkliuvo dėl naujų įtarimų.

Panašaus nusikaltimo būta ir Biržų rajone, kai Mindaugas Daunoras (18 m.), įsiutęs, jog patėvis pasakė neduosiąs jam pinigų, reikalingų ilgalaikei kelionei, sietai su praturtėjimu, 1995-ųjų kovą, naktį, namie nužudė (daužė, badė peiliu, smaugė) savo motiną (41 m.), seserį (10 m.) ir patėvį (39 m.). Kūnus žudikas įmetė į melioracijos šulinį. Vėliau M. Daunoras buvo nuteistas mirties bausme, o ši bausmė pakeista kalėjimu iki gyvos galvos, bet 2000-ųjų vasarą tėvažudys kalėjimo kameroje pasikorė.

 

Rekomenduojami video