Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Suomiškoms „Antti“ džiovykloms neatsispiria ir mūsų ūkininkai

Lietinga praėjusių metų javapjūtė gerokai išgąsdino nuosavų džiovyklų neturinčius žemdirbius. Todėl daugelis jų ėmė žvalgytis įrangos grūdams ruošti. Norėdama padėti ūkininkams teisingai pasirinkti, UAB „Rovaltra“ surengė jiems išvyką į Suomijos gamyklą „Antti-Teollisuus Oy“ ir suteikė galimybę žinių pasisemti šios šalies ūkiuose.

Šeimos verslas

Šeimos verslo gamykla „Antti“ įkurta Pietvakarių Suomijoje Salo mieste. Pasisvečiuoti atvykusius lietuvius sutiko trečios kartos įmonės paveldėtojas generalinis direktorius Kalle Isotalo. Jis pristatė 65 metus gyvuojančios įmonės istoriją, prasidėjusią nuo jo senelio sukonstruotų pirmųjų metalo apdirbimo staklių ir išsiplėtusią iki modernios grūdų apdorojimo įrangos bei specialių durų laivams gamybos. Šiuo metu gamyk-loje dirba 140 darbuotojų, o metinė jos apyvarta siekia apie 20 mln. eurų.

„Antti“ – drėgnų grūdų ekspertas, patirtį įgijęs sudėtingomis Suomijos gamtinėmis sąlygomis. Kompanijos gaminama įranga, anot įmonės savininko K.Isotalo, gyvenančio netoli gamyklos ir prižiūrinčio 300 ha dirbamos žemės bei 150 ha miško, pirmiausia išbandoma jo paties ūkyje, o vėliau siūloma klientams. Kad „Antti“ džiovyklos populiarios, rodo praėjusių metų pardavimai. 2016-aisiais įmonė pagamino ir pardavė 86 stacio-narias ir 61 mobiliąją džiovyklą. „Antti“ džiovinimo įranga naudojasi ne tik Skandinavijos šalių žemdirbiai. Ją mielai perka Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Rumunijos, Moldovos, Ukrainos, Rusijos, Kazachstano ūkininkai. Pernai, tarpininkaujant eksporto rinkose absoliučia mobilių džiovyklų pardavimo lydere pripažintai UAB „Rovaltra“, lietuviai įsigijo 3 stacionarias ir 22 mobiliąsias džiovyklas.

Įmonės vadovas K.Isotalo prie biokatilo. Suomijoje biokatilai ypač populiarūs, nes leidžia sumažinti gr0dų džiovinimo savikainą.

Dirba visą parą

Ūkininkams buvo smalsu pasižvalgyti po 15 tūkst. kv. m ploto „Antti“ gamyklą, kurioje vyrauja ideali švara ir tvarka, bei susipažinti su džiovykloms gaminama įranga: elevatoriais, pirminio valymo įrenginiais, talpyklomis, transporteriais, džiovinimo krosnimis ir kt. priedais. Tarp ūkininkų populiariausios – porcinės džiovyklos. Tačiau auga ir pramoninei gamybai skirtos įrangos poreikis.

Įmonės gaminami krosnių šilumokaičiai gali būti pritaikomi ne tik dyzelinui bei dujoms, bet ir biokurui. Gamintojai teigia, kad pastaruoju metu vis labiau populiarėja biokuru kūrenamos krosnys. Kad užsakovų pageidavimai būtų patenkinti kuo greičiau, gamybos procesas gamykloje vykdomas nenutrūkstamai. Tam pasitelkti robotai. Spartų ir tikslų darbą užtikrina lazeriai. Daugelis gamybos linijų yra automatizuotos, rankų darbas naudojamas tik surinkimo cechuose. „Antti“ gamykloje per metus apdorojama 4 tūkst. t plieno. Grūdų džiovyklų ir saugyklų gamybai šis metalas naudojamas tik itin kokybiškas.

Atsakė į klausimus

Daug naudingos informacijos, kaip išsaugoti grūdus kokybiškus, ūkininkams suteikė „Antti“ kompanijos atstovas Baltijos šalyse, Rusijoje bei Kazachstane Egidijus Steponavičius. Jis papasakojo apie skirtingus grūdų džiovinimo būdus, „Antti“ džiovyklų modelius, džiovinimo sekcijas, elevatorius, kuro krosnis.

Pasak E.Steponavičiaus, „Antti“ elevatoriai išlaiko gerą našumą esant net 40 proc. drėgmės grūdams. Beje, jie lengvai valomi ir yra ilgaamžiai. E.Steponavičius paaiškino, į ką atsižvelgti norint tinkamai pasirinkti džiovyklą, kaip ekonomiškai džiovinti grūdus ir užtikrinti jų kokybę. Paklaustas, kokie yra mobiliųjų džiovyklų privalumai, „Antti“ kompanijos atstovas pabrėžė, kad jos yra ekonomiškos ir efektyvios, nes suvartoja mažai elektros energijos, o jų kuro sąnaudos taip pat nedidelės. Visų rūšių grūdams džiovinti pritaikytas itin švelnus režimas apsaugo juos nuo perkaitimo.

Įmonės savininkas K.Isotalo ūkininkams iš Lietuvos parodė kaip gamykloje surenkamos „Antti“ džiovyklos.

Išankstiniai užsakymai

UAB „Rovaltra“ generalinis direktorius Romualdas Trainaitis teigė, kad ūkininkai labiausiai domisi mobiliosiomis džiovyklomis. Šį pasirinkimą lemia tai, kad norint pasistatyti tokią džiovyklą nereikia projekto. Keturių žmonių brigada ją sumontuoja per savaitę. „Rovaltros“ vadovas sakė, kad pernai jų bendrovė pastatė 24 džiovyklas, šių metų planuose – toks pat skaičius. Šiandien jau priimti 22 užsakymai. Juos teikti ūkininkai pradėjo dar praėjusių metų gruodį.

„Dažnai apie džiovyklas susimąstoma tik liepos mėnesį. Praėjusiais metais prapliupus lietui sulaukiau akibrokšto. Skambinantieji primygtinai prašė per savaitę pastatyti suo-

mišką džiovyklą, už kurią žadėjo mokėti dvigubą sumą. O juk šių darbų greitai atlikti neįmanoma. Tai sudėtingas projektas, pritaikomas individualiam ūkiui ir ūkininko poreikiams“, – pasakojo R.Trainaitis ir pridūrė, kad gamykla užsakymus dažniausiai atlieka per 2 mėnesius.

Apžvelgdamas pastarųjų metų mobiliųjų džiovyklų modelių pasirinkimus, bendrovės direktorius akcentavo, kad ūkininkai juos renkasi vis naujesnius, su našesniais elevatoriais. Ūkiai stambėja, todėl javapjūtės metu dirba galingesni kombainai, per dieną nukuliantys apie 100 t grūdų. Prieš ketverius metus populiariausios buvo „Antti C205“ ir „Antti C255“ mobiliosios džiovyklos, kurių elevatoriaus našumas siekia 45t/ha. Dabar jas keičia „Antti C320“ (elevatoriaus našumas – 50t/ha).

„Ūkininkams vieną kartą metuose rengiame išvyką į Suomiją ir tikimės, kad čia pasisėmę patirties, išgirdę naudingų patarimų bei viską apsvarstę jie priima teisingiausią sprendimą“, – teigė R.Trainaitis.

Pasisėmė patirties

Ūkininkas Jonas Akstinavičius iš Marijampolės r. „Antti“ džiovyk-lą įsirengė prieš metus. Dabar vykdomi jos šiltinimo darbai. Džiovyklos šiltinamos ir Suomijos ūkiuose. 320 ha grūdinių kultūrų – žieminių, vasarinių kviečių, miežių, avižų ir pupų – auginantis ūkininkas teigė į džiovyklą iš karto prikraunantis 28 t derliaus. Paklaustas, kas lėmė sprendimą rinktis būtent „Antti“ džiovyklą, J.Akstinavičius teigė, kad pagrindiniai privalumai buvo kuro ekonomiškumas, džiovyklos talpa ir ekologiškumas, nes grūdai džiovinami karštu oru. Nors džiovyklą ūkininkas jau turi, kelionė į Suomiją jam buvo naudinga. „Namo grįžtu kupinas teigiamų minčių ir lydimas puikios nuotaikos, nes išsiaiškinau visus man rūpimus klausimus. Tai, ką išvydau ir išgirdau, – neįkainuojami dalykai. Dabar drąsiai „Antti“ džiovyklas rekomenduosiu ir draugams“, – sakė J.Akstinavičius.

Po kelionės į Suomiją investuoti į grūdų džiovyklą ketina ir Ignalinos r.

ūkininkas Romualdas Luneckas, „Pagrindinė mano veikla – pieno ūkis. Tačiau pasižvalgęs po suomių ūkius, kuriuose visi 100 ha valdantys ūkininkai turi įsirengę nuosavas džiovyklas, taip pat apie tai svajoju“, – atviravo pašnekovas.

Širvintų r. ūkininkas Marius Valantavičius kartu su broliu ir tėvu valdo 400 ha ūkį. Vyras tikino, kad jų ūkyje jau pribrendo laikas pasistatyti džiovyklą.

K.Isotalo įmonės produkciją išbando savame ūkyje ir tik tada siūlo klientams.

Pasirinko džiovyklą

Du draugai ūkininkai iš Molėtų r. ir Anykščių r. jau užsisakė mobiliąsias džiovyklas. „Nusprendėme įsigyti vienodas džiovyklas, kad galėtume vienas kitam patarti“, – sakė ūkininkai. „Antti“ džiovyklą vienas jų tvirtino pasirinkęs dėl to, kad perka tik geriausius daiktus, mat, kaip sakoma patarlėje, nenori mokėti du kartus. „Žinoma, prieš įsigydamas šią įrangą apsvarčiau gamintojų nurodomus privalumus, pasidomėjau ūkininkų patirtimi. Gerai žinau, kad skandinaviška kokybė nenuvils“, – teigė ūkininkas.

Kitas ūkininkas po apsilankymo Suomijoje džiaugėsi priėmęs teisingą sprendimą ir užsisakęs būtent „Antti“ džiovyklą. Jis teigė, kad džiovyklos kokybės ir kainos santykis jį tenkina. „Apsižiūrėjau daug „Antti“ džiovyklų pas savo kolegas. Kokybė nenuvylė, ji pati geriausia, palyginti su analogiška kitų gamintojų įranga. Mane žavi ir „Rovalt-ros“ darbuotojų dėmesys klientams, jų vadyba bei kompetencija“, – teigė pastarasis.

 

Rekomenduojami video