Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sodininkams – viltys išgyventi

Šiemet mūsų sodininkai gali lengviau atsikvėpti, nes šalyje kaimynėje Lenkijoje laukiamas kur kas mažesnis obuolių derlius. Lietuvoje taip pat ne visuose soduose svyra šakos nuo vaisių. Dar tik prasidėjus sezonui obuolių kainos jau pasiekė aukštumas – jos didžiausios per pastaruosius penkerius metus. Tai džiugina pardavėjus, bet ne pirkėjus.

Dzūkų obelys nenuvylė

Luksnėnų soduose (Alytaus r.) rugsėjo pradžioje pats darbymetis. Skinti obuolius, juos rūšiuoti čia pasitelkta ne tik 19 bendrovės darbuotojų, bet ir 21 gyventojas iš Alytaus pataisos namų. Darbo jėgos poreikis didelis, nes sodai užima beveik 200 ha teritoriją. Šiuo metu 65 ha plote auginami ekologiški vaisiai, o apie 120 ha – išskirtinės kokybės produkcija. Pagal apimtį šie sodai didžiausi Dzūkijoje, jie patenka į didžiausių Lietuvos sodų penketuką.

UAB „Luksnėnų sodai“ vadovas Vaidas Stanaitis „Valstiečių laikraščiui“ teigė, kad šį rudenį bendrovė sulaukė gero obuolių derliaus – jų soduose šalnos pakenkė tik ankstyvųjų veislių vaisiams. Vadovas tikisi, kad bendrovė priskins desertinių obuolių tiek, kiek ir pernai, ir beveik pripildys turimas 1 100 tonų saugyklas. Iš viso auginama apie 15 veislių obelų. Pernai saugykloje dar buvo likę vietos apie 40 tonų obuolių.

Rinkoje – labai gera kaina

Šiemet obuoliai pradėti skinti maždaug 10 dienų vėliau. Rugsėjo 4 dieną Luksnėnuose darbininkai pradėjo skinti Delikateso veislės obuolius, nors ankstesniais metais tokiu metu jie jau būdavo nuskinti ir išvežti.

V.Stanaitis planuoja kiekvieną savaitę prekybos tinklams tiekti po 7 tonas obuolių (1 automašiną). Jis džiaugėsi, kad rugsėjo pradžioje už nefasuotų obuolių kilogramą prekybininkai mokėjo 10 centų daugiau nei pernai – po 45 centus (pernai – 35 centus). Fasuoti obuoliai brangesni – įsiskaičiuoja mokestis už fasavimą, maišelio kaina.

„Šiemet tikimės panašaus desertinių obuolių derliaus kaip ir pernai. Gal šiek tiek daugiau bus krituolių, kurie keliaus perdirbti. Šiais metais derliaus rekordų gal nebus, bet kainos – bent jau kol kas – tikrai neblogos“, – sakė direktorius.

Soduose obuolių derlius šiemet įvairus - vienur lūžta šakos, kitur - tuščios. R. Kazakevičienės nuotr.

Lenkijoje – „juodos vėliavos“

Bendrovės vadovas šią vasarą su sodininkų ekskursija lankėsi pas kolegas lenkų sodininkus. Savo akimis pamatė, kad jų soduose kur kas sunkesnė padėtis. „Lenkijoje juodos vėliavos iškeltos. Vaismedžiai nušalo, jie gali tikėtis tik apie 60 proc. normalaus derliaus“, – teigė luksnėniškis.

Kai kuriuose regionuose Lenkijos sodininkus ištiko visas kompleksas nelaimių. Žiemą kai kur temperatūra nukrito iki 35 laipsnių, šaltis laikėsi apie savaitę. Dalis žemaūgių sodinukų žuvo, sutrūkinėjo medelių kamienai. Pavasarį žalos pridarė šalnos. Stipriausi Lenkijos sodininkai nuo pavasarinių šalnų obelis apsaugo moderniomis apipurškimo vandeniu sistemomis, bet jos itin brangios, todėl ne visi išgali jas įsirengti. Pasak V.Stanaičio, specialiais tinklais apdengtus medžius apipurškus vandeniu, susidaro dirbtinis rūkas, kuris apsaugo žiedus nuo šalnos.

Vasarą per kai kuriuos Lenkijos ūkių sodus praūžė audros su ledų kruša ir sukapojo vaisius. Ledukų sukapoti desertiniai obuoliai netinka parduoti, tik perdirbti.

Nepaisant to, lietuviai sodininkai įsitikinę, kad, kaip ir kasmet, obuolių kainas diktuos Lenkijos rinka, nes lenkai yra vieni didžiausių obuolių tiekėjų Europos rinkai.

Pas suvalkiečius – įvairiai

Pranciškus Jokimaitis, Marijampolės susivienijimo „Sodai“, vienijančio 23 sodų bendrijas, pirmininkas teigė, kad Marijampolės krašte obuolių derlius šiemet labai įvairus – vieni kolektyvinių sodų savininkai džiaugiasi, kad ant obelų pilna vaisių, kiti skundžiasi, kad šiemet nebus obuolių.

Anot P.Jokimaičio, arčiau miesto vieni sodai pilni obuolių, o kiti – tušti. Ilgametis sodininkas mano, kad obelų derlingumui bus pakenkusios šaltesnio oro srovės. „Per visas mūsų bendrijas obuolių derlius turėtų būti vidutinis“, – sakė P.Jokimaitis. Jis jau planuoja darbus būsimai Marijampolės savivaldybės žemdirbių šventei „Sodo kraitė-2017“, kurioje išaugintų sodo gėrybių atveš ir kolektyvinių sodų nariai.

Marijampolės ūkininkų turguje kol kas obuoliais beveik niekas neprekiauja. Kalbinti ūkininkai teigė, kad apie Marijampolę vienur obuolių bus, kitur – tuščios šakos. Vieną ūkininkę nustebino pamatytas vaizdas Vištytyje (Vilkaviškio r.). Ten, anot jos, obelų šakos svyra nuo vaisių, o jos kaimelyje (Marijampolės sav.) – kur ne kur ant šakų kabo obuoliukai.

Menkesniu sodų derliumi šiemet tenkinsis ir Šiaurės Lietuvos sodininkai. Jie tikisi 70 proc. pernykščio derliaus.

Su kaina pirkėjas turės apsiprasti

Darius Kviklys, Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ direktorius

Profesionalūs sodininkai sulauks kokybiško derliaus, nors sąlygos šiemet vaismedžių sodams buvo sunkios. Daug buvo ligų, kenkėjų, dažnai lijo. Pernai Lietuvoje buvo rekordinis obuolių derlius, šiemet – vidutinis. Didžiausios šalnos pažeidė tik kai kuriose vietovėse ir tik kai kurias veisles. Lenkijoje didesni sodininkų nuostoliai nei Lietuvoje. Ten trečdaliu sumažėjo derlius, o pas mus – apie 20 proc. Lietuviškų obuolių bus, bet ir kainos kyla. Augintojams tai gera žinia, o valgytojams teks brangiau už obuolius mokėti.

 

Rekomenduojami video