Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šį rudenį dirvožemyje rasta daugiau mineralinio azoto

Gera žinia žemdirbiams: šį rudenį dirvose mineralinio azoto yra daugiau nei įprasta.

Žem­dir­bys­tės pro­duk­ty­vu­mas labai pri­klau­so nuo to, kiek au­ga­lai gau­na azo­to. Kai jo trūksta, uždera prastos kokybės ir menkas derlius. Mi­ne­ra­li­nio azo­to jun­gi­niai dir­vo­že­my­je yra jud­rūs ir jų kiekis laukuose kinta visus metus.

Mineralinio azoto stebėseną šalies dirvožemiuose Žemės ūkio ministerijos užsakymu atlieka Agrarinių ir miškų mokslų centro filialo Agrocheminių tyrimų laboratorija.

Kaip rodo iš visos Lietuvos (daugiau kaip 200 aikštelių) surinktų dirvožemio ėminių tyrimai, šalyje 0–60 cm dirvožemio sluoksnyje mineralinio azoto vidutiniškai yra sukaupta 55 kg/ha, o tai yra net 20 kg/ha daugiau nei pernai tuo pačiu metu.

Sausa ir karšta vasara lėmė, kad ne visos išbertos trąšos buvo sunaudotos planuojamam derliui gauti, ypač intensyvias augalininkystės technologijas taikančiuose ūkiuose. Rugsėjo–spalio mėnesiais dirvožemio mikroorganizmams drėgmės pakako, aukštesnė buvo ir vidutinė paros oro temperatūra. Visa tai lėmė, kad dabar intensyvios gamybos ūkiuose esančiose derlingose dirvose mineralinio azoto yra daugiau nei įprasta.

Pagal gylį mineralinis azotas šalyje vidutiniškai pasiskirstė taip: 0–30 cm – 57, 30–60 cm – 18, 60–90 cm – 14 kilogramų viename hektare. Tai rodo, kad didžioji dalis mineralinio azoto susikaupė ariamajame sluoksnyje.

Vidurio Lietuvoje daugiau kaip 80 kg/ha mineralinio azoto nustatyta Kėdainių, Panevėžio, Pasvalio, Biržų, Pakruojo, Joniškio, dalyje plotų Akmenės, Šiaulių, Radviliškio dirvožemiuose. Kiek mažiau (50–70 kg/ha) – Jurbarko, Šakių, Marijampolės, dalyje Vilkaviškio, Prienų, Kaišiadorių, Širvintų, Ukmergės, Anykščių, Kupiškio savivaldybių plotuose. Kituose šalies rajonuose vidutiniškai nustatyta 30–50 kg/ha.

Laboratorijos specialistų nuomone, jeigu žiemos pašalas išsilaikys ilgiau, tuomet mineralinio azoto atsargos pavasarį turėtų išlikti panašios, kaip ir rudenį. Ūkininkams tai būtų nemažas azoto rezervas pirmiesiems pavasario tręšimams.

2017 metais šalyje mineralinio azoto vidurkis buvo 35 kg/ha.

Rekomenduojami video