Savarankiškai ūkininkavę broliai, sesuo ir tėvai įkūrė žemės ūkio kooperatyvą „Poluma“, siekdami ne tik ateityje pasinaudoti ES ir valstybės parama, bet ir jau dabar šiek tiek sutaupyti perkant konsultavimo paslaugas, augalų apsaugos priemones, trąšas bei parduodant užaugintą derlių.
Povilas Vaičiulis su šeima ūkininkauja 160 ha augalininkystės ūkyje Sletlicos kaime, Marijampolės r. Augina kviečius, žirnius, pupas, cukrinius runkelius. Savarankiškai ūkininkauti Povilas pradėjo 2008 – aisiais. Tada jaunasis ūkininkas ir parengė pirmąjį projektą jaunojo ūkininko paramai gauti. Jo ūkis 2018 – aisiais buvo pripažintas geriausiu Marijampolės savivaldybėje. Kitas pamanytų, kad viskas pasiekta, kad nieko keisti nereikia – ūkininkauk, kaip ūkininkavai ir plauk pasroviui. Tačiau toks metodas – ne Povilui Vaičiuliui. Šiandien jis ne tik savarankiško ūkio savininkas, bet ir 2018 – aisiais įkurto Vaičiulių giminę jungiančio žemės ūkio kooperatyvo „Poluma“ administracijos vadovas. Tiesa, kol kas tos administracijos nedaug.
Povilas Vaičiulis
Kooperatyvą įkūrė 5 nariai. Kooperatyvas jungia Povilo, jo sesers, brolio bei tėvų ūkius. Bendras plotas – beveik 700 ha. Bendrai, t.y. per kooperatyvą, realizuojama 51-70 proc. narių produkcijos. Bendroji metinė kooperatyvo apyvarta yra per 300 tūkst. eurų. Taigi dalį derliaus kooperatyvo nariai dar parduoda savarankiškai. Matyt, kol kas ir nėra reikalo pardavimus koncentruoti, nes „Poluma“ dar ir nesiekė tapti pripažintu kooperatyvu. Ar yra toks tikslas? Pasak Povilo, yra.
Planuose – pasinaudoti ES ir valstybės parama kooperatyvams. O tokią paramą bus galima gauti tik užsitikrinus pripažinto kooperatyvo statusą. Tačiau tai – ne pagrindinis kooperatyvo įkūrimo tikslas. Vienas iš jų – siekis efektyviau panaudoti už ES paramą įsigytą kooperatyvo narių žemės ūkio techniką, juk tik šįmet buvo panaikintas biurokratinis draudimas ūkio techniką naudoti, pavyzdžiui, giminaičių ūkiuose.
Draudimo nebeliko, tačiau Vaičiuliai neketina kooperatyvo likviduoti – liko kitas, bene svarbiausias tikslas – per kooperatyvą galima palankesnėmis kainomis parduoti derlių bei pirkti ne tik konsultantų paslaugas, bet ir pigiau įsigyti augalų apsaugos priemonių bei trąšų. Neseniai Vaičiulių žemėse atlikti dirvožemio tyrimai parodė, kad dirvai reikia trąšų, tačiau ne bet kaip. Tyrimai patvirtino Povilo įtarimus, kad dirvoje maisto medžiagos buvo pasiskirsčiusios labai nevienodai. Todėl vienoje to paties sklypo vietoje kviečių derlingumas siekė 7, o kitoje – tik 5 t/ha. Vaičiuliai pastebėjo, kad nors trąšų žemei kasmet skirdavo vis daugiau ir daugiau, tačiau derlingumas tik šiek tiek padidėdavo. Racionaliau paskirsčius trąšas rezultatai bus geresni. Ūkininkai tikisi, kad kooperacija savarankiškiems ūkiams bus naudinga.