Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prekeiviai žmonėmis vis dar randa aukų

Mūsų laikraščio skaitytojai, ko gero, jau atsimena, kad prekyba žmonėmis – viena pelningiausių pasaulyje nusikalstamų veiklų, atnešančių nusikaltėliams dešimtis milijardų eurų pajamų. Taip pat turėtų prisiminti, kad šis tarptautinis reiškinys įsišaknijo dėl skurdo, kultūros stokos, lyčių nelygybės ir smurto prieš moteris, konfliktinių situacijų, prastos socialinės integracijos, galimybių stygiaus ir mažo užimtumo, galimybių įgyti išsilavinimą trūkumo, vaikų darbo ir diskriminacijos.

„Patys kalti“

Kriminalistai, narpliojantys šias sudėtingas nusikalstamas veikas bei visuomeninės organizacijos, teikiančios pagalbą prekeivių žmonėmis aukoms, pabrėžia, kad Lietuva visu pirma yra aukų kilmės šalis. Šie nusikaltimai, t.y. verbavimo būdai ir priemonės, skirtos įvilioti žmones į prekybos žmonėmis spąstus, nuolat kinta – mat nusikaltėliai greitai sugeba išnaudoti bet kokias nepalankias žmogui aplinkybes ir paversti jį šiuolaikiniu vergu. Bėda ta, kad mūsų visuomenė abejinga labiausiai pažeidžiamoms žmonių grupėms. Vis dar vyrauja požiūris, kad „jie (jos) patys kalti“ ir „man taip neatsitiks“.

Šią nuostatą bando pakeisti nuolat įvairiuose Lietuvos rajonuose seminarus ir konferencijas rengianti „Carito“ programos „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ vadovė Kristina Mišinienė su savo kolegomis. Pasak K. Mišinienės, vyriausias šalyje žinomas žmogus, kuris pakliuvo ant prekeivių žmonėmis kabliuko buvo 56 metų vyras iš Tauragės rajono, o jauniausias – du kartus vogti išvežtas vos 13 metų sulaukęs vaikas iš Biržų.

Beje, jei Panevėžio apskritis ilgą laiką garsėjo nusikaltėliais, kurie buvo nusitaikę į jaunas moteris ar merginas – jas apgaule išveždavo į užsienio viešnamius, tai Tauragės apskrityje vyravo ir tebevyrauja kitokia tautiečių išnaudojimo forma – iš čia apgauti vyrai, moterys ir paaugliai į užsienį dažniausiai būdavo išvežami vogti ir sukčiauti. Ši nusikaltimų rūšis fiksuojama ir kitose šalies apskrityse.

Nusikaltėlių tinklas

Štai ir šių metų pavasarį Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Organizuoto nusikalstamumo tyrimų valdyba (ONTV), gavusi duomenų apie galimai vykdomą prekybą žmonėmis Raseinių rajone, pradėjo tyrimą. Paaiškėjo, jog keletas Raseinių ir Tauragės gyventojų verbuoja patiklius vyrus, kurie iš užsienio į Lietuvą privalėdavo parvaryti vogtus automobilius.

Sekliai išsiaiškino, kad tinklas veikė ne tik Raseiniuose, bet ir Tauragėje. Raseinių nusikaltėliai gaudavo užsakymų iš Tauragės, kiek žmonių reikia surasti, tuomet imdavo ieškoti aukų. Apsukus galvą gražiais pažadais aukos būdavo perduodamos Tauragėje dirbantiems sėbrams, o šie vyrus išveždavo į Vakarų Europą.

Kai kuriems verbuojamiems vyrams būdavo tiesiai šviesiai pasakoma, ką reikės daryti. Kitiems – žadėdavo legalų darbą, tačiau nuvykus į užsienį paaiškėdavo, kad jokio darbo nėra, o norint grįžti į tėvynę, reikia parvaryti vogtą automobilį.

Nusikaltėliai verbuodavo jaunus – iki 30 metų – vyrus, neturinčius tvirtų socialinių ryšių, teistus ar bedarbius. Buvo nustatytos 4 aukos, iš kurių viena – nepilnametis. Sukčiai juos vežė į Olandiją, Vokietiją ir Lenkiją, iš kur šie pavogtus apynaujus prabangius automobilius turėjo parvaryti į Lietuvą. Paklausiausios markės – BMW ir Honda CRV automobiliai. Tačiau iš 4 mašinų be kliūčių buvo parvaryta tik viena, 2 buvo sulaikytos Lenkijoje, viena – Lietuvoje.

Pareigūnams žinomi

Savo veiklą nusikaltėliai buvo gerai organizavę – vyrai užsienyje užtrukdavo vos keletą dienų. Iš Lietuvos išvykstančioms aukoms buvo draudžiama pasiimti savo mobiliuosius telefonus. Prieš kelionę į užsienį šiuolaikiniai vergai buvo aprūpinami navigacijos įrenginiais, instruktuojami, kaip derėtų elgtis įvairiose situacijose. Buvo sugalvota net sistema, kaip suklaidinti pareigūnus šiems aiškinantis, iš kur automobilis varomas. Ant skirtingų lapų buvo surašomi Europos miestų pavadinimai, per kuriuos reikės vykti, o pravažiavus tą miestą, lapas buvo išplėšiamas, kad policija nežinotų, iš kur automobilis atvažiavo.

Šiaulių apskrities pareigūnai kartu su Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Organizuoto nusikalstamumo tyrimų skyriaus (ONTS) pareigūnais sulaikė 5 įtariamuosius: 3 – Raseiniuose, 2 – Tauragėje. Sulaikymo metu Tauragėje, vienas įtariamasis, sprukdamas nuo policijos, šoko iš antrojo aukšto balkono ir susilaužė ranką.

Iš viso byloje – 8 įtariamieji, jų amžius – apie 30 metų, policijai visi gerai žinomi dėl vagysčių ir chuliganizmo, teisti užsienyje. Kai kurie iš jų siejami su Raseinių ir Tauragės organizuotomis nusikalstamomis grupuotėmis. Du vyrai iš Tauragės ir Raseinių susipažino atlikdami kartu bausmę užsienyje. Grįžę į Lietuvą pradėjo vogtų automobilių „verslą“. Šiuo metu suimti 3 įtariamieji, kitiems taikytos švelnesnės kardomsios priemonės.

Aiškina bendruomenėms

Šį rudenį Tauragės apskrities VPK bendruomenės pareigūnės Raimonda Žvynakienė ir Judita Sadauskytė kartu su „Carito“ socialine darbuotoja Ona Krenciūte ėmėsi iniciatyvos ir suorganizavo keletą susitikimų su apskrities policijos rėmėjais, Mažonių seniūnijos, Valstybinės mokesčių inspekcijos, bibliotekos bendruomenėmis bei Skaudvilės gimnazijos mokiniais ir pedagogais. Susitikimų metu pareigūnės pateikė konkrečių pavyzdžių, kaip atpažinti galimą auką ir potencialų prekeivį žmonėmis. „Mūsų tikslas – supažindinti žmones su tokių nusikaltimų požymiais, jų pasekmėmis, – sakė Tauragės apskrities VPK bendruomenės pareigūnė R. Žvynakienė. – Siekiame, kad kuo daugiau gyventojų išgirstų ir sugebėtų atskirti aukas, nukentėjusias nuo tokių nusikalstamų veikų. Stengiamės prisibelsti į žmonių sąmonę, kad šie susimąstytų, jog, galbūt, ir jų artimas žmogus gali tapti prekybos žmonėmis auka“.

Pasak bendruomenės pareigūnės J. Sadauskytės, į pareigūnų aiškinimą apie prekybą žmonėmis kiekvienas reaguoja skirtingai. Vieni supranta, jog tai – opi problema, kiti teigia, kad, jei nenorėtų patys, tai niekas jų ir neparduotų. Ypač neigiamas žmonių požiūris į prostituciją – dažniausiai kaltinama auka.

„Žmonės neturi pakankamai informacijos apie prekybos žmonėmis nusikalstamas veikas. Taip pat nežino, kad gali sulaukti pagalbos – tiek teisinės, tiek psichologinės ar materialinės. – sakė J. Sadauskytė. – Pasakojame tikras, išgyventas istorijas. Jas išgirdę žmonės savo požiūrį keičia, susimąsto, jog tai gali atsitikti kiekvienam – į vergiją gali būti išvežtas ir jų sūnus ar duktė. Ir, beje, kad į vergystę gali užverbuoti net ir „geras“ draugas... O tokio pasitikėjimo pasekmės paprastai būna itin skaudžios“.

Pelnas – iš pašalpų

Dar vieną prekeivių sulaikymo operaciją Šiaulių apskrities VPK ONTV pareigūnai baigė rudens pradžioje. Šioje byloje dėl prekybos žmonėmis įtarimai pareikšti 8 žmonėms. Vienas iš dviejų pagrindinių grupės veikėjų buvo trumpam suimtas. Šiuo metu visiems įtariamiesiems skirtos kardomosios priemonės, nesusijusios su laisvės atėmimu.

Minėtos ONTV kriminalistai atliko ilgą ir sudėtingą tyrimą, kurio metu paaiškėjo, jog Šiaulių ir Telšių apskričių rajonuose veikusi bendrininkų grupė taip pat verbavo socialiai pažeidžiamus, sunkai materialiai besiverčiančius, nuo alkoholio priklausomus, anksčiau teistus asmenis ir veždavo juos į Didžiąją Britaniją nusikalstamoms veikloms vykdyti. Du pagrindiniai organizatoriai už kiekvieną naują „vergą“ gaudavo iki kelių šimtų eurų, o rajonuose jiems talkinę asmenys – kelių dešimčių eurų atlygį.

Užverbuotieji būdavo įtikinami, kad tai, ką jie darys, nėra nusikalstama veikla, o tik pasinaudojimas Didžiosios Britanijos įstatymų spragomis. Už tai jiems būdavo žadama nemokama kelionė į šią šalį, dienpinigiai maistui, gyvenimas viešbutyje ir 200 eurų uždarbis.

Nuvežtiems į svetimą šalį lietuviams būdavo įteikiami suklastoti asmens ir kitokie dokumentai, jų vardu atidaromos banko sąskaitos. Visi jie būdavo pristatomi į institucijas, tvarkančias išmokas socialiai remtiniems asmenims. Pasirašę reikiamuose dokumentuose, užverbuotieji būdavo parvežami į Lietuvą, o šio nelegalaus verslo, kuris Anglijoje prilyginamas sukčiavimui, iniciatoriai po to maždaug vienerius metus žerdavosi sau kasmėnesines kelių šimtų eurų išmokas.

Dar vienas gaujos narys, kuris pasitikdavo aukas Jungtinėje Karalystėje, kol kas laisvėje. Jo asmenybė pareigūnams žinoma. Ko gero, mūsų šalies teisėsaugininkams teks kreiptis dėl Europos arešto orderio išdavimo šiam asmeniui.

Iš viso ikiteisminiame tyrime figūruoja apie 100 nusikalstamai veiklai vykdyti verbuotų asmenų pavardžių. Skaičiuojama, kad sukčiams iš Lietuvos užverbuotų asmenų vardu per vienerius metus išmokėtų pašalpų suma gali būti šešiaženklė.

Kaip pranešė Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Gabrielė Gentvilaitė, šiemet Šiaulių apskrityje pradėti 4 ikiteisminiai tyrimai dėl prekybos žmonėmis, o iš viso Šiaulių apygardos prokuratūroje kontroliuojami 8 su šiais nusikaltimais susiję ikiteisminiai tyrimai.

Gabeno į Vokietiją

Spalio mėnesį Kauno apygardos teisme buvo nuteista 5 vyrų gauja, kuri užsiėmė prekyba žmonėmis ir turto prievartavimu. Viešai išplatintame pranešime rašoma, jog panevėžiečiai Aleksandras Novikovas (39 m.), Ignas Vaitoška (37 m.), kėdainietis Andrius Belašovas (34 m.) bei Marijampolės pataisos namuose bausmę atliekantys Panevėžio rajono gyventojas Simonas Žigas (27 m.) ir panevėžietis Martynas Zastarskis (30 m.) buvo kaltinami tuo, kad nuo 2012 metų rudens iki 2013 metų rugpjūčio, veikdami organizuotoje grupėje, turėdami tikslą pasipelnyti, verbavo ir gabeno socialiai pažeidžiamus asmenis į Vokietijos Federacinę Respubliką.

Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atliko Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai, o jam vadovavo Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Aurelijus Navickas. Kadangi visi nukentėjusieji yra kilę iš Kėdainių krašto, tai bylos nagrinėjimas buvo perduotas į Kauno apygardos teismą.

Sukčių „kojos“

Bylos duomenimis, vargingai gyvenantiems vyrams buvo žadamas legalus darbas arba poilsis užsienyje, tačiau iš tiesų jiems tekdavo talkinti telefoniniams sukčiams. Sukčiaujama buvo Lietuvoje įprastu būdu: organizuotos grupės nariai – nustatyta, jog tai Marijampolės pataisos namuose kalėje M. Zastarskis ir S. Žigas – skambindavo į Vokietiją nepažįstamiems asmenims ir, prisistatę teisėsaugos atstovais, pranešdavo, kad jų artimieji neva pateko į eismo įvykį, kurio metu sužalojo žmogų, o norint išvengti atsakomybės reikalingi pinigai. Na o paimti pinigų iš apgaudinėjamų žmonių į jų namus ir siųsdavo iš Lietuvos atveštus vergus, vadinamąsias „kojas“. A. Novikovas, A. Belašovas ir I.Vaitoška „dirbo“ Kėdainių krašte – ieškodavo skurstančių gyventojų, su jais susipažindavo ir tuomet pasiūlydavo jiems neva legalų darbą Vokietijoje.

Įtraukti į nusikaltimus nukentėjusieji pasipriešinti bijojo, nes gaujos nariai grasindavo ne tik jiems, bet ir žadėdavo susidoroti su jų šeimos nariais bei artimaisiais. Vieną nepaklususį nukentėjusį net buvo sumušę.

Manoma, jog apgauti Vokietijos gyventojai šios gaujos nariams atidavė ne vieną dešimtį tūkstančių eurų.

Teisė ne tik už prekybą

Nusikaltimai išaiškėjo, kai viena iš penkių aukų ištrūko iš gaujos nagų, pabėgo iš Vokietijos ir apie viską papasakojo Lietuvos teisėsaugai. Vėliau parodymus sutiko duoti ir kiti prievarta nusikaltėliais tapę kėdainiečiai.

Panevėžiečiams A. Novikovui ir I. Vaitoškai buvo pareikšti kaltinimai dar ir dėl turto prievartavimo iš vieno Kėdainių rajono gyventojo. Norėdami šį jaunuolį išvežti į Vokietiją, kaltinamieji jam davė 250 litų (apie 72 eurus) asmens dokumentams susitvarkyti, tačiau vaikinas persigalvojo ir nusprendė į Vokietiją nebevažiuoti. Tuomet panevėžiečiai grasindami iš jo išsireikalavo 1000 litų (290 eurų).

Per kratas šių dviejų panevėžiečių namuose pareigūnai aptiko ir narkotinių bei psichotropinių medžiagų, todėl jie buvo teisiami ir už disponavimą nedideliu narkotinių medžiagų kiekiu be tikslo jas platinti. I. Vaitoškos namuose kriminalistai taip pat rado ir neteisėtai laikomą perdirbtą dujinį pistoletą bei šaudmenų, o A. Novikovo – suklastotą asmens dokumentą. Už tai jiems irgi buvo pareikšti kaltinimai.

Derėtų pabrėžti, kad M. Zastarskis (nuteistas už nužudymą) ir S. Žigas nusikalstama veikla užsiėmė atlikdami bausmes pataisos namuose. Tačiau jie – ne pirmieji. Neseniai rašėme apie dar du prekeivius žmonėmis – Elą Vaitkevičių ir Dainių Serpauską, kurie irgi iš įkalinimo įstaigų sugebėjo apgauti vargingai gyvenančius savo pažįstamus ir susitarti su laisvėje esančiais bendrais, kad išvežtų patiklius jaunuolius sukčiauti ir vogti į Vokietiją. Panevėžio apygardos teismas minėtiems prekeivoms pailgino nelaisvės metus. E. Vaitkevičius kalės 11, o D. Serpauskas – 9 metus.

Bausmės – griežtos

Kauno apygardos teismo išnagrinėtoje byloje vieni kaltinamieji savo kaltę neigė, o kiti prisipažino tik iš dalies. Tačiau jų kaltę įrodė nukentėjusiųjų ir liudytojų parodymai, telefoninių pokalbių ir internetinio bendravimo išklotinės, piniginės perlaidos, kratų metu rasti daiktai, specialisto paaiškinimai ir kt.

Prokuroras A. Navickas kaltinamiesiems pasiūlė gana griežtas laisvės atėmimo bausmes, o grupuotės vadeiva laikomą M. Zastarskį prašė pripažinti pavojingu recidyvistu.

Kauno apygardos teismas panevėžietį A. Novikovą pripažino kaltu dėl 10-ies prekybos žmonėmis organizuotoje grupėje epizodų, turto prievartavimo, disponavimo narkotinėmis medžiagomis ir suklastotu asmens dokumentu ir skyrė jam 9 metų laisvės atėmimo bausmę.

Zastarskis pripažintas kaltu dėl 6-ių prekybos žmonėmis organizuotoje grupėje epizodų, turto prievartavimo, neteisėto disponavimo šaunamuoju ginklu, šaudmenimis bei narkotinėmis medžiagomis. Subendrinus bausmę su anksčiau skirta ir neatlikta, už grotų jis turėtų praleisti 10 su puse metų.

Žigas buvo nuteistas dėl 2 prekybos žmonėmis organizuotoje grupėje epizodų 6, o A. Belašovas dėl prekybos žmonėmis organizuotoje grupėje ir dokumento pagrobimo – 4 metams nelaisvės.

Be to, nuteistieji turės atlyginti nukentėjusiesiems padarytą turtinę ir neturtinę žalą – 4975 eurų.

 

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

Rekomenduojami video