Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Policijos smūgis prekeiviams mirtimi

Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) pareigūnai, bendradarbiaudami su Ispanijos teisėsaugininkais bei Europolu, įvykdė sėkmingą tarptautinę operaciją – sulaikyta tarptautinė gauja, įtariama ginklų kontrabanda ir terorizmu. Tarp sulaikytųjų – ir Darius Mačianskas (44 m.), pravarde Mačka, vienas iš buvusios Daktarų gaujos lyderių. Jis nuo teisėsaugos slapstėsi keletą metų.

Net 52 įtariamieji

Operaciją šių metų balandžio–rugpjūčio mėnesiais policijos pareigūnai keliais etapais atliko įvairiuose Lietuvos ir Ispanijos miestuose. Pirmieji įtariamųjų sulaikymai prasidėjo dar balandį, bet kriminalistai norėjo išlaikyti šią paslaptį, kad sučiuptų visus, todėl iki šiol apie tai nebuvo pranešta. Buvo sulaikyti tarptautiniu mastu veikiančios, gerai organizuotos ir profesionalios nusikalstamos grupuotės nariai, užsiimantys šaunamųjų ginklų ir narkotinių medžiagų gamyba, platinimu, kontrabanda. Policijos atstovai sulaikytuosius įvardijo kaip prekeivius mirtimi.

Anot šalies policijos generalinio komisaro pavaduotojo Edvardo Šilerio, pastaruoju metu, po skaudžių teroro aktų, nelegali šaunamųjų ginklų apyvarta kelia itin didelę riziką visuomenės saugumui Lietuvoje ir visoje Europos Sąjungoje (ES), todėl ES šalys vieningai pripažįsta, kad kova prieš nelegalią ginklų apyvartą yra prioritetinė žvalgybos ir teisėsaugos institucijų pareigūnų darbo sritis. Ypatingas dėmesys šiai sričiai skiriamas dėl galimų sąsajų su teroristų organizacijomis.

LKPB pareigūnai tyrimą pradėjo gavę kriminalinės žvalgybos informaciją apie Lietuvos piliečius, galimai vykdančius šaunamųjų ginklų kontrabandą į Ispanijos Karalystę. Pirminės informacijos tikrinimas išsivystė į plataus masto tarptautinį tyrimą. Iš viso keliais etapais Lietuvoje (Kauno, Alytaus, Marijampolės apskrityse) ir Ispanijoje (Alikantės ir Valensijos regionuose) buvo sulaikyti 52 asmenys, atliktos 58 kratos, o jų metu iš nelegalios apyvartos buvo išimtas labai didelis kiekis šaunamųjų ginklų, jų priedėlių ir šaudmenų.

Policijos operacijos metu Lietuvoje buvo sulaikyti 9 Lietuvos piliečiai ir atlikta 19 kratų. Ispanijos teritorijoje sulaikyti 43 asmenys, iš jų 15 – Lietuvos piliečiai. Ispanijoje atliktos 39 kratos. Tarp sulaikytųjų – Bolivijos, Panamos, Azerbaidžano, Rusijos, Jungtinės Karalystės, Airijos ir kitų šalių piliečiai.

Lietuvoje nustatytos 4 nelegaliai veikusios dirbtuvės su specialia įranga, skirta ginklams gaminti, taisyti, garso slopintuvams gaminti. Ispanijoje taip pat buvo aptiktas labai didelis kiekis narkotinių medžiagų, rastos 5 kanapių auginimo plantacijos, didelės pinigų sumos, konfiskuotas prabangus organizuotos nusikalstamos grupuotės narių turtas.

Remontavo ginklus

Grupuotei vadovavo du teisėsaugai gerai žinomi ir dėl įvykdytų sunkių nusikaltimų nuo Lietuvos teisėsaugos ilgai Ispanijoje slapstęsi asmenys. „Pagrindinis įtariamasis lietuvis – Darius Mačianskas. 2015 metais dėl jo buvo išduotas Europos arešto orderis“, – sakė LKPB viršininko pavaduotojas Andžejus Roginskis. Kito lietuvio tapatybės pareigūnai kol kas neatskleidė. Šie abu lietuviai Ispanijoje gyveno naudodamiesi suklastotais dokumentais.

Kelerius metus ieškotas D. Mačianskas pagaliau įkliuvo Ispanijoje. (Policijos nuotr.)

Kaip pranešė Policijos departamentas, tyrimo metu nustatyta, kad deaktyvuoti šaunamieji ginklai (deaktyvuotas ginklas – tai ginklas, perdarytas į visiškai netinkamą naudoti pagal paskirtį ginklą, skirtas kolekcininkams ir ginklų entuziastams) buvo perkami Lietuvoje ir kitose Europos valstybėse, vėliau specialia įranga reaktyvuojami (reaktyvuotas ginklas – suremontuotas, kai buvęs netinkamas šaudyti virsta šaunamuoju) ir gabenami į Ispaniją. Dalis ginklų buvo realizuota Lietuvoje.

Seniai mėgo ginklus

Kad prekeiviams ginklais vadovavo vienas iš buvusių Daktarų lyderių, nieko nuostabaus, nes Mačka seniai jautė ypatingą potraukį ginklams. 2002-ųjų liepą Palangos centre D. Mačianskas ir du jo bičiuliai buvo sulaikyti policijos. Jų automobilyje buvo rastas nelegaliai laikomas pistoletas „Sig Sauer“ ir neperšaunamoji liemenė, ant kurios nugaros buvo plika akimi matyti šūvio žymė. 2006-ųjų vasarį, sulaikant Mačką Kaune, jis taip pat vilkėjo neperšaunamąją liemenę ir turėjo TT markės pistoletą.

Nuo 2012-ųjų D. Mačianskas buvo ieškomas dėl disponavimo itin dideliu kiekiu narkotinių medžiagų – metamfetamino. O Mačkos bendras už tai jau atlieka bausmę: Kauno apygardos teismas prieš porą metų 10 metų ir 5 mėnesių laisvės atėmimo bausme nuteisė kaunietį Vytautą Baltrušaitį. Bausmė jam skirta už didelio kiekio narkotinių medžiagų gabenimą ir už kyšio siūlymą pareigūnams.

Principingi pareigūnai

Priminsime, kad minėto V. Baltrušaičio istorija, kaip jis įkliuvo policijos pareigūnams, nuskambėjo labai plačiai. Prienų rajone V. Baltrušaitis neturėjo kantrybės važiuoti pagal kelių eismo taisykles ir, lenkdamas kitą automobilį, kirto dvigubą ištisinę kelio juostą. Tai pastebėjo kelyje budėję Alytaus apskrities Kelių policijos skyriaus pareigūnai, tad nusprendė sustabdyti pažeidėją ir, įjungę švyturėlius bei sireną, pasileido paskui.

Vairuotojas tik padidino greitį ir šovė pirmyn. Nors ir lėkė maždaug 160 kilometrų per valandą greičiu, tačiau, įsukęs į Skriaudžių gyvenvietę, atsidūrė akligatvyje.

Tada ir vairuotojas, ir kartu važiavęs keleivis šoko iš mašinos ir puolė bėgti. Keleivis dar pagriebė ir krepšį. Tačiau V. Baltrušaitis toli nenubėgo. Jauni Alytaus patruliai buvo vikresni ir – svarbiausia – sąžiningi. Netrukus bėgliui ant riešų čekštelėjo antrankiai.

O sprukusiam keleiviui pasisekė pabėgti. Tik savo krepšį vyras viduryje laukų pametė. Krepšį suradę patruliai ir suprato, kodėl gi vyrai bėgę. Krepšyje buvo, kaip tada skaičiuota, maždaug 50 000 litų vertės narkotikų.

Baltrušaitis už tai, kad pareigūnai jį paleistų, o krepšio su kvaišalais „nepastebėtų“, siūlė patruliams net 12 000 eurų kyšį. Tačiau policininkai nesusigundė bene ir iki šiol didžiausiu eiliniams patruliams pasiūlytu kyšiu. Apie tai, kad jie nepaėmė 12 000 eurų, plačiai parašė beveik visi laikraščiai, juolab kad tuo metu kaip tik buvo prasidėjusi Policijos departamento ir Lietuvos tūkstantmečio „Rotary“ klubo organizuota akcija „Aš neimu kyšių“.

Mačka pasislėpė

Taip V. Baltrušaitis atsidūrė už grotų. Tada paaiškėjo, kad už narkotikų platinimą kalėti 9 metus jis jau buvo nuteistas 2005 metais ir į laisvę turėjo išeiti tik 2014-aisiais. Bet, kaip ir dauguma kalinių, išėjo gerokai anksčiau – 2010-ųjų pabaigoje. Buvo išleistas už gerą elgesį. O grįžęs vėl ėmėsi to paties pelningo „amato“.

Po įvykio pareigūnai greitai išaiškino, kad kartu su V. Baltrušaičiu automobilyje važiavo, bet pabėgo dabar Ispanijoje sulaikytas D. Mačianskas. Tada ir buvo paskelbta jo paieška visoje Europoje. Manyta, kad būtent Mačka šioje istorijoje ir buvo pagrindinis veikėjas, o vežtieji narkotikai buvo pagaminti kokioje nors pogrindinėje laboratorijoje. Beje, tuo metu D. Mačianskas buvo lygtinai paleistas iš Pravieniškių 2-ųjų pataisos namų ir privalėjo naktis leisti tik namie, registruotis Darbo biržoje, keliolika kartų per mėnesį apsilankyti policijoje. Tačiau visa tai jam nesutrukdė įsijungti į narkotikų biznį.

Teisė už pasikėsinimą

Pravieniškėse Mačka buvo atsidūręs už pasikėsinimą į buvusį Henriko Daktaro šeimos draugą Gintarą Kučį, pravarde Kapucinas. Norėdami pamokyti ir įspėti H. Daktaro reketuotą G. Kučį, banditai jam kojas suvarpė kovinio pistoleto kulkomis.

Už tai D. Mačianskui, Deividui Kaniui bei Liutaurui Brusokui Vilniaus apygardos teismas buvo paskyręs 8 metų nelaisvės bausmę, tačiau jau po pusmečio bausmė buvo sušvelninta iki pusšeštų metų. Pirmasis teismas buvo konstatavęs, kad šie 3 vyrai šaudė į nukentėjusįjį G. Kučį pavojingu aplinkiniams būdu, tačiau Apeliacinis teismas nustatė, jog nuteistieji šaudė nukreiptais iš viršaus į apačią ginklais – vadinasi, kėlė pavojų tik „taikinio“ gyvybei.

Sunkiai sužalotas G. Kučys po to incidento iškart tapo valstybės saugomu liudytoju, nuosekliai teikė parodymus prieš patį H. Daktarą.

Pritrūko įrodymų

Pirmą kartą D. Mačianskas „pasižymėjo“ dar 1994-aisiais, kai jis, vos 22 metų vaikinas, buvo kaltinamas kartu su bendrais atėmęs koncerno „Agora“ apsaugos vadovo, buvusio kriminalinės policijos pareigūno, Jurijaus Milevskio automobilį. J. Milevskis vėliau sulaukė grasinimų iš paties H. Daktaro – šis reikalavo, kad J. Milevskis per akistatą neatpažintų D. Mačiansko.

1997 metų pradžioje H. Daktaras buvo nuteistas kalėti pusaštuntų metų už tarpininkavimą išperkant automobilius ir grasinimus tuomet jau buvusiam „Agoros“ apsaugos vadovui J. Milevskiui. Nors šis, nepaisydamas grasinimų, atpažino D. Mačianską, tačiau pastarasis liko nenuteistas, nes pritrūko įrodymų jo kaltei pagrįsti.

 

Petras KURMELIS

Rekomenduojami video