Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pavasario sulauks ne visos bulvės

Išsaugoti daržoves iki pavasario darosi vis sunkiau – šiemet augintojai bulves, o ir kitas daržoves, priversti nuolat perrinkti, dalį jų išmesti, nes derlius linkęs pūti. Daugiausia nuostolių skaičiuoja bulvių augintojai.

Jautriausios bulvės

Marijampolės savivaldybės Šilavoto kaimo daržininkas Povilas Žolynas atsidusdamas tikino, kad jo ūkio saugyklose šiųmečiam derliui žiemoti sekasi prastokai. Jo teigimu, metai buvo nedėkingi, itin drėgni, todėl išauginta bei iš lauko parvežta produkcija kelia daug rūpesčių.

„Vis perrenkame daržoves, nes jos labai genda. Pačios jautriausios puviniui yra bulvės. Šiemet pūva net ir tų veislių, kurios pūti nelinkusios“, – sakė daržininkas. Ūkininko skaičiavimu, net trečdalis bulvių šiemet keliaus į šiukšlyną, nors anksčiau jų beveik netekdavo išmesti. Praėję metai iš pradžių nieko blogo nežadėjo: augti bulvėms buvo lyg ir palanku, drėgmė netrukdė, bet jau užaugusios nukentėjo nuo per didelio kritulių kiekio; įsimetė puviniai, todėl dabar negailestingai pūva.

P.Žolyno ūkio saugykloje be bulvių, pavasario laukia svogūnai, morkos, burokėliai. Šioms daržovėms pernykštis drėgmės perteklius taip smarkiai kaip bulvėms nepakenkė.

Bando apsaugoti

Ramoniškių kaime (Vilkaviškio r.) bulves auginančio Valuckų ūkio savininkė Alvytė Valuckienė antrino, kad bulves išlaikyti iki pavasario bus sudėtinga. Pati didžiausia bėda – kad gamta teleido nusikasti apie 40 proc. išaugintų bulvių, kitos taip ir liko nenukastos laukuose.

„Tos, kurios sandėlyje, dabar saugios, tų bulvių gedimas sustabdytas. Bet tarp gerųjų patekusias blogas bulves, kurios jau buvo pradėjusios gesti laukuose, aišku, reikia pašalinti. Svarbiausia, kad nelabai buvo ką sandėliuoti – čia kita bėda ir kalba“, – situaciją savo šeimos ūkyje aiškino A.Valuckienė.

Per žiemą, kad drėgnai užaugusių bulvių nepultų ligos, joms tenka saugykloje skirti daugiau dėmesio nei įprastai – patalpas reikia ventiliuoti, reguliuoti temperatūrą, nuolat stebėti. „Taip saugyklose sustabdome agresyvų bulvių puvimą, – aiškino ūkininkė, – tačiau dėl tokių papildomų priemonių ūkis patiria nuostolių.“

Pasak ūkio šeimininkės, rudenį laukuose liko nenukasta per 60 proc. visų augintų bulvių. Nuostoliai didžiuliai, nes vien per 120 tūkst. eurų ūkiui kainavo sertifikuotos bulvių sėklos, o tik dalį derliaus buvo galima nuimti. Šiemet ūkininkė planuoja pirkti kur kas mažiau sėklos, nes nebus tam lėšų. „Trečdalį reikiamos sėklos vis tiek pirksime“, – prisipažino ji.

Saugyklos tuštėja

Parduoti bulvių Valuckų ūkis turi, bet kaina jų nedžiugina. „Jeigu Lietuvos ūkininkai šiemet jaučia bulvių stygių, tai dar nereiškia, kad ir rinkoje bulvių stygius. Europoje bulvių netrūksta, todėl nesijaučia nei trūkumo, nei vietos augintojų derliaus kainos kyla“, – kalbėjo Vilkaviškio rajono ūkininkė.

Valuckų ūkyje situacija sudėtinga ne tik dėl bulvių, bet ir dėl kitų auginamų kultūrų. Dalis laukuose pasėtų žieminių javų prigėrė – išmirė dar rudenį. „Kai tokie sunkūs metai, mums nelieka pinigų nei investicijoms, nei atlyginimams didinti. Neįsivaizduoju, iš kur jų gauti? Kaip pakelti atlyginimus, jeigu išlaidos didesnės už pajamas“, – bėdojo ūkio savininkė.

Ūkininkas P.Žolynas bulves jau taupo, į turgų parduoti jų nebeveža – kad užtektų jų pagal sudarytas sutartis. Mat savo daržoves jis tiekia Marijampolės vaikų darželių bei mokyklų valgykloms. Parduoda nebent tik tiems, kurie patys į jo ūkį bulvių nusipirkti atvažiuoja.

Daržininkas, stebėdamas situaciją rinkoje, mano, kad Lietuvoje visada ūkininkai bulvių užaugina daugiau, negu gyventojai suvalgo. Todėl ir dabar beveik tikras, kad šiemet bulvių stygiaus jie nejaus. Be to, ūkininkas iš asmeninės patirties žino, kad kasmet bulvių poreikiai Lietuvoje mažėja, nes mažėja valgytojų.

Jau keletą metų bulvių Lietuvos ūkininkai svetur beveik neišveža, nebent pavasarį jų kur nors pritrūksta. P.Žolyno nuomone, šiuo metu bulvių trūkumo tikrai dar niekur nėra.

Bado nebus

Martynas Laukaitis

Martynas Laukaitis, Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkas

Daržovių išsaugojimas – labai aktuali tema. Bado dėl to Lietuvoje, žinoma, nebus. Valgysime importines bulves ar kitas daržoves. Jeigu lenkiškų nebus, valgysime daniškas, olandiškas ar prancūziškas bulves. Jeigu ir ten bulvių nebus, tada valgysime ryžius.

Tačiau šiemet saugyklose ne tik bulvės pūva – dėl visų kitų lietuviškų daržovių saugojimo taip pat kyla problemų. Nėra lengva jomis rūpintis. Problema ta, kad nedaug ūkių turi naujus modernius sandėlius, kur gali išdžiovinti bulves, todėl ir nuostoliai didėja. Mano ūkyje Jokūbonių kaime, Šakių r., pagrindinės kultūros yra burokėliai bei bulvės. Turime pasistatę naujus sandėlius, tad mūsų situacija geresnė. Bet vis tiek išmetimo procentas yra gerokai didesnis negu įprastais metais.

Bulvių kaina palanki vartotojams, bet atsižvelgiant į tai, kad ir ruduo buvo labai sunkus, ūkininkų ji nedžiugina.

Rekomenduojami video