Nors spauda, radijas ir televizija nuolat pasakoja apie telefoninius sukčius, tačiau jų nė kiek nemažėja. Dažniausiai sukčių aukomis tampa vieniši, vyresnio amžiaus žmonės. Ant jų užmestos meškerės papuola ir jaunesni, nes sukčių išradingumui ribų nėra.
Gudrusis pasvalietis
Negalima teigti, kad policija nieko nedirba ir sukčių nesugauna. Štai visai neseniai teismo nuosprendį išgirdo telefoniniai sukčiai, patiklius žmones maustę vadovaujant kaliniui iš Kybartų pataisos namų (PN). Bylą išnagrinėjo Šiaulių apylinkės teismas.
Kaltinamųjų suole sėdėjo 3 teisiamieji: net 11 kartų teistas Tadas Kubeckas (30 m.), Pasvalio rajono gyventojas, Kybartų PN kalinys, 2 kartus teistas šiaulietis Vytautas Garipovas (20 m.) ir nepilnametis šiaulietis D. L. (17 m.). Kalinys T. Kubeckas buvo nusikaltimų organizatorius, tai yra „smegenys“.
Teismas nustatė, kad organizuota sukčių grupė per mėnesį apgavo 8 garbaus amžiaus Šiaulių krašto gyventojas (77–92 m.). Šios patiklios moterys, po pokalbių telefonu, atėjusiems sukčiams, „kojoms“, atidavė iš viso 20 909,53 euro.
T. Kubeckas Kybartų PN turėjo ir pagalbininkų, tačiau šie liko nenustatyti. O kiti du teisiamieji darbavosi būdami laisvėje.
Teismas konstatavo, kad įrodymų visuma leidžia daryti išvadą, jog kaltinamieji nusikalto organizuotoje grupėje, ir organizatoriui T. Kubeckui skyrė kalėti 3 metus ir 3 mėnesius, jo pagalbininką V. Garipovą nuteisė kalėti 2 su puse metų, o nepilnamečiui D. L. paskirtos 2 metų ir mėnesio nelaisvės bausmės vykdymą atidėjo 2 su puse metų.
Teismas tenkino 8 nukentėjusiųjų ieškinius: iš kaltinamųjų solidariai priteisė 20 909,53 euro, tačiau visi puikiai supranta, kad tų eurų jie niekada negrąžins.
Beje, kalinys T. Kubeckas už telefoninį sukčiavimą nuteistas jau ne pirmą kartą.
Štabas Alytuje
Šiomis dienomis Šiaulių apylinkės prokuratūros prokuroras Žydrūnas Kungys vėl baigė ikiteisminį tyrimą dėl galimai telefoninių sukčių padarytos nusikalstamos veiklos. Tik šį kartą bylą jis perdavė nagrinėti ne Šiaulių, o Alytaus rajono apylinkės teismui. Tai dėl to, kad didžioji dalis kaltinamųjų šiuo metu atlieka laisvės atėmimo bausmes Alytaus PN. Vienas įtariamasis bausmę atlieka Vilniaus pataisos namuose ir dar du – Pravieniškių pataisos namuose-atviroje kolonijoje. Iš viso kaltinimai pateikti 6 moterims ir 32 vyrams.
Ikiteisminio tyrimo, kurį atliko Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pirmojo skyriaus pareigūnai, metu nustatyta, kad kaltinamieji skambindavo žmonėms ir įvairiais būdais bandydavo išvilioti jų pinigus.
Pinigai būdavo išviliojami skambinant į nukentėjusiųjų mobiliuosius arba fiksuoto ryšio telefonus. Neretai kaltinamieji prisistatydavo banko, policijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, prokuratūros ar ligoninės darbuotojais.
Dažniausiai apsimetėliai įtikindavo aukas, kad per jų sąskaitas „plaunami“ pinigai, todėl nedelsiant būtina jiems padiktuoti prisijungimo prie elektroninės bankininkystės slaptažodžius bei kodus, esą tik taip bus sustabdyti pervedimai ir išsaugomi pinigai.
Pasitaikydavo atvejų, kad nusikaltėliai susisiekdavo su nepilnamečiais ir bandydavo gauti vertingų daiktų, tvirtindami, kad jų tėvai pateko į nelaimę. Kitais atvejais tėvams ar seneliams aiškindavo, kad jų vaikas sužalojo kitą vaiką, todėl reikalingi pinigai, kad nukentėjusysis nepateiktų skundo.
Ne visi asmenys, pasirinkti aukomis, papuolė į nusikaltėlių pinkles. Žmonės, supratę, kad skambutis gali būti melagingas, iš karto apie tai pranešdavo policijai.
Šioje byloje nukentėjusiomis pripažintos 34 moterys. Teismui jos pateikė civilinių ieškinių 8885,65 eurų sumai.
Užkluptas metė pinigus
Toje pačioje Šiaulių apskrities VPK, už grotų atsidūrė dar du 24 ir 25 metų vaikinai. Abu sulaikytieji su teisėsauga jau ne kartą yra turėję reikalų. Vienas jų 3 kartus teistas už vagystes bei plėšimus ir tik šių metų pradžioje paleistas iš įkalinimo vietos, kitas – už įvairius nusikaltimus taip pat teistas 3 kartus.
Vienas įtariamųjų, paskambinęs Micaičių kaimo (Šiaulių r.) gyventojai (86 m.), prisistatė policijos pareigūnu ir, pranešęs, jog senolės dukra sužalojo vaiką, paprašė 9000 eurų, kurie neva reikalingi sužalotosios tėvams sumokėti.
Po keletos valandų pas senolę taksi atvykęs tariamas policininkas senolės namuose jau skaičiavo gautus pinigus – 700 eurų, o automobilyje jo nekantriai laukė bendrininkas.
Jų nusikalstamą veiką nutraukė netikėtai pas moterį užsukęs jos sūnus su šeima. Išvydęs kieme stovintį taksi, vyras labai nustebo – svečių mama lyg ir nelaukė, o pati taksi paslaugomis niekada nesinaudojo.
Nuostaba dar padidėjo, kai jis motinos namuose pamatė vyruką, skubiai ant stalo metantį pinigus, sprunkantį pro duris ir įšokantį į kieme stovintį automobilį, kuris nuvažiavo Šiaulių link.
Moters artimieji savo automobiliu pasileido paskui bėglius, tačiau juos greit pametė iš akiračio. Važiuodami jie apie įvykį pranešė policijai, todėl netrukus pareigūnai, sustabdę taksi, įtariamuosius turėjo jau savo rankose.
Atidavė kortelę
Atskleisti ir du kovo mėnesio pabaigoje Klaipėdoje įvykdyti telefoniniai sukčiavimai. Sukčiavimo schema ir čia buvo ta pati – gyventojams paskambinę asmenys prisistatydavo pareigūnais, gydytojais ir, melagingai pranešę, jog jų artimieji sužalojo kitus asmenis, „siekiant išvengti problemų“ pasiūlydavo padengti žalą.
Šia jau gerą dešimtmetį sekama „pasaka“ patikėjusios dvi Klaipėdos miesto gyventojos neteko santaupų.
Baltijos prospekte gyvenanti moteris sukčiams atidavė savo banko mokėjimo kortelę, kurią panaudoję šie moters sąskaitą patuštino 1725 eurais. Kiek mažiau pinigų neteko Debreceno gatvės gyventoja.
Klaipėdos Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai kovo paskutinę dieną viename Sulupės gatvės bute sulaikė tris asmenis, talkinusius kol kas nenustatytam vyrui, kuris skambindavo nukentėjusiesiems ir pranešdavo apie neva įvykusias nelaimes.
Sulaikyti ankščiau 9 ir daugiau kartų už sukčiavimus, vagystes, plėšimus bei kitus nusikaltimus teisti 42, 30 ir 28 metų vyrai. Dviem iš jų, prokuroro prašymu, teismas skyrė kardomąją priemonę – suėmimą.
Uostamiesčio Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai šiuo metu tiria daugiau sukčiavimo atvejų, kuriuose taip pat nustatyti įtariamieji, vienas iš jų – Marijampolės pataisos namuose bausmę atliekantis nuteistasis. Šiuose tyrimuose asmenims pareikšti įtarimai dėl organizuotoje grupėje įvykdytų nusikaltimų.
Važiavo į Kauną
Telefoniniai sukčiai nesiliauja atakavę ir ukmergiškius. Kaip rašoma Vilniaus apskrities VPK pranešime, šiais metais nuo telefoninių sukčių nukentėjo jau 12 Ukmergės rajono gyventojų. Netikėto skambučio sulaukusi viena ukmergiškė (72 m.) nusikaltėlių buvo nuviliota net į Kauną.
Ukmergės miesto gyventojai paskambino moteris, kuri prisistatė jos seserimi. Senyvo amžiaus ukmergiškei įtarimų sukėlė balsas, tačiau skambinusioji „sesuo“ paaiškino, jog jai neva išmušti dantys ir prakirsta lūpa. Ji pasakojo tipišką telefoninių sukčių istoriją: kaip griuvo nuo laiptų, užkliudė ir sužalojo netoliese stovėjusią mergaitę – šiai dabar gresia pavojus, reikalinga skubi operacija, todėl sesers prašo paskolinti 8000 eurų.
Išsigandusi patikli močiutė prasitarė, jog pinigai banke. Kadangi bankai Ukmergėje jau buvo uždaryti, jai buvo iškviestas taksi automobilis, kuris nuvežė į Kauną.
Ukmergiškė paėmė iš sąskaitos 5000 eurų ir šiuos pinigus atidavė atėjusiai merginai. Tuomet jau kitas taksistas moterį parvežė namo. Kelionė pirmyn ukmergiškei kainavo 40 eurų, o važiuodama atgal ji sumokėjo dar 50 eurų.
Kitą dieną, supratusi esanti apgauta, moteris kreipėsi į policiją.
Būkite dėmesingi
Policijos departamento duomenimis, telefoninių sukčių aukoms padaryta žala per metus siekia net iki 1 milijono eurų, kasmet pradedama per 1000 ikiteisminių tyrimų dėl šių nusikaltimų. Telefoniniai sukčiavimai sudaro maždaug 20 proc. visų sukčiavimo atvejų.
Informacijos apie tokius nusikaltimus nestinga spaudoje, primenama policijos susitikimuose su gyventojais, pamaldų metu dėmesį atkreipia dvasininkai, ir vis dėlto patiklių žmonių atkaklumo neprarandantiems sukčiams pavyksta surasti.
Pareigūnai dar kartą atkreipia gyventojų dėmesį į tai, kad nei gydytojai, nei bet kurios tarnybos specialistai niekada neskambina ir nesiūlo sumokėti tariamo nukentėjusiojo artimiesiems už tai, kad neva gydytojas nepraneš policijai apie įvykusią nelaimę ar pareigūnas nepradės tyrimo. Visa tai sprendžiama teisinėmis priemonėmis ir atitinkamoje įstaigoje, bet ne neaiškiems asmenims vykstant pas gyventojus į namus. Taip pat būtina pažymėti, kad paprastai pinigų ateina paimti narkomanai, ne po kartą ankščiau už įvairius sunkius nusikaltimus teisti asmenys, tad tokius žmones į namus įsileisdami gyventojai rizikuoja ne tik prarasti pinigus, bet ir kitus namuose turimus vertingus daiktus. Reikia stengtis patiems susisiekti su artimaisiais, paklausti, ar jiems viskas gerai, arba papasakoti apie skambutį kaimynui, kitam šalia esančiam žmogui, kuris padėtų situaciją įvertinti adekvačiai.
Stasys ŠAULYS