Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nusikalstamas policininko šeimos verslas

Darbas policijoje – tik skydas, dengiantis nusikalstamą veiklą. Taip galima sakyti apie du vilkaviškiečius – tėvą ir sūnų Didvalius, kurie dar 2012 metais buvo išvilkti į dienos šviesą kaip cigarečių kontrabandininkai. Neseniai Kauno apygardos teismas paskelbė nustatęs, kad jiedu tuokart buvo organizatoriai, o dar du šeimos nariai ir jų 4 draugai – pagalbininkai.

Draugiška kompanija

Tiesa, tarp teisiamųjų suole sėdinčių kaltinamųjų jau nebuvo policininkų, nes Romas Didvalis (54 m.), daugybę metų dirbęs Vilkaviškio policijoje ir buvęs atsakingas būtent už kovą su kontrabanda (!), po to dar darbavęsis Marijampolės apskrities policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnyboje, likus keliems mėnesiams iki skandalingojo sulaikymo jau buvo išėjęs į užtarnautą poilsį, o jo sūnus Donatas Didvalis (29 m.), Marijampolės apskrities kelių policijos patrulis, jį pričiupus, buvo atleistas iš tarnybos, kurioje tarnavo apie 6 metus.

Skelbiant teismo nuosprendį, ir šie Didvaliai niekur oficialiai nebedirbo, ir kiti du R. Didvalio sūnūs – dvyniai (27 m.) Arūnas ir Andrius – buvo bedarbiai, ir 3 jų draugai – taip pat. Tik vienas iš teisiamųjų – Artūras Vaišnora (30 m.) – darbuojasi statybinėje bendrovėje.

Iki teismo visas aštuonetas dar buvo kaltinamas ir dalyvavęs suburtoje organizuotoje grupėje nusikalstamoms veikoms vykdyti, tačiau teismas paskelbė neįrodęs, kad tokia organizuota grupė, kurioje viskas suplanuota iš anksto ir pasiskirstyta vaidmenimis, buvo.

Užsiimti cigarečių kontrabanda Vilkaviškio krašte – labai patogus „verslas“. Mat vos už 20 kilometrų nuo Vilkaviškio miesto – Kybartų pasienio kelio postas, kitaip tariant, vartai į Rusiją. O čia, Rusijos miestuose ir gyvenvietėse, bent jau tada, 2012-aisiais, buvo gerokai pigesnės cigaretės, pigesni degalai, pigesni įvairūs maisto produktai.

Temidės karuselėje

Visiems aštuoniems pričiuptiems kontrabandininkams grėsė net ir ilgi nelaisvės metai – iki 8 metų, tačiau BK už šį nusikaltimą numato ir su laisvės atėmimu nesusijusias bausmes – baudas. Būtent jomis ir apsiribojo Kauno apygardos teismas šioje baudžiamojoje byloje.

Nusikaltimo organizatoriui R. Didvaliui teismas paskyrė beveik 33 000 eurų baudą (skaičiuota pagal MGL – minimalų gyvenimo lygį). Buvęs ilgametis policininkas po sulaikymo dar porą savaičių buvo ir suimtas, kaip anksčiau jo paties išaiškinti ar sulaikyti nusikaltėliai.

Keliasdešimčia eurų didesnę baudą įpareigotas sumokėti kitas dabar jau buvęs policininkas – D. Didvalis. Jis irgi už grotų 2012-ųjų rugsėjį buvo patupdytas 10 parų.

Beveik po 32 000 eurų baudą gavo dvyniai Didvaliai, už grotų gyvenę 2 dienas.

Panašios – 30 000–31 000 eurų baudos už cigarečių kontrabandą paskirtos ir likusiems kaltinamiesiems – vilkaviškiečiams Matui Matusevičiui (30 m.), Mantvydui Lasevičiui (30 m.) ir Mantui Kašinskui (28 m.) bei Virbalio miestelyje gyvenančiam Artūrui Vaišnorai (30 m.). Visi jie po sulaikymo taip pat 2 dienas trynė areštinės gultus.

Anot teismo, kaltinamieji teisme buvo nenuoširdūs, klaidino teismą, dėl nieko nesigaili.

Paskelbus nuosprendį, visiems nubaustiesiems nurodyta toliau gyventi pagal rašytinio pasižadėjimo slapta kur nors ilgam neišvykti sąlygas, kol šis nuosprendis įsiteisės. O įsiteisės dar negreitai, nes ir kaltinęs prokuroras šį nuosprendį apskundė, nesutikdamas su teismo nuomone, ir visi 8 nuteistieji. Kai kurie iš pastarųjų tikina išvis nepadarę jokio nusikaltimo ir todėl prašo juos išteisinti, o kai kurie teigia, kad jų turėtas kontrabandinių cigarečių kiekis, kurį nustatė tyrėjai, buvo kur kas mažesnis, tad jie turėję būti patraukti tik administracinėn atsakomybėn.

Taigi skundus dar nagrinės ir savo išvadas padarys aukštesniosios pakopos – Lietuvos apeliacinis – teismas.

Kažkas įskundė

Kaip nustatė teismas, minėti 8 vyrai užsiėmė cigarečių kontrabanda – bent jau per pačią sulaikymo operaciją, 2012-ųjų rugpjūčio 27-osios vakarą vykusią R. Didvalio tėvų sodyboje Sodėnų kaime, buvo užklupti 4 kaltinamieji, kraunantys iš parvairuotų 4 automobilių „Audi“ kontrabandines cigaretes, slapta parvežtas iš Rusijos, įžūliai slėptas automobiliuose specialiai įrengtose ertmėse (jų grindų ertmėse, stogo liuke, kuro bake, durelėse, atsarginiame rate), kurių nepastebėjo (arba turėjo nepastebėti) pasienio kelio posto ir muitinės pareigūnai. Tų cigarečių – specialiomis banderolėmis nepažymėtų rusiškų rūkalų „Denim“, „Winston“, „Vice Roy“ ir kitų rūšių – buvo apie 10 000 pakelių. Bendra šios kontrabandos vertė buvo apie 80 000 litų (per 23 000 eurų).

Operaciją vykdė jungtinės muitinės, pasieniečių ir policijos operatyvinių darbuotojų pajėgos. Apie kontrabandininkų veiklą turėta išankstinės informacijos, gautos Muitinės departamente: esą buvęs policininkas R. Didvalis, gaudydavęs kontrabandininkus, pats jau bendradarbiauja su kai kuriais muitinės pareigūnais, kad susitartų, kas kada dirba, ir galėtų organizuoti savo pagalbininkus kontrabandinėms veikoms.

Organizuotas verslas

Gautoji informacija buvo tikrinama, visomis įmanomomis priemonėmis rinkti ir fiksuoti duomenys, per šią žvalgybą išaiškinta, kaip ir su kuo R. Didvalis bei D. Didvalis tariasi. „Tai buvo šeimos verslas“, – teisme kalbėjo liudytoju tapęs vienas Muitinės departamento pareigūnas.

Tas „verslas“ pasireiškė taip: R. Didvalis įgijo kelis lengvuosius automobilius „Audi“, juose buvo įrengtos slėptuvės, tada samdė šių mašinų vairuotojus (sūnų draugus), derino jų pravažiavimą per Kybartų kelio postą neatliekant muitinės patikrinimo, organizavo šių mašinų stebėjimą ir palydą pasienio teritorijoje. Tai patyręs policininkas darė kartu su savo sūnumis.

Pagalbininkai buvo vadinami pravardėmis: Pūkis, Rondo, Rudis, Pitas.

Bendrininkai dažnai bendraudavo telefonu, o kad nebūtų susekti, keisdavo arba įsigydavo naujus telefono numerius. Vyrai, vairuodavę mašinas su kontrabandinėmis cigaretėmis, stengdavosi neįkliūti: nors beveik tuo pat metu kirsdavo valstybės sieną, tačiau laikydavosi atstumo, kad į postą neįvažiuotų kartu. Vykdavo į Rusiją kas antrą muitinės pamainą, kad nekeltų įtarimų per dažnu važinėjimu. Vairuotojai viską telefonu derindavo dažniausiai su dvyniais Didvaliais, o šie „patarimų“ gaudavo iš savo tėvo ir brolio, kurie ir pinigus cigaretėms įsigyti paduodavo. Beje, Donatas Didvalis, tuo metu dirbęs kelių policininku, savo pagalbininkus (vairuotojus) mokydavo: jeigu, gabenant cigaretes, sustabdytų kelių patruliai, tai reikia duoti jiems 100 litų ir ištarti burtažodį „nuo Doncės“. Tai reiškė – nuo Donato Didvalio.

Didvalių pagalbininkai už kelionę su cigaretėmis, bylos duomenimis, gaudavę po 500 litų.

R. Didvalio tėvų ferma, kurią kontrabandininkai naudojo kaip sandėlį, buvo įrengta tinkamai: užmūryti langai, metalu apkaltos durys, įrengta signalizacija. Žodžiu, viskas buvo apgalvota, cigarečių kontrabandai pasirengta.

Ginasi: yra nekalti

Patys dabar bausmių jau sulaukę visi keturi Didvaliai, kontrabandą organizavę ir kontroliavę, veikę iš šalies, kategoriškai neigia padarę kokį nors nusikaltimą ir dar tikisi išteisinimo. R. Didvalis teigė su sūnų draugais palaikęs tik epizodinį ryšį. Žinojęs, kad jie važinėja į Rusiją įsigyti pigesnių degalų, o iš Lietuvos gabena parduoti įvairių automobilių dalių, kurias ir slėpdavę savo automobiliuose. Buvęs policininkas tikino kartais bendraudavęs su tais sūnų draugais, kai jie turėdavę problemų dėl savo kelionių į Rusiją – kaip buvęs policininkas, pakonsultuodavęs juos rūpimais klausimais. Anot R. Didvalio, kaltinimai jam šioje byloje grindžiami tik įrašytų pokalbių telefonu nuotrupomis, o savo balso tuose įrašuose R. Didvalis esą neatpažinęs.

Panašiai gynėsi ir buvusio policininko sūnūs. Jie teigė padėję savo draugams, kai šie papasakoję, jog būna stabdomi ir savotiškai reketuojami juos su kuru iš Rusijos užklupusių policininkų. Todėl patarpininkaudavę, kad šito nebūtų. O patys jokių kontrabandinių prekių nevežiodavę ir nieko panašaus neorganizavę.

Likę 4 bendrininkai, užklupti su kontrabandinėmis cigaretėmis prie R. Didvalio tėvų fermų, jau negalėjo išsisukti, tad tikino, jog tai buvęs vienintelis kartas – cigaretės savo reikmėms. O visiems kartu tąkart susitikti prie fermų reikėję ne dėl Didvaliams pargabentų kontrabandinių cigarečių, o dėl A. Vaišnoros gimtadienio, kurį draugai planavę tą vakarą linksmai atšvęsti. Tik pareigūnai tam sutrukdę ir tikrai įsimintinai visus „pasveikinę“.

Beje, po operacijos darant kratas, A. Vaišnoros namų kieme, šiltnamyje, pareigūnai aptiko 15 kanapių. Nustačius, kad tai nedidelis šių kvaišalų kiekis, A. Vaišnora buvo teisiamas ir už tai. Teismas nepatikėjo, kad kanapių sėklų vyras buvo įsigijęs žvejybai.

Irena ZUBRICKIENĖ

Rekomenduojami video