Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nelaisvė neatbaido nuo pelningo užsiėmimo

 Teisėsaugos pareigūnų duomenimis, Lietuvoje nuolat veikia 15-18 organizuotų nusikalstamų grupuočių, kurių pagrindinis užsiėmimas – narkotikų įgijimas, gabenimas ir realizavimas. Vien į nelegalią prekybą įsivėlę tūkstančiai kvaišalų platintojų. Nusikaltimų suvestinėse nuolat pranešama apie sulaikytus narkotikų prekeivius. Pasidomėjus paaiškėja, kad jie įkliūva jau ne pirmą kartą. Už narkotikus gaunami pinigai vilioja, ir nuo nelegalios prekybos neatbaido net ir gresiantys ilgi nelaisvės metai.

Vadas – su patirtimi

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos (VPK KPONTV) pareigūnai išaiškino organizuotą grupę, kurios nariai dideliais kiekiais platino narkotines medžiagas bei rengėsi gabenti jas į Vokietiją.

Tyrėjai nustatė, kad organizuotos nusikalstamos grupės veiklą koordinavo Marijampolės pataisos namuose laisvės atėmimo bausmę už narkotikų platinimą atliekantis klaipėdietis Vladimiras Černiavskis (47 m.). Jis yra gerai žinomas uostamiesčio teisėsaugininkams. Anksčiau 3 kartus teistas ir Klaipėdoje veikusioms nusikalstamoms grupuotėms priklausęs vyras nuo jaunų dienų sukosi su Žardiniais.

Žardiniai, kaip ir nemažai kitų Klaipėdos nusikaltėlių gaujų, formavosi gyvenamosios vietos principu – Žardininkų, arba Žardės, rajone, kuris yra pietinėje Klaipėdos dalyje. Iš pradžių tebuvo grupinės muštynės „rajonas prieš rajoną“, vėliau vaikinai ėmė burtis jau kitais tikslais. Kaip nusikaltėlių struktūra Žardiniai imti minėti apie 1992-1993 metus. Tada vienvaldis gaujos lyderis buvo Mindaugas B., pravarde Benzas. Žardiniai vertėsi turto prievartavimu, sukčiavimu, plėšimais ir automobilių vagystėmis. Ši grupuotė išsiskyrė itin grubiais veiklos metodais, tad grupė verslininkų, iš kurių buvo prievartaujamas turtas, parašė pareiškimus policijai. Po to, kai Benzas buvo nuteistas, grupuotė pakriko, jos nariai prisišliejo prie kitų gaujų. Grįžęs iš kalėjimo Benzas bandė vėl suburti bendražygius, bet 1997 metų rugsėjį buvo nušautas Giruliuose.

Vėliau gauja vėl atsigavo, o V. Černiavskis buvo laikomas Žardinių vadeiva. 1999 metų vasario 1 dieną prie „Žardės“ prekybos centro į jį pasikėsinta, tačiau kulkai pataikius į metalinę sagą vyras atsipirko lengvu sužeidimu. Pareigūnai buvo nustatę įtariamuosius ir bylą atidavę į teismą, tačiau V. Černiavskis jų teisme neatpažino ir sakė, kad jokio supratimo neturi, kas į jį galėjo kėsintis.

Pasidavė policijai

2004-aisiais už neteisėtą šaunamojo ginklo bei šaudmenų įgijimą ir laikymą, narkotinių medžiagų stambiu mastu įgijimą, laikymą ir realizavimą V. Černiavskis buvo 10 metų pasiųstas už grotų. Jis dar buvo kaltintas ir turto prievartavimu, bet dėl šios veikos išteisintas. Jo duobkasiu tapo Rolandas Butkus, siejamas su uostamiestyje veikusia Akademikų grupuote. Kadangi jis pranešė apie nusikaltimą teisėsaugininkams ir padėjo jiems jį atskleisti, gavo tik 3 metus ir 3 mėnesius. Tačiau prieš tai – 2002 metų vasarį – Klaipėdos apygardos teismo nuosprendžiu jis buvo nuteistas už tyčinį Egidijaus J. nužudymą, tad jam buvo nustatyta bendra 12 metų ir 6 mėnesių bausmė.

Kas gi buvo tas Rolandas Butkus, įdavęs V. Černiavskį?

Butkus priklausė Gaidjurginių gaujos automobilių vagių padaliniui, kuris vadinosi Akademikai. Šie vagys anuomet uostamiestyje buvo laikomi profesionaliausiais automobilių vagimis. Gaujos lyderiu buvo toks Vidmantas B., šiek tiek studijavęs aukštojoje mokykloje, todėl ir gauja buvo praminta Akademikais. Kai Vidmantas paskendo, gaujos lyderiu tapo Marius B. 1998 metų kovo mėnesį Marius dingo be žinios, o jo automobilis buvo rastas Kaune. Teisėsaugininkai išsyk įtarė, kad jis nužudytas. Po jo mirties Akademikai pakriko, tačiau senos sąskaitos liko. Akademikas Nerijus J., atlikdamas bausmę kolonijoje, sužinojo, kad Marių „į vietą padėjo“ šilutiškis Egidijus J., dar žinomas kaip Burbulas. Šis vyras buvo siejamas su Klaipėdoje siautėjusia Storinių nusikalstama grupuote.

Išėjęs iš įkalinimo vietos, savo turima informacija Nerijus pasidalino su kitais buvusiais Akademikais tarp kurių buvo ir R. Butkus. Taigi, sėbrai nusprendė atkeršyti už Mariaus nužudymą ir nutarė susidoroti su Burbulu. 2000 metų liepą jis buvo išviliotas iš namų ir surakintomis rankomis nuvežtas už miesto. Prieš mirtį jis dar buvo kvočiamas, kad pasakytų, kur užkastas Marius. Egidijus buvo smaugiamas, tačiau bandė priešintis. Tada R. Butkus trenkė jam per galvą pistoleto rankena ir nuaidėjo atsitiktinis šūvis, pataikęs į priekinį BMW langą. Burbulas nuo smūgio prarado sąmonę. Sunerimę, kad šūvis gali atkreipti netoliese esančiame vienkiemyje gyvenančių žmonių dėmesį, nusikaltėliai įkišo Egidijų į bagažinę ir nuvažiavo į mišką. Čia egzekucija vyko toliau.

Jau atgavęs sąmonę Egidijus įnirtingai priešinosi, jam netgi pavyko sutraukyti antrankius, tačiau galop vyrukas vis dėlto buvo pasmaugtas. Po kurio laiko egzekucijoje dalyvavęs Nerijus, tas pats kuris išsiaiškino kas nužudė Marių, irgi buvo rastas negyvas su šautine žaizda savo automobilyje, kuris stovėjo autostradoje, Raseinių rajono ribose. Įvykio aplinkybės buvo ganėtinai mįslingos, tačiau teisėsaugininkai nusprendė, kad Nerijus nusižudė pakrikus psichikai. Visai kitaip galvojo R. Butkus. Sužinojęs apie sėbro mirtį, jis savižudybe nepatikėjo. Dar daugiau – pajuto, kad virš jo taip pat plevena mirties šešėlis. Todėl R. Butkui liko tik laukti mirties arba gelbėtis – kreiptis į teisėsaugą. Vyrukas spjovė į visus nusikaltėlių pasaulio įstatymus ir apie Egidijaus nužudymą papasakojo vienam pažįstamam policininkui. Netrukus R. Butkus buvo suimtas. Jis ir parodė, kur yra Vytautų kaimo miške (Klaipėdos r.) eglišakėmis ir kelmais pridengta Burbulo kapavietė. Egidijui buvo nukirsta vienos rankos plaštaka, tačiau net ir teisme nepaaiškėjo, kokiomis aplinkybėmis tai įvyko. Už nužudymą R. Butkus buvo nuteistas 12 metų nelaisvės.

Prekiavo heroinu

Ikiteisminio tyrimo metu R. Butkus papasakojo ne tik kaip žudė Burbulą, tačiau ir apie tai, kad V. Černiavskis platina narkotikus.

2001 metų kovo 19 dieną atlikus kratą V. Černiavskio bute buvo rasta 137 gramai heroino, per 18 gramų kanapių miltelių, ispanų gamybos perdirbtas 6,35 mm kalibro pistoletas „Astra Cub“, šovinių, svarstyklės su heroino pėdsakais, didelė suma pinigų įvairia valiuta.

Pasak R. Butkaus, 2001 metų pradžioje, sužinojęs, jog V. Černiavskis pardavinėja narkotikus, jis pasisiūlė jam tiekti heroiną, kurio neteisėtai įgydavo iš Kaliningrade gyvenančio kažkokio Sergejaus. Ta prekyba tęsėsi iki tol, kol R. Butkus buvo suimtas dėl nužudymo.

Černiavskis savo kaltės dėl jam inkriminuotų nusikaltimų nepripažino. Jo liudijimu, tiek ginklą, tiek narkotikus galėjęs bute palikti kurį laiką jame gyvenęs velionis Nerijus, tas pats, kurio lavonas su šautinėmis žaizdomis buvo rastas Raseinių rajono Godų kaime.

Tačiau atsirado liudytojų, kurie paneigė šią galimybę – buvo įrodyta, kad Nerijus visą laiką iki mirties gyveno išsinuomotame bute ir apsigyventi pas V. Černiavskį negalėjo.

Butkaus kalbas V. Černiavskis teisme įvertino kaip apkalbas keršijant jam už sumušimą. Per paskutinį teismo suteiktą žodį jis sakė, jog visa byla esanti prokuroro fantazijos, iliuzijos ir melas.

Mirė nuo ligos

Beje, R. Butkus, 2011 grįžęs iš įkalinimo įstaigos, šventuoju netapo. Jis buvo išleistas anksčiau laiko, kai iki termino pabaigos buvo likę dar 3 metai ir 5 mėnesiai.

Vos tik pasirodęs Klaipėdoje Rolandas užmezgė ryšius su senu bičiuliu Osvaldu Pilypu. Su narkotikų platintojais kovojantys uostamiesčio pareigūnai, akylai stebėję abu vyrus, sužinojo, kad R. Butkus susitarė pasiimti didelę narkotikų siuntą ir pasitelkė į pagalbą O. Pilypą – paprašė jo savo automobiliu nuvežti iki vienos „Orlen“ degalinės netoli Kryžkalnio. Ten klaipėdiečiai susitiko su kauniečiu Sauliumi Mažeika. Pastarasis R. Butkų nusivedė į degalinės tualeto patalpas ir ten perdavė du plastiko maišelius. Viename jų, kaip vėliau paaiškėjo, buvo heroinas, o kitame – metamfetaminas.

Po sandėrio grįžtančius į Klaipėdą O. Pilypą ir R. Butkų greitkelyje sustabdė ginkluoti antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ kovotojai. Netikėtai užklupti vyrai užsidarė automobilyje, atsisakė paklusti pareigūnams, netgi mėgino priešintis, bet greitai buvo išvilkti lauk ir paguldyti ant plento. S. Mažeikos perduotus maišelius su narkotikais R. Butkus buvo paslėpęs megztinio rankovėje. Aptiktuose milteliuose buvo beveik 4,6 gramo heroino ir 20 gramų metamfetamino.

Už neteisėtą didelio kiekio narkotinių ir psichotropinių medžiagų laikymą turint tikslą jas parduoti O. Pilypui atseikėta 10 metų nelaisvės. S. Mažeikai teismas skyrė metais trumpesnę bausmę. O štai mūsų herojus R. Butkus teismo nuosprendžio nesulaukė – mirė nuo ligos tardymo izoliatoriuje .

Įtraukė ir sūnų

2009 metų gruodžio pradžioje lygtinai paleistas iš pataisos namų V. Černiavskis tuoj pat grįžo prie pelningo verslo – subūrė grupuotę, kuri tapo viena pagrindinių heroino platintojų uostamiestyje. Verslo paslapčių jis ėmė mokyti ir savo nepilnametį sūnų. Ši gauja, kuri dabar jau dažniau buvo vadinama ne Žardiniais, o Čiorno gauja, heroiną labai dideliais kiekiais platino visoje Klaipėdos apskrityje. Kvaišalus jie pardavinėjo ne tik suaugusiesiems, bet ir nepilnamečiams.

Heroino platintojų tinklą sudraskė Klaipėdos apskrities policijos komisariato organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro pareigūnai, į pagalbą pasitelkę „Aro“ rinktinės kovotojus. Už grotų atsidūrė ir pats Čiornas ir jo parankiniai Paliva, Parafinas bei kiti. Sulaikyti grupuotę buvo nuspręsta dar ir dėl to, kad pareigūnai buvo gavę informacijos, kad Čiorno gauja gali įplieksti karą tarp narkotikų platintojų.

Ši gauja konfliktavo su kitais uostamiesčio narkotikų platintojais, neretai imdavosi nusikalstamų veiksmų, kad apsisaugotų nuo konkurentų. Nuo šios gaujos atskilusi dalis konfliktus sprendė degindama automobilius, patys Čiornai prasikaltusius prekeivius irgi veždavosi į mišką, mušdavo.

Šį kartą teismas V. Černiavskį už grotų pasiuntė 8 metams. Tačiau jis ir už grotų veiklos nenutraukė – net ir kalėdamas Marijampolės pataisos namuose sugebėjo suburti narkotikų prekeivius.

Bendražygis nusižudė

Kaip rašoma policijos pranešime spaudai, įtariama, kad jam talkino du laisvėje buvę, taip pat ne kartą teisti bendrininkai. Gauta duomenų, kad organizuota grupė ne tik platino narkotikus, bet ir planavo juos gabenti į Vokietiją. Kaip kvaišalų kurjerį įtariamieji rengėsi panaudoti Pakruojo rajone gimusią ir Vokietijoje gyvenusią Aušrą S. (42 m.), kuri specialiai atvyko iš užsienio ir apsigyveno Kaune.

Įtariamieji buvo sulaikyti šiemet rugpjūtį. Sulaikymo metu moteris aktyviai pasipriešino teisėsaugininkams ir pabandė praryti narkotikus. Pareigūnams pavyko išplėšti iš įtariamosios dantų vieną maišelį su kokainu. Aušra buvo skubiai nugabenta į medicinos įstaigą, kur po Klaipėdos miesto apylinkės teismo operatyviai priimtos nutarties, medikamentais pagreitinus jos skrandžio išsituštinimą buvo paimtas dar vienas maišelis su heroinu. Jeigu maišelis skrandyje būtų praplyšęs, moters gyvybei būtų iškilęs didelis pavojus.

Narkotikus iš Klaipėdos į Kauną atgabenęs ir kurjerei juos perdavęs klaipėdietis Aurimas M. buvo sulaikytas netoli įvykio vietos. Kitas organizuotos grupės narys Audrius K. sulaikytas Klaipėdoje. Jo bute rasta apie 40 gramų heroino.

Įtariamieji buvo uždaryti į Klaipėdos apskrities VPK areštinę, jiems paskirta kardomoji priemonė – suėmimas. Organizuotos grupės lyderiui kardomoji priemonė nepaskirta. Jis atlieka dar 2012 metais jam paskirtą laisvės atėmimo bausmę. Rudenį jam buvo pareikštas įtarimas dėl nusikalstamų veikų organizavimo.

Kauno apskrities vyriausiajame policijos komisariate narkotikų kurjerės atžvilgiu pradėtas dar vienas ikiteisminis tyrimas dėl pasipriešinimo policijos pareigūnams. Ikiteisminis tyrimas Mariaus S. (29 m.) atžvilgiu buvo nutrauktas, nes po suėmimo paskyrimo šis vyras areštinėje nusižudė. Negyvą vyriškį pastebėjo areštinės darbuotojai, nešioję į kameras maistą kaliniams. Pravėrę kameros duris ir išvydę ant lango grotų pasikorusį sulaikytąjį, prižiūrėtojai iškvietė medikus. Visos pastangos atgaivinti pakaruoklį buvo bergždžios. Klaipėdietis kameroje buvo laikomas vienas, kad niekas negalėtų jam daryti poveikio. Vyras ištrauktas iš savadarbės kilpos, pritvirtintos prie langelio. Virvė buvo suraišiota iš suplėšytos paklodės skiaučių. Jokių raštelių, kitokių atsisveikinimo ženklų kameroje nerasta. Prieš mirtį sulaikytasis niekuo nesiskundė, buvo ramus – jokių pastabų ir pretenzijų areštinės darbuotojams nereiškė. Šiuo metu dėl jo mirties atliekamas tarnybinis patikrinimas.

Už narkotinių ar psichotropinių medžiagų kontrabandą baudžiama laisvės atėmimu nuo 3 iki 10 metų. Už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti baudžiama laisvės atėmimu nuo 2 iki 15 metų.

 

Petras IVANAUSKAS

Rekomenduojami video