Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ne visų gyvūnų kailis saugo nuo šalčio

Veterinarijos specialistai perspėja, kad lauko termometro stulpeliui nukritus iki 18–20 laipsnių šalčio, gyvulius laikantys ūkininkai privalo pasirūpinti, kad jie dėl to nekentėtų: tvartuose jiems būtų pakankamai šilumos, taip pat ir maisto, nes žiemą jo reikia daugiau.

Visur yra proto ribos

Prieš pat Naujuosius metus Panevėžio rajono Linkaučių kaimo gyventojai Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) pranešė, kad šio kaimo ūkininkas per šalčius savo galvijus laikė ne tvarte, o lauke. Žmonės veterinarus tikino, kad ūkininkas netinkamai prižiūri gyvulius, nes jie lauke buvo ne tik dieną, bet ir naktį. O tai gyventojai buvo linkę laikyti ne tik pažeidimu, bet ir nusikaltimu.

Nuvykę į Linkaučių kaimą, veterinarijos tarnybos specialistai išgirdo, kad gyvuliai į lauką išvesti, nes tuo metu iš tvartų buvo valomas mėšlas. Pasak Panevėžio VMVT viršininko pavaduotojo Žydrūno Vaišvilos, specialistai, apžiūrėję vietą, kurioje vaikščiojo galvijai, nustatė, kad pastarieji ne tiek daug ištrypė, o vakare ūkininkas galvijus susivarė į tvartą. „Gauname įvairių pranešimų apie netinkamai laikomus gyvūnus. Viena moteris pranešė, kad šuniukas neturi būdos, laikomas pririštas lauke prie medžio. Kitas pranešė, kad arklys lauke vaikštinėja ant sniego“, – apie žmonių rūpestį gyvuliais pasakojo Ž.Vaišvila.

Apgriuvusių, nesandarių tvartų dar yra ir tvarkingumu garsėjančiame Suvalkijos krašte. Marijampolės apskrities VMVT viršininkas Kastytis Stankus paminėjo atvejį Igliaukos seniūnijoje, kai jiems teko įsikišti, nes nusigyvenęs garbaus amžiaus ūkininkas gyvulius laikė netinkamomis sąlygomis. Problemą padėjo išspręsti geraširdis kaimynas, pasiūlęs gyvulius laikyti tuščiuose jo tvartuose, kurie buvo sutvarkyti. Geri žmonės sušelpė dar ir šieno atsargomis, kad sunkiau besiverčiančio ūkininko gyvuliai būtų pakankamai pašerti.

K.Stankus teigė, kad kaimo žmonės akylai stebi ir skubiai telefonu praneša jų tarnybai, jei tik žiemą per šalčius pamato lauke laikomus gyvulius. Prieš Naujuosius metus Marijampolės apskrities veterinarus pasiekė skambutis, kad laukuose vaikštinėja telyčia. Nuvykę veterinarai išsiaiškino, kad gyvulys ką tik buvo pabėgęs iš tvarto.

Piktybiškų atvejų nedaug

Veterinarijos specialistai įspėja gyvūnų laikytojus, kad per šalčius lauke augintinius laikytų trumpai. Žiemos šalčiams ypač neatsparios pieninės karvės, nes gali nušalti jų speniai. Šalčio nepakelia ir kiaulės. Būna taip, kad ūkininkai piktybiškai nesuvaro į tvartus šalčiui neatsparių gyvulių ir palieka juos lauke nakčiai. O šalčio nebijantiems galvijams lauko sąlygomis net smagiau, nes jie žiemai užsiaugina poplaukį. Tačiau ūkininkai turėtų žinoti, kad šie gyvuliai pakenčia tik sausą šaltį.

Kalbėdamas apie tvartų būklę, Ž.Vaišvila minėjo, kad tvarte gyvulys nesušals, net jei pastatas bus prastesnės būklės. Greičiau gali atsirasti kitokių rūpesčių, pavyzdžiui, dėl šalčio sutrūkinėti vandentiekio vamzdynai. Kiaulių kompleksuose langai žiemą net nepraveriami, tad šaltis į juos nepatenka, nemažoje jų dalyje įrengtos vėdinimo sistemos.

„Ūkininkai gyvulius prižiūri, nes supranta, kad tai – jų turtas. Yra buvę tik keli pavieniai atvejai, kai gyvulius piktybiškai laikė lauke, arba kitų aplinkybių, kai smulkiuose ūkiuose akis badė nykstantys tvartai, kuriuose gyvuliams nėra gerų sąlygų“, – kalbėjo Marijampolės VMVT viršininkas K.Stankus. Jis pridūrė, kad kartais pasitelkia į pagalbą ir seniūnus bei policijos pareigūnus, kad būtų greitesnis efektas, nors gal užtektų pokalbio ir ūkininkų nereikėtų bausti.

Veterinarijos tarnybos specialistų teigimu, kur kas mažiau problemų žiemą kyla žemės ūkio bendrovių fermose. Šios pakankamai gerai įrengtos ir pritaikytos gyvuliams laikyti net ir per didžiausius šalčius.

Pasirūpinti reikia iš anksto

Veterinarai pabrėžia, kad labai svarbu, jog žiemos metu gyvulių tvartai būtų sandarūs, juose nebūtų skersvėjų, sandariai užsidarytų durys, neužšaltų girdyti skirtas vanduo. Tvarkinguose tvartuose karvės prikvėpuoja tiek, kad specialistai retkarčiais net pataria praverti jų duris, kad įeitų šaltesnio sauso oro ir drėgmė išgaruotų. Jei nesiaučia vėtros ir pūgos, rekomenduojama tvartuose laikomus gyvulius, ypač arklius, pusvalandžiui išleisti pasivaikščioti lauke.

Svarbu, anot K.Stankaus, kad gyvuliai nesušlaptų. Jo nuomone, reikia žinoti, kad gyvulys per šalčius lauke jaučia tą patį, ką ir žmogus. Jei žmogui ilgiau būti lauke šalta, tai ir gyvuliui žvarbu. O mėsiniams galvijams, prisitaikiusiems gyventi lauko sąlygomis, lietuviškos žiemos ne tokios baisios: jiems šiltų tvartų nereikia, žiemą užtenka stoginės. Tiesa, mūsų šalyje auginami tik kelių veislių galvijai, kurie yra atsparesni žemoms temperatūroms.

Pasak VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausiojo veterinarijos gydytojo Giedriaus Blekaičio, pasirūpinti gyvūnų laikymo patalpomis ūkininkai privalo dar neįžiemojus. Tie, kurie to nepadarė, gali suskubti dabar. Reikia užsandarinti tvartų langus, duris, palikti tik ventiliacijai skirtas angas, bet nesudaryti sąlygų skersvėjams, kreikti pakankamu kiekiu sausų pakratų. Šaltuoju metų laiku daugiau dėmesio reikia skirti gyvūnams, duoti pakankamai pašarų ir vandens, šerti įvairesniais pašarais, nes per šalčius jiems reikia daugiau maisto kūno temperatūrai palaikyti.

Žiemą dėl blogų oro sąlygų kenčia ne tik prastai prižiūrimi ūkiniai gyvūnai, bet ir lauke laikomi šunys. Rūpestingi šeimininkai turėtų pasirūpinti šunų šėrimu ir girdymu, apšiltinti jų būdas. „Gyventojus kviečiame būti pilietiškus ir neabejingus: pastebėjus nuo šalčio kenčiančių, netinkamai laikomų gyvūnų, informuoti teritorines valstybines maisto ir veterinarijos tarnybas arba pranešti VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403“, – sakė veterinarijos gydytojas G.Blekaitis.

Rekomenduojami video