Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Narkotikų prekeivių gretos neretėja

Pernai pirmosios instancijos teismuose dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis buvo nuteisti 424 asmenys. Reikia pripažinti, kad visos ikiteisminio tyrimo grandys dirbo kvalifikuotai.Tik 7 įtariamieji, o tai tik 2 procentai nuo visų įtariamųjų, kurių bylos buvo perduotos teismui, skaičiaus, buvo išteisinti. Visi kiti gavo pagal nuopelnus. Tačiau darbo policijos pareigūnams, kurie tiria su narkotikais susijusius nusikaltimus, nemažėja.

Šeimyninis verslas

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos (toliau – Kauno apskr. VPK KP ONTV) pareigūnai, kontroliuojami Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos skyriaus prokurorų, bei padedant Lietuvos kriminalinės policijos biuro kriminalistams, su įkalčiais sulaikė, kaip rašoma policijos pranešime, Kauno rajono gyventoją R. Š. įtariant jį neteisėtu narkotinių bei psichotropinių medžiagų platinimu dideliais kiekiais. Nors policija nepranešė, kas tas R. Š., tačiau netrukus socialiniuose tinkluose, jau šmėžavo suimtojo pavardė. O kai policija paskelbė, jog tai vieno kriminalinio pasaulio atstovo artimas giminaitis, tapo aišku, kad įtariamasis yra ne kas kitas, o Sauliaus Velečkos (44 m.), pravarde Agurkas, vyresnysis brolis  Remigijus Šablevičius (53 m.). Šiuo metu S. Velečka-Agurkas ir jo bendrininkai yra teisiami Klaipėdos apygardos teisme dėl nusikalstamo susivienijimo organizavimo, narkotikų kontrabandos, disponavimo labai dideliu kiekiu kvaišalų ir net nužudymo. Teismas vadinamąją Agurkinių gaujos bylą pradėjo nagrinėti 2014 metų lapkritį ir norėtųsi tikėti, kad šiais metais pagaliau bus paskelbtas nuosprendis. O kol jaunesnysis brolis laukia nuosprendžio, įtariama, kad kvaišalus platino vyresnis jo brolis kartu su bendrininke D. B. (45 m.).

Sulaikė su kroviniu

Policija pranešė, kad kelerius pastaruosius metus Kauno apskr. VPK KP ONTV pareigūnus pasiekdavo pavieniai signalai, jog R. Šablevičius, kuris policijai žinomas nuo 1981 metų, gali būti susijęs su tarptautine narkotinių medžiagų kontrabanda. Įtariama, kad jis buvo vienas iš tų stambesnių ryklių, kuris iš Nyderlandų gaudavo didelius kiekius didelės koncentracijos narkotikų. Vėliau jie buvo atskiedžiami ir mažesniais kiekiais parduodami žemesnėms platinimo grandims.

Kadangi R. Šablevičius buvo itin atsargus, policija jo sulaikymo operacijai ruošėsi labai kruopščiai. Buvo laukiama tos minutės, kad Agurko brolis įkliūtų darantis nusikaltimą ir, kad būtų suimtas su įkalčiais. Taip ir atsitiko.

Pradėjus ikiteisminį tyrimą, kovo 5 dieną vyras buvo sulaikytas vairuojantis prabangų „Mercedes Benz 550“ modelio automobilį. Kriminalistai jam kelią užtvėrė Kaune, prie prekybos centro „Mega“. Netrukus pareigūnai uždėjo vairuotojui antrankius ir nugabeno į areštinę, nes patikrinę automobilį sekliai rado apie kilogramą kokaino. Jis buvo slepiamas plastikiniame pakete. Įtariama, jog R. Šablevičius krovinį vežėsi į savo namus, esančius pakaunėje, Domeikavos miestelyje.

Tuo pačiu metu atlikta krata ir R. Šablevičiaus namuose Domeikavoje. Šios kratos metu rasta kaukė, svarstyklės, fasavimui skirti polietileniniai maišeliai bei dar vienas pilnas maišelis, kuriame buvo apie 300 g, kaip įtariama, kokaino. Narkotikai buvo slepiami lauke po slenksčiu. Taip pat rasta ir 20 000 eurų įvairiomis kupiūromis.

Demaskuota bendrininkė

Pareigūnų atidumas vykdant kratą ir ieškant galimų nusikalstamos veiklos įrodymų padėjo rasti nuorodą į kitą vyro naudotą adresą Kauno mieste. Kauno apylinkės teismui sankcionavus kratą, viename iš M. Sederavičiaus gatvėje esančių butų, kuriame gyveno R. Šablevičiaus draugė, aptiktas visas šaudmenų arsenalas. Be dviejų galimai kovinių šaunamųjų ginklų su pilnomis dėtuvėmis po 8 šovinius, dar 57 šaudmenys aptikti išslapstyti atskirose pirštinėse. Be to, rasta dar apie pusė kilogramo sintetinių miltelių, kaip įtariama, psichotropinės medžiagos. Viso tyrimo metu paimto galimai kokaino vertė rinkoje gali viršyti 100 000 eurų.

Galima R. Šablevičiaus bendrininkė D. B. irgi buvo sulaikyta. Teismas jiems abiems skyrė griežčiausias kardomąsias priemones – suėmimus.

Ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto disponavimo labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu turint tikslą jas platinti – pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 260 str. 3 d. – kontroliuoja Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai. Už šią nusikalstamą veiką gresia laisvės atėmimas nuo 10 iki 15 metų.

Kanapių fabrikas

Tai – žinios iš Kauno. Apie sulaikytus narkotikų prekeivius pranešė ir kitų miestų policijos pareigūnai. Kovo 11 dieną Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato  Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo (VPK KPONT) pareigūnams, po beveik pusę metų trukusio tyrimo, pavyko surasti dvi gerai įrengtas ir meistriškai užmaskuotas kanapių auginimo laboratorijas. Sulaikyti 3 įtariamieji – vienas Kalvarijos ir du Marijampolės savivaldybių gyventojai.

Kanapių auginimo laboratorijos buvo įrengtos įtariamųjų gyvenamojo namo rūsyje Kalvarijos savivaldybėje ir viename iš garažų masyvų Marijampolės mieste. Čia Marijampolės apskrities VPK KP ONT skyriaus pareigūnai paėmė didelį kiekį narkotinių medžiagų.

Laboratorijose darbavosi du broliai – Marijampolės savivaldybės gyventojai R. K. (39 m.) ir E. K. (40 m.). Vienas iš brolių policijai gerai žinomas, teistas už anksčiau vykdytas įvairias nusikalstamas veikas. Trečiasis sulaikytas – kvaišalų pirkėjas. Sulaikymo metu pas juos buvo surasta apie 100 gramų kanapių.

Patalpose, kuriose buvo auginamos kanapės, buvo įrengta ventiliacija, specialus apšvietimas, termometras-hidrometras, palaikantis pastovią temperatūrą ir oro drėgmę, sienos išklijuotos šviesą atspindinčia termoplėvele, išvedžiota drėkinimo sistema. Šiose laboratorijose rasta išdžiovintų kanapių ir jų dalių, ką tik nuskintų ir džiovinamų kanapių bei auginamų kanapių daigų. Iš viso rasta apie 3 kg narkotinių medžiagų.

Broliams irgi pradėtas ikiteisminis tyrimas, tačiau bausmės jiems gresia švelnesnės nei kauniečiui R. Šablevičiui – už platinimą iki 10 metų, už kanapių auginimą iki 5 metų, o narkotikų pirkėjui gresia areštas arba laisvės atėmimas iki 2 metų.

Skriaudė našlaitę

Kauniečiai ir marijampoliečiai ikiteisminius tyrimus tik pradėjo, o štai Klaipėdos apskrities VPK KPONTV ir Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyrius baigė ikiteisminį tyrimą dėl organizavimo ir vadovavimo prostitucijai bei narkotikų platinimo nepilnamečiams. Beje, pernai dėl narkotikų platinimo nepilnamečiams visoje šalyje teismams buvo perduota 20 užbaigtų bylų, o pirmosios instancijos teismuose buvo nuteista 14 kaltinamųjų.

Klaipėdoje ikiteisminis tyrimas pradėtas ir atliktas bendradarbiaujant su Lietuvos „Caritas“ – katalikiška organizacija padedančia vargstantiems ir nuskriaustiems. Nustatyta, kad 2015 metais anksčiau 3 kartus teistas bedarbis ir jo mažametį sūnų auginanti sugyventinė pelnėsi iš savo pažįstamos aštuoniolikmetės. Vos pilnametystės sulaukusią klaipėdietę skriaudė ne tik likimas, bet ir žmogiškumą praradusių sugyventinių pora. Pastarieji ne tik vertė ją užsiiminėti prostitucija, bet ir pardavinėjo kvaišalus nepilnamečiams.

Visiškai nuo sąvadautojų priklausoma globos namų auklėtinė buvo bauginama, verčiama vogti, savo vardu imti kreditus, prižiūrėti vaiką. Kaltinamieji atėmė jos dokumentus, neišleisdavo iš išsinuomoto buto, vertė užsiimti prostitucija. Skelbimai dėl atlygintinų seksualinių paslaugų buvo publikuojami pažinčių tinklalapiuose. Per vertimosi prostitucija laikotarpį nukentėjusioji pastojo.

Be to, KPONTV tyrėjai gavo duomenų, kad sąvadautojai taip pat platino narkotines ir psichotropines medžiagas. 2016 metų vasarą teisėsaugininkai sulaikė penkiolikmetę, pas kurią rado 10 tablečių su psichotropine medžiaga – MDMA (ekstazis). Nepilnametė prisipažino, kas jai pardavė narkotikus. Teisėsaugininkai atliko kratą sugyventinių bute – jame rasta 30 tablečių su psichotropine medžiaga bei kanapių.

Ši baudžiamoji byla perduota į teismą. Už organizavimą ir vadovavimą prostitucijai gali būti paskirta laisvės atėmimo iki 6 metų bausmė, o už narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimą nepilnamečiams baudžiama laisvės atėmimu nuo 3 iki 12 metų.

 

Stasys ŠAULYS

 

Rekomenduojami video