Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Naktimis kaimuose šviesos šaltinis – mėnulis

Karantino metu šalies savivaldybės taupyti ėmėsi kaimo gyventojų saugumo sąskaita – kai kurių savivaldybių kaimų bei stambesnių gyvenviečių gatvėse naktimis išjungiamos šviesos. Tačiau ne visi gyventojai tuo patenkinti.

Marijampoliečiai taupo

Jau kurį laiką Marijampolės savivaldybės kaimų gatvėse naktimis tamsu – net ir moderniausi šviestuvai neskleidžia šviesos. Mat šios savivaldybės vadovai prasidėjus karantinui nusprendė taupyti – kaimiškosiose seniūnijose išjungti gatvių apšvietimą. Esą tam neprieštaravo ne tik seniūnai, bet ir kaimų bendruomenės, seniūnaičiai.

Jų tikinimu, vasaromis apšviesti kaimų gatves nėra reikalo – vėlai temsta, anksti švinta ir niekas naktimis kaimuose nevaikšto. O jei kam ir tenka grįžti ar išvykti, važiuoja savu automobiliu.

Tačiau tokie motyvai suprantami ne visiems Marijampolės savivaldybės kaimų gyventojams. Kai kurie piktinasi tokiais savivaldybės administracijos priimtais sprendimais, nes neapšviečiant kaimų gatvių sudaromos palankios sąlygos nusikalstamumui didėti. Viena Daukšių miestelio gyventoja teigė, kad neturėdamas kur dėti energijos šio miestelio jaunimas naktimis siautėja – užpuola vėlyvus praeivius, į namų langus mėto plytgalius.

Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus Karolio Podolskio tvirtinimu, savivaldybės kaimiškosiose seniūnijose gatvių apšvietimas išjungtas ne visam laikui. Jį planuojama atnaujinti antrojoje vasaros pusėje, kuomet pradės trumpėti šviesusis paros metas.

Tamsa patinka ne visiems

Dar kovo viduryje, vos tik šalyje paskelbus karantiną, posėdžiavusi Jurbarko rajono ekstremalių situacijų komisija nusprendė, kad tiek pačiame Jurbarke, tiek visuose rajono miesteliuose ir kaimuose gatvių šviestuvai nebus įžiebiami. Tad nuo kovo 20-osios naktimis šiame rajone vyrauja tamsa.

Po tokio sprendimo Jurbarko rajono meras Skirmantas Mockevičius aiškino, kad tokio žingsnio jie ėmėsi bandydami sutaupyti savivaldybės biudžeto lėšų. „Be to, karantino metu nėra ko naktimis vaikščioti – visi gyventojai turi būti namuose“, – tvirtino S.Mockevičius.

Skirmantas Mockevičius

Tačiau ne visi rajono gyventojai pritaria tokiai rajono vadovų pozicijai. Pasak Veliuonos miestelyje gyvenančios Daivos Jurevičienės, toks taupymo būdas nėra geriausias, nes taupoma gyventojų saugumo sąskaita. „Net ir naktį, nesvarbu mieste ar kaime, judėjimas vis vien vyksta – kaime gyvena jauni žmonės, kurie anksti išvyksta į darbus ir miestus, kur turi reikalų. O kai gatvės neapšviečiamos, nesaugu“, – kalbėjo D.Jurevičienė.

Anot jos, tamsios gatvės neprisideda ir plėtojant saugią kaimynystę. Kai nors kiek gatvės apšviestos, būna lengviau pamatyti, ar kas nors nesigviešia išvykusio kaimyno turto, o tamsoje nieko nesimato. „Dabar, prasidedant vasarai, šviesus paros metas labai ilgas. Birželio naktys labai trumpos, vos sutemsta, tuoj pradeda švisti. Bet taip bus neilgai“, – tvirtino Veliuonos gyventoja, vildamasi, jog rudenėjant tamsiuoju metų laiku nušvis ne tik paties Jurbarko, bet ir kitų rajono miestelių, kaimų gatvės.

Išvadoms – per anksti

„Valstiečių laikraščio“ kalbintas Jurbarko rajono Paskynų bendruomenės pirmininkas Vaidas Vaičiukynas tikino nematantis didelės problemos dėl to, kad naktimis rajono kaimuose tamsu ir gatvės neapšviestos. „Mūsų savivaldybės nedideliuose kaimuose ir iki karantino vasaromis gatvių lempos nedegdavo, jos būdavo įžiebiamos tik žiemą. Taip yra nustatyta savivaldybės tarybos, todėl tokios tvarkos laikomasi ir dabar“, – tvirtino jis, aiškindamas, kad tiek jų kaime, tiek ir gretimame Vadžgiryje, kol nebuvo įvestas vasaros laikas, gatvių apšvietimas veikė ir paskelbus karantiną.

Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Jurbarko rajono policijos komisariato viršininkas Aivaras Dumčius teigė, kad dar per anksti daryti konkrečias išvadas dėl apšvietimo išjungimo nakčiai.

„Šiuo metu nėra pagrindo nerimauti dėl nusikalstamumo dinamikos, situacija kontroliuojama. Kaip įprasta pavasario ir vasaros laikotarpiais yra padidėjęs „sezoninių“ nusikaltimų, smulkių vagysčių, skaičius, tačiau priežastys čia platesnės: karantinas, sugrįžę „klientai“, pavasario žemės ūkio, kelių remonto darbai, paliekama technika, vagiamas kuras, alyva iš transformatorių, bedarbystė, sumažėjusios pajamos ir kita“, – aiškino A.Dumčius.

Tamsa – ne naujiena

Jurbarko rajono savivaldybė – ne vienintelė, kurios vadovai nusprendė, kad vasaromis ne visi kaimų ir miestelių gyventojai yra nusipelnę, jog jų gatvės naktimis būtų apšviestos. Pasak Šakių rajono savivaldybės administracijos Ūkio, architektūros ir investicijų skyriaus vedėjo pavaduotojo Aurimo Staugaičio, jų rajone taip yra jau ne vienerius metus.

„Karantino metu nepritaikėme apribojimų dėl gatvių apšvietimo. Kaip ir ankščiau gatvės apšviečiamos nustatyta tvarka – kasmet nuo rugsėjo 15 d. iki balandžio 15 d. gatvių apšvietimas įjungiamas 6 valandą ryto ir išjungiamas išaušus, vakare įjungiamas sutemus ir išjungiamas 22 valandą (Šakių mieste – 23 valandą). Vasaromis tamsiuoju paros metu dažniausiai apšviečiamos tik pagrindinės gyvenviečių gatvės“, – aiškino A.Staugaitis.

Pasak jo, kasmet Šakių rajono savivaldybės seniūnijų gyvenvietėse reguliariai keičiamos esamos ir diegiamos naujos modernesnės apšvietimo technologijos, padedančios mažinti apšvietimui skirtas išlaidas, todėl seniūnijų atstovai dažnai individualiai prailgina gatvių apšvietimo laiką, ypač gausiau gyventojų lankomose vietose.

„Savivaldybės administracija savo ruožtu, planuodama ir įgyvendindama įvairių sričių investicinius projektus, visada numato sprendinius susisiekimo komunikacijų ir kitų teritorijų apšvietimo tinklams įrengti ar modernizuoti“, – tvirtino A.Staugaitis.

Kito kelio neturi

mitrofanovas

Vitalijus Mitrofanovas, Lietuvos savivaldybių asociacijos viceprezidentas, Akmenės rajono savivaldybės meras

Nėra gerai, kai imamasi tokių taupymo priemonių, tačiau ir mes mažuosiuose, vienos gatvės kaimuose nuo vidurnakčio išjungiame šviesas. Suprantu, dėl psichologinio saugumo gal to ir nereikėtų, bet kas tokiuose kaimuose vaikšto vidurnaktį ar pirmą valandą nakties?

Man pradėjus dirbti meru, buvo išjunginėjamas apšvietimas visose gyvenamosiose vietovėse. Dabar to nėra. Sudarinėdami biudžetą, pirmiausia numatome pinigų sumą apšvietimui bei techniniam sistemos aptarnavimui. Tačiau jau ne pirmus metus kasmet modernizuojame šią apšvietimo sistemą, pereiname prie mažiau energijos vartojančių LED šviestuvų, taip sumažindami apšvietimo išlaidas, o sutaupytus pinigus vėl skirdami apšvietimo sistemos tobulinimui. Kasmet investuojame ir, manau, ateis laikas, kai niekur nakčiai Akmenės rajone nereikės išjunginėti apšvietimo.

Reikia elgtis pagal aplinkybes

Virginija Šetkienė, Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė

Nors pati gyvenu mieste, tenka labai daug bendrauti su kaimo žmonėmis. Tačiau iš jų man dar neteko girdėti kokių nors nusiskundimų, kad kur nors nakčiai gatvėse būtų išjungiamos šviesos.

Ko gero, kiekvienas norėtume, kad mums kur nors einant net ir naktį būtų šviesu, bet reikia elgtis pagal aplinkybes. Jeigu miestelis yra tankiai apgyvendintas, gyventojams visą naktį pro langus gali plieksti šviesa. Vargu ar jie bus patenkinti, nes trukdys ilsėtis. Man tokia šviesa netrukdo, bet turiu giminaičių, kurie net ir dėl menkiausios šviesos negali miegoti.

Kiekvienas esame labai individualus, bet saugumo sumetimais norėtųsi, kad ir naktimis gatvių žibintai šviestų. Taupymas neturėtų tapti svarbiausiu prioritetu.

Saugumas svarbiausia

kestutis vilkauskas

Kęstutis Vilkauskas, Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos prezidentas

Manyčiau, kad dėl saugumo būtų gerai, jei visą laiką ir kaimuose, ir miesteliuose šviestų lempos, nereikėtų jų išjunginėti nakčiai. Labai sunkiais laikais buvo tradicija taip išjunginėti, bet dabar žmonių saugumas turėtų būti svarbesnis.

Tačiau, kaip elgtis kiekviena savivaldybė sprendžia individualiai. Vienos turi daugiau pinigų, kitos – mažiau, tai ir taupo kur tik sugalvoja. Bet jei jau ketinama imtis tokių taupymo priemonių, pirmiausia reikėtų tų vietovių seniūnaičių, bendruomenių pirmininkų pasiklausti, ar gyventojai tam pritartų.

Prasidėjus karantinui į Lietuvą grįžo nemažai emigrantų. Man teko kalbėtis su policijos vadovais, kurie neslepia, jog padaugėjo smulkių vagysčių iš ūkininkų, kitų panašių nusikaltimų. Tamsa – vagių draugė. Tad prieš priimant sprendimus reikėtų įvertinti visas aplinkybes. Jei yra tikimybė, kad kokiame nors kaime blogės kriminogeninė situacija, gal ten geriau palikti naktinį gatvių apšvietimą, kad nukentėtų kuo mažiau žmonių.

Rekomenduojami video