Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Marijampolės Jakštiniai tikina esantys tik apkalbėti (2)

Už tai, kad dvejus metus, veikdami organizuotoje nusikalstamoje grupėje ir neįkliūdami, įvykdė 11 didelės vertės turto vagysčių, 3 marijampoliečiai, neseniai paskelbus teismo nuosprendį, siunčiami kalėti 6,5–8 metus, o dar vienas nuteistas lygtinai. Jie – vienos garsiausių Marijampolės krašte nusikalstamų gaujų – Jakštų – atstovai. Tik ši, jaunesnioji, karta pakeitė gaujos senąjį „profilį“ – ne reketu užsiėmė, o vagystėmis, kaip jau rašyta pirmojoje šios publikacijos dalyje.

Išdavė bendrininkas

Jau rašėme, kad visi dabar nuteisti vagys – Andrius Balčiauskas (dabar 33 m.), Ričardas Gruodis (38 m.), Audrius Mickevičius (24 m.) ir Mindaugas Svitojus (37 m.) – kaltę neigia ir tikina, jog juos kažkodėl tik apkalbėjęs žinomas vagis Marius Š. (32 m.), pravarde Žiurkus. Šis, įkliuvęs su įkalčiais po paskutinės vagystės 2013-ųjų lapkričio pradžioje, išties viską išklojo kaip per išpažintį – paaiškino, kad vogė su bendrininkais. Taip buvo išaiškintos anksčiau padarytos stambios vagystės ir nustatyti įtariamieji. Užtat Žiurkus išvis išvengė teisiamųjų suolo – jis dar iki teismo buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės. Kitaip tariant, teisėsaugininkų apdovanotas už didžiulę pagalbą jiems.

Buvo gerai pasirengę

Bene pirmasis minėtų Jakštų įvykdytas nusikaltimas buvo pasikėsinimas apvogti marijampoliečio S. B. namus 2011-ųjų spalį. M. Svitojus, R. Gruodis ir Žiurkus kurį laiką stebėjo nusižiūrėto namo gyventojų judėjimą, sekė juos, domėjosi, kaip galima įlįsti į namą. Vagys buvo sužinoję, kad S. B., verslininkas, namie gali turėti daug pinigų.

Veikti buvo nutarta rytą, kai tik S. B. išvežė žmoną į darbą. Tuomet M. Svitojus, grupuotės lyderis, autoritetas ir iždininkas, be kurio sutikimo planuotos vagystės būdavo atidedamos, nusekė iš savo kiemo išvažiavusį S. B., o jo bendrai atsuktuvu išlaužė S. B. namo langą ir įsibrovė vidun. Tačiau netrukus per raciją M. Svitojus pranešė, kad namo šeimininkas jau grįžta namo. Vagys puolė iš namo, nespėję rasti pinigų. Tad S. B. patyrė žalą tik dėl sugadinto lango.

Pačius juodžiausius darbus – brautis į patalpas daužant, lupant, gadinant, surasti vertingų daiktų ir juos pavogti, o po to realizuoti grobį – dažniausiai atlikdavo Žiurkus. Po vagysčių nusikaltėliai sunaikindavo ir brovimuisi naudotus įrankius, ir vilkėtus drabužius, kad neliktų pėdsakų. Vagys buvo apsirūpinę įvairiais įrankiais, kaukėmis, pirštinėmis ir racijomis. Taip pat jie buvo įsigiję automobilį „Subaru Legacy“, kad juo važinėtų į vagysčių vietas ir parsigabentų grobį.

Apvogė miegančius

Po pirmosios nesėkmės vagys nutarė labiau domėtis žmonėmis, kuriuos ketina apvogti. Kitas žygis įvyko po poros savaičių. Buvo nusižiūrėtas verslininkas D. M. Vagys žinojo, kad jis verčiasi automobilių prekyba, neseniai grįžęs iš Anglijos.

Lemtingąją naktį vagišiai įsilaužė į D. M. namą, kai šeima miegojo, ir pagrobė rastą piniginę su kone 6000 eurų vertės pinigais (eurais ir litais).

Pats D. M. apie nakties „svečius“ suprato tik rytą. Vėliau vyras teisme neslėpė, kad dėl tokios įžūlios vagystės patyrė didžiulį stresą, prarado pasitikėjimą žmonėmis, tapo jautresnis, įtaresnis, nervingesnis.

Trečią nusikaltimą vagišiai įvykdė vėl po kelių savaičių. Tąkart buvo nusižiūrėta parduotuvė „Moki veži“ Marijampolėje. Žinias apie įmonės veiklą ir apsaugą surinko Žiurkus ir Haris Žilinskas (36 m.), pravarde Kirvis, šiuo metu besislapstantis nuo teisėsaugininkų, nes po visų vagysčių spruko iš Lietuvos. Vėl bendrai, pasiskirstę vaidmenimis, vėlų vakarą įsibrovė į patalpas, sugadino apsaugos signalizacijos įrangą ir išlaužę pagrobė 2 seifus. Vienas buvo tuščias, o kitame aptikta nemažai litų – apie 1300 eurų vertės. Šis seifas po to buvo įmestas į Šešupę. Vėliau pareigūnai jį aptiko Žiurkaus parodymų dėka.

Stambiausias laimikis

Skandalinga vagystė buvo įvykdyta 2011-ųjų lapkritį, kai minėti Jakštai, prieš tai rinkę žinias ir sekę nusižiūrėtus namus bei jų gyventojus viename kaime prie Marijampolės, įsibrovė į vienos įmonės vadovo V. G. namus ir išlaužė seifą, iš kurio pagrobė net 297 000 litų (per 86 000 eurų). Šie pinigai buvo neseniai iš banko paimta paskola ir namie turėtos šeimos santaupos. Įžūlūs vagys rizikavo, nes namo gyventojai tuo metu darbavosi nenutolę nuo namų. Grįžę jie pamatė, kad iškapota siena ir grindys, bandant išsinešti seifą, tačiau kai tai nepvykę, seifo durys buvusios išlaužtos.

Po vagystės pareigūnai iškart ieškojo vagišių tikrai ten, kur reikėjo – nusikalstamų gaujų rate. Mat žinota, kad nukentėjęs V. G. palaiko ryšius su keliais Jakštais. Bet tuokart sėkmė pareigūnų dar nelydėjo.

Domino ir ginklai

Stambioms vagystėms pasiryžusius Jakštus domino ir automobilių katalizatoriai. Nesustabdyti vagys 2012-ųjų vasarį, vėl brutaliai įsibrovę į garažus, pašeimininkavo iš anksto kurį laiką sekto marijampoliečio D. A. valdoje – iš jos pagrobė rastus pinigus (beveik 3000 eurų vertės) ir 160 kilogramų katalizatorių (beveik 12 000 eurų vertės).

2013-ųjų rugsėjį nugvelbti tokio pat grobio vagims pavyko ir iš prie Marijampolės gyvenančio J. A. Šis vagių stebėtas vyras tuokart neteko 680 kg katalizatorių ir patyrė per 41 000 eurų žalą.

Jakštus domino ir ginklai. Dėl to 2012-ųjų spalį buvo apvogtas netoli nuo Marijampolės esančio vieno kaimo (Vilkaviškio r.) gyventojas Ž. A. Su juo artimiau bendravo Jakštinio A. Balčiausko tėvai. Užtat kai šie tuokart susiruošė su Ž. A. švęsti ne jo namie, tėvus pas Ž. A. nuvežęs sūnus žinią, jog transporto įmonės vadovo Ž. A. namie naktį nieko nebebus, perdavė savo bendrams, ir namas buvo apvogtas. Vagių grobiu čia tapo pinigai, 6 šaunamieji ginklai, šoviniai, prabangūs papuošalai. Žmogui buvo padaryta bemaž 20 000 eurų dydžio žala. Vėliau kai kurie vagių nerealizuoti daiktai savininkui buvo sugrąžinti.

Nemažai pinigų ir brangių papuošalų 2012-ųjų vasarą ir žiemą neteko marijampoliečiai pensininkai H. B. ir J. R. Po jų namus šmirinėję Jakštai išnešė ir pinigų, ir papuošalų. Maža to, H. B., aptiktas namie, dargi buvo ir sužalotas. Dėl šios vagystės kurį laiką buvo įtariamas ir niekuo dėtas H. B. anūkas.

Vogė per laidotuves

Vagių nestabdė net ir laidotuvės. Atvirkščiai – sužinoję, kad nusižiūrėto namo turtingi gyventojai yra šermenyse ar laidotuvėse, vagys skubėdavo į tuščius gedinčiųjų namus. Taip 2012-ųjų gegužę nukentėjo netgi Marijampolės čigonų barono S. M. laidotuvėse dalyvavusi čigonų B. šeima. Vagys iš jų namų, į kuriuos įsibrovė stebint vaizdo filmavimo kamerai, išnešė daug pinigų ir brangių auksinių papuošalų. Iš viso čigonai B. patyrė apie 30 000 eurų žalą.

Toks pats likimas 2013-ųjų lapkričio pradžioje ištiko ir automobilių verslu užsiimantį marijampolietį B. D. Tądien šis vyras laidojo savo žmoną, o grįžęs namus aptiko apvogtus – buvo išnešti velionės nemenkos vertės papuošalai. Šiuo namu Jakštai susidomėjo socialiniame tinkle „Facebook“ pamatę B. D. sūnaus praneštą žinią apie mamos laidotuves. Informacija užvedė ant kelio naujo grobio ieškojusius vagis.

Bet po šios vagystės Žiurkus, nešinas įkalčiais, jam pačiam labai netikėtai buvo sulaikytas policijos pareigūnų, vakare važinėjusių atokiomis Marijampolės gatvėmis. Pareigūnus sudomino pastebėtas įtartinas tipas. Tai ir buvo pareigūnų darbo sėkmė, išvyniojusi didžiulį ilgai besitęsusių neištirtų stambių vagysčių kamuolį.

Tik faktai:

Priminsime, kad minėti Jakštai stambiomis vagystėmis užsiėmė nuo 2011-ųjų spalio iki 2013-ųjų lapkričio, kol buvo išaiškinti, sučiupti ir taip sustabdyti.

Neseniai Kauno apygardos teismas paskyrė tokias bausmes įžūliems 4 vagims: M. Svitojui – 8 metus kalėti, jo pusbroliui A. Balčiauskui – 7 metus, R. Gruodžiui – 6,5 metų, o jauniausiasis A. Mickevičius nuteistas lygtinai, nes dalyvavo tik dviejose gaujos įvykdytose vagystėse.

Teismas paskelbė, kad visų kaltinamųjų kaltė įrodyta ne vien tik vadovaujantis su pareigūnais sutikusio atvirai bendradarbiauti Žiurkaus suteikta informacija.

Teismas priteisė iš visų kaltinamųjų civilinius ieškinius nukentėjusiesiems – tai yra net apie 250 000 eurų (iš kiekvieno – pagal jų „nuopelnus“).

Teismas nutarė konfiskuoti vagių lengvąjį automobilį, kuriuo jie naudodavosi vogdami.

Šis teismo nuosprendis jau apskųstas Lietuvos apeliaciniam teismui.

M. Svitojus ir R. Gruodis dar teisiami ir kitoje Jakštų byloje (dėl narkotikų), kurią jau pradėjęs nagrinėti Kauno apygardos teismas; kartu teisiamas ir senosios Jakštų gaujos įkūrėjas bei lyderis Arūnas Jakštas (51 m.)

 

Irena ZUBRICKIENĖ

Rekomenduojami video