Šiais metais žieminėms kultūroms ūkininkai skyrė didesnius plotus nei pernai. Todėl tikimasi sulaukti didesnio bendro žieminių javų ir rapsų derliaus. Patys augintojai kol kas nelinkę prognozuoti javapjūtės rezultatų.
Pasėliai praretėję
Kauno rajono ūkininkas Antanas Juočionis sakė, kad derlių jis linkęs skaičiuoti aruoduose. Su žieminiais rapsais jam jau nepasisekė – jie 100 proc. iššalo. Teko atsėti pupomis. Žieminių kviečių laukai atrodo puikiai. Ankstesniais metais A.Juočionis visada sulaukdavo rekordinio žiemkenčių derliaus. Todėl ūkininko klausėme, kas lemia gerą derlingumą, galbūt veislės. „Pastaraisiais metais auginu „Skagen“ ir „Famulus“ veislės žiemkenčius. Tačiau šiemet „Skagen“ pasėlis šiek tiek praretėjęs, pažeistas pašaknio ligų. „Famulus“ atrodo geriau, jau išleidęs nuo 5 iki 7 atžalų. Spėju, kad ši veislė turėtų atseikėti nemažą derlių nuo 8 iki 10 t iš ha“, – pasakojo Antanas.
Ukmergės rajone ūkininkaujančio Zenono Vaičiulio laukuose gražiai bręsta žiemkenčių ir žieminių rapsų derlius. „Šiuo metu situacija nebloga – užtenka drėgmės ir šilumos. Orai palankūs augimui“, – teigė pašnekovas. Kokio derliaus ūkininkas tikisi? Pasak Z.Vaičiulio, rekordinio javų kiekio jis nesitiki, nes pavasarį pasėlis nukentėjo nuo blogo oro. „Manau, kad derlius nebus pats blogiausias, tačiau mes, ūkininkai, visą laiką tarsi apsidraudžiame nuo optimistinių prognozių, kad Dievulis nepasijuoktų“, – atviravo stambaus augalininkystės ūkio šeimininkas. Z.Vaičiulis paminėjo, kad Ukmergės krašte didžiausias žieminių kultūrų derlius buvo užfiksuotas 2012 m., kai iš vieno hektaro buvo prikulta apie 6 t kviečių ir apie 4 t rapsų.
Priklauso nuo gamtos
Lietuvos grūdų augintojų asociacijos vadovas Aušrys Macijauskas sakė, kad šią žiemą daugiausia nuostolių dėl žieminių javų ir rapsų patyrė Suvalkijos žemdirbiai. Nors, pasak pašnekovo, žieminiai rapsai – rizikinga kultūra, vis daugiau ūkininkų juos sėja vietoje vasarinių. Kalbėdamas apie žieminių kviečių pasėlių būklę, A.Macijauskas pabrėžė, kad šaltas ir lietingas balandžio mėnuo skatino ligų plitimą. Pastebėta, kad gana smarkiai pažeisti „Skagen“ veislės kviečiai, brandinantys aukštesnės kokybės grūdus. „Ūkininkai nerimauja dėl tolesnio pasėlių vystymosi, nes ligos jau padarė savo juodą darbą. Dabar viskas gamtos rankose. Nors kalbėti apie derlių rizikinga, tikimės, kad jis bus ne prastesnis nei praėjusiais metais“, – prognozavo A.Macijauskas.
Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas Saulius Daniulis informavo, kad šių metų žieminių kultūrų būklė gan gera. Tačiau žemdirbiai neatsipalaiduoja, nes situacija gali ir pasikeisti – ateitis priklauso nuo oro. „Praėję metai buvo rekordiniai, manau, kad ir šie bus neprastesni. Pernai gausiausią derlių kūlė Pasvalio, o menkiausią – Varėnos, Zarasų krašto žemdirbiams. Kol kas kiek grūdų byrės, prognozuoti sudėtinga. Chemizuotame ūkyje derlius – stabilus, o ekologiniame priklauso nuo sėjomainos“, – teigė S.Daniulis.
Tikisi gero derliaus
Valstybės įmonės Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Rinkos informacijos ir ekonominės analizės skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Pyrantienė sakė, kad šiųmetinio derliaus prognozės duomenys dar nepateikti. Statistikos duomenimis, Lietuvoje žieminiais augalais 2016 m. buvo apsėta 904,4 tūkst. ha, iš jų žieminių javų – 753,4 tūkst. ha, rapsų – 151 tūkst. ha. Tiek ūkininkų ir šeimos ūkiuose, tiek žemės ūkio bendrovėse sėjama daugiau žieminių kviečių ir rapsų. Ūkininkų ir šeimos ūkiuose 2016 m. derliui rapsų pasėta net ketvirtadaliu daugiau nei praėjusiais metais. Pastebėta, kad rugių ir kvietrugių pasėlių plotai nuosekliai mažėja. Žieminių javų derlius praėjusiais metais sudarė 60,6 proc. bendro grūdinių augalų, o žieminių rapsų – net 85 proc. viso rapsų derliaus.
2015 m. vidutinis žieminių javų derlingumas buvo beveik 5 t iš ha, žieminių rapsų – 3,5 t iš ha. Jei oro sąlygos bus palankios, tikimasi, kad šių metų vidutinio žieminių javų ir rapsų derlingumo rodikliai bus taip pat geri. Daugiausia žieminių kultūrų pasėta Šiaulių apskrityje – beveik 226 tūkst. ha, arba ketvirtadalis šalies žiemkenčių ploto. Nuo minėto krašto kiek atsilieka ir Kauno, Panevėžio bei Marijampolės apskritys.
Dr. Virginijus Feiza
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vedėjas
Derliaus prognozes atliekame 6 metus. Šiais metais dalyvavome Žemės ūkio ministerijos rengiamame konkurse, todėl manau, kad derliaus prognozes atliksime antroje birželio pusėje. Kol kas matome, kad žieminių kultūrų būklė labai įvairi: Suvalkijoje nemažai praretėjusių laukų, o Vidurio Lietuvoje pasėliai geri. Žieminių rapsų pasėliai prastesni Raseinių rajone – nemažai praretėjusių ir išmirkusių. Tiksliai prognozuoti, koks bus šių metų derlius, visgi dar ankstoka.
Grūdiniai augalai
Derlius, mln. t Derlingumas, t iš ha
2010 m. 2,87 2,7
2011 m. 3,3 2,9
2012 m. 4,7 3,9
2013 m. 4,56 3,6
2014 m. 5,32 3,8
2015 m. 6,52 4,3
Statistikos departamentas