Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
„Kryžiažodžių sprendimas – tai ir relaksas, ir prasmingas laiko praleidimas“

Taip sako VIDAS PAVINKŠNIS, respublikinio kryžiažodžių sprendimo turnyro dalyvis.

Šeštadienį į Biržų savivaldybės Jurgio Bielinio biblioteką sugužės beveik visų, išskyrus Dzūkiją, Lietuvos regionų atstovai – kryžiažodžių sprendėjai. Didžiojoje salėje keletui valandų įsikurs per 60 respublikinio kryžiažodžių sprendimo turnyro dalyvių. Tarp jų bus tokių, kurie įvairius galvosūkius sprendžia kelis dešimtmečius, atvyks ir tokių, kurie pirmą kartą viešai išbandys savo jėgas. Dalyvių sąraše – 40 proc. biržiečių. Tarp jų - kryžiažodžių sprendėjas, grupės „Oho! Unt ratų“ narys biržietis VIDAS PAVINKŠNIS.

- Vidai, kuo Jums ypatinga ši diena?

- Laukiau jos. Mintimis pradėjau ruoštis nuo praėjusių metų lapkričio, kai mes, kryžiažodžių sprendėjų Biržų grupė „Oho! Unt ratų“, važiuodami iš Kauno turnyro, susitarėme organizuoti turnyrą savo mieste. Tai bus trečias respublikinis turnyras Biržuose. Šiandien knieti susitikti su bendraminčiais. Pažįstu daugelį, nes, vykdamas į turnyrus, žinau, kad susitiksiu su kryžiažodžių sprendėjais iš Kauno, Šiaulių, Plungės, Marijampolės, Kupiškio. Tai lyg neoficialios draugijos suvažiavimai. Jie traukia tarsi nematomas magnetas. Rūpi, kokios bus užduotys, kaip seksis kolegoms, man, mūsų grupės nariams.

- Suprantama, kryžiažodžių sprendimas – kiekvieno žmogaus laisvas pasirinkimas. Vienus domina sportas, kitus – rankdarbiai, muzika ar menas, ar kitokios laisvalaikio užimtumo formos. Kada ir kodėl pasirinkote tokį fiziškai nejudrų, bet protiškai intensyvų užsiėmimą?

- Įgytos specialybės – plataus profilio mechanizatoriaus - darbus dažniausiai atlikdavau vienas. Dirbi ir atsakai už rezultatą. Devyniolika metų jau dirbu kitą darbą – esu surinkėjas švedų įmonėje. Vėl vienas, bet kokybė lemia bendrus kolektyvo rezultatus. Mėgstu stebėti, gilintis. Gal charakteris, aplinka lėmė, kad nuo jaunumės traukė stalo žaidimai (Riču raču, šachmatai ir kt.), žurnaluose spausdinami galvosūkiai. Nuo 1987 m., kai grįžau iš tarnybos sovietinėje armijoje, po darbų ar savaitgaliais skaitydavau spaudą, spręsdavau joje spausdintus galvosūkius. Užsikabinau už tuo metu ėjusio žurnalo „Švyturys“ kriptogramų. Pamenu, vienos atsakymą nusiunčiau, o kitame numeryje paminėjo mano pavardę, kad pirmas atsiunčiau. Tai nudžiugino ir paskatino eiti toliau.

- Kaip ėjote tuo pasirinktu takeliu į galvosūkių pasaulį? Be vedlio? Kaip sekėsi?

- Pirkau tuometinius „Jaunimo gretų“ žurnalus, spręsdavau jų užduotis. Prieš dešimtmetį rajono laikraščiai spausdindavo užduočių, organizacijos rengdavo konkursus, aišku, reklamos tikslais, laimėtojus apdovanodavo prizais. Štai iš „Šiaurės rytų“ ir rėmėjų esu laimėjęs suvenyrų: marškinėlių, šaltkrepšį, bokalų rinkinį ir kt. Ilgainiui atsirado žurnalai „aha“, „Pelėda“, „oho“. Juos pirkau, prenumeravau. Iš „Oho“ esu laimėjęs daug piniginių prizų.

Paskutinius dvejus metus neblogai sekėsi „Oho“ redakcijos rengiamuose arba remiamuose turnyruose, beveik visada patekdavau į pirmąjį dešimtuką.

Stengiuosi dalyvauti visuose „Oho“ redakcijos turnyruose, surinkti kuo daugiau taškų. Už 2018 m. vykusių respublikinių turnyrų taškus pelniau III vietą. Buvau apdovanotas didžiąja metų taure. Viskas kartu – ir taškai, ir suvenyrai, ir pinigai, ir dėmesys – skatina tęsti veiklą, kaskart norisi vis geresnių rezultatų, pradėjęs nebegali sustoti. Tai lyg liga. Nemanau, kad ji blogis, jei protingai planuoji laiką ir darbus.

- Koks Jūsų tokio užsiėmimo tikslas? Pinigai? Materialios dovanos? Ar kas kita?

- Užsiimant bet kokia veikla reikia turėti tikslą. Kryžiažodžių sprendėjai gali laimėti ir pinigų, ir prizų. Kai esi pradedantis sprendėjas, tenkiniesi gerai išsprendęs ir gavęs tikslų atsakymą. Kaip mokinukas: jei spręsto uždavinio atsakymas sutapo su vadovėlio gale esančiu, smagu, atlėgo įtampa, nerimas, mintyse sau pasirašei gerą įvertinimą. O kai įvertina kiti, nepapeikia – norai auga. Jaunystėje džiaugiausi, kai spaudoje pagirdavo, paskui naudinga buvo gauti piniginių premijų – už jas pirkau spaudos, knygų, enciklopedijų. Smagu laimėtais prizais papildyti savo kolekciją. Apima tylus pasitenkinimas savimi, suvoki, kad pastangos nenuėjo veltui. Gali kartu pasidžiaugti su šeimos nariais, su artimaisiais, su bendraminčiais.

- Esate visažinis ar tai tik siekiamybė? Ar, išsprendęs galvosūkį, atsakymą įsidedate į savo atmintį, užsirašote ar išmetate iš galvos?

- Kažin ar mąstantis suaugęs žmogus pavadintų save visažiniu? Net J. V. Gėtės Faustas, tyrinėjęs daugybę mokslo šakų, pripažino, kad vis tiek liko kvailys... Aš daug ko nežinau. Namie turiu lietuviškos enciklopedijos trylika tomų, naudojuosi kompiuteriu. Man labai praverčia V. Eigirdienės „Žodynas kryžiažodžių sprendėjams“. Norėčiau įsigyti panašaus pobūdžio Woro knygą. Retesnius arba įdomesnius atsakymus užsirašau į kryžiažodžių žodyną.

- Ar tarp artimųjų turite savo pomėgio pasekėjų? Beje, koks jų požiūris į tokį šeimos nario užsiėmimą? Ar namiškiai nepriekaištauja?

- Man pritaria ir palaiko mano šeima: žmona Laima, dukra Inga, sūnus Vaidas. Kai turnyrai vyksta Klaipėdoje, ten vykstame su žmona. Kol sprendžiu, žmona aplanko dukters šeimą. Ši su šeima buvo atėjusi manęs morališkai palaikyti. Gal anūkai kada nors irgi spręs kryžiažodžius?.. Vilkaviškyje gyvenantis sūnus Vaidas „Oho“ kryžiažodžius sprendžia savo malonumui, turnyruose dar nedalyvauja, gal vėliau, kai ateis tam laikas. Pasidomi mano pasiekimais kaimynai, pažįstami. Namų neapleidžiu. Nudirbu visus man priklausančius darbus.

- Pastebime, kad esate labiau intravertas – mažai, taupiai kalbantis, mąslus žmogus. Kas Jus džiugina ar piktina?

- Man svarbios vertybės, kurias perdavė seneliai ir tėvai – tiesos sakymas, gerumas, švelnumas. Visa tai patiriu savo šeimoje. Džiaugiuosi, kad vaikai ir anūkai dori. Per savo 55 metus sutikau visokių žmonių, daugiausia gerų. Kai pats esi nepiktybiškas, tai ir kiti nepuola. Mane glumina visokios aplinkinio gyvenimo negerovės, bet aš nelinkęs jų išpūsti, geriau tyliai, ramiai, nesikarščiuojant spręsti iškilusius sunkumus. Nusiraminti padeda kryžiažodžių sprendimas. Tai ir relaksas, ir prasmingas laiko praleidimas.

- Šis turnyras kaip ir kiti greit praeis, nes visų scenarijai vienodi: pusantros valandos sprendžiama, pusvalandžio kultūrinė-informacinė-bendravimo pertraukėlė, kol suvedami rezultatai, ir malonioji dalis – rezultatų skelbimas, apdovanojimai. Ką veikiate tarpturnyriniu laikotarpiu?

- Esu Kauno „Žalgirio“ sirgalius. Su broliu Imantu palekiame stebėti šios komandos varžybų. Esu patenkintas praėjusių metų žaidimu.

Mano vaikystė prabėgo prie Nemunėlio upės. Mėgstu stebėti gamtą. Patinka lankytis Kirkiluose, vaikščioti pėsčiųjų taku Širvėnos ežero pakrante, vasarą džiugina Agluonos fontanai.

Laukiu miesto švenčių, gerai, kad jose mažėja alkoholio. Šventėse įdomiausia apžiūrinėti senovinę techniką – jos suvažiuoja daug, yra į ką akis paganyti.

Pašto dėžutė pildosi „Oho“ redakcijos dovanotos prenumeratos žurnaliukais. Sprendžiu ir sprendžiu…

- Ko tikitės šiame turnyre ir ko palinkėtumėte dalyviams - sprendėjams iš kitų rajonų, biržiečiams, svečiams?

- Tikiuosi, kad kryžiažodžių sprendėjų Biržų grupės „Oho! Unt ratų“ ir redakcijos „Oho“ organizuotas turnyras padės atsiskleisti kiekvienam dalyviui ir pasiekti gerų asmeninių rezultatų. Biržiečiams linkėčiau drąsiau dalyvauti turnyruose, manau, kad kiekvienuose namuose yra sprendėjų. Neabejoju, šiandien pilyje bus daug malonių akimirkų.

- Ačiū už pokalbį.

Vlada Balbierienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video