Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kėdainių rajone – pienininkystės sektoriaus lyderiai

Šiemet jau penktąjį kartą organizuojamuose pieno ūkių apdovanojimuose „Pienes 2018“ geriausiųjų dešimtuke atsidūrė net keletas šio sektoriaus lyderių iš Kėdainių rajono. Nepaisant gana žemų pieno supirkimo kainų bei nuolat eskaluojamos pieno krizės klausimo, Lietuvos bei krašto ūkininkai praėjusiais metais parodė išties gerus rezultatus. Beveik visi didžiausi šalies pieno ūkiai didino pieno gamybą, o įspūdingiausią šuolį į priekį padariusiai bendrovei pieno gamybą iš karvės per metus pavyko padidinti daugiau nei 2 tonomis.

Kėdainiečiai tarp – lyderių

„Pienių“ nominacijas kasmet skelbia informacinis interneto portalas pienoūkis.lt. Renkant sėkmingiausius pieno ūkius, kiekvienais metais įmonės ir šeimos ūkiai atskirai vertinami dvejose kategorijose pagal supirkėjams parduoto pieno kiekį bei per metus iš vienos karvės primelžtą pieną. Šiemet į geriausiųjų dešimtukus pateko ir trys krašto pieno ūkiai, du iš jų čia atsidūrė pirmą kartą. Tarp didžiausių pieno gamintojų debiutavo ir dešimtąją vietą užėmė Kėdainių rajono Okainių žemės ūkio bendrovė, supirkėjams 2017 m. pardavusi net 8 005 tonas pieno. Pirmąją vietą šioje kategorijoje užėmė Marijampolės r. Padovinio žemės ūkio bendrovė su 11 389 tonomis pieno.

Efektyviausių pieno gamintojų kategorijoje puikuojasi net du mūsų krašto ūkiai. Pagal vienai karvei tenkantį pieno kiekį per metus šeštą dešimtuko poziciją užėmė jo senbuvis UAB Aristavos ūkis, čia iš vienos karvės vidutiniškai per metus primelžiama apie 10 639 kg pieno. Devintojoje šio sąrašo vietoje dar vienas naujokas – UAB Dotnuvos eksperimentinis ūkis, kur karvė per metus duoda maždaug 10 425 kg pieno. Šios kategorijos lyderė Šakių rajono Lukšių žemės ūkio bendrovė, sugebanti per metus iš vienos karvės primelžti net 12 151 kilogramą.

Apdovanojimų senbuviai

Apdovanojimų „Pienės“ dešimtukuose nuo pat jų atsiradimo pradžios esanti UAB Aristavos ūkis, priklausanti „Litagros“ įmonių grupei, dirba maždaug 1 700 ha ir laiko apie 930 melžiamų karvių. Ūkis lygiomis dalimis užsiima pienininkyste ir augalininkyste. Gyvulininkystės padalinyje dirba apie 30 darbuotojų.

Aristavos ūkis daugiausia laiko Lietuvos juodmarges, holšteinizuotų ir holšteinų veislės galvijus. Per metus šio ūkio pagamintos maždaug 9 000 tonų pieno iškeliauja į UAB „Rokiškio pienas“ pieninę.

Pasiteiravome, kaip bendrovei Aristavos ūkiui sekasi išsilaikyti šiuo metu sudėtingą situaciją išgyvenančiame pieno sektoriuje, kur jau keletą metų įsivyravo itin žemos žaliavos supirkimo kainos.

„Kiekvienais metais auga mūsų primilžiai, tad natūralu, kad kyla ir pozicija dešimtuke. Gyvuojame, dirbame, pamažu augame, tad viskas gerai. Džiaugiamės, kad turėjome galimybę modernizuoti senąjį bei pasistatyti dar vieną visiškai naują tvartą, įsigyti naujos technikos.

O dėl pieno supirkimo kainų ir situacijos šiame sektoriuje galiu pasakyti tik tiek, kad, aišku, kaip ir visi, norėtume aukštesnių supirkimo kainų, tačiau nematome prasmės skųstis, nes nuo to niekas nesikeičia“, – sako UAB Aristavos ūkio vadovas Darius Staškus.

Kaip dar vieną pienininkystės iššūkį D. Staškus įvardijo ir darbuotojų klausimą. Pašnekovas neslepia, kad siekiant žemės ūkyje turėti gerą personalą reikia gerokai pasistengti.

„Kol kas darbuotojų mums netrūksta, tačiau susirasti naujų patikimų kolektyvo narių tikrai nėra taip paprasta. Žemės ūkis ir ypatingai gyvulininkystė yra ūkio šaka, kurioje darbo pobūdis tikrai nėra lengvas, tad ir dirbti čia daug norinčių nėra. Dar prisideda ir socialiniai dalykai, juk dažnai melžėjos ar kitų ūkio darbininkų profesija laikoma neprestižine. Turbūt ne vienas nuo mažų dienų esame girdėję pasisakymus, kad jei mokykloje mokysies dvejetais, būsi melžėja ar traktoristas. O aš manau, kad žemės ūkyje dirbti yra tikrai įdomu, čia laukia atsakingas ir nemonotoniškas darbas. Mūsų įmonėje dirba daug išsilavinusių žmonių, turime įsidiegę šiuolaikines technologijas, tad darbas čia yra niekuo neprastesnis, o kartais net geresnis nei kitur“, – pabrėžia D. Staškus.

Bendroves Aristavos ukio vadovas Darius Staškus džiaugiasi, kad kasmet auga imones pieno primilžiai ir nors jo supirkimo kainos nera aukštos, veiklos nei mažinti, nei atsisakyti kol kas neplanuoja.

Bendroves Aristavos ukio vadovas Darius Staškus džiaugiasi, kad kasmet auga imones pieno primilžiai ir nors jo supirkimo kainos nera aukštos, veiklos nei mažinti, nei atsisakyti kol kas neplanuoja.

Didins bandas

Dar vienas apdovanojimų „Pienės“ nominaciją pelnęs krašto ūkis – valstybei priklausanti UAB Dotnuvos eksperimentinis ūkis. Ši bendrovė šiemet pirmą kartą pateko į efektyviausių šalies pieno gamintojų dešimtuką, kur iš karto debiutavo devintoje vietoje.

Pagrindinės Dotnuvos eksperimentinio ūkio veiklos kryptys yra gyvulininkystė – pieno gamyba ir pardavimas, mėsinių galvijų auginimas bei perspektyvių mėsos ir pieno krypties galvijų veislininkystė. Taip pat augalininkystė, aukštos reprodukcijos grūdų, pašarų, javų, daugiamečių žolių bei cukrinių runkelių gamyba ir pardavimas. O taip pat eksperimentinė, mokomoji ir bandomoji ūkinė veikla. Žemės ūkio mokslo, inovacijų bei pažangiausių gamybos technologijų diegimas ir plėtra.

Bendrovė laiko maždaug 730 galvijų, iš kurių 320 yra melžiamos karvės. Per artimiausius metus bendrovė planuoja bandą plėsti iki 380 galvų. Per praėjusius metus bendrovės melžiamų karvių banda padidėjo 15 individų. Pernai jos davė 3 080 t pieno.

Taip pat nuolat auga bendrovės pieno gamybos efektyvumas, jis paskutinį šių metų ketvirtį yra net 260 kg didesnis nei praėjusiais metais. Bendrovė laiko Lietuvos juodmargių, Vokietijos juodmargių, Danijos juodmargių bei holšteinizuotų pieninių veislių galvijus. Šiuo metu įmonė savo pagamintą pieną parduoda UAB „Marijampolės pieno konservai“.

„Pastaruoju metu didiname ir toliau planuojame didinti karvių skaičių iš natūralaus savo prieauglio. Turime neblogą pieninių galvijų genofondą, tad jų pirkti neplanuojame, manome, kad nesunkiai bandą plėsime ir savo turimais resursais. Na, o pieno sektoriaus būklė tikrai neramina. Supirkimo kainos šiuo metu yra žemokos ir jokių garantijų, kad jos nebus dar žemesnės, labai sunku numatyti tendencijas. Kol kas gyvuojame, o kaip bus toliau, bus matyti“, – sako UAB Dotnuvos eksperimentinio ūkio vadovas Rimgaudas Praninskas.

 

Kristina MIRVIENĖ

Rekomenduojami video