Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kalvarijos „Brigada“ užuojautos nesulaukė

2015-ųjų sausį Kauno apygardos teismo nuosprendžiu nuteista grupė Suvalkijos vietovių gyventojų, Kalvarijoje ir jos apylinkėse žinota kaip nusikalstama „Brigada“ (pagal kadaise populiarų rusų serialą), dabar vėl priminė apie save. Neseniai „brigadininkų“ skundus išnagrinėjęs Lietuvos apeliacinis teismas (LApT) nutarė, kad švelnesnių bausmių „Brigados“ nariai neverti.

Lobo kalėdamas

Apie tai, kad išdraskė organizuotą nusikaltėlių grupę, Kalvarijos policininkai, daug ką nustebindami, jog tokios gaujos gali veikti ir provincijos miesteliuose, džiugiai pranešė 2011 metais. Pareigūnai gyrėsi, kad jiems pavyko pergudrauti nusikaltėlius, kuriems, beje, vadovavo ne šalia esantis lyderio savybėmis pasižymintis asmuo, o... už grotų gyvenantis kalinys. Toks kalvarijietis Rimvydas Dovidavičius (dabar 33 m.), pravarde Koka.

Dabar jau įrodyta, kad nusikaltėlių grupė Kalvarijoje buvo pradėta rinkti 2009 metais ir veikė nepilnus metus. Ją užklupę ir pradėję ardyti Kalvarijos policininkai apie metus rinko įkalčius ir rengė medžiagą teismui. Tada Kauno apygardos teisme ši didžiulės apimties byla buvo nagrinėjama bemaž 3 metus.

Tiek laiko prireikė, kad teismas įrodytų, jog pasakiškai uždirbti tikrai galima ir kalint už grotų. Taip sugebėjo jau minėtas Koka, už grotų atsidūręs 2007-ųjų vasarą. Iki šiol jis teistas bene 8 kartus, nusikaltėlio „karjerą“ pradėjęs nuo 15 metų – nuo vagysčių. Kai 2009-aisiais, būdamas už grotų, organizavo bendrininkus nusikalstamoms veikoms vykdyti, Koka buvo teistas jau ir už plėšimą, ir už disponavimą narkotikais.

Tiesa, pats R. Dovidavičius savo kaltės nepripažįsta ir tikina sėdintis nekaltai, esą tik apkalbėtas kai kurių įkliuvusių ir su policininkais pradėjusių bendradarbiauti asmenų. Netgi užfiksuotus jo pokalbius telefonu, kurių išklotinės yra byloje, R. Dovidavičius teisme neigė – tvirtino, kad tai ne jo balsas. Bet liudytojai teigė ir teismas nusprendė atvirkščiai – R. Dovidavičiaus nenaudai. Galiausiai teismas paskelbė, kad šis kalinys, gyvendamas „zonoje“, išties lobo organizuodamas narkotikų platinimą laisvėje ir vildamasis ilgam savo klientais padaryti pasiturinčiai gyvenančių šeimų atžalas.

Solidžios bausmės

Taigi Kauno apygardos teismas nuosprendį „Brigadai“ paskelbė 2015-ųjų sausį. Tuomet nuteistieji nuosprendį apskundė aukštesnės instancijos – Apeliaciniam – teismui. Šis dabar jau irgi paskelbė savo verdiktą – taip pirmasis nuosprendis jau įsiteisėjo.

LApT pranešė, kad bausmių Kalvarijos nusikaltėliams nesušvelnino, tik iš dalies pakoregavo pirmąjį nuosprendį – daliai nuteistųjų panaikino sunkinančią aplinkybę. Tokiu būdu galutinės subendrintos bausmės visiems nuteistiesiems liko tokios pačios. Nusikaltimų organizatorius R. Dovidavičius, Koka, turi kalėti 14 metų. Jo žemietis ir pagalbininkas Giedrius Sangavičius (24 m.) nuteistas 13 metų laisvės atėmimo bausme. Toliau nuteistieji rikiuojasi taip: kalvarijietis Edgaras Mickevičius (25 m.) kalės 9 metus, irgi būdamas kalėjime nusikaltimus vykdęs kalvarijietis Žilvinas Dubickas (28 m.) – 7 metus, kalvarijietis Mindaugas Kančauskas (24 m.) ir Kazlų Rūdos gyventojas Linas Armonas (38 m.) laisvės neteko 5 metams. Realios 3,5 metų laisvės atėmimo bausmės neišvengė ir kelis kartus teista kaunietė Aurika Prialgauskienė (53 m.).

R. Dovidavičiaus žmonai Gintarei Dovidavičienei (29 m.), manikiūrininke dirbusiai marijampolietei, šioje byloje buvo skirtas 25 parų areštas, tačiau dar iki teismo ši moteris kurį laiką praleido būdama suimta, tad laikoma, kad skirtą bausmę ji jau atliko. Tačiau konfiskuotas nuteistosios butas ir iš jos bus išieškota nemaža pinigų suma.

Kazlų Rūdos gyventoją Ričardą D. (42 m.) ir kalvarijietį Arūną B. (24 m.) pirmosios instancijos teismas buvo išteisinęs, tad taip ir lieka.

LApT nuosprendį nepatenkintieji dar gali skųsti Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Kaltinimų puokštė

Nusikaltėlių grupė buvo kaltinama įvairiais nusikaltimais: organizuotu plėšimu, reketu, sukčiavimu, neteisėtu elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimu, neteisėtu disponavimu narkotikais turint tikslą juos platinti, taip pat kvaišalų vagyste ir savavaldžiavimu.

Šioje byloje figūruoja net apie 70 liudytojų. Anot Kalvarijos kriminalistų, gerai, kad buvo žmonių, nepabūgusių liudyti prieš grupuotės narius. Antraip sėkmė pareigūnų nebūtų lydėjusi, nes iš pačių nusikaltėlių tik keli pripažino savo kaltę ir papasakojo, kieno nurodymus ir kada bei kaip vykdė.

O dauguma kaltinamųjų iki teismo parodymų išvis nedavė – sakė kalbėsią tik teisme. Teisme kai kurie jų jau kaitaliojo anksčiau duotus parodymus, o kiti kaltę pripažino tik iš dalies arba išvis ją neigė.

Marga kompanija

O viskas prasidėjo nuo vieno Kalvarijos policininkų reido Jungėnų kaime 2010-ųjų vasarą. Pareigūnai, kurį laiką rinkę operatyvinę informaciją, rugpjūčio 29-osios naktį Jungėnuose, kur tuo metu vyko jaunimo šokiai, sulaikė automobiliu atvykusius 5 jaunuolius. Mašinoje buvo rastas į tualetinį popierių įvyniotas maždaug 40 gramų svorio paketėlis su šviesiais milteliais. Tai buvo heroinas.

Taip pat mašinoje buvo rasti keli mobilieji telefonai. Juose likusios neištrintos SMS žinutės išdavė neseniai įvykus nusikalstamą sandėrį dėl kvaišalų.

Tuokart už grotų iškart atsidūrė Kalvarijos policininkams pažįstami šio miesto gyventojai Ovidijus J. (tuomet 20 m.) ir G. Sangavičius (tuomet 19 m.). Nuo jų lyg siūlų kamuolys pradėjo vyniotis vaikinų ryšiai, ryškėjo bendrininkų ratas, kol galiausiai tapo aišku, kad tą naktį pareigūnams pavyko sudraskyti nemenką organizuotą narkotikų platintojų, žiaurių chuliganų, klastingų sukčių grupę.

Pareigūnams tuokart pavyko nustatyti 14 įtariamųjų – Kalvarijos, Marijampolės, Kazlų Rūdos, Kauno, Vilniaus gyventojų. Jiems tuomet buvo nuo 19 iki 48 metų. Dvi iš įtariamųjų – moterys. Tik trys iš visų kaltinamųjų anksčiau buvo neteisti. Kiti teisti po kartą ar net 6, 7 kartus, daugiausia – už vagystes, plėšimus, chuliganizmą.

Grupuotėje daugiausia mokslų ragavę yra keli vidurinę mokyklą baigę asmenys, o kiti tebaigę vos 7 ar 8 klases. Visus vienijo bendras faktas – visi buvo bedarbiai.

Teismo kaltinamųjų suole 2015-aisiais sėdėjo jau tik 10 kaltinamųjų, nes vienas aktyviai bendradarbiavo su tyrėjais ir dėl to buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, kitas pasislėpė nuo teisėsaugos, o dar kelių bylos buvo išskirtos į atskiras.

Koka – „darbdavys“

Kai Kalvarijos „Brigada“ pradėjo burtis 2009-ųjų pabaigoje, R. Dovidavičius-Koka jau trečius metus gyveno už grotų, suimtas dėl kitų įtartų nusikaltimų, ir iš „zonos“ vis paskambindavo vienam Kalvarijos jaunuoliui, su kuriuo anksčiau buvo kartu sportavęs, bei teiraudavosi, kas naujo miestelyje. Netrukus jaunuolis Kokos buvo sugundytas „greitai ir gerai užsidirbti“. Koka, savo parodytu pasitikėjimu pakutendamas jaunuolio savimeilę, paragino jį rasti keletą itin patikimų vaikinų bendriems reikalams. „Būsite kieta brigada, aš duosiu jums darbo“, – gundė suimtasis.

Tas jaunuolis, surinkęs kelis bičiulius į treniruoklių salę, jiems išdėstė Kokos planus. Visi buvo girdėję apie Koką ir jo nusikaltimus, laikė jį autoritetu, todėl nedvejodami sutiko būti „itin patikimi“. Vaikinai garbino 2002 metais Rusijoje pastatytą ir po to keletą metų per televiziją vis demonstruotą kriminalinį serialą „Brigada“, todėl ir patys vadino save „Brigada“, žinodami, kad jos darbą organizuoja Koka.

Kokos dėka su „Brigados“ nariais telefonu pradėjo bendrauti ir kitas tuo metu už grotų gyvenęs kalvarijietis – tuokart 5 kartus teistas Ž. Dubickas, pravarde Dubė, 2009-ųjų vasarą nuteistas kalėti 10 metų už narkotikų platinimą.

Tuomet kalinių pažintys į „Brigadą“ atvedė dar kelis teistus asmenis, kuriuos organizatorius laikė labai patikimais. Kartą du iš tokių „itin patikimųjų“ parsivežė į Kalvariją 200 litų ir bičiuliams pasakė, kad juos gavo už vieną darbelį – esą paprašyti sumušė vyrą Kazlų Rūdoje. Tai buvo paskata ir kitiems „brigadininkams“ leistis į aktyvius „žygius“.

Gąsdino ir šiurpino

Iš pradžių „Brigados“ veikla narkotikais nedvelkė – parankiniams buvo nurodyta „pamokyti“ vagyste įtartą Kalvarijos gyventoją, tai yra „išmušti skolą“. Tai pavyko. Kita greita užduotis – paimti didelę pinigų sumą iš Kalvarijoje gyvenančios pensininkų poros, apgautos Kokos, paskambinusio iš už grotų ir prisistačiusio Europos Sąjungos (ES) fondų darbuotoju.

Aktyviausia „Brigados“ narių veikla vyko 2010-ųjų kovą-rugpjūtį. Už grotų sėdintiems Kokai ir Dubei susitarus, laisvėje esantys „brigadininkai“ vos spėjo vykdyti savo bosų užduotis – važinėti nurodytais adresais, kad įgytų ar jau parduotų užsakytus narkotikus. Tada bedarbiai, iš neturtingų šeimų kilę Kokos užsakymų vykdytojai greitai atkreipė policininkų dėmesį, nes staiga pradėjo važinėti prabangiais automobiliais, rengtis brangiais drabužiais, turėdavo pluoštus pinigų.

„Brigadai“ buvo nurodyta ieškoti kuo daugiau naujų heroino pirkėjų – jaunimo iš pasiturinčių šeimų, kad vėliau būtų garantuotas kvaišalų pirkėjų ratas, tapus priklausomiems nuo narkotikų.

Pinigus, gautus už parduotą heroiną, „brigadininkai“ nuveždavo Kokos merginai Gintarei, vėliau tapusiai jo žmona. Pinigai pasiekdavo ir Kokos bei Dubės sąskaitas. Tokiu būdu per pusmetį narkotikų platinimo organizatoriaus Kokos ir jo žmonos turtai buvo verti kone šimto tūkstančių litų. Gintarė įsigijo 2 butus, prisipirko brangių buities daiktų. Dėl to ji vėliau kartu su sutuoktiniu sėdo į kaltinamųjų suolą – dėl nusikalstamu būdu įgyto turto.

Kėlė didelę grėsmę

„Brigados“ nariai buvo neprognozuojamo elgesio, labai žiaurūs. Jie įžūliai persekiodavo asmenis, kurie nors kiek delsdavo atsiskaityti už iš jų įsigytus narkotikus. „Brigadininkai“ ieškodavo tokių skolininkų net ir pas jų giminaičius, kur galėdavo namus apversti aukštyn kojomis.

Anot ilgamečio Kalvarijos kriminalistų vadovo Gintaro Čekanavičiaus, „Brigada“ savo nusikaltimais kėlė grėsmę žmonėms ne tik Kalvarijoje ar arti esančioje Marijampolėje, bet ir tolimesnėse vietovėse, nes savo veiklą plėtė.

Baisiausia, kad prie narkotikų klasta buvo pratinami patys niekada jų neieškoję jauni žmonės. Ypač – pasiturinčiai gyvenančių tėvų vaikai. Kai kurių tėvai net nežinojo, į kokį pavojų buvo patekusios jų atžalos. „Brigados“ pardavinėjamas dozes pirkėjai neretai suvartodavo čia pat, kur jas įsigydavo – name, parke, paupyje. Nemaža dalis kvaišalų pirkėjų buvo jaunos merginos, panorusios pabandyti, kaip „veža“ narkotikai.

Būtent narkotikai ir lėmė griežčiausias bausmes kai kuriems „Brigados“ nariams.

 

Irena ZUBRICKIENĖ

Rekomenduojami video