Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaliniai tuštino žydų pinigines

 Lietuviams gerai žinomų sukčių istorijų apie tariamai giminaičių padarytas avarijas ir nelaimingus įvykius, per kuriuos buvo sužaloti žmonės, daugiau nei metus klausėsi ir Izraelio piliečiai.

Septyni jau nuteisti

Pasakas apie nukentėjusius giminaičius jiems pasakojo Marijampolės pataisos namuose bausmes atliekantys kaliniai. Jiems talkino Izraelyje esantys jų bendrai laisvėje, kurie jau nuteisti. Apie tai pranešė Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir Generalinės prokuratūros pareigūnai.

Anot jų pranešimo, Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras, išanalizavęs ir įvertinęs ikiteisminio tyrimo metu surinktą medžiagą, surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė 28 tomų baudžiamąją bylą, kurioje 11 asmenų kaltinami sukčiavimu organizuotose grupėse.

Prokurorai ir ikiteisminį tyrimą atlikę Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, betarpiškai bendradarbiaudami su Izraelio teisėsaugos institucijomis, išaiškino dvi tarptautines organizuotas nusikalstamas grupuotes. Jų nariai, įtariama, stambiu mastu vykdė telefoninius sukčiavimus ir tokiu būdu neteisėtai užvaldydavo Izraelio piliečių pinigines lėšas.

Septyni Izraelio piliečiai buvo sulaikyti, nuteisti ir dabar atlieka jiems skirtas laisvės atėmimo bausmes. Grupuotės kėsinosi apgaule įgyti beveik 450 000 eurų, daugiausia Izraelio šekeliais bei JAV doleriais, realiai spėta užvaldyti daugiau nei 32 000 eurų.

Veikė dvi grupuotės

„Nusikalstamų grupuočių nariams tuo pačiu metu reikėjo derinti bendrus veiksmus bei nedelsiant reaguoti į staigiai pasikeitusias aplinkybes, organizuoti grupių narių, kurie vieni kitų niekada nebuvo matę bei nutolę tūkstančius kilometrų, darbą. Tokius nusikaltimus galėjo daryti tik aiškią hierarchiją bei struktūrą turinčios grupuotės, kurių veiklos koordinavimas, funkcijų pasidalinimas bei kontrolė vyko labai panašiai kaip ir įprastuose ūkio subjektuose,“ – teigė ikiteisminį tyrimą organizavęs ir jam vadovavęs Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras Gintaras Eidukevičius.

Dvi sukčių gaujos, kuriose buvo Lietuvos ir Izraelio piliečių, susibūrė 2015 metais. Nors grupuotės veikė atskirai, jas daug kas siejo – sukčiavimo sumanytojai atliko bausmes Marijampolės pataisos namuose, o jų bendrininkai dirbo Izraelyje. Iš viso pareigūnai nustatė 18 grupuotėse veikusių asmenų, 11 jų yra Lietuvos piliečiai. Kai kurie įtariamieji veikė abiejose grupuotėse. Lietuvoje veikę grupuočių nariai – 30-45 metų amžiaus. Visi jie, išskyrus vieną, atlieka laisvės atėmimo bausmes: dalis nuteistųjų už panašias nusikalstamas veikas, dalis – už nusikalstamas veikas, susijusias su narkotikų platinimu.

Ieškojo rusiškų pavardžių

Sukčiai veikė pagal seną schemą. Iš Izraelyje esančių bendrininkų gavę šios šalies gyventojų telefonų knygą aferistai skambindavo į užsienį ieškodami būsimų aukų. Kalinių taikiniu tapdavo Izraelio piliečiai, turintys rusiškas pavardes, nes nei anglų, nei hebrajų kalbomis sukčiai su aukomis nebūtų susikalbėję.

Iš balso supratę, kad ragelį pakėlę žmogus yra senyvo amžiaus, nusikaltėliai iš karto užmesdavo savo tinklus. Prisistatę advokatais, gydytojais arba policijos pareigūnais jie pranešdavo apie jų (Izraelio piliečių) vaiko neva padarytą eismo įvykį arba įvykusį kitą nelaimingą atsitikimą, kurio metu tariamai nukentėjo kitos šalies pilietis. Dažniausiai vaikas ar nėščia moteris. Asmenims jie pasiūlydavo sumokėti tam tikrą pinigų sumą tam, kad būtų nutrauktas tyrimas ir išvengta atsakomybės dėl padaryto įvykio – nukentėjęs užsienio pilietis esą sutinka atleisti jį sužalojusiam asmeniui, jeigu šis jam atlygins nuostolius.

Sekdavo melo pasakas

Kai tapdavo aišku, jog apie tokius sukčiavimo atvejus negirdėję Izraelio piliečiai sutinka tariamam nukentėjusiajam atlyginti žalą, iš Marijampolės pataisos namų į tolimą šalį skriedavo dar vienas skambutis. Kitas kalinys skambindavo savo bendrininkui Izraelyje ir nurodydavo, kur ir pas ką reikia nuvažiuoti paimti pinigų. Sulaukę tokio skambučio Izraelio piliečiai skubiai šokdavo į automobilius ir važiuodavo nurodytu adresu, o sukčius iš Marijampolės, bijodamas, kad žmogus gali atsipeikėti ir suprasti pakliuvęs ant sukčių kabliuko, visą tą laiką toliau bendraudavo su auka.

Aferistai buvo labai iškalbingi ir sugebėdavo pensininkus prie telefono ragelio prikaustyti valandai ar ilgiau. Tiek laiko kartais reikėdavo, kad jų bendrininkai galėtų pasiekti atokesniuose rajonuose gyvenančius žmones.

Laikėsi senų tradicijų

Kalinių vadovaujamos sukčių gaujos Izraelio piliečius apgaudinėjo daugiau nei pusmetį – nuo 2015 metų vasaros iki 2016 metų pradžios. Per šį laiką jiems pavyko iš patiklių žmonių išvilioti šekelių ir JAV dolerių, kurių vertė eurais yra daugiau nei 32 000. Pareigūnai įtaria, kad nusikaltėliai buvo nusitaikę į daug didesnes sumas, bet apgauti senukai netylėjo, o Izraelio teisėsaugininkai metė visas pajėgas ieškodami sukčių. Sulaikius įtariamuosius paaiškėjo, kad jie atliko tik vadinamųjų kojų vaidmenį, o nusikaltimų sumanytojų reikia ieškoti Lietuvoje.

Apie tai buvo informuoti Lietuvos teisėsaugininkai, jie ir rado sukčius pataisos namuose.

Marijampolėje atlikus kratas pas įtariamuosius buvo rasta ne tiktai Izraelio gyventojų telefonų knyga, bet ir mobiliojo ryšio telefonai su SIM kortelėmis. Nustatyta, kad sukčiai ne tik skambindavo, bet ir naudodavosi mobiliuoju internetu.

Patikrinus telefonų išklotines paaiškėjo, kad iš pataisos namų į Izraelį buvo skambinta beveik 70 000 kartų. Nustebino tai, kad nusikaltėliai dirbo pagal griežtą grafiką, – skambindavo tiktai darbo dienomis ir darbo valandomis ir ypač saugodavosi, kad nepaskambintų per šabą (judėjų kassavaitinė šventė, prasidedanti penktadienį po pietų ir pasibaigianti šeštadienį vakare), kai judėjams draudžiama išeiti iš namų ir dirbti bet kokius darbus, netgi ruošti maistą.

Izraelis nebuvo paskutinė sukčių stotelė. Jau buvo planuojama nusikalstamą veiklą plėsti į Graikiją ir kitas pasaulio šalis.

Rekomenduojami video