Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaimo vaikų vasarą laukia ne tik darbas

Pradinių klasių mokiniai jau užvėrė klasių duris – prasidėjo lauktoji vasara! Vyresniesiems vyksta paskutinės šių mokslo metų pamokos. Vieni tėvai suka galvas, kur jų vaikai galėtų praleisti nors kelias dienas, kad atitrūktų nuo namų, kaimo rūpesčių ir pagalbos tėvams ūkiuose, o kitų atžalos imasi iniciatyvos pačios, ketindamos išnaudoti vasaros poilsį kišenėms papildyti.

Reikia tik noro

Girėnų kaimo bendruomenė (Šakių r.), nelaukdama pagalbos iš šalies, nusprendė mažųjų bendruomenės narių vasara pasirūpinti pati. Liepą ji organizuos vaikams savaitės trukmės vasaros dienos stovyklą. Joje vaikai gaus pietus, vyks įvairūs užsiėmimai.

Stovykla įsikurs Girėnų kaimo bendruomenės centre. Ji bus skirta vietos šeimynų vaikams. Centro savanorės skaičiuoja, kad stovykloje sulauks apie 20 įvairaus amžiaus lankytojų. Bendruomenės centro vadovė Irena Sakalauskienė teigė, kad vaikams tai nieko nekainuos, viskuo pasirūpins jos pačios.

„Kiekvieną dieną vyks skirtingi užsėmimai, seminarai, ekskursijos. Žada padėti dauguma narių: kai galės, tai viena prišoks padėti, tai kita“, – apie nuo liepos 23-iosios planuojamą vaikų stovyklą Girėnuose pasakojo I.Sakalauskienė.

Stovykla sukvies visus vaikus – ir mažesnius, ir didesnius, neskirstant jų nei pagal pasiekimus moksle ar šeimos pragyvenimo lygį. Patalpų tokiai stovyklai netrūksta. Bendruomenės centras pritaikytas įvairiems užsiėmimams, čia yra didelė salė, o „karčemėlė“ virs maisto ruošimo vieta. Po užsiėmimų vaikai sugrįš į šeimas ir miegos savo lovose, bet atsikėlę kitą dieną vėl skubės į stovyklėlę.

Girėnų kaimo bendruomenė, nelaukdama pagalbos iš šalies, nusprendė mažųjų savo bendruomenės narių vasara pasirūpinti pati.

Pačios ruoš pietus

Stovyklos organizatorė teigė, kad paprastai daugiau renginių organizuojama suaugusiesiems, todėl šiemet nuspręsta kompensuoti šią žalą vaikams. Jau dabar kaimo bendruomenės aktyvistės suka galvas ir teikia pasiūlymus, kokia veikla galėtų pradžiuginti vaikus per tą vasaros savaitėlę. Moterys svarsto, kuo reikės pamaitinti susirinkusius į stovyklą vaikus: pusryčius jie pavalgys namuose, tad joms beliks pasirūpinti pietumis.

Centro savanorės teigia, kad joms tikrai nebus našta ruošti maistą. Lauke sumūryta krosnis, joje galima kepti zanavykišką šiupinį, kugelį. Lauke ant laužo virs ir sriubas. Centre yra jauki lauko terasa, kurioje bus labai smagu ir pavalgyti, ir pabendrauti. „Mes darbuotojų neturime. Visos esame savanorės. Kurios moterys galės, stovės prie puodų, kitos organizuos užsiėmimus“, – pasakojo I.Sakalauskienė.

Sugužėję į stovyklą vaikai bus suskirstyti pagal amžių į komandas. Stovyklautojų laukia išvyka prie ežero bei artimiausio tvenkinio. Vaikai galės žaisti tinklinį, dalyvauti orientavimosi sporto varžybose. Jų lauks išvyka į Zyplių dvarą. Numatyta edukacinė programa prie audimo staklių. Čia jie patys galės pasimokyti šio senovinio amato, pamėginti austi. Stovyklautojai mokysis ir kaip gaminti lėles.

„Policijos pareigūnė, mūsų bendruomenės narė, palydės vaikus į policijos komisariatą, gaisrinę, Sudargo pasienio postą, kur jie susipažins su šių įstaigų veikla“, – užsiėminus, kurie vaikams bus ne tik įdomūs, bet ir naudingi, vardijo I.Sakalauskienė.

Moterys nori, kad savaitėlė vaikams paliktų gilų įspūdį, ilgam išliktų atmintyje. Nors svajonių šios iniciatyvios moterys turi tikrai nemažai, bet apgailestauja, kad bendruomenė neturi savo transporto. Juk norisi, kad visas penkias dienas stovyklautojai būtų užimti prasmingai ir įdomiai.

Apims miestelius

Lazdijų rajone vasarą numatyta surengti šešiolika poilsio stovyklų moksleiviams. Jas organizuoja Lazdijų rajono mokyklos. Kasmetinę stovyklą rajono jaunimui rengia ir savivaldybės administracija.

„Stovyklos orientuotos į mokinių edukaciją, krašto pažinimą, kūrybiškumo skatinimą, aktyvų laisvalaikio leidimą, etnokultūros pažinimą. Užsiėmimai moksleiviams vyks ne tik rajono centre, bet ir Veisiejuose, Seirijuose, Šeštokuose, Stebuliuose, Kapčiamiestyje ir kitose rajono gyvenvietėse. Daugumos stovyklų trukmė – 5 dienos“, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė viešiesiems ryšiams Virginija Tulevičiūtė.

Lazdijų rajone organizuojamos stovyklos socialiai remtiniems vaikams bus nemokamos, kitų vaikų tėvelių gali būti prašoma minimalaus finansinio indėlio, pavyzdžiui, sumokėti už nakvynę. O norinčių dalyvauti rajono savivaldybės administracijos rengiamoje jaunimo stovykloje moksleivių tėveliams reikės sumokėti simbolinį mokestį (iki 15 eurų). „Džiugu, kad šiais metais rajono savivaldybės biudžete stovyklų išlaidoms padengti skirta didesnė suma – 10 tūkst. eurų. Praėjusiais metais tam buvo skirta 5 tūkst. eurų“, – informavo V.Tulevičiūtė.

Bendruomenės moterys pačios gamins stovyklautojams pietus.

Naujas projektas

Šiemet Marijampolės savivaldybės kaimiškųjų vietovių vaikai kviečiami dalyvauti nemokamoje dienos stovykloje Marijampolėje. Tiesa, stovyklos dalyviams pietumis teks pasirūpinti patiems, kaip ir atvykimu iki stovyklos vietos.

„Ne kartą viešojoje erdvėje su tėvais buvo diskutuota dėl vaikų užimtumo vasarą. Vaikams vasaros atostogų metu trūksta aktyvaus ir turiningo laisvalaikio. Reaguodami į tėvų pastabas, siūlome vaikams nemokamas veiklas įvairiose srityse. Užsiėmimai vyks nuo birželio iki rugpjūčio mėnesio savivaldybės švietimo, sporto ir kultūros įstaigose“, – kalbėjo Marijampolės savivaldybės mero pavaduotojas Povilas Isoda.

Norint dalyvauti veiklose, tereikia kartu su vaiku išsirinkti labiausiai patinkančius užsiėmimus ir užsiregistruoti. Organizatoriai viliasi, kad užsiėmimų metu vaikai ne tik puikiai praleis laiką, susipažins su naujais draugais, bet galbūt atras ir save, o naujus pomėgius galės puoselėti vėliau per visus mokslo metus.

Nemokami užsiėmimai numatyti visiems trims vasaros mėnesiams ir bus organizuojami įvairiose erdvėse. Mokyklinio amžiaus vaikus vasarą priims Marijampolės meno mokykla, du muziejai, biblioteka, Atviras jaunimo centras, sporto mokykla.

„Veiklos bus prieinamos visiems vaikams, taip pat ir kaimo, tačiau tėveliai turės pasirūpinti dukros ar sūnaus atvežimu. Galės ir patys atvykti autobusu“, – teigė Marijampolės savivaldybės administracijos Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Odeta Žilinskienė.

Dienos stovykla šiemet išsiskirs užimtumo veiklų įvairove. Įvairiaspalvę puokštę kraštotyrinių bei istorinių užsiėmimų-edukacijų planuoja surengti Marijampolės kraštotyros bei Prezidento Kazio Griniaus muziejai. Įvairių veiklų jaunimui pasiūlys Atviras jaunimo centras. Vaikai bus laukiami P.Kriaučiūno viešosios bibliotekos Draugystės padalinyje bei Multicentre. Sporto mokykloje stovyklautojai galės plaukioti, žaisti futbolą, krepšinį. Meno mokykloje norintiesiems bus pristatyti tapybos ciklai.

„Čia nebus taip, kad vaikai dienos stovykloje bus užsiėmę nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro. Turės pertraukų. Ryte jie galės eiti į vienos, o po pietų – į kitos krypties užsiėmimus. Tik viską turės suderinti“, – su stovyklos grafiku supažindino O.Žilinskienė. Organizatoriai tikisi, kad dienos stovykla uždegs ir įtrauks daug dalyvių.

Turi iš ko rinktis

Tauragės rajono savivaldybė šiemet vaikų vasaros poilsio programoms skyrė 66 tūkst. eurų. Už šias lėšas finansuotos 36 programos. Didžiąją dalį stovyklų organizuos įvairios ugdymo įstaigos, taip pat bendruomenės, asociacijos, sporto klubai.

Viena didžiausių stovyklų šiame rajone veiks Batakiuose. Šią krikščionišką vaikų ir jaunimo stovyklą jau dvidešimtą kartą organizuoja vietos evangelikų liuteronų parapija. Per dvi stovyklos pamainas, truksiančias po 4 dienas, planuojama užimti 230 vaikų. Stovykloje vaikai ir jaunimas bus apgyvendinti palapinėse, maitinami penkis kartus per dieną, dalyvaus kūrybinėse dirbtuvėse, krikščioniškose pamokėlėse.

Šiai stovyklai iš Tauragės rajono savivaldybės biudžeto skirta 6 tūkst. eurų, tačiau iš norinčiųjų poilsiauti ketinama prašyti 25 eurų aukos, o negalinčių aukoti šeimų vaikai bus priimami į stovyklą nemokamai.

Vasaros stovyklos Tauragės rajono vaikams dar rengiamos Požerūnuose, Pagramantyje, Taurų kaime, pačioje Tauragėje.

Graibsto darbo vietas

Kaimo mokyklų moksleiviai, ypač vyresni, norėtų per vasaros atostogas ne tik pailsėti, bet ir užsidirbti. Vieni dirbs tėvų ūkiuose, kiti bandys darbo susirasti kur nors kitur. Todėl artėjant vasaros atostogoms, įsibėgėja aktyvi sezoninių darbų paieška: mokiniai ir studentai ieško laikino įsidarbinimo galimybių. Marijampolės teritorinė darbo birža šiais metais mokiniams siūlo ravėti runkelius, skinti braškes, prekiauti gira, pagalbinius darbus statybos sektoriuje, kavinėje, aplinkos tvarkymo darbus, o turintiesiems 18 metų – maisto pramonės gamyboje.

„Nors mokslo metai dar nesibaigė, dalis darbo vietų jau užimtos, nes aktyvūs mokiniai vyko pas darbdavius ir susitarė dėl darbo pradžios. Jaunimo darbo centruose kaupiamas mokinių, norinčių dirbti, bankas, todėl, atsiradus naujiems darbo pasiūlymams, galime mokinukus informuoti apie laisvas darbo vietas. Vasarą tikimės iš darbdavių sulaukti ir daugiau pasiūlymų“,– teigė Marijampolės teritorinės darbo biržos Jaunimo užimtumo skyriaus vyriausioji specialistė Loreta Barkauskienė.

Kaip ir kiekvienais metais biržos Jaunimo darbo centrai vykdo akciją „Atvirų durų dienos mokiniams“, kurių metu vyksta susitikimai su mokiniais, jie informuojami apie padėtį darbo rinkoje, aptariama legalaus darbo sąvoka, įsidarbinimo dokumentų parengimas, supažindinama su nepilnamečių įdarbinimo tvarka, darbo paieškos būdais.

Rekomenduojami video