Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaimo turizmas: klientų apstu

Vis daugiau Lietuvos gyventojų poilsiauti traukia į kaimyninę Lenkiją, tačiau mūsų šalies kaimo turizmo sodybos lankytojų skaičiumi nesiskundžia – kai kuriose poilsiautojai vietas rezervavę visai vasarai.

Populiarus kaimas

Prieš dešimtmetį poilsiautojus priiminėti savo kaimo turizmo sodyboje „Kotrynos sala“ Paveisiejų kaime (Lazdijų r.) pradėjęs Ričardas Pruskas neslepia – jų sodyboje šios vasaros savaitgaliams iki pat spalio mėnesio visos vietos jau rezervuotos. Be to, vietos užsakytos jau ir keturiems kitos vasaros savaitgaliams. Mat savaitgalius leisti šioje sodyboje iš anksto planuoja įvairių renginių organizatoriai, vestuvininkai.

O darbo dienos skirtos šeimyniniam poilsiui. Atvykusieji šeimomis užsiėmimą randa pagal pomėgį: vieni žvejoja, kiti žaidžia tinklinį, krepšinį ar plaukioja baidarėmis. „Galime net paskraidinti oro balionu ar malūnsparniu, pasiūlyti pajodinėti žirgais, jei tik poilsiautojai to norėtų ir sutiktų sumokėti už tokias pramogas“, – kalbėjo R.Pruskas. Anot jo, nakvynės ir paslaugų kainos jų kaimo turizmo sodyboje liko nepakitusios, tačiau įvardyti skaičių jis nesutiko. Esą kainą lemia gana daug aplinkybių: ji priklauso nuo to, kiek žmonių nori apsistoti, kiek laiko jie bus, ar pageidauja maitinimo.

„Tokios kaimo turizmo sodybos, kaip mūsų, kurios yra šeimos verslas, išsilaiko. Žinoma, daugiau investavus ar samdant daug darbuotojų, dirbti pelningai būtų sunkiau“, – atviravo R.Pruskas ir aiškino, kad net ir ne sezono metu jų sodyba būna užimta 40–50 proc. Gelbsti įvairūs seminarai, konferencijos.

Kainos stabilios

Lazdijų rajone šiuo metu kaimo turizmo paslaugas siūlo 60 kaimo turizmo sodybų. Anot Lazdijų turizmo informacijos centro laikinai direktoriaus pareigas einančio Žydrūno Vasiliausko, kasmet teikiančiųjų paslaugas gretas papildo 1–2 nauji objektai. Bet, nepaisant tegul ir nedidelio augimo, užimtumas gana didelis.

„Vasarai kai kuriose sodybose jau užsakyta 70–80 proc. vietų. Kai kur užsakymų yra ir rudeniui. Dabar, kai dar orai ne itin palankūs, poilsiautojų antplūdžio nėra, bet kai atšyla, kai kurios sodybos būna beveik perpildytos“, – teigė Ž.Vasiliauskas ir tikino, kad jų rajone poilsiautojų susidomėjimas kaimo turizmu tikrai nemažėja. Kitaip naujos sodybos vargu ar kurtųsi.

Lazdijų turizmo informacijos centro duomenimis, nakvynės ir paslaugų kainos išliko nepakitusios. Nakvynė vidutiniškai vienam asmeniui kainuoja nuo 8 iki 15 eurų už naktį ir priklauso nuo to, kiek vietų yra kambaryje, kokie patogumai ir kurioje vietoje yra sodyba.

Ž.Vasiliauskas tikino, kad konkurencijos su kaimyninėje Lenkijoje esančiomis kaimo turizmo sodybomis lazdijiečiai nejaučia. Mat nemažai Lenkijos pasienyje esančių objektų yra kur kas mažesni ir nesiūlo tokio lygio paslaugų, kokios siūlomos Lietuvoje. „Man dar neteko girdėti, kad lietuviai važiuotų ten ilsėtis, o iš Lenkijos poilsiautojų sulaukiame“, – tvirtino Lazdijų turizmo informacijos centro vadovas.

Truputį menksta

Statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais Lietuvos kaimo turizmo sodybose ilsėjosi 2,3 proc. mažiau turistų nei 2014 m. Iš viso pernai jose apsilankė 303,3 tūkst. turistų, iš jų 9,2 proc. užsieniečių. Vidutinė nakvynės kaina vienam turistui apskrityse svyravo nuo 9,8 iki 15,99 euro. Tiesa, Lietuvos gyventojas už nakvynę vidutiniškai mokėjo 12,33 euro, o užsienietis – 18,57 euro.

Populiariausi mėnesiai poilsiauti kaimo turizmo sodybose buvo liepa ir rugpjūtis, o dauguma turistų atvykdavo tik savaitgaliais. Pernai šalyje apgyvendinimo paslaugas siūlė 655 kaimo turizmo sodybos, arba 7 sodybomis mažiau nei 2014 m.

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos specialistų tikinimu, vargu ar reikėtų laukti Lietuvoje kaimo turizmo sodybų augimo bumo, koks jau buvo pastarąjį dešimtmetį, nes šiuo metu minėtas sektorius jau užpildytas. Be to, ir europinę paramą planuojama skirti tik sektoriui stiprinti, jo teikiamų paslaugų kokybei gerinti, o ne jo plėtrai.

Ieško ramybės

Gitana Mileikaitė, Lietuvos kaimo turizmo asociacijos tarybos pirmininkė

Pastaraisiais metais turizmas iš grupinio, masinio tampa vis individualesnis. Kaimo turizmas užpildo šią nišą – teikia paslaugas tiems, kurie nori atvažiuoti tarsi į svečius, susitikti, rasti tiesioginį ryšį su savininku, pabendrauti su žmonėmis, paragauti vietinių produktų ar išsimaudyti kubile, pasivažinėti dviračiais, pabraidžioti po pelkę. Taip, yra miestas, asfaltas ir urbanizacija, net ir labai išpuoselėta. Kai kuriems turistams to reikia. Bet kaip alternatyva, kaip tam tikra atsvara suteikiama galimybė žmogui atsistoti basomis kojomis ant rasotos žolės – pasijusti ramiam, saugiam, atsipalaidavusiam.

Pigumą lemia kokybė

Gintaras Skamaročius, „Nemuno“ euroregiono Marijampolės biuro direktorius

Kaimyninėje Lenkijoje viena vieta apsistoti turistui kaimo turizmo sodyboje gali kainuoti kur kas mažiau nei Lietuvoje – vos 10–15 zlotų (2,3–3,4 euro). Tačiau labai skiriasi turistų apgyvendinimo sąlygos. Lietuvoje kaimo turizmo sodybos kartais prilygsta vos ne trijų žvaigždučių viešbučiams. O Lenkijoje už tą nedidelį mokestį lova gali būti pastatyta kur nors ūkiniame pastate ar kluone, pats turi ją pasikloti, patalpoje gyveni ne vienas, o su nepažįstamais žmonėmis. Numeris neturi atskiro dušo, tualeto. Todėl nelabai galima apibendrintai lyginti kaimo turizmo sodybų Lietuvoje ir Lenkijoje. Jei lygintume sodybas, teikiančias panašias paslaugas, pamatytume, kad kainos labai panašios. Kartais net atrodo, kad lietuviai daro klaidą norėdami viską pateikti labai kokybiškai. Lenkijoje to nesiekiama. Žinoma, galėtum internete parašyti, kad nepatiko, bet ranka nekyla piktintis, kad tau lovos nepaklojo, kai sumokėjai tik 10–15 zlotų.

 

Rekomenduojami video