Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kai nekilnojamasis turtas tampa našta...

 „Neveiksni garbaus amžiaus moteris gyvena globos namuose. Butą nedideliame mieste testamentu užrašė savo sūnėnui. Jis gyvena kitur, bet yra priverstas mokėti už jį komunalinius mokesčius. Buto būklė prasta, jis negali būti nuomojamas ir, atrodo, pagal įstatymus negali būti parduodamas. Butas sūnėno šeimai tapo našta. Ką šiuo atveju galima padaryti?“ – klausia Kristijonas iš Marijampolės.

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Balticlaw Andrius Pranckevičius, Valiulis ir partneriai“ advokatas Andrius Pranckevičius.

Visais atvejais, kai turtas yra paliekamas testamentu, įpėdiniai jį paveldi tik palikėjui mirus ir tada, kai kreipiamasi į notarą dėl privalomos procedūros. Todėl anksčiau nurodytu atveju butas bus paveldimas tik po palikėjos mirties, o iki tol butas palikėjai priklauso nuosavybės teise, neatsižvelgiant į tai, kad ji neveiksni.

Tais atvejais, kai turto savininkas yra neveiksnus asmuo, o turimas turtas kelia daug nepatogumų, turtą, šiuo konkrečiu atveju– butą, galima parduoti arba padovanoti. Tiesa, neveiksnus asmuo pats savo vardu turto parduoti ar dovanoti negali, tokį veiksmą atlikti gali tik jo globėjas, turėdamas išankstinį teismo leidimą.

Civilinio kodekso 2.10 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad asmuo, kuris dėl psichinės ligos arba silpnaprotystės negali suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti, gali būti teismo tvarka pripažintas neveiksniu tam tikroje srityje. Tokiam veiksmui atlikti būtina kreiptis į neveiksnaus asmens gyvenamosios vietos apylinkės teismą, pateikiant prašymą asmenį pripažinti neveiksniu bei pateikiant šį faktą patvirtinančius įrodymus. Tokį prašymą teismui gali pateikti tik neveiksnaus asmens sutuoktinis, tėvai, pilnamečiai vaikai, globos institucija arba prokuroras. Teismas neveiksniam asmeniui nustato globą ir paskiria globėją.

Nustačius globą, visus sandorius sudaro globėjas neveiksnaus asmens vardu ir interesais. Tačiau tais atvejais, kai sudaromo sandorio vertė didesnė nei 1 500 eurų, būtinas išankstinis teismo leidimas. Jis būtinas visais atvejais, kai norima parduoti, išnuomoti, dovanoti ar kitaip perleisti nekilnojamąjį turtą.

 

Rekomenduojami video