Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Jaunoji karta džiugina savo gražiais poelgiais

 Nusikaltimų ir įvairių nusižengimų keliu per gyvenimą įžūliai žingsniuojantiems kitų piliečių ramybės ir įprastos drausmės laužytojams po truputį vis siaurėja jų veiklos ratas. Taip skelbia Lietuvos policija, džiūgaudama, kad vis daugėja pilietiškais poelgiais maloniai nuteikiančių, tai yra netvarkai nepakančių ir su tuo kovojančių žmonių.

Skatina viską matyti

Prieš keletą metų šalies policija, siekdama pataisyti savo įvaizdį visuomenės, kuriai tarnauja, akyse, ėmė pati ryškiau pastebėti policininkų geruosius darbus ir juos viešinti. Kartais tie dažni pagyrų kupini pranešimai net ir juoką sukeldavo, kai policijos vadovai girdavo savo pavaldinius už kelyje sutrikusiai vairuotojai suteiktą žodinę pagalbą, už tarnybos metu ištrauktą įklimpusį automobilį ar patruliuojant nudažytą kokios nors močiutės tvorą.

Tačiau tokios dažnos teigiamos žinios, kaip paaiškėjo, irgi prisidėjo prie fakto, kad jau ne vienus metus policijos reitingai visuomenės apklausų lentelėse būna aukščiausiai – antroje vietoje po gaisrininkų. Skelbiama, kad Lietuvos policija pasitiki gerokai didesnė pusė visų šalies gyventojų.

O policija linkusi nelikti skolinga visuomenei – ir ne tik savo sąžininga tarnyba jai, bet ir pilietiškų gyventojų garbinimu. Dažnais pranešimais apie neabejingų piliečių pagalbą policija nuolat ragina žmones būti pilietiškus – neužmerkti akių prieš pastebėtą blogį, netylėti, kai kasdienės situacijos dvelkia pavojais. Kitaip tariant, policija siekia, kad ir pareigūno uniformos nevilkintys žmonės gyventų pagal Lietuvos policijos lozungą „Ginti. Saugoti. Padėti“.

Nudžiugino senjorą

Ir padedančiųjų netrūksta. Policija netgi skelbia, kad tokių pilietiškų žmonių nuolat daugėja. O kad jų būtų dar daugiau, policija viešai dėkoja tokiems gyventojams.

Štai neseniai Šiaulių miesto ir rajono policijos vadovas Ričardas Šiumberevičius viešai džiaugėsi, kad yra tokių šaunių jaunų žmonių, kaip Šiaulių universiteto gimnazijos abiturientė Gabrielė Šimaitytė (18 m.). Jai viršininkas įteikė Angelo statulėlę, kuria apdovanojami pilietiškai pasielgę asmenys.

Gabrielės pagirtini bruožai – sąžiningumas, abejingumas svetimiems turtams, siekis sugrąžinti liūdinčiam žmogui jo teigiamas emocijas.

O nudžiugino Gabrielė šiaulietę (67 m.), vieną dieną gatvėje pametusią savo piniginę. Kadangi piniginėje, anot moters, buvo jos viso mėnesio pajamos, giedrų nuotaikų pensininkės kasdienybėje nebeliko. Senjora į policiją nesikreipė, nes nežinojo, kur tiksliai galėjo pamesti piniginę, tąkart nutarusi pailsėti lauke prisėdusi ant suoliuko. Juolab kad šiaulietė net ir netikėjo, jog pinigų radęs žmogus būtų linkęs jais nepasinaudoti.

Bet gyvenimo patirties nestokojanti pensininkė klydo. Tai ji sužinojo tada, kai po kelių dienų moterį susiradę policininkai perdavė jai jos piniginę su visais joje buvusiais pinigais – 520 eurų.

Piniginėje buvo ir pensininkės mobilaus ryšio telefono kortelė. Ši ir buvo pagrindinis kelrodis, kai piniginę surado gimnazistė Gabrielė.

Viltingas pranašas?

Gabrielė svetimą piniginę rado gatvėje. Nuovoki mergina, nė minties neturėjusi apie galimybę pinigus pasisavinti, nudžiugo radusi piniginėje ir telefono kortelę bei nepatingėjo susisiekti su mobiliojo ryšio paslaugas teikiančiu operatoriumi. Bet čia gimnazistė išgirdo pagal minėtą kortelę vis dėlto negalinti sužinoti svetimo telefono numerio, kuriuo paskambintų jo savininkui. Tiesiog ši informacija yra konfidenciali. Supratusi, kad savo jėgomis radinio savininko nenudžiugins, Gabrielė pasuko policijos įstaigos link ir perdavė pareigūnams rastą piniginę su visu jos turiniu.

Policininkams nustatyti telefono savininką sekėsi, suprantama, lengviau – jau kitą dieną jie nudžiugino ir Gabrielę, ir jos surastos piniginės savininkę!

Pensininkė džiaugėsi ne tik dėl savo atgautų pinigų, bet ir dėl Gabrielės poelgio bei pastangų, šioje merginoje matydama sąžiningą visą jaunąją kartą. Juk jeigu tokių žmonių, kaip Gabrielė, būtų daug, galbūt į Lietuvą sugrįžtų senieji laikai, kai bene prieš 100 ar dar ir prieš galbūt 70 metų žmonės, išeidami iš savo namų, jų durų neužrakindavo, o tik padėdavo prie jų šluotą – ženklą, kad namie nieko nėra. Ir tos atrakintos durys nebuvo raginimas ilgapirščiams jas drąsiai atverti ir ką nors pasisavinti. Vėliau tokia nerašyta tradicija pamažu pradėjusi dilti ir blukti, nes pradėjo rastis vis daugiau nesąžiningų žmonių. Tad Gabrielės poelgis – galbūt geresnių laikų pranašas? Užtat apie medicinos studijas svajojanti gimnazistė ir buvo pagerbta policijos dėmesiu bei Angelo statulėle.

Kartais daigai neauga

Bemaž prieš metus panašus faktas šviesa buvo apgaubęs ir Marijampolę, kai dvi paauglės, Marijonų gimnazijos septintokės, mieste pamatė nuvažiuojantį automobilį, nuo kurio stogo staiga nukrito vairuotojo rankinė. Šią mergaitės paėmė nuo gatvės ir iškart nunešė į policijos įstaigą. O ten pareigūnai apžiūrėjo, kad rankinėje buvo beveik 2500 eurų ir asmens dokumentai. Radinio savininkas buvo greitai surastas ir nudžiugintas, o abi pilietiškai pasielgusios paauglės buvo pagerbtos policijos padėkomis ir pagyromis jų tėveliams už įdiegtą padorumą, sąžiningumą ir viltį, kad tokios mergaitės užaugusios bus tikrai pilietiškos moterys.

Tačiau Marijampolės policininkai mena ir kitą panašų atvejį, kėlusį pasitenkinimą sąžiningu paauglio (12 m.) poelgiu, kol galop paaiškėjo, jog kadaise berniuko širdyje sudygusios ir puoselėtos gerumo sėklos vėliau derliaus nedavė.

Tai pasakojimas apie globos namų auklėtinį Povilą, bene prieš 11 metų Marijampolėje radusį brangų mobilųjį telefoną. Nors pats berniukas telefono tuo metu dar neturėjo, tačiau radinio nepasisavino – nunešė jį į policijos įstaigą. Pilietiškai pasielgusį berniuką tuokart netrukus aplankė dėkinga surasto telefono savininkė ir policininkai – jie viešai dėkojo vaikui ir apipylė jį dovanėlėmis. Tuomet Povilas labai džiaugėsi ir išdavė savo svajonę – jis būsiąs policininkas, kovosiąs su negerovėmis, padėsiąs skriaudžiamiesiems!

Tačiau vėliau jaunasis „policininkas“ užmiršo savo svajonę – vos tik jis tapo pilnametis, sulaukė pirmojo teistumo, o netrukus nusirito iki kelis kartus teisto nusikaltėlio.

Siekiama tik saugumo

Policijos pareigūnai vis viešai pasidžiaugia, kad pilietiškai nusiteikę žmonės dažnai nebepaiso kitaip samprotaujančių skeptikų, kurie kai kuriuos pilietiškus poelgius vadina paprasčiausiu skundimu. „Koks gali būti skundimas, jeigu dėl to galima tik džiaugtis išvengus tragiško įvykio?“ – stebisi policininkai.

Ypač daug atvejų pastaruoju metu, kai eiliniai piliečiai padeda policininkams sulaikyti girtus vairuotojus.

Neseniai Klaipėdos policija dėkojo vietos gyventojui Tomui, kad jis buvo dėmesingas ir neabejingas. Vaikinas vienoje degalinėje kaktomuša susidūrė su girtu piliečiu ir netrukus pastebėjo, kad tas žmogus įsėdo į automobilį ir nuvairavo. Tomas, įvertinęs grėsmingą situaciją, paskambino pagalbos centro telefonu 112 ir pakluso operatorės prašymui tą automobilį sekti, kol jį sulaikys žinią gavę patruliai. Vaikinas nepagailėjo savo laiko – važiavo paskui girtą vairuotoją ir telefonu vis aiškino, kuria kryptimi važiuoja. Šitaip girtas vairuotojas po kurio laiko buvo sulaikytas vienos parduotuvės aikštelėje, kai sustojo apsipirkti. Čia jį sulaikė paskui Tomą atvykę patruliai. Paaiškėjo, kad beveik 3 promiles į alkoholio matuoklį pripūtęs vairuotojas dar ir neturėjo teisės vairuoti, nes šią teisę jis jau buvo pragėręs.

Būna ir pilietiškų žmonių, kurie nutaria sulaikyti girtą vairuotoją dar iki policijos atvykimo. Taip prieš kurį laiką nutiko Skaistgirio miestelyje (Joniškio r.). Du jauni vyrai, važiavę automobiliu ir vos išvengę kaktomušos su kita mašina, kuri kelyje vinguriavo, nutarė „paimti“ kelių chuliganą. Vyrai apsisuko, ėmė persekioti įtartiną automobilį ir šio vairuotoją netrukus užklupo sankryžoje, kai jis pristabdė savo mašiną. Persekiotojai, iššokę iš savo automobilio, pripuolė prie grėsmingai važiavusios mašinos vairuotojo, išjungė pavarą, užtraukė rankinį stabdį, ištraukė raktelius ir iškvietė policiją. Sulaikytasis, tuoj paaiškėjo, buvo sunkiai apgirtęs – 2,60 prom. jo kraujyje. Dar paaiškėjo, kad jis irgi neturėjo teisės sėstis prie vairo. Kelių gaideliui beliko džiaugtis, kad jis, būdamas toks girtas, dar nespėjo kelyje padaryti avarijos.

Panašių pilietiškų poelgių girtų vairuotojų atžvilgiu pastaruoju metu užfiksuota Alytuje, Panevėžio ir Telšių rajonuose, kitur. Policija stengiasi nepraleisti nė vieno tokio neabejingo piliečio tylomis – giria juos ir ragina visus sekti jų pavyzdžiu.

„Juk pilietiški gyventojai – tai saugi visuomenė“, – teigia policijos atstovai.

 

Irena ZUBRICKIENĖ

Rekomenduojami video