„Ar tiesa, kad gydomųjų savybių turi ne tik beržo sula, bet ir jo tošis, pumpurai, net vanduo, kuriame buvo virinta šio medžio žievė?“ – klausia Sigita G. iš Marijampolės.
Atsako žolininkė Danutė Kunčienė.
Naudinga ne tik beržo sula, bet ir tošis, pumpurai, kurie naudojami dvylikapirštės žarnos ir skrandžio opaligei ar peršalimui gydyti. Peršalus reikia paimti 0,5 stiklinės beržų pumpurų, 200 g sviesto ir 1 šaukštą spirito, į molinį indą sluoksniais sudėti sviestą, pumpurus ir 10–12 val. palaikyti karštoje orkaitėje, kad sviestas ištirptų, maždaug po 12 valandų nukošti ir supilti spiritą. Šiuo tepaliuku įtrinama krūtinė ir nugara, uždedamas vilnonis tvarstis. Kitas receptas: 50 g beržų pumpurų užpilama 300 g degtinės ir laikoma 10 dienų, įdedama medaus ir valgoma po 1 arbatinį šaukštelį su trupučiu vandens ar arbatos (gysločių lapų) 15–20 min. prieš valgį.
Jei sergama tuberkulioze ar kankina įsisenėjęs kosulys, padės toks receptas: 150 g beržų pumpurų, 1 kg liepų medaus, 1 stiklinė alijošių sulčių, 100 g alyvuogių aliejaus, 50 g liepų žiedų ir 2 stiklinės vandens. Ištirpinkite medų, supilkite alijošių sultis ir truputį pakaitinkite. Kitame inde užvirkite 2 stiklines vandens, suberkite liepžiedžius ir pumpurus, pakaitinkite 2–5 min., nukoškite ir sumaišykite su alijošių sultimis. Vartokite 3 kartus per dieną po vieną valgomąjį šaukštą.
Beržų pumpurai gydo ir odą. 8–10 šaukštų šių pumpurų užpilkite 300 g degtinės ir palaikykite mėnesį, vis papurtydami. Iš pradžių, kad oda neišsausėtų, patepkite kokiu nors tepaliuku, pavyzdžiui, sviestu, o po 2 valandų – ir šia tinktūra. Odą suminkštės, išnyks bėrimas ar sukietėjimas. Gydomųjų savybių turi net vanduo, kuriame buvo virinta beržo žievė: jis gydo dedervines ir miežius.