Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dronams virš įkalinimo įstaigų – neskraidymo zona

Šalies įkalinimo įstaigose dirbantys pareigūnai jau seniai laužo galvas, kaip užkirsti nuteistiesiems draudžiamų turėti daiktų patekimą į laisvės atėmimo vietų įstaigas. Priemonės, kurių imamasi, tik laikinai sustabdo „lauknešėlių“ pristatymą iš laisvės – viskam pasiruošę nuteistųjų draugai kaipmat sugalvoja, kaip apeiti kliūtis.

Telefonai – batuose

O draudžiami daiktai keliauja pas bausmes atliekančiuosius įvairiais būdais: pritaikius progą, kai pareigūnai nemato, permetant per tvorą ar iš didesnio nuotolio juos šaudant iš savadirbių patrankų į tam tikras, mažiausiai apsaugotas įkalinimo įstaigų zonas. Narkotikai ar mobiliojo ryšio priemonės taip pat keliauja ir lankytojų drabužių siūlėse, lauktuvėse ir net intymiose vietose. Kartais gyvenimą nuteistiesiems palengvinti (?) ryžtąsi ir įkalinimo įstaigų darbuotojai.

Prieš porą mėnesių Kalėjimų departamentas pranešė, jog Alytaus pataisos namų Sveikatos priežiūros darbuotoja D. B. bandė nuteistiesiems atnešti mobiliųjų telefonų, kuriuos buvo paslėpusi avalynėje.

Šiuos neteisėtus medikės veiksmus užkardė Kalėjimų departamento Imuniteto skyrius, bendradarbiaudamas su Alytaus pataisos namų Apsaugos ir priežiūros skyriaus bei Kriminalinės žvalgybos skyriaus pareigūnais.

Pasak Kalėjimų departamento, atliekant į įkalinimo įstaigą įeinančių asmenų kontrolę, buvo patikrinta ir Sveikatos priežiūros tarnybos darbuotoja D. B., kuri pagal nustatytą darbo grafiką parai atvyko į darbą.

Patikrinimo metu pareigūnai rado ir paėmė paslėptus nuo kontrolės nuteistiesiems draudžiamus turėti daiktus. Alytaus pataisos namų medicinos personalo darbuotoja, bandydama išvengti kontrolės, paslėpusi avalynėje, po kojinėmis, bandė atgabenti 2 mobiliojo ryšio telefonus ir 3 SIM korteles, kuriuos tikėjosi perduoti bausmę atliekantiems asmenims.

Dėl medikės neteisėtų veiksmų Alytaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate buvo pradėta administracinė teisena, o Alytaus pataisos namuose – tarnybinis patikrinimas bei sudaryta komisija darbo drausmės pažeidimui ištirti. Šiuo metu moteris PN nebedirba – jai teko darbo ieškotis kitur.

Platino narkotikus

Panašiu laiku buvo sulaikytas ir Vilniaus pataisos namų pareigūnas. Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Imuniteto skyriaus pareigūnai, tikrindami gautą kriminalinės žvalgybos informaciją apie galimai daromą nusikalstamą veiką, susijusią su narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimu Vilniaus mieste, ir bendradarbiaudami su Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato kriminalinės policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 2-ojo skyriaus ir Viešosios tvarkos valdybos Mobiliosios kuopos pareigūnais, padėjo policijos pareigūnams identifikuoti nusikalstamos veikos padarymu įtariamus asmenis ir juos sulaikyti. Nustatyta, kad sulaikytieji tai – Vilniaus pataisos namų Apsaugos ir priežiūros skyriaus prižiūrėtojas J. Z. ir Vilniaus miesto gyventojas V. B.

Nustačius nusikalstamos veikos požymius, Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate vyksta ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 260 str. 1 d. (Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtas disponavimas labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu). Už šią veiką įstatymas numato laisvės atėmimą nuo dvejų iki aštuonerių metų.

Planinės kratos

Nors nuteistieji puikiai žino, kad jų laikomi draudžiami daiktai, kad ir kaip sumaniai slepiami, vis tiek bus surasti, tačiau neatsigina pagundos nors trumpai jais pasinaudoti ar, nutaikius progą, – suvartoti.  Dažniausiai paketus su taip trokštamais daiktais, kurie draudžiami turėti bausmę atliekantiesiems, suruošia laisvėje likę draugai ar giminaičiai, arba bausmę jau atlikę ir į laisvę išėję buvę „kolegos“. Neretai pastarieji būna prasiskolinę tiems, kurie dar liko už grotų, tad būna įpareigoti tą skolą grąžinti. Dalis tokių metikų neretai tampa jau suplanuotų nusikaltimų (tokių kaip sukčiavimas, bankininkystės duomenų pasisavinimas ir pan.) bendrininkais, todėl į „zonas“ skrieja nusikaltimų darymo „įrankiai“ – telefonai, SIM kortelės. Taip pat – ir likusiųjų gyvenimo kokybei „pagerinti“–  narkotikai, švirkštai, mielės ir pan.

Per planines kratas įkalinimo įstaigose tikrinamos gyvenamosios nuteistųjų patalpos ir sveriami asmeniniai daiktai. Ir, pasak pareigūnų, visada atrandama daugiau ar mažiau draudžiamų daiktų.

Štai neseniai tokia krata buvo atlikta Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje (PN-AK). Patikrinimą vykdė Kalėjimo departamento Prevencinės grupės pareigūnai kartu su kinologais, Viešojo saugumo tarnybos bei Pravieniškių PN-AK pareigūnais. Rastas „laimikis“ – nemažas: 12 mobiliojo ryšio telefonų, 3 SIM kortelės, interneto modemas, maršrutizatorius, 3 savadarbiai mobiliojo ryšio telefonų įkrovikliai, 2 savadarbės bokso pirštinės bei buteliukas su užrašu „Mastobol“.

Kitos, kasdienės kratos metu toje pačioje įkalinimo įstaigoje vienoje nuteistųjųjų gyvenamosios zonos buitinėje patalpoje – tualete, šiukšlių kibire, buvo rastas paslėptas didelis kiekis nuteistiesiems neleistinų turėti daiktų: 10 mobiliojo ryšio telefonų, išmanusis laikrodis-telefonas, 7 SIM kortelės, 2 savadarbiai mobiliojo ryšio telefonų krovikliai ir mobiliojo ryšio telefono baterija.

Tą pačią dieną, tik jau po pietų, gamybinės zonos teritorijoje patikrinimo metu 3-iojo sektoriaus Apsaugos ir priežiūros skyriaus pareigūnai surado baltos spalvos paketą, pervyniotą lipnia juosta. Prie paketo buvo pritvirtinta virvelė, kad būtų patogiau paketą permesti per tvorą. Jame rasti 3 mobiliojo ryšio telefonai.

Alytaus PN direktoriaus pavaduotojas Virginijus Viduolis sako, jog beveik visų kratų metu – o jos vyksta kiekvieną dieną – randama draudžiamų daiktų. „Nėra taip, kad kasdien būtų randama gausybė telefonų, SIM kortelių, narkotikų ar kitokių daiktų, tačiau po vieną kitą tokį daiktą ar užraugtos „brogės“ visada aptinkama“, – neslėpė V. Viduolis.

Kalėjimų departamento pareigūnai pastebi, kad atidžiai prižiūrima pataisos namų teritorija ir reguliariai atliekamos kratos, leidžia daryti prielaidą, jog nuteistiesiems tampa vis sunkiau slėpti draudžiamus jiems turėti daiktus.

Bepilotės skraidyklės

Sparčiai į mūsų gyvenimą žengiant pažangioms technologijoms, draudžiamų daiktų „tiekėjai“ irgi nesnaudžia – vos pasirodžius bepilotėms skraidyklėms (dronams) – jie tučtuojau jas pritaikė. Iš toli valdomos jos sutartu laiku pasirodydavo tiksliai numatytoje vietoje ir numesdavo paketą, kurio paprastai jau laukdavo pasiuntinys. O pasak pareigūnų, surasti paketą pas nuteistuosius, net ir pastebėjus skraidyklę, praktiškai neįmanoma.

Kalėjimų departamentui teko gerokai pasukti galvą, kad susidorotų su šia problema. Ir štai nuo birželio pabaigos Marijampolės pataisos namuose (PN) pradėjo veikti radijo ryšio trukdymo įranga, kurios vertė 17 500 eurų. Įskriejus bepilotei skraidyklei į pataisos namų teritoriją, šios įrangos pagalba blokuojamas jos valdymas. Tad kontrabandiniai kroviniai nepatenka į pataisos namų teritoriją.

Po savaitės tokia pati įranga, skirta blokuoti bepiločių skraidyklių valdymą, pradėjo veikti ir Alytaus bei Kybartų PN.

Pasak Alytaus PN direktoriaus pavaduotojo V. Viduolio, dronų paskutiniu metu virš įkalinimo įstaigos nesimato. „Pataisos namų teritorija – didelė, kartu su Valstybine įmone, aprūpinančia nuteistuosius darbu, užima net 18 hektarų, – paaiškino pavaduotojas. – Vienas įkalinimo įstaigos šonas ribojasi su Vidzgirio mišku (vakarinė Alytaus miško dalis). Va, iš to miško dažniausiai rankomis metami ir atskrieja į teritoriją paketai su draudžiamais nuteistiesiems turėti daiktais: mobiliaisiais įrenginiais, narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis bei kitais draudžiamais daiktais. Na o naujoji technika, tikimės, atbaidys norinčiuosius šiuolaikiškai atskraidinti tai, kas yra draudžiama“.

Bepiločių skraidyklių ryšio blokavimo įranga ir jos diegimas Alytaus PN kainavo 22 500, Kybartų PN – 25 000 eurų.

 

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

Rekomenduojami video