Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Didelė vos kelių girtavimo akimirkų kaina

Kaltę dėl nužudymo kategoriškai neigia, bet teismas įrodė priešingai. Tokia situacija yra nereta. Būtent tokiomis nuotaikomis šiuo metu gyvena ir du jauni marijampoliečiai bei vienas kaunietis, kurių bylas neseniai išnagrinėjęs Kauno apygardos teismas tarė savo žodį, nepalankų teisiamiesiems. Kartu tarsi peršama išvada: tik girtavimas įspraudė į žmogžudystės istoriją.

Baudžia griežčiau?

Dar vienas pastebėjimas: pastaruoju metu šalies teismai skiria kiek griežtesnes bausmes už nužudymą. Štai Baudžiamasis kodeksas skelbia, kad už nužudymą kaltieji baudžiami 7–20 metų nelaisvės bausmėmis. Bet realiai tokie nusikaltėliai bene dažniausiai sulaukdavo 8–9 metų įkalinimo. O pastaraisiais mėnesiais Lietuvos teismai žudikus jau neretai baudžia griežtesnėmis nei 10 metų nelaisvės bausmėmis. Tokiose bylose dažnai dalyvaujantys kai kurie prokurorai ir advokatai svarsto, kad teisėjai griežtesni tampa dėl visuomenę sukrečiančių vis žiauresnių nusikaltimų. Juk pastaruoju laiku praktiškai nėra mėnesio, kuris nepasižymėtų net keliais itin skandalingais nužudymais: tai žiauriai nužudomas mažametis, tai užpuolamas ir nužudomas niekuo dėtas žmogus, tai žudiko aukomis tampa iškart keli asmenys...

Kalėti – po 10–16 metų

Jeigu šalies teisėjai išties dėl pastarojo meto rezonansinių tragedijų griežčiau vertina visų žudikų darbelius, tai galima tik ironiškai teigti, kad marijampoliečiai Edgaras Monkelis (26 m.) ir Šarūnas Bagdonas (27 m.) bei kaunietis Gintautas Freimanas (29 m.) nusikalto tiesiog ne tuo laiku. Teismas pripažino, kad jie yra žudikai, ir E. Monkeliui paskyrė 16 metų laisvės atėmimą, Š. Bagdonui – 15 metų, o G. Freimanui – 10 metų. Pastarasis įvykdė paprasta vadinamą žmogžudystę – spontaniškai nužudė kaunietį per staiga kilusį konfliktą. O abu marijampoliečiai savo aukos atžvilgiu elgėsi chuliganiškai – tuo metu jie galėjo nužudyti bet kurį žmogų, pasipainiojusį jų kelyje. Vadinasi, jie yra pavojingi visuomenei.

Monkelis už grotų jau ir gyvena, nes po nužudymo kurį laiką buvo pradingęs iš teisėsaugininkų akiračio.

O Š. Bagdonas, E. Monkelio bendražygis, skelbiant jiems nuosprendį, tebesimėgavo laisve. Jiems teismas numatė suėmimą iškart po to, kai tik įsiteisės šis nuosprendis.

Abu marijampoliečiai teismo dar įpareigoti solidariai atlyginti turtinę ir moralinę žalą nužudytojo motinai ir dviem seserims – iš viso per 63 000 eurų.

Tokio – skolų – likimo išvengė minėtasis G. Freimanas. Jis už nužudymą turi atsakyti tik savo nelaisve, o ieškinių dėl G. Freimano nužudyto kauniečio niekas nepateikė. Dabar 10 metų kalėti nuteistas G. Freimanas bausmę jau atlieka nuo tada, kai tik buvo suimtas po įvykdyto nusikaltimo.

Užmušė geradarį

Freimanas žudiku tapo 2015-ųjų gruodžio pabaigoje. Jis neigia nužudęs savo bičiulį ir globėją Aleksandrą Š. (48 m.) jo paties namuose.

Specialistų teigimu, Aleksandras Š. buvo mirtinai sumuštas smūgiuojant rankomis ir metaliniu strypu mažiausiai 16 kartų. Mirtį prišaukė sunkios pilvo ir krūtinės traumos, nes buvo sulaužyti šonkauliai ir sužaloti vidaus organai, ir toks nelaimėlis paliktas likimo valiai. Nužudytasis prieš mirtį buvo šiek tiek ragavęs alkoholio.

Policininkams, po 2 dienų iškviestiems dėl negyvėlio, bute buvęs G. Freimanas tikino, kad savo geradarį, suteikusį jam, benamiui, pastogę, rado negyvą parėjęs iš savo naktinių linksmybių.

Tačiau G. Freimanas savo artimiems kaimynams ir keliems bičiuliams jau buvo prasitaręs, kad per staiga kilusį konfliktą, būdamas girtas, apdaužė Aleksandrą Š. Ir nors liudytojai iškart nenorėjo išsiduoti žinantys, kad dėl Aleksandro Š. nužudymo kaltas G. Freimanas, tačiau tyrėjai juos pergudravo – turėjo legalią galimybę klausytis jų pokalbių telefonu. O tie pokalbiai ir liudijo apie G. Freimano kaltę: ir kad namie girtauta, ir kad abu vyrai susipykę, be to, ir triukšmo, kurį girdėjo kaimynai, būta, ir smurto.

Taigi teismas nustatė, kad anksčiau neteistas mažeikiškis G. Freimanas, užaugęs globos namuose, prieš kurį laiką atvykęs gyventi į Kauną ir čia pasilikęs – pradėjęs dirbti statybose ir taip susipažinęs su vienišiumi Aleksandru Š. bei apsigyvenęs jo pastogėje, galiausiai per vieną konfliktą, kurį prišaukė išgertuvės, savo geradarį mirtinai sumušė. Po išpuolio G. Freimanas išėjo į... barą. Beje, šis vyras yra turėjęs problemų dėl stipraus potraukio azartiniams lošimams.

Teisiamasis neginčijo, kad girtas jis būdavęs karšto būdo ir agresyvus. Tai teisme dar paliudijo ir keturi Kauno policijos patruliai, 2015-ųjų liepą aktyviai tramdę Laisvės alėjoje girtą ir nepaklusnų chuliganą G. Freimaną. Tuokart šis vyras išvengė bausmės dėl pasipriešinimo policininkams, nes kaltės neneigė, pareigūnų atsiprašė ir taip su jais susitaikė. Bet po nužudymo minėtas tyrimas buvo atnaujintas, o teismas vėliau vertino jau ir G. Freimano kaltę dėl Aleksandro Š. nužudymo, ir dėl incidento Laisvės alėjoje. Už tai G. Freimanas ir pasiųstas už grotų 10 metų.

Daužė kaip kamuolį

Žudiku G. Freimaną pavertė alkoholis. Lygiai taip pat dar 2014-ųjų rugpjūčio 30-ąją Marijampolėje nutiko ir dviem jau minėtiems marijampoliečiams. Vaikinai su savo draugais tą šeštadienį leido nerūpestingai – girtavo. Taip jie atsidūrė prie vieno daugiabučio Suvalkiečių gatvėje. Čia kompanija, ketindama tęsti išgertuves, nutarė pasiskolinti pinigų iš dviejų brolių Vizbarų, nes žinojo juos tądien gavus nemenką atlyginimą.

Tas trumputis kelias iki Vizbarų buto daugiabučiame name ir atgal staiga buvo „paįvairintas“ išpuoliu prieš niekuo dėtą žmogų – tądien irgi neblaivus, bet taikaus būdo marijampolietis Vaidutis G. (39 m.) to paties daugiabučio laiptais pėdino pas tuos pačius brolius Vizbarus, savo gerus draugus, telefonu jų pakviestas pasėdėti prie bokalo alaus. Tačiau užsimiršę neblaivūs broliai tuo metu linksmybių ieškojo kažkur kitur. Bet Vaidutis G. to dar nežinojo, tad ir ėjo į brolių butą. Anot jaunųjų chuliganų, tuo metu irgi ieškojusių brolių Vizbarų, tas Vaidutis G. ne ėjo, o svyravo. Svyruodamas petimi palietė tokį A. Margelį. Štai tuomet akimirksniu ir kilo jaunų ir girtų chuliganų nepasitenkinimo banga – A. Margelis keliais smūgiais „paauklėjo“ praeivį Vaidutį G., o kartu buvę E. Monkelis ir Š. Bagdonas jam padėjo. Nelaimėlis buvo ir spardomas. Kaip vėliau liudijo triukšmą girdėjusi viena namo gyventoja, atrodė, kad laiptinėje stipriai dunksi į sieną spardomas kamuolys.

Po šio išpuolio chuliganai patraukė savais keliais – nuvyko į kazino, o stipriai sumuštas Vaidutis G. šiaip taip pasiekė savo draugų Vizbarų butą ir pasiliko jame laukti pareinančių brolių.

Tačiau ankstų rytą Vaidutis G. buvo aptiktas negyvas minėto buto tualeto patalpoje.

Surastas ir bėglys

Daugiavaikėje šeimoje, užauginusioje net 11 vaikų, Vaidutis G. buvo jauniausioji atžala. Turėjo sveikatos problemų, gyveno su mama, padėdavo jai tvarkytis namie. Paslaugus ir darbštus, taikus vyras buvo vertinamas teigiamai, nebent dėl pomėgio alkoholiui buvo galima jam papriekaištauti. Šis pomėgis ir sutrumpino Vaidučio G. gyvenimą.

O dėl Vaidučio G. nužudymo dabar kaltais pripažinti jauni marijampoliečiai – visai kitokio „kalibro“. Abu – bedarbiai, Š. Bagdonas – jau ir vedęs, ir išsituokęs, abu – policijai gerai žinomi. Š. Bagdonas teistas jau 5 kartus – be nužudymo, jis teistas ir už chuliganizmą, ir už disponavimą kvaišalais. Jo draugas E. Monkelis dabar teistas jau 4 kartus – ir jau antrą kartą už nužudymą. Dar 2006-ųjų pabaigoje Marijampolėje su bičiuliu mirtinai sumušė savo vaikystės draugą (19 m.), kai naktį visi trys ėjo namo po trumpų išgertuvių. E. Monkeliui tuomet buvo tik 16 metų, teismas jam tuokart skyrė 7 metų įkalinimo bausmę. Tiesa, žudikas už grotų tada gyveno tik kiek daugiau nei 3 metus ir buvo paleistas lygtinai.

Už antrą nužudymą E. Monkelis dabar nuteistas kalėti 16 metų. Jo bendras – metais mažiau. Teismas šioje byloje dar laukia ir marijampoliečio A. Margelio. Jis įtariamas tuokart aktyviausiai smurtavęs prieš laiptinėje sutiktą Vaidutį G., o po tragedijos jis pasislėpė. Tačiau neseniai A. Margelis buvo pargabentas iš užsienio, kur ilgokai slapstėsi, suimtas ir vėliau bus teisiamas.

Įdomu tai, kad Vaidutis G. buvo nužudytas tą pačią dieną, kai vienas jo žudikų – Š. Bagdonas – Marijampolės teisme buvo ką tik išklausęs jam paskelbtą nuosprendį už disponavimą kvaišalais. Teismas tuokart paskyrė jam laisvės apribojimo bausmę 4 mėnesiams ir nurodė naktis leisti tik namie. Tačiau Š. Bagdonas to nepaisė jau pačią pirmą dieną...

Dėl Vaidučio G. nužudymo nustatyta, kad nusikaltimą jaunuoliai įvykdė vedini chuliganiškų paskatų. Nelaimėlis patyrė mažiausiai 14 smūgių, o mirtis sumuštąjį, praėjus kelioms valandoms po egzekucijos laiptinėje, ištiko dėl sužalojimų visumos, blužnies plyšimo.

 

Irena ZUBRICKIENĖ

Rekomenduojami video