Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Derybos dėl cukraus Marijampolėje įstrigo

Nors derybas su Marijampolėje įsikūrusia UAB „Lietuvos cukrus“ (buvusi UAB „Arvi cukrus“) dėl būsimo sezono cukrinių runkelių supirkimo kainos ūkininkai vadina konstruktyviomis, tačiau šį pirmadienį įvykęs susitikimas baigėsi be rezultatų. Šiandien fabrikas turėtų pateikti galutinį pasiūlymą. Ramiau vežantiesiems derlių į Panevėžį – „Nordic Sugar Kėdainiai“ trejų metų sutartis su augintojais pasirašė pernai.

Nepriversi dirbti nuostolingai

Kiekvienas augintojas cukrinius runkelius norėtų parduoti brangiau, o supirkėjas – supirkti pigiau. Sunku nustatyti ir visus patenkinančią kainą, tačiau yra ribos, kurias peržengus rinkoje prasideda nevaldomi procesai. Juk nei vienų, nei kitų nepriversi dirbti nuostolingai.

„2014-aisiais fabrikas Marijampolėje perdirbo 330 tūkst. tonų cukrinių runkelių, o 2015- aisiais, kai mums nepavyko susitarti dėl supirkimo kainos, – tik 137 tūkst. 2016-ieji irgi buvo ekstremalūs metai, nes dar kovo mėnesį ūkininkai svarstė, ar verta auginti cukrinius runkelius, tačiau pristatėme 245 tūkst. tonų derliaus“, – pasakojo žemės ūkio kooperatyvo „Suvalkijos cukriniai runkeliai“ vadovas Almantas Pališkis.

(„Valstiečių laikraščio“ duomenimis, fabrikas Marijampolėje 2016 m. perdirbo 275 tūkst. tonų cukrinių runkelių.)

Praėjusių metų pabaigoje, svarstant ateinančio sezono planus, kalbėta apie 27 eurų už toną cukrinių runkelių supirkimo kainą, tačiau rinkoje sklandė ir kalbos apie 23 eurus. Dauguma ūkininkų jau ketino auginti kitas kultūras, tačiau viltis miršta paskutinė. Kooperatyvo derybose su Marijampolėje esančiu fabriku UAB „Lietuvos cukrus“ kulminacija buvo pasiekta pirmadienį. Tačiau galutinį tašką planuojama padėti šiandien, vasario 1 d. Ar pavyks sukirsti rankomis?

Tikisi kompromiso

„Suvalkijos cukrinių runkelių“ vadovo tikrai neapkaltinsi kategoriškumu. A.Pališkis susidariusią situaciją vertina racionaliai ir derybas su perdirbėjais vadina konstruktyviomis.

„Žinoma, planuoti naujo sezono derlių reikėjo jau 2016-ųjų vasarą, o ne dabar, kai ūkininkams reikia tartis dėl sėklos ir trąšų. Tačiau tikiuosi, kad ši patirtis bus pamokanti“, – svarstė A.Pališkis.

Riba tarp supirkėjų ir ūkininkų pasiūlymų sumažėjo iki 1 euro už toną. Ūkininkai nori už toną gauti nors 27 eurus ir kompensacijos už vėlyvą pristatymą, o „Lietuvos cukrus“ sutiktų mokėti euru mažiau. Fabrikas turi duoti atsakymą šiandien.

„Užstrigome, tačiau iki susitarimo netoli. Mes, augintojai, linkę į kompromisus, todėl savo reikalavimus sumažinome 0,5 euro už toną. Dabar tokio pat žingsnio laukiame iš perdirbėjų“, – tikino A.Pališkis.

O jeigu susitarti nepavyks?

„Kooperatyvas cukrinių runkelių augintojams paskelbs, kad kiekvienas jų sutartis gali pasirašyti laisva valia, bet tokiu atveju kooperatyvas neteiks jokių garantijų. Taip susitarėme neseniai sušauktame visuotiniame augintojų susirinkime“, – pabrėžė A.Pališkis.

Kenkia neapibrėžtumas

Praėjusį sezoną cukrinių runkelių derlingumas iš hektaro buvo 50–65 tonos. Kur riba, kai auginti cukrinius runkelius tampa nuostolinga? Visiems tinkančių skaičiavimų nėra ir negali būti. Vieniems supirkėjų siūloma kaina gal ir tiktų, o kitiems jau būtų nuostolinga. Be to, svarbi ir kooperatyvo įtaka.

„Svarbu, kiek ūkininkų nuspręs auginti cukrinius runkelius. Kai žinosime, tada galėsime ieškoti taupymo rezervų. Pavyzdžiui, gal pavyks per kooperatyvą pigiau įsigyti trąšų, racionaliau naudoti techniką“, – svarstė A.Pališkis.

Bet kokiu atveju rezervų paieškai kenkia neapibrėžtumas. Štai ir dabar suvalkiečiai tariasi tik dėl vieno sezono. Kėdainiuose veikiančiam fabrikui AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ su cukrinių runkelių augintojais pavyko susitarti trims sezonams į priekį.

Tačiau ir dėl šio susitarimo šiame regione cukrinius runkelius auginantys ūkininkai netrykšta dideliu džiaugsmu.

Cukraus kainos išaugo

Pasak Lietuvos cukrinių runkelių augintojų asociacijos vadovo Kastyčio Patiejūno, suvalkiečiai dabar daro tai, ką kėdainiškiai atliko 2016-aisiais.

„Kita vertus, dabar palankesnis metas derėtis, nes 2016-ųjų rudenį pasaulinėje rinkoje buvo fiksuojamos mažiausios cukraus kainos. Dabar padėtis pasikeitė, cukraus kainos, palyginti su praėjusių metų lapkričio mėnesiu, pakilo nuo 400 iki 460 eurų už toną, todėl kolegos suvalkiečiai turi daugiau galimybių tartis dėl didesnių supirkimo kainų ir geresnių sąlygų“, – svarstė K.Patiejūnas.

Kėdainiuose veikiantis fabrikas su cukrinių runkelių augintojais 2016 m. sudarė tarpprofesinį susitarimą ir pasirašė standartines cukrinių runkelių tiekimo sutartis.

„Tačiau sąlygos pakankamai komplikuotos. Buvo numatyti trys sutarčių modeliai: vienų ir trejų metų sutartys fiksuotomis kainomis ir trečia sutartis, susieta su fabriko rezultatais, – numatyta 30 proc. fabriko pelno skirti augintojams“, – sakė K.Patiejūnas.

Tačiau yra ir kai kuriems augintojams nepalankių niuansų.

Perdirbėjų vargai

Siekdama optimizuoti cukrinių runkelių auginimo zoną, iš kurios derlius tiekiamas į Kėdainių fabriką, AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ 2017–2020 m. įvedė ne visiems augintojams patinkančią taisyklę „80+20“.

„Kiekvienais metais 80 proc. perdirbti reikalingo cukrinių runkelių kiekio skiriama augintojams, kurie cukrinius runkelius pristatė praėjusiais metais, o likusieji 20 proc. – tiems augintojams, kurie įsipareigos runkelius atvežti pigiau“, – pasakojo K.Patiejūnas.

Pastaroji sąlyga nepalanki augintojams, kurių ūkiai yra toliau nuo fabriko. Iki šiol perdirbėjai ūkininkams kompensuodavo ne visas runkelių atvežimo išlaidas. O šalia Kėdainių įsikūrusiems ūkininkams ši sąlyga labai palanki. Pasak K.Patiejūno, kai kurie ūkininkai svarsto apie galimybę cukrinius runkelius tiekti Marijampolės fabrikui būtent dėl šios sąlygos. Kita vertus, reikėtų įvertinti ir abiejų Lietuvoje veikiančių cukraus fabrikų problemas. Pasak K.Patiejūno, jiems nelengva konkuruoti su Europos milžinais Prancūzijoje ir Vokietijoje, jie dar šįmet ketina 20–25 proc. padidinti cukraus gamybą. Taigi labai tikėtina, kad cukraus pasiūla rinkoje gali išaugti. Jeigu pasaulinėje rinkoje kainos bus aukštos, tai perteklinį cukrų pavyks eksportuoti. Tokių vilčių yra, nes ekspertai prognozuoja, kad per artimiausius trejus metus pasaulinėje rinkoje cukraus paklausa viršys pasiūlą, taigi ir kainos išaugs. Tokių prognozių išsipildymo laukia ir cukrinių runkelių augintojai.

 

Rekomenduojami video