Gausiai susirinkusiems seminaro dalyviams LR ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus priminė, kad LR ŽŪR taryba visada pritarė siekiui labiau remti perspektyvų daržovių augintojų sektorių, ragino, kad valstybė turėtų sudaryti palankesnės sąlygos užsiimti šia daugiau pridedamosios vertės sukuriančia žemės ūkio šaka.
„Man tenka bendrauti su kitų ES šalių žemdirbių asociacijų atstovais ir iš pokalbių su jais žinau, kad daugelyje šalių daržovių sektoriui sudaromos palankios sąlygos ūkininkauti. Geriausias pavyzdys – kaimyninė Lenkija. LR ŽŪR siūlys ŽŪM ir Vyriausybei peržiūrėti prioritetus įvertinant pasikeitimus pasaulinėje rinkoje“, – sakė A.Svitojus.
Pasak LR ŽŪR pirmininko, šiuo metu Lietuvos žemės ūkio sektoriui labai praverstų pasitikrinti pusiausvyrą – nei valstybei, nei patiems ūkininkams nenaudinga, kad Lietuva tampa grūdinių kultūrų augintoja ir žaliavos eksportuotoja.
„Man įstrigo susitikime su Skandinavijos šalių žemdirbių organizacijų vadovais išsakytas tikslas – siekti, kad žemės ūkio sektoriuje išsilaikytų turintys 20 ha. Kaip tai pasiekti? Ogi plečiant daržovių augintojų sektorių, nes daržovių paklausa auga ir augs tiek ES, tiek pasaulinėje rinkoje“, – sakė A.Svitojus.
LR ŽŪR pirmininkas padėkos raštus ir simbolines dovanas įteikė LDAA direktorei Zofijai Cironkienei, LDAA valdybos pirmininkei Daivai Šateikienei bei UAB „Šaka“ vadovams: Juozui Pukeliui ir Jonui Valaičiui.
Daržovių plotai didėja
Pasak Z.Cironkienės, ES parama šalims skiriama įvertinant gamybos lygį, t.y. kiek pagamina vaisių bei daržovių produkcijos. Mūsų kaimynės Estija ir Latvija patenka į mažiausiųjų zoną, kurių gamyba nesiekia 30 tūkst. t. Lietuva pagal gamybos lygį yra stambesnėje grupėje – tarp valstybių, gaminančių iki 500 tūkst. t vaisių ir daržovių produktų. Todėl Lietuvos daržovių augintojų svoris Briuselyje yra gerokai didesnis nei minėtų kaimyninių šalių.
Tačiau iš beveik 3 mln. žemės ūkio paskirties žemės daržovių sektoriui tenka tik 5 724 ha ir dar beveik 10 540 tūkst. ha užima bulvės. Daržovių plotai auga, o bulvių plotai vis dar mažėja.
„LDAA nariai didžiąją produkcijos dalį, šviežias daržoves, parduoda vartotojams. Nedidelė dalis parduodama perdirbėjams ir dar mažiau perdirbama ir parduodama augintojų ūkiuose“, – sakė Z.Cironkienė.
Išskirtinę vietą Lietuvos daržovių sektoriuje užima burokėliai – šiuo metu jų auginama beveik 1 800 ha.
Kaip ir ankstesniais metais daug įtarimų kelia keli ūkiai, auginantys itin daug krapų. Pasak Z.Cironkienės, Lietuvos rinkai užtektų 15 ha krapų.
„Šįmet krapų plotai išaugo dar 100 ha. Gal šįmet dalis pasisėjo savaime? Akivaizdu, kad tie keli augintojai surado galimybę pasinaudoti ES parama. Ar tai naudinga valstybei, apskritai žemės ūkio sektoriui? LDAA ragino susidariusia padėtimi pasidomėti NMA, pasiaiškinti, ar realizuojamas krapų derlius? Ar tikslinga tokiais atvejais skirti susietąją paramą?“, – klausė Z.Cironkienė.
LDAA direktorė tarp problemų, su kuriomis susiduria Lietuvos daržovių augintojai, paminėjo kaimyninėse šalyse taikoma mažesnį PVM.
Briuselis pasiūlymus dar priima
Renginyje dalyvavęs EP narys Bronis Ropė sakė, kad Briuselyje jau svarstomas klausimas dėl PVM.
„Kalbama ne apie PVM dydį, bet apie PVM skirtumą šalyse. Diskutuojama, kad ES narės turėtų laikytis nustatytų PVM dydžių. PVM nebūtinai turi būti vienodas, bet blogai, kai yra labai dideli PVM skirtumai“, – sakė B.Ropė.
Šiuo metu naujasis EP formuoja naują tarnautojų komandą. Kol kas neaišku, kuriai valstybei atiteks Žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaro pareigos. Nors ES laikomasi demokratinių valdymo dėsnių, tačiau daug lemia ir tarnautojo asmenybė.
„Laukia svarbūs darbai. EP turės patvirtinti 2021 -2027 m. ES bendrosios žemės ūkio politikos taisykles. Taigi dar nevėlu siūlyti pakeitimus. Galiu tik pasakyti, kad daug dėmesio bus skiriama jauniesiems ūkininkams bei smulkiesiems ūkiams remti, tačiau parama bus skiriama tik iš tikrųjų užsiimantiems žemės ūkiu, o ne tik valdantiems žemės ūkio paskirties žemę“, – sakė B.Ropė.
Šiuo metu ES parama susieta su žemės ūkio plotu. Pasak B.Ropės, Briuselyje vis dažniau kalbama apie šios tvarkos keitimą, diskutuojama apie galimybes prie žemės ūkio sektoriaus finansavimo prisidėti kiekvienai valstybei savarankiškai.
„Šiuo metu pateiktas pasiūlymas nustatyti 100 tūkst. EUR maksimalų paramos dydį. Kaip žinote, Lietuva vienam ūkiui paramos lubas 2020 – aisiais nustatė iki 150 tūkst. EUR“, – priminė B.Ropė.
Atidarė „Bulvės muziejų“ ir atidengė paminklą bulvei
Išskirtinis renginio akcentas – buvo agronomo Jono Valaičio gyvenimo svajonės išsipildymas. Visiems bulvių augintojams Lietuvoje žinomas agronomas J.Valaitis šalia savo sodybos Kudirkos Naumiestyje, prie pat valstybinės sienos su Rusija, įrengė ko gero vienintelį pasaulyje „Bulvės muziejų“. Ir ne tik muziejų. Šalia muziejaus buvo atidengtas ir paminklas bulvei.
„Europiečiai bulves iš Amerikos atsigabeno dėl gražių žiedų, tačiau nutiko taip, kad daug milijonų europiečių būtent bulvės išgelbėjo nuo bado. Muziejuje pavaizduotas visas bulvių auginimo procesas, kaip keitėsi bulvių auginimo technologijos ir net suradau šiek tiek vietos bulvių kenkėjams kolorado vabalams. Dar per du dešimtmečius iš bulvių laukų surinkau apie 300 pasagų. Surinkau pakinktų bei vežimų ratų kolekciją“, – pasakojo J.Valaitis.
Svečiai
Daržovių augintojai buvo paruošę klausimų Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijos vadovams, bet dėl užsitęsusio Vyriausybės formavimo svečių nesulaukė.
LDAA renginyje be paminėtų svečių dar dalyvavo NMA laikinasis direktorius Jonas Valikonis, ŽŪM Augalininkystės ir agrarinės aplinkosaugos skyriaus patarėjas Vidmantas Ašmonas ir kt. tarnautojai. Be kita ko, bulvių augintojai susipažino ir su „Europlant“ firmos bulvių veislėmis, įmonės augintojams pristatė paslaugas bei technologijas, o bulvių ir daržovių supirkėjus susipažinti su šių metų išauginta produkcija. renginyje.