Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dalis daržovių – vis dar laukuose

Šiemet dėl lietaus ūkininkams sudėtinga įvažiuoti į laukus. Jie viliasi, kad didesnės šalnos Lietuvą dar aplenks, ir jie spės suvežti derlių į saugyklas. Specialistai perspėja: palikdami daržoves iki vėlyvo rudens laukuose augintojai labai rizikuoja, nes tampa priklausomi nuo gamtos malonės.

Į laukus neįvažiuoja

Vilkaviškio krašto daržovininkas Arūnas Laskevičius neslėpė, kad gausūs spalio lietūs trukdo rudens darbymečiui. Jo ūkyje iki spalio 25 d. dar buvo nenuimta nė pusė derliaus. Jis baiminosi, kad drėgmės perteklius gali atsiliepti daržovių kokybei.

Ūkininkas pirmiausia stengėsi nuimti ir suvežti į saugyklas šakniavaisines daržoves – morkas ir burokėlius. Tačiau pavyko sugabenti tik burokėlius. Morkų laukuose liko tiek, kad prie jų teks dirbti dar kelias dienas. Šią savaitę nepavyks sutvarkyti visų morkų – dirvos pernelyg šlapios, kad į jas galėtų įvažiuoti technika. Todėl teks laukti, kol pradžius. Jei nebus lietaus, užteks kelių giedresnių dienų. Kitu atveju gali nukentėti daržovių kokybė.

A.Laskevičiaus laukuose dar baltuoja ir kopūstai. Tačiau šiems augalams lauko sąlygos palankesnės. Pavojus, kad bus prarasta kokybė, ne toks didelis – galvos ne žemėje, o virš jos.

Pasak Vilkaviškio rajono daržininko Arūno Laskevičiaus, rudens lietūs labai stabdo darbus.

Neskuba imti 

Marijampolės sav. Patašinės kaimo daržovių ūkio savininkas Juozas Vasiliauskas „Valstiečių laikraščiui“ sakė, kad jo laukuose panaši padėtis – viršutinis dirvos sluoksnis jau įmirkęs. Giliau drėgmės pertekliaus nėra, nes ne vienus metus žemę alino sausra, giliau ji perdžiūvusi. „Jeigu nustos lyti, po dienos ar dviejų laukai vėl bus įvažiuojami“, – prognozavo Patašinės kaimo daržininkas.

Savaitės viduryje šiame ūkyje dar buvo nenuimta apie trečdalį morkų, didelė dalis kopūstų.

Pasak J.Vasiliausko, jeigu greitu laiku nešals, laukuose likusioms daržovėms nieko blogo nenutiks. Rudenio darganoms ypač jautrios morkos. O kopūstus galima laikyti, drėgmė jiems nekenkia.

Pernai kopūstus J.Vasiliauskas paliko per visą rudenį – jie laukuose prabuvo iki gruodžio 4 dienos. Jis neskubėjo jų nuimti ir sandėliuoti, nors pernai spalį buvo šalnų. Vėliau orai atšilo. Tad ūkininkas nutarė rizikuoti ir šiemet. „Kam kopūstus kažkur vežti, sandėliuoti, jeigu gali parduoti tiesiai iš lauko. Nei drėgmė, nei nedidelis trumpalaikis šaltis jiems nekenkia“, – tikino ūkininkas.

Sudėtingiau parduoti

Šiaulių krašto Tvibių kaimo daržininkas Antanas Baliutavičius „Valstiečių laikraščiui“ teigė, kad jis jau prisitaikė prie gamtos užgaidų. Kai lyja – nedirba, kai nustoja lyti – skuba į laukus. „Dabar burokėlius rauname. Kombainas neįvažiuoja, tai rankomis viską darome“ – trečiadienį kalbėjo A.Baliutavičius, aiškindamas, kad jo ūkio laukuose šios savaitės viduryje dar buvo likę nenuimta apie 2 ha burokėlių, apie 1 ha morkų, apie 3 ha kopūstų.

Ūkininkas stengiasi nepatirti nuostolių ne tik nuimdamas daržoves, bet ir jas parduodamas. Pasak A.Baliutavičiaus, jau senokai nukastos ir į saugyklas supiltos bulvės pinga. Didmenininkai Šiaulių krašto daržininkams už kilogramą bulvių siūlo iki 10 centų. Kavinės ir smulkesni pirkėjai moka 15–20 centų.

Morkų kaina kol kas stabili, bet ūkininkas teigė iš patirties žinąs, kad ir ji gali kristi žemyn. Spalio paskutinę savaitę už kilogramą neplautų morkų žemdirbys gavo 12–15 centų. Didmenininkai už morkas siūlė 10–12 centų.

Šiemet Tvibių kaimo ūkininko laukuose geriausiai užderėjo burokėliai. Geras ne tik derlius, bet ir jo kaina – pirkėjai už kilogramą burokėlių moka po 15 centų. Didmenininkai juos superka po 10 centų.

A.Baliutavičius kasmet augina ir kopūstus. Jų kaina ūkininkui nepalanki, todėl didžiąją dalį jų daržininkas planuoja perdirbti ir parduoti kaip galutinį produktą. Didmenininkai už kilogramą baltagūžių kopūstų siūlo tik 7 centus. „Kas 10 centų duoda, tiems dar parduodu. Už mažiau neduodu, geriau raugiame“, – sakė kopūstus auginantis daržininkas.

Pasak Marijampolės krašte ūkininkaujančio daržininko J.Vasiliausko, kopūstai šiemet beveik per pusę pigesni. Pernai augintojai Marijampolės krašte už kilogramą kopūstų gavo po 30–40 centų, o šiemet – tik 20 centų.

Komentarai

Gadina nuotaiką

Zofija Cironkiene

Zofija Cironkienė, Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė

Regionas regionui ar ūkis ūkiui nelygu. Kai kuriose Lietuvos vietovėse ilgo, kelias dienas besitęsiančio, rudeninio lietaus nebuvo, tad niekas netrukdė nuimti derliaus. Tiesa, bulvių ir kitų šakniavaisių derliaus nuėmimą komplikavo rugsėjį uždžiūvusi dirva, todėl kai kur susivėlino derliaus nuėmimo pradžia. Augintojai nerizikavo imti morkų, kad nepažeistų daržovių odelės, be to, jas būtų buvę sunkiau kokybiškas išlaikyti saugyklose.

Prekiniai daržininkystės ūkiai paprastai derliaus nuėmimą pradeda rugsėjo pradžioje. O derliaus nuėmimo pabaiga labai individuali. Tai priklauso nuo ūkio dydžio, auginamų daržovių rūšių, kokios būna klimato sąlygos ir kitų veiksnių. Vieni stengiasi visą derlių sudoroti iki spalio vidurio, o kituose ūkiuose derliaus nuėmimo darbai užsitęsia iki lapkričio vidurio ar net ilgiau. Būtent taip gali būti ir šiais metais. Be perstojo palijus 3–4 dienas, tiek pat ar dar ilgiau neįvažiuosi į laukus, jei saulė ir vėjas jų neišdžiovins. Ar ūkininkai patirs nuostolių dėl užsitęsusio derliaus nuėmimo, parodys laikas. Toks ruduo, kaip šis, augintojams ir nervus gadina, ir pinigines gali patuštinti.

Ruduo nėra lengvas

Vytautas Zalatorius, Sodininkystės ir daržininkystės instituto Daržininkystės technologijų sektoriaus vedėjas

Pagal Lietuvos atskirų regionų agroklimato sąlygas šiais metais tiek šakniavaisių, tiek kopūstinių daržovių vegetacija buvo ilgesnė. Labai šiltas rugsėjo mėnuo neleido laiku pradėti derliaus nuėmimo. Prieš ilgalaikį daržovių laikymą saugyklose derlių reikia atvėsinti, augalų vegetacija, augimas turėtų būti pasibaigę. Šiuo metu daugumoje ūkių baigiamos nuimti šakniavaisinės daržovės. Nuimami ir kopūstai. Dėl ilgalaikio lietaus darbai nusikėlė gerą savaitę, bet taip būna beveik kasmet. Su darbais laukuose vėluojama. Džiugu, kad kol kas morkų nuėmimo kombainai šiaip taip ropoja per šlapias dirvas, nors nuimama produkcija žemėta, žemės sunkiai nusivalo. Dėl įmirkusios dirvos visi derliaus nuėmimo darbai sulėtėja, nukrinta darbo našumas, pereikvojami degalai, atsiranda galingesnės technikos poreikis, dirvožemio viršutinis sluoksnis gerokai suniokojamas, visiškai sugadinama dirvos struktūra.

Šį rudenį labiausiai galėtų nukentėti nebent kopūstai. Šakniavaisinės daržovės Lietuvos ūkiuose jau beveik nuimtos ir greitai bus sandėliuose. Aišku, kombainai dabar jau neįeis į laukus. Didesnis atšalimas žadamas apie lapkričio vidurį. Tad laiko ūkininkai dar turi.

Didmeninės kainos spalio 17–23 d. (eurai/kg, be PVM)

 

Bulvės                           0,08–0,17

Morkos                          0,10–0,20

Baltagūžiai kopūstai      0,09–0,15

Burokėliai                      0,08–0,18

 

ŽŪMPRIS

Rekomenduojami video