Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Cukriniai runkeliai suvalkiečiams tampa nerentabilia kultūra

Šiemet cukriniai runkeliai geriausiai užderėjo Suvalkijoje, bet ūkininkai jau yra prasitarę, kad netenkina bazinė supirkimo kaina – 26 eurai už 1 toną, todėl kitais metais, jeigu tokia kaina liktų, nebeaugins. Patrauklesnę supirkimo kainą perdirbėjai siūlo augintojams mokėdami priedus už cukringumą, žaliavos kokybę, bet ūkininkai baiminasi, kad tai nebūtų „sūris pelėkautuose“.

Netenkina kaina
Degučių kaimo (Vilkaviškio r.) ūkininkas Rimantas Brazaitis šiemet cukrinius runkelius išaugino tokiame pačiame žemės plote, kaip ir pernai – 60 hektarų. Tokius plotus išlaiko jau ketverius metus. Prieš tai augindavo mažiau.
Spalio 18 dieną jo ūkyje buvo nuimta trečdalis derliaus. Ūkio šeimininkas derliumi per daug nesidžiaugė, sakė, yra prastokas. Anot runkelių augintojo, pavasarį runkelius pasėjo gerai, bet lauką užplakė lietus su sniegu. Dėl to labai prastai sudygo. Vasarą jiems dar pakenkė karštis, sausra. Todėl cukrinių runkelių derlingumas R.Brazaičio ūkyje gal sieks apie 60 tonų/ha, bet gali ir nesiekti.

Toks rezultatas ūkininkaujant derlingoje Suvalkijos žemėje kiek mažokas. Ūkininko lūkesčius tenkindavo, kai vidurkis būdavo bent 70, o dar geriau – 80 t/ha. Šiemet tikrai tiek nebus, tą gali pasakyti jau dabar, nors buvo tenukasę trečdalį lauko. Galutinius rezultatus suves užbaigę paskutinius rudens darbus.

„Pagal tokias grūdų kainas, kokios yra šiemet, tai ir už cukrinius runkelius turėtume gauti kur kas daugiau“, – teigė daug metų cukrinius runkelius auginantis ūkininkas R.Brazaitis.

Vilkaviškio rajono ūkininko teigimu, kad kaina atitiktų augintojo lūkesčius, už toną saldžiųjų šaknų reikėtų gauti nors 30 eurų. Tada kaina jau būtų apčiuopiamesnė, padengtų išlaidas, kurių auginant cukrinius runkelius buvo daug, bet bazinė kaina – tik 26 eurai.

Jam pritarė ir Palaimos kaimo (Vilkaviškio r.) ūkininkas Ramūnas Čėsna, teigdamas, kad jis rimtai galvojąs, ar kitais metais dar apsimokės auginti šią žemės ūkio kultūrą, kuri tampa nerentabilia. „Jei perdirbėjai nekalbės su augintojais, nederins kainos, tai labai pagalvosime, ar dar auginsime. Trąšų kaina iššoko nežinau kiek. Salietra kainavo 200 eurų, o šiandien – kur kas daugiau ir nelabai dar jos yra. O kur visos kitos trąšos, augalų apsaugos produktai, degalai, mašinų dalys, ūkio darbuotojų atlyginimai. Palyginti su rapsų kaina, cukriniai runkeliai tampa visai neįdomūs“, – kalbėjo R.Čėsna.

Darbo daug, naudos – mažai

Anot ūkininko R.Čėsnos, šiemet bus taip, kad tik pasidžiaugs darbu ir nieko neuždirbs. Šie metai šiam sektoriui nepalankūs ir dėl to, kad dalyje ūkių mažas cukrinių runkelių derlingumas. R.Čėsnos pastebėjimu, kai kurie kasa vos 40–50 tonų/ha. Jis sakė, kad su tokiais kiekiais augintojai šiemet eina į „minusą“, – tik susimokės už trąšas, chemikalus, dar kainuos runkelių nuvežimas iki perdirbimo įmonės, o patiems augintojams visiškai neliks nieko – jokio uždarbio.

„Mes jau dabar skaičiuojame, kad jeigu prikasi po 70–80 tonų, dar galima kažką galvoti, bet tik prie pernykščių trąšų kainų, kai trąšos dar buvo daug pigesnės. Šiemet suprantame, kad jeigu kainos nepakels, neapsimokės iš viso juos auginti. Vietoj runkelių geriau sėsime javus, rapsus“, – svarstė R.Čėsna iš Vilkaviškio rajono.

Ūkininkas vardijo, kad anksčiau auginant cukrinius runkelius pavykdavo žmones užimti ir išlaikyti iki vėlyvo rudens. Gerai susidėliodavo jų užimtumas, būdavo iš ko mokėti atlyginimus. Dabar mato, kad, pardavus runkelius, teks sukti galvą, kaip verstis.  

„Niekas nieko nešneka su mumis apie kitus metus. Net kainos nepasakė. Todėl didžioji dalis mano kolegų jau užsėjo laukus rapsais ar žieminiais kviečiais. Daug kas mūsų krašte nežada auginti runkelių, jau dabar neplanuoja. Mano ūkyje dar esame palikę laukus, pavasarį gal dar sėsime cukrinius runkelius, bet tik tuo atveju, jeigu kaina tenkins, o jeigu ne, už dyką neišeis dirbti“, – tikino cukrinių runkelių augintojas.

Reikia susėst prie derybų stalo

Pasak R.Čėsnos, jam sunku be skaičiavimų tiksliai atsakyti, kiek žemdirbiui turėtų būti mokama už saldžiąsias šaknis. Tačiau jis neabejoja, kad augant kitoms kainoms, turėtų augti ir saldžiųjų šaknų supirkimo kaina. Žemdirbiai dar siekia gauti kompensaciją, kuri padengtų dalį transportavimo išlaidų. Kalba ir apie priedą už cukringumą, žaliav

„Be 30 eurų už toną niekaip neauginčiau. Gal net nusipiginau, nežinau. Tai labai svarbus sprendimas. Todėl augintojų atstovai turėtų susėsti kartu su perdirbėjais ir paskaičiuoti, kad ir mums būtų galimybė uždirbti, o ne tik savo žemes alinti ir kelius gadinti. Nenoriu, kad ir fabrikas eitų į „minusą“. Kalbama, kad jiems brango gamyboje naudojamos dujos, paaugo darbuotojų atlyginimai. Bet taip irgi negalima, kad viskas tik į vieną pusę būtų“, – tikino R.Čėsna, pridurdamas, kad ūkininkai supranta ir perdirbėjus, todėl tikrai nenori būti skriaudikais, bet ir mužikais būti nenori.

Anot ūkininko, reikia, kad ir fabrikas uždirbtų, liktų pinigų atsinaujinti, plėstis. Bet ir augintojai turi tą patį daryti – jiems genda technika, reikia laiku mokėti atlyginimus. „Tikrai nenorime, kad fabrikas dirbtų nuostolingai, o mes – pelningai. Reikia rasti kažkokį viduriuką ir susitarti. Bet esant tokiai kainai, kaip šiemet, žemdirbiams tikrai neapsimoka kitais metais juos auginti, nes tai yra didelis darbas. Grūdus nukūlei, išvežei, kažkaip paprasčiau, o čia triūsi iki vėlyvo rudens. Smagu laukuose, kol oras geras, kol kasame šaknis ir kelių dar neišmalę, o kai ima lyti, kai pavažinėjame su technika po laukus, sugadiname melioracijos sistemas. Sugadini, tada po runkelių nelabai kas nori augti. Paskui reikia žemes atstatyti, vėl kainuoja“, – vardijo jis.

Anot R.Čėsnos, turi apsimokėti auginti. „Iki šios dienos, kol viskas tiek nebrango, nors „aukso kasyklų“ nebuvo, bet buvo galima dirbti, pasėti, užauginti“, – tikino jis.

R.Čėsnos ūkyje šiemet auginami nei dideli, nei maži kiekiai, jo teigimu, per vidurį – pasėta 84 ha, o prikasti planuoja apie 6 tūkst. tonų saldžiųjų šaknų derliaus.

„Aišku, mums labai norėtųsi, kad Marijampolės cukraus fabrikas toliau dirbtų. Atėjo laikas, kad ir fabriko valdžia lyg ir „normali“, ir laiku atsiskaitė už pernykštį derlių. Šitoje vietoje nieko blogo negaliu pasakyti, tik pagirti galima už apmokėjimus laiku. Bet kaina jau neatitinka realybės. Vien iš idėjos mes negalime dirbti, ir mums reikia vaikus maitinti, darbuotojams atlyginimus mokėti. Jei metus ar kelerius dirbsime už dyką, kas bus? Mano galva, reikėtų susėsti, paskaičiuoti, ar 30 eurų būtų realu, ar nelabai. Ar čia per daug, ar truputį per mažai. Reikia žinoti skaičius. Šnekėti ir norėti galime, bet reikia tikslumo. Dar neaišku, kokia kaina trąšas pirksime, be to, sėkla labai brangi ir dar gali išbrangti. Parklupdyti ūkininkus gali ir valdžios ketinimas naikinti lengvatas ūkininkų naudojamam dyzelinui. Tai gali tapti didžiule klaida. Čia viskas susideda – ir žemių nuomos kainos runkeliams, ir tie patys mokesčiai, ir tai, kad jau nėra malonumo dirbti“, – VL pasakojo Vilkaviškio krašto ūkininkas.               

Vis mažiau apsimoka

Marijampolės savivaldybės teritorijoje, be ūkininkų, jau tik vienintelė Kuktų žemės ūkio bendrovė (ŽŪB) vis dar augina cukrinius runkelius. Šiemet šios bendrovės pasėliuose cukriniai runkeliai užima apie 80 ha. Pasak Kuktų ŽŪB pirmininko Antano Jasiulevičiaus, lyginant su praėjusiais metais, šiemet derlius šiek tiek mažesnis. Jam įtakos turėjo sausas, karštas vasaros periodas. Nors jis derliui paliko neigiamą pėdsaką, bet runkelių cukringumas panašus kaip pernai – spalio pirmoje pusėje cukringumo vidurkis siekė apie 17 proc., visu procentu viršijo bazinį. Kuktų ŽŪB šiemet kasa apie 65–66 tonas iš 1 ha, pernai kasė apie 70 tonų iš 1 ha.

ŽŪB vadovas A.Jasiulevičius teigė, jog kylant grūdų kainoms, cukrinius runkelius auginti vis mažiau apsimoka. Todėl bendrovė svarsto, ar kitais metais auginti šią Sūduvoje tradicinę žemės ūkio kultūrą, nes cukrinių runkelių supirkimo kainos nekyla jau kelerius metus iš eilės. 

Anot A.Jasiulevičiaus, cukriniai runkeliai buvo gana rentabili kultūra. „Dabar, kai pakilo rapsų supirkimo kainos, pakilo javų grūdų supirkimo kainos, kuo toliau, tuo vis mažiau patraukli ji  atrodo ir, žiūrint į perspektyvą, kai labai iškilo trąšų kainos, kitais metais jau tikrai už tokią kainą, kaip šiemet, neapsimokės, kaina turėtų būti gerokai didesnė. Šiandien pagal javų kainas ji nėra patraukli, o žiūrint į priekį, tai tikrai nevertės“, – sakė A.Jasiulevičius.

Jo teigimu, tokiam kaip jų tik augalininkystės ūkiui, auginant cukrinius runkelius ir darbų sezonas prasitęsia, ir sėjomainai reikalinga gera kultūra, tik ji turi būti rentabili. „Yra kooperatyvas ir, be abejo, vyks derybos ir, manau, pavyks susitarti, nes abi pusės turėtų būti suinteresuotos. Ūkininkui turi apsimokėti auginti, o perdirbėjas irgi fabriko nestabdys vien dėl to, kad nėra žaliavos“, – kalbėjo Kuktų ŽŪB pirmininkas.

Rekomenduojami video