Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Cukriniai runkeliai ir pelną duos, ir galvos skausmą kels

Lietuvos cukrinių runkelių augintojai vis dažniau pasidairo po šia kultūra užsodintus laukus, svarstydami, ar dideli užaugo šakniavaisiai, nes perdirbimo sezono pradžia – jau ant nosies. Tačiau ji kelia ir nemažai nerimo.

Cukrinių runkelių plotai Lietuvoje kasmet mažėjo – 2017-aisiais siekė beveik 18 tūkst. ha, 2018-aisiais - apie 16,5 tūkst., pernai – tik apie 14,7 tūkst. ha, šiemet – truputį daugiau nei 15 tūkst. ha. Tačiau gali būti, kad ateinančiais metais sumažėjimas bus kur kas ryškesnis, nes neaiškios Marijampolės cukraus fabriko (UAB „Lietuvos cukrus“) ateities slegiami, Suvalkijos krašto ūkininkai gali ir atsisakyti auginti šią kultūrą.

Nerimas dėl ateities

Vilkaviškio krašte nuo seno dažno ūkininko laukuose auga cukriniai runkeliai. Pasak Palaimos kaimo (Vilkaviškio r.) ūkininko Ramūno Čėsnos, ir jie ištikimi cukriniams runkeliams – dar jo tėvai augino juos, o dabar jis pats augina ir niekada numetę nebuvo šios tradicinės ūkio kultūros auginimo.

Ūkininko teigimu, pastaraisiais metais tai jau nėra kažkoks didelis verslas, teikiantis ūkiui dideles pajamas, bet cukriniai runkeliai labai gerai tuo, kad išlieka užimtumas – ūkyje įdarbintiems žmonėms darbo pakanka iki vėlyvo rudens. „Jiems irgi gyventi reikia. Neišmesi žmogaus į gatvę“, – aiškino R.Čėsna.

Be to, jis turi susipirkęs ir visą cukrinių runkelių auginimui reikalingą techniką, todėl, nors pastaraisiais metais šių šakniavaisių auginimas ir nėra labai patrauklus, vis tiek augina. „Kai kasime pamatysime, koks bus derlius, lyg ir neblogai šiemet viskas auga. Šiaip viskas gerai. Nors ir buvo užėjusi nedidelė sausra, dar negalime skųstis“, – gyrė metus 80 ha (apie trečdalis visos jo ūkio žemės) cukrinių runkelių užauginęs R.Čėsna.

Tačiau nuotaikos liūdnos dėl nežinios, kaip ir kada bus supirktas užaugintas derlius. Anot R.Čėsnos, tiek jis, tiek kiti šio krašto ūkininkai nežino, kas bus su jų runkeliais, nežinia, kas juos pirks.  Visi laukia informacijos iš žemės ūkio kooperatyvo „Marijampolės krašto cukriniai runkeliai“.

Jis tikisi, kad runkelių neteks užarti. „Aš esu sudaręs sutartį su UAB „Žvalguva“. Tai mes taip ir galvojam, kad viskas bus, kaip buvo. Dabar mes, ūkininkai, esame palikti kaip kokie įkaitai. Nedaug laiko belikę iki sezono pradžios. Anksčiau apie rugsėjo 15 dieną jau pradėdavome runkelius kasti, o šiemet rugsėjo pradžioje dar net pristatymo grafikų nėra, niekas nėra sustyguota ir niekas nieko nepaaiškina“, – VL teigė R.Čėsna.

Ne kokios nuotaikos buvo ir VL kalbintas ūkininkas Rimantas Brazaitis iš Degučių kaimo (Vilkaviškio r.), šiemet užauginęs 60 ha cukrinių runkelių. Jo teigimu, palankūs metai buvo tiek runkelių cukringumui, tiek svoriui (masei), tačiau rudenį didžiausias galvos skausmas, kur reikės pristatyti derlių. Vyras sakė su nekantrumu laukiantis cukrinių runkelių augintojų susirinkimo, kuriame galbūt išgirs aiškių žinių.

„Žada šaukti augintojų susirinkimą ir kviestis mus. Pasakys, matyt, kažką naujo. Tokiu metų laiku jau būdavo aišku, kada vešime ir po kiek parduosime, o šiemet – tyla“, – guodėsi jis.

Jis su cukriniais runkeliais nesiskiria dešimtmečius, todėl ir šį pavasarį, nors jau abejojo,  vis tiek juos pasėjo. „Paskutinę akimirką nusprendžiau, kad dar bandom. Rizikavom. Iš „Žvalguvos“ dar gavom sėklų, apsaugos priemonių, trąšų. Kur kitur galima cukrinius runkelius panaudoti ūkyje? Pašarams tokių kiekių nesunaudosi. Arba perdirbti, arba užart. Daugiau nieko nelieka“, – svarstė R.Brazaitis.

Neaišku, ar Marijampolės cukraus fabrikas šiais metais imsis vietos ūkininkų išaugintų cukrinių runkelių perdirbimo.

Džiaugiasi nerizikavęs

Vilkaviškio rajono Karklinių kaimo ūkininkas Vidmantas Laskevičius džiaugiasi, kad šiemet paskutinę minutę persigalvojo ir nesėjo cukrinių runkelių – į jiems paruoštus laukus pasėjo vasarinius javus.

„Daug metų auginau cukrinius runkelius. Tačiau šį pavasarį pradėjau abejoti, ar tikrai viskas gerai su Marijampolės cukrinių runkelių perdirbėju – visokių kalbų ir gandų buvo, nors sutartis mes buvom raginami sudaryti su UAB „Žvalguva“, kaip ir ankstesniais metais. Tačiau abejonių kėlė šios santykiai su perdirbėju. Todėl nusprendžiau cukrinių runkelių visai neauginti“, – sakė V.Laskevičius.

Dėl tokio sprendimo sakė dabar visai nesigailįs, bet ir neneigė, kad jeigu Marijampolės cukraus fabriką kamuojančios problemos baigtųsi, gal dar grįžtų prie cukrinių runkelių auginimo. Tačiau kol kas to imtis neketina, juolab kad „Arvi“ įmonių grupė jam dar skolinga už 2017 metų derlių. Tąkart šios įmonių grupės bendrovei, gaminančiai pašarus, pardavė žirnius, o pinigų laukia iki šiol, nors skolą jau yra pripažinę ir teismai.

Bando aiškintis

Kooperatyvo „Marijampolės regiono cukriniai runkeliai“, vienijančio per septynias dešimtis cukrinių runkelių augintojų, nariai šiemet įsipareigojo užauginti 200 tūkst. t cukrinių runkelių šakniavaisių, o jų auginimo sutartis sudarė ne tiesiogiai su Marijampolės cukraus fabriku, bet su bendrove „Žvalguva“. Pasak kooperatyvo valdybos pirmininko Almanto Pališkio, tokia tvarka nusistovėjo kelerius pastaruosius metus, fabrikui laukiant restruktūrizavimo plano patvirtinimo.

Almantas Pališkis

„Gali būti, kad „Žvalguva“ savo įsipareigojimus įvykdys – iš tikrųjų iš mūsų cukrinius runkelius supirks, tačiau kur jie juos perdirba – neaišku. Kol kas jokio aiškumo dar nėra“, – tikino A.Pališkis.

Jis pats ne kartą apie esamą situaciją bandė aiškintis ir su „Žvalguva“, ir su Marijampolės cukraus fabriko vadovais, tačiau visi bandymai kol kas nedavė jokio rezultato. „Aišku tik viena, kad „Žvalguva“ niekaip nesutaria su Marijampolės cukraus fabriką valdančia UAB „Lietuvos cukrus“. O kol sutarimo tarp jų nėra, nėra ir aiškumo“, – tvirtino kooperatyvo „Marijampolės regiono cukriniai runkeliai“ vadovas, tikindamas, kad kooperatyvo valdyba bandys dar kartą kreiptis į abi bendroves raštu, kad šios oficialiai informuotų, kaip bus su cukrinių runkelių supirkimu.

A.Pališkis neslėpė abejonių, kad jei nežinia užsitęs dar ilgiau, ateinančiais metais cukrinių runkelių auginimo atsisakys jau ne pavieniai ūkininkai, bet dauguma, nes šių šakniavaisių augintojams aiškumo reikia jau dabar.

Galvos skausmas

Tai, kad tokia situacija Suvalkijoje kelia nerimą, pripažino ir Lietuvos cukrinių runkelių augintojų asociacijos vadovas Kastytis Patiejūnas. Pasak jo, Marijampolės cukraus fabriko kreditoriams nesutariant su įmonės savininkais dėl bendrovės restruktūrizavimo, vyksta įvairūs ir galbūt ne visai gražūs procesai.

Kastytis Patiejūnas

„Nuo 2015 metų sutartis su cukrinių runkelių augintojais Suvalkijoje sudarydavo UAB „Žvalguva“, kuri supirkdavo cukrinius runkelius, aprūpindavo augintojus cheminėmis priežiūros priemonėmis, trąšomis, sėklomis ir, sudariusi sutartį su Marijampolės cukraus fabriku, garantuodavo jų perdirbimą. Bet dabar „Žvalguva“ iš cukraus fabriko išstumta kartu su visais runkelių augintojais, todėl šie ir nežino, ar jų runkeliai bus perdirbti, kur ir kada, ir iš ko gaus už juos pinigus“, – aiškino K.Patiejūnas.

Anot jo, dabartinė situacija atveria tiesioginį kelią į Marijampolės cukraus fabriko bankrotą, nes ūkininkai nenori turėti tiesioginių reikalų su cukraus fabriką valdančia UAB „Lietuvos cukrus“. Taip nutikus beveik 3 tūkst. ha cukrinių runkelių auginantys Suvalkijos ūkininkai būtų priversti šią kultūrą keisti kita, nes vežti cukrinius runkelius į Kėdainius iš Pietų Lietuvos būtų pernelyg brangu.

„Dėl susidariusios situacijos mes kreipėmės ir į Žemės ūkio ministeriją, kad ši tarpininkautų ieškant sprendimų, tačiau kol kas tuo viskas ir baigėsi“, – pasakojo K.Patiejūnas.

Pasak jo, tikimasi, kad jei UAB „Žvalguva“ Suvalkijos cukrinių runkelių augintojų išaugintą runkelių derlių supirks, bet nesutars su UAB „Lietuvos cukrus“ dėl jų perdirbimo, to imtis galės kitas šalies cukraus fabrikas, priklausantis AB „Nordic Sugar Kėdainiai“. Jis jau yra pasididinęs gamybos pajėgumus. Tačiau suvalkiečių išaugintus runkelius perdirbti jis galės tik tuomet, kai perdirbs tiesiogiai su juo sutartis sudariusių augintojų derlių. Tai galėtų būti kitų metų pradžioje.

Rekomenduojami video