Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Cukraus gamintojai skaičiuos pelną ir plės plotus

Trijų mėnesių darbymetis dviejuose Lietuvos cukraus fabrikuose Kėdainiuose ir Marijampolėje jau artėja pabaigtuvių link. Cukrininkai, skirtingai nei javų augintojai, besibaigiančių metų prastais nevadina. Be to, mūsiškiai jau laukia kvotų pabaigos ir galvoja apie būsimą šios kultūros, kuri tradiciškai laikoma viena pelningiausių žemės ūkyje, plotų plėtrą.

Kvota įvykdyta

Marijampolėje veikiančiame cukraus fabrike cukrinių runkelių perdirbimo sezonas baigiasi. Pasak UAB „Arvi cukrus“ generalinio direktoriaus Augusto Obuchavičiaus, jie sutarę iš augintojų supirkti visus užaugintus saldžiuosius šakniavaisius, todėl planuoja dirbti iki sausio pradžios. O sutartyse numatytą kvotinių cukrinių runkelių kiekį ketina perdirbti iki gruodžio 15 dienos.

Gamybos sezoną, anot vadovo, galės vertinti jam pasibaigus, kai turės tikslius rezultatus. Tačiau preliminarūs rezultatai kelia optimizmą. Gruodžio 7 d. Marijampolės cukraus fabrike jau buvo įvykdyta cukraus gamybos kvota, supirkta per 200 tūkst. tonų cukrinių runkelių.

Kaip pastebėjo A.Obuchavičius, palyginti su praėjusių metų sezonu, šiemetės žaliavos cukringumas dėl nepastovių orų buvo žemesnis nei daugiametis vidurkis. Tačiau tai neturėjo esminės įtakos galutiniam rezultatui, nes užaugo didesnė runkelių masė.

UAB „Arvi cukrus“ vadovai „Valstiečių laikraščiui“ teigė, kad šio sezono metu neliko ir problemų dėl atsiskaitymo už supirktus cukrinius runkelius. Esą su cukrinių runkelių augintojais atsiskaitoma laiku - pagal sutartyse numatytą grafiką. Bendrovė vėlavo sumokėti už patiektą pernykštį derlių, ir visas sezonas buvo pakibęs ant plauko, tačiau pavyko susitarti su ūkininkais.

Gąsdino tik šalčiai

Kitame Lietuvos pakraštyje, kur ruduo ir žiema atšiauresni, tiek perdirbėjai, tiek augintojai, nors gamta ir nelepino, jau gali atsikvėpti. AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris „Valstiečių laikraščiui“ teigė, kad cukrinių runkelių perdirbimo sezoną Kėdainiuose planuojama užbaigti gruodžio 30 dieną.

S.Mozeris šių metų sezoną vertina kaip geresnį negu vidutinį – aukštesnis cukringumas, geresnis derlius. Išbandymų cukrinių runkelių augintojams ir perdirbėjams pateikė užpuolę gana ankstyvi šalčiai, tačiau žemdirbiai susitvarkė – runkelius kaupuose uždengė, tad didesnių bėdų šalčiai nepridarė.

„Galėjo būti labai blogai, nes galėjo užšalti dar nenukasti runkeliai, bet pavojingą etapą įveikėme. Augintojai uždengė kaupus, kuriuose šakniavaisiai saugomi, kol ateis eilė juos vežti į gamyklą“, – teigė S.Mozeris. Anot jo, būtų gerai, kad iki metų pabaigos nepaspaustų dideli šalčiai, tuomet nenukentėtų išaugintas derlius.

Kėdainių cukraus fabrikas šiemet planuoja iš viso pagaminti apie 110 tūkst. tonų cukraus. Gruodžio 6 d. jau buvo pagaminta apie 80 tūkst. tonų. Su augintojais už parduotą produkciją, S.Mozerio teigimu, atsiskaitoma sutartą dieną arba viena diena anksčiau, tad skundų dėl vėlavimo nebuvo.

Plantacijos plėsis

Tokius planus jau gvildena šalies cukrinių runkelių supirkėjai ir žemdirbiai. Mat nuo 2017 m. bus panaikintos cukraus gamybos kvotos. Europos Sąjungos šalys narės galės gaminti tiek cukraus, kiek sugebės parduoti pasaulinėse rinkose.

Du Lietuvos cukraus perdirbimo fabrikai Kėdainiuose ir Marijampolėje žada perdirbti 10–15 proc. runkelių daugiau nei dabar. Daugės runkelių plotų ir augintojų.

„Panaikinus kvotinio cukraus režimo apribojimus, didinsime savo gamybos pajėgumus, todėl jau dabar kviečiame norinčius bendradarbiauti cukrinių runkelių augintojus sudaryti sutartis ateinantiems metams“, – teigė UAB „Arvi cukrus“ generalinis direktorius A.Obuchavičius.

Nemažinti cukraus gamybos ir plėsti cukrinių runkelių plotus skatina ir pastaruoju metu auganti cukraus kaina pasaulinėse rinkose. Tuo džiaugiasi ir žaliavos augintojai, ir perdirbėjai.

Neatmetama tikimybė, kad kitąmet cukrus pabrangs ir vartotojams.

 

 

Rekomenduojami video