Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
„Arvi“ užklupusi krizė užminė mįslių ne tik kreditoriams

Viena didžiausių šalyje verslo grupių „Arvi“ išgyvena sunkius laikus. Šios grupės įmonės „Arvi kalakutai“, „Arvi fertis“, „Lietuvos cukrus“ (buvęs „Arvi cukrus“) dėl finansinių bėdų paskelbtos bankrutuojančiomis arba persitvarko tam, kad grąžintų kreditoriams skolas bei atkurtų mokumą. Daugiausia darbo vietų Marijampolėje sukūrusi kompanija nerimauti verčia ne tik verslo partnerius, pirkėjus, bet ir darbuotojus.

Šios grupės savininkai teigia, kad vienos verslo problemos susiklostė dėl objektyvių priežasčių, kitos kilo dėl nesąžiningų su rusišku kapitalu susijusios įmonės reikalavimų. Praėjusią vasarą „Arvi“ įmonių darbuotojai buvo surengę piketą, prašydami apginti įmones nuo priverstinio veiklos stabdymo. Piketuotojus į mitingą prieš savivaldybės langus vedė pats „Arvi“ prezidentas Vidmantas Kučinskas, teigdamas, kad 1000 žmonių įdarbinusi įmonė nusipelnė valdžios užtarimo. Prieš keletą metų svarbiausiu rėmėju daugelyje visuomenės iniciatyvų buvusios verslo grupės vadovas teigė norintis atkreipti dėmesį į neva priverstinį žlugdymą. Visgi „Arvi“ įmonių grupės nesėkmės bent kol kas Marijampolėje socialinio sprogimo nesukėlė ir tęsia veiklą.

„Arvi“ įkūrėjas Vidmantas Kučinskas, prasidėjus teismams, savo turtą perrašė sūnui Justui. Kazimiero Linkevičiaus nuotr.

„Arvi kalakutai“ persitvarko

Vienos didžiausių „Arvi“ partnerystės grupių įmonė „Arvi kalakutai“ dabar išgyvena persitvarkymo laikotarpį. Lapkričio 18 d. Kauno apygardos teismas patenkino bendrovės prašymą ir iškėlė restruktūrizavimo bylą. Tai reiškia, kad su finansiniais sunkumais susidūrusi bendrovė ir toliau veiks. Šios įmonės vadovas Andrius Uptas teismui aiškino, kad finansiniai sunkumai atsirado dėl dviejų stambių kalakutus auginančių ūkių problemų. Jie nebegalėjo tiekti žaliavos įmonei, o ji nebegalėjo vykdyti užsakymų ir turėjo mokėti baudas produkcijos negaunantiems užsakovams. „Arvi kalakutai“ įmonės vadovas teismui sakė, kad įmonės turtas siekia apie 17,2 mln. eurų, o pradelstos skolos - 3,8 mln. eurų. Dėl taupymo įmonė atleido apie 30 darbuotojų iš 160, atsisakė nepelningų rinkų.

Parduotuvės tapo savarankiškos

Šių metų pradžioje nuo „Arvi kalakutų“ atsiskyrė ir tapo nepriklausomu firminių parduotuvių tinklas, pasivadinęs „Cantale krautuvėlės“. Kaip mums sakė šio tinklo vadovė Agnė Sakalauskienė, su „Arvi“ verslo įmonėmis tinklą sieja tik bendri akcininkai ir prekybiniai santykiai. „Firminės parduotuvės yra labai maža dalis, kuri atsiskyrė nuo „Arvi kalakutų“. Veikiame kaip atskiras subjektas ir tvarkomės patys. Turime daug tiekėjų, parduodame ėrieną, avis auginamės patys, žvėrieną. Parduodame Suvalkijos ūkininkų užaugintą žuvį. Kalakutieną perkame iš „Arvi kalakutų“ ir iš kitur“. Pasak „Cantale“ tinklo atstovės, kol kas tinklas jungia 10 krautuvėlių visoje šalyje, bet ne visos jų spėjo pasikeisti iškabas. Kai kur dar likęs užrašas, kad tai „Arvi kalakutų“ firminė parduotuvė

Kalakutų augintojas sužlugo

Vienas kalakutus „Arvi kalakutams“ auginusių ūkininkų Irmantas Grigas pastaruoju metu nutraukia veiklą. Kaip jis sakė vienai žinių agentūrai, tai susiję ne su jo, o su pačios „Arvi“ grupės problemomis. I.Grigo ūkis šiuo metu parduodamas varžytinėse. Pakalbinti ūkininko mums patiems nepavyko, jo telefonas išjungtas.

Apie problemas ūkyje galima spręsti ir šiemet teismuose ūkiui pateiktų ieškinių. Vienai didžiausių ieškovių Kauno apygardos teismas dviejuose posėdžiuose priteisė sumokėti šimtatūkstantines skolas už gamtinių dujų tiekimą, delspinigius bei palūkanas. Kiek mažiau verslininkas prasiskolino už gautas durpes bei veterinarijos paslaugas. Kaip mums pasakojo vienas buvęs šio ūkio darbininkas, ūkininkas skolingas liko ir darbininkams. Pasak vyro, darbo ūkyje neteko 30 čia dirbusių darbininkų. Pusė jų įsidarbino „Arvi“ įmonėse. Pats vyras dabar darbuojasi pas kitą kalakutų augintoją.

Kitas ūkininkas, auginantis kalakutus „Arvi kalakutams“, Vytautas Ilevičius, telefonu kalbėti nesutiko. Bijodamas, kad skambina jam žurnalistais prisistatantys konkurentai. Raštu jis mums atsiuntė trumpą atsakymą. „Ūkyje vyksta įprasta ūkinė veikla. Kitais metais planuojame užauginti 6000 t gyvo svorio - pasirašyti metiniai kontraktai dėl kalakučiukų tiekimo ir pardavimo“, - informavo V.Ilevičius.

Trąšų gamintojai ieško išeičių

Nelengvus laikus išgyvena ir trąšų įmonė „Arvi fertis“. Šių metų liepos 11 d. įmonė gavo bankrutuojančios įmonės statusą. Po bankroto bylos iškėlimo „Arvi fertis“ toliau tęsia veiklą. „Bankrutuojanti įmonė turi teisę vykdyti ūkinę komercinę veiklą. Vykdant finansinę veiklą buvo sukauptos pajamos ir patenkinti pirmos eilės kreditorių, darbuotojų, finansiniai reikalavimai. Darbuotojams bus išmokėta 130 tūkst. eurų. „Arvi fertis“ bėdos bei bankroto paskelbimas kilo dėl trąšų prekybos bendrovės „Belor“ ieškinių. „Belor“ nurodė, kad „Arvi fertis“ jai skolinga 3,5 mln. eurų.

Kokia ateitis laukia šios į bankrotą įklimpusios trąšų gamintojos turėtų netrukus paaiškėti. Jei kreditoriai sutiks, įmonė galės būti parduota. Pirmos instancijos teismas nustatė, kad „Arvi fertis“ turtas yra beveik 5,3 mln. eurų, o pradelsti įsipareigojimai kreditoriams 18,1 mln.

Ne vieną marijampolietį stebina, kad bankrutuojančios Marijampolės trąšų įmonės „Arvi fertis“ akcininku tapo prieštaringai vertinamas verslininkas Žydrūnas Buzas.

Praėjusių metų rugpjūtį Kauno apygardos teismas leido struktūrizuotis ir kreditoriams prasiskolinusiai Marijampolės cukraus gamybos ir prekybos įmonei „Lietuvos cukrus“. Teismui bendrovė nurodė, kad ją bėdos ištiko dėl situacijos cukraus rinkoje. Nustojus galioti ES cukraus kvotų režimui, Bendrijos rinkose atsirado cukraus perteklius ir kainos žymiai sumažėjo.

Ir atleidžia, ir priima

Kaip Marijampolės žmones palietė „Arvi“ įmonių grupės nesėkmės, kiek jų neteko darbo bandėme ieškoti atsakymo Užimtumo tarnyboje. Pasak Kauno klientų aptarnavimo departamento patarėjos Rasos Juknevičienės, Užimtumo tarnyba 2019 m. liepos mėn. gavo UAB „Arvi fertis“ pranešimą apie numatomą grupės darbuotojų atleidimą. UAB „Arvi fertis“ nurodė, kad 2019 m. liepos - rugpjūčio mėn. planuoja atleisti 64 darbuotojus dėl įmonės bankroto. Įmonė taip pat informavo, kad toliau veiklą vykdys bankrutuojančios įmonės teisėmis ir sudarys darbo sutartis su 55 darbuotojais. UAB „Arvi kalakutai“, UAB „Arvi cukrus“ pranešimų apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus nėra pateikę.

Tarnybos duomenimis, 2019 m. sausio-lapkričio mėn. Užimtumo tarnybos Marijampolės klientų aptarnavimo skyriuje registravosi 52 asmenys, kurių paskutinė darbovietė buvo UAB „Arvi kalakutai“, 21 asmuo dirbęs UAB „Arvi fertis“ ir 2 asmenys dirbę UAB „Arvi“ ir ko. 2019 m. sausio-lapkričio mėn. UAB „Arvi kalakutai“ įdarbino 6 darbo ieškančius asmenis, registruotus Užimtumo tarnyboje, „Arvi fertis“ - 2.

 

Dalia BYČIENĖ

www.respublika.lt

Rekomenduojami video