Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Arseno baubas dar neišsklaidytas

Įvairiuose šalies regionuose trečius metus geriamajame vandenyje randamas padidėjęs sveikatai pavojingojo arseno kiekis – rimtas signalas Lietuvai, besididžiuojančiai turtingais gėlo vandens ištekliais. Mokslininkai kol kas neturi paaiškinimo, kodėl kai kurių vandenviečių vandenyje atsiranda daug arseno. Vandens tiekėjai šią problemą bando spręsti įrengdami geležies šalinimo filtrus ar naudodami kitus gręžinius, tačiau kai kur vandenvietės uždarytos.

Pasipylė daugiau atvejų

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, per pastaruosius metus didesnė nei leistina sveikatai pavojingo arseno koncentracija nustatyta 9 viešai tiekiamo vandens vandenvietėse.

Pirmasis atvejis, kai nustatyta arseno koncentracija kelis kartus viršijo leistiną normą (šiuo metu ji yra 10 mikrogramų litre (µg/l), sudrebino Raseinių krašto vandens tiekėjus ir gyventojus. Dar 2017 metais bendrovės „Raseinių vandenys“ Šienlaukio ir Ražaitėlių vandenvietėse buvo aptiktas nuo 3 iki 4 karto didesnis arseno kiekis.

Vėliau pasipylė ir daugiau tokių grėsmingų ženklų kituose rajonuose – Jurbarko, Vilkaviškio, Lazdijų ir kt. Guodžia tai, kad arsenu užterštas vanduo aptiktas nedidelėse vandenvietėse. Teigiama, kad vandens tiekėjai šią problemą sprendė įvairiai – vieni įrengė geležies šalinimo filtrus, kitiems teko pradėti naudoti kitus gręžinius ar taikyti kitas priemones.

Asmeninio archyvo nuotr.

Priežastys – dar mįslė

Tai, kad arsenu užterštas vanduo aptinkamas įvairiuose šalies kraštuose, pasėjo nerimą tarp gyventojų. Juolab, kad mokslininkai iki šiol neįvardijo priežasčių, kodėl vandenyje randama dideli šio organizme kauptis linkusio sunkiojo metalo kiekiai. Ilgą laiką veikdamas arsenas gali sukelti odos, nervų sistemos, inkstų, šlapimo pūslės, kepenų pakenkimus, virškinimo trakto veiklos sutrikimus, širdies ir kraujagyslių ligas, diabetą, vėžį ir kt. Jis ypač pavojingas nėščiosioms ir kūdikiams.

Visuomenei telieka spėlioti, iš kur į vandenį patenka dideli arseno kiekiai. Vieni rodo pirštu į sintetines trąšas, pesticidus ir kitus chemijos pramonės gaminius, kiti svarsto, kad galbūt vandens gręžiniams galėjo būti panaudota nesaugi įranga.

Žmonės taip pat šneka, kad kai kur bėdą galėjo palikti skalūnų dujų paieškos. Pasak mokslininkų, gręžinių gelmėse yra paliekamas didžiulis vandens kiekis su chemikalais, tarp kurių gali būti ir arseno. Toks vanduo gali patekti į geriamojo vandens sluoksnius ir juos užteršti.

Gali būti, kad vandenyje aptinkamas arsenas yra gamtinės kilmės, jis natūraliai aptinkamas aplinkoje – dirvožemyje, gruntiniuose vandenyse ir augaluose. Tai irgi prastas ženklas, nes tokiu atveju tarša gali apimti didesnes teritorijas ir sukelti didelių problemų dėl geriamojo vandens.

Sustiprino vandens kontrolę

Po tokių gyventojus įbauginusių atvejų VMVT pradėjo vykdyti sustiprintą arseno kontrolę tiek centralizuotai tiekiamame, tiek individualių šulinių vandenyje.

VMVT skelbia, kad per pastaruosius 5 mėnesius arseno kiekiui nustatyti ištirti 684 geriamojo vandens mėginiai, atrinkti iš 609 viešai tiekiamo geriamojo vandens vandenviečių. Dviem atvejais arsenas viršijo nustatytą leistiną normą.

Vienoje nedidelėje pajininkų grupei priklausančioje vandenvietėje Vilkaviškio rajono Trilaukio kaime geriamajame vandenyje arseno koncentracija sudarė 13,8 µg/l. O bendrovei „Ignalinos vanduo“ priklausančioje Mažėnų kaimo vandenvietėje arseno koncentracija siekė 19,1 µg/l.

Tirtas geriamasis vanduo ir iš privačių šulinių ar gręžinių, įrengtų šalia rizikingų vandenviečių. Iš atrinktų 75 geriamojo vandens mėginių per didelis arseno kiekis (21,7 µg/l) nustatytas tik viename privačiame šulinyje šalia Užbalių vandenvietės Vilkaviškio r.

Mėginiai buvo imti Lazdijų, Marijampolės, Kalvarijų, Kauno, Vilkaviškio, Raseinių, Šiaulių, Joniškio, Kelmės, Jurbarko, Trakų ir Elektrėnų, Ignalinos, Širvintų ir Vilniaus miestuose bei rajonuose. Šios savivaldybės pasirinktos įvertinus riziką, kad būtent jų teritorijoje esančių miestų ir rajonų vandenyje galimi arseno koncentracijos padidėjimai.

Naujausiais duomenimis, nustačius, kad arseno kiekis geriamajame vandenyje galimai viršija normą, šių metų gegužės 23 d. pakartotinai sustabdytas geriamojo vandens tiekimas iš bendrovei „Lazdijų vanduo“ priklausančios Barčių vandenvietės. Čia padidėjusi arseno koncentracija jau buvo nustatyta 2018-ųjų pabaigoje. Vėliau, įsitikinus, kad cheminės medžiagos koncentracija šios vandenvietės vandenyje atitinka normas, buvo leista iš jos tiekiamą vandenį vartoti maistui.

VMVT duomenimis, bendrovei „Vilkaviškio vandenys“ priklausančios Duonelaičių kaimo vandenvietės ir įmonės „Ignalinos vanduo“ Mažėnų vandenvietės tiekiamo vandens vartoti maistui negalima iki šiol.

Asmeninio archyvo nuotr.

Po didinamuoju stiklu

Susisiekus su įmonės „Ignalinos vanduo“ vadovu Valentu Šimoniu, šis sakė, kad problemą jau išsprendė. „Kaip tik esu veterinarijos tarnyboje, tyrimai dabar geri. Mums tai labai netikėtas atvejis. Čia visaip pulsavo, buvo ir didesnio, ir mažesnio arseno kiekis. Vandenį tirti siuntėme ir į užsienį. Vandens mėginiai buvo paimti ir kitose mūsų vandenvietėse, tačiau tik vienoje aptiktas padidėjęs arseno kiekis. Įrengėme naujus vandens nugeležinimo įrenginius ir viskas susitvarkė. Iki tol pusmetį vandenvietė buvo uždaryta, pirkome ir žmonėms tiekėme vandenį“, – pasakojo įmonės vadovas.

Jis neslėpė, kad toks incidentas išėjo į naudą – dabar gyvenvietę, kur yra apie 50 abonentų, pasiekia švaresnis vanduo, anksčiau jis buvo rudas. Tačiau gyventojai labai atsargūs, nors vandens tyrimai, pasak pašnekovo, geri, vartoti vandenį jie dar bijo. „Reikės pastangų juos įtikinti, kad nėra ko baimintis. Juolab kad dabar būsime po didinamuoju stiklu – matyt, kas mėnesį privalėsime atlikti vandens tyrimus“, – teigė pats Mažėnų kaime gyvenantis vandens tiekimo įmonės vadovas.

Dabar svarbiausias rūpestis – išsiaiškinti, iš kur arsenas atsirado. V.Šimonis apgailestavo, kad specialistai nieko negali pasakyti. „Jie žada visoje Lietuvoje atlikti tyrimus, gal vėliau ir sužinosime, kas čia vyksta su tuo arsenu“, – aiškumo tikisi įmonės vadovas.

Brangios technologijos

Bendrovė „Vilkaviškio vandenys“ padidėjusį arseno kiekį aptiko dviejose vandenvietėse – Duonelaičių (20,6 µg/l) ir Užbalių (16,61 µg/l). Šioje vietoje dar metų pradžioje buvo greitai pastatyti geležies šalinimo filtrai, kurie arseno kiekį sumažino iki 6–8 µg/l. O į Duonelaičius, kur vandenyje nustatyta didesnė arseno koncentracija, bendrovė gyventojams iki šiol atveža vandens.

„Čia nugeležinimo filtrai, matyt, problemos neišspręstų. Reikia sugalvoti ką nors kito. Yra labai brangių technologijų, jos turėtų padėti, bet tai jau vadovai spręs, ar įmonė pajėgi tokią brangią įrangą įdiegti nedideliame kaime, kur yra apie 20 abonentų. Beje, gyventojai čia turi alternatyvą – šulinius“, – aiškino „Vilkaviškio vandenų“ laboratorijos vedėjas Donatas Gvazdaitis.

Jis pastebėjo, kad tarp minėtų įmonės valdomų vandenviečių yra nedidelė pajininkų grupei priklausanti Trilaukio kaimo vandenvietė, kurioje taip pat aptiktas didesnis arseno kiekis.

D.Gvazdaitis linkęs manyti, kad geriamajame vandenyje aptiktas arsenas yra gamtinės kilmės. „Manau, kad tai labiausiai tikėtina versija. Gali būti, kad toks gamtinis klotas, nes, pavyzdžiui, pas mus tose vietose pramonės nėra ir žemė čia nėra jau tokia derlinga, kad būtų labai intensyviai ūkininkaujama. Be to, tie vandens gręžiniai yra fontanuojami, tokiu atveju teršalai į gręžinį patekti neturėtų“, – svarstė pašnekovas.

„Vilkaviškio vandenų“ laboratorijos vedėjas taip pat svarstė, kad padidėjęs arseno kiekis vandenyje gali būti ne nauja problema. „Dabar yra jautresnė tyrimų įranga, taip pat sumažinta leistina arseno norma. Kiek aiškinausi, Pasaulio sveikatos organizacija, regis, sumažino normą nuo 2000 metų. Tarybiniais laikais ši norma buvo 50 mikrogramų litre“, – teigė D.Gvazdaitis.

Už viešai tiekiamo geriamojo vandens saugą ir kokybę iki įvadų į geriamojo vandens vartotojams priklausantį vidaus vandentiekį atsako geriamojo vandens tiekėjai. Jie vykdo geriamojo vandens programinę priežiūrą (nustatytu dažnumu tiria nurodytus kontroliuoti rodiklius) ir privalo informuoti gyventojus apie geriamojo vandens kokybę.

Už geriamojo vandens saugą ir kokybę geriamojo vandens vartotojams priklausančiame vidaus vandentiekyje atsako patys vartotojai. Valstybinę geriamojo vandens saugos ir kokybės kontrolę atlieka VMVT.

Rezultatų tikimasi rudenį

Jolanta Čyžienė, Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorė

Šiuo metu esame paskelbę konkursą, planuojame atlikti tyrimus. Turėsime gręžti gręžinius, imti mėginius ir ieškoti priežasčių. Arseno problema atsirado ne taip seniai, kompleksinių tyrimų dėl to atliekama nebuvo. Tikimės, kad šių metų rudenį jau turėsime rezultatų.

Priežastys gali būti įvairios, skirtingose vietose jos gali įvairuoti. Padidėjęs arseno kiekis vandenyje gali būti gamtinės kilmės, pačios uolienos gali turėti daugiau šio cheminio elemento. Tačiau neatmetama ir taršos galimybė. Kai didesnis arseno kiekis nustatomas seklesniuose sluoksniuose, galimas ir taršos poveikis. Bet didesnė jo koncentracija randama ir gilesniuose sluoksniuose, kur tarša tikėtina mažiau, nebent per gręžinius senesniais laikais.

 

Rekomenduojami video