Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Apie avininkystę – parodoje „Avis aprengs ir pamaitins 2020“

Rugsėjo 26 d. Panevėžio r., Algirdiškyje, septintą kartą surengta paroda „Avis aprengs ir pamaitins 2020“, kurioje buvo galima paganyti akis į tradicines ir Lietuvai naujas avių veisles, pasigilinti į avininkystės aktualijas, pasisemti patirties.

Parodos organizatoriai numatė daug ne tik švietėjiškos veiklos, bet ir įvairių praktinių pasirodymų – aviganių bei avių pasirodymai, avių parodomasis kirpimas, vilnos vėlimo užsiėmimai, parodomasis žirgų konkūras, uzbekiško avienos plovo virimas bei degustacija, Lietuvoje auginamų avių veislių pristatymas, mugė, žemės ūkio technikos ekspozicija.

LR Žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) vicepirmininkas, pavaduojantis pirmininką, Algis Baravykas sveikino Lietuvos avių augintojų asociacijos (LAAA) narius, visus parodos dalyvius. LAAA pirmininkei Gintarei Kisielienei jis įteikė padėką už aktyvų darbą Veislininkystės, gyvulininkystės ir veterinarijos komitete bei už septintosios parodos „Avis aprengs ir pamaitins 2020“ organizavimą.

Svarbiausia, dėl ko mes ir renkamės, – veislinės avys. Jų į parodą atvežė dešimt veisėjų. Ekspozicijoje demonstruojamos ir genofondinės Lietuvos juodgalvės, Lietuvos vietinės šiurkščiavilnės, taip pat sufolkai, tekseliai…

Yra ir naujų veislių – Lietuvoje dar niekada nedemonstruotos Ile-de-France, Šarolė. Ile-de-France veislė į Lietuvą pirmą kartą įvežta 2016 metais, avis Kėdainių rajono ūkininkas Prancūzijoje įsigijo pasinaudodamas valstybės pagalba. Ši veislė yra prancūzų pasididžiavimas. Avys mėsinės, labai stambios. Suaugę avinai sveria 150 kg ir daugiau, nelygu kaip auginami. Dar labai svarbu, kad šių avių ruja ne sezoninė kaip kitų, tai suteikia galimybę planuoti darbus taip, kad produkciją būtų galima pateikti ne tik rudenį, bet ir pavasarį, vasarą. Kitas mūsų asociacijos narys Ile-de-France įsigijo Latvijoje. Ten yra labai stiprus ūkis, avinai netgi buvo demonstruojami ir gerai įvertinti parodoje pačioje Prancūzijoje.

Šarolė veislė taip pat mėsinė, įsigyta su valstybės parama, visai neseniai – prieš metus ar dvejus. Šią avių veislę pristatys ūkininkė iš Marijampolės savivaldybės Kristina Kučinskienė.

Mūsų tikslas yra auginti veislinius gyvulius, gerus reproduktorius, turinčius aukštą genetinį potencialą. Mėsinių veislių avinus labai tikslinga naudoti prekiniams ūkiams, siekiant gauti geresnius palikuonis pardavimui, eksportui. Galima kergti su vietinėmis avimis, bet reikia pagalvoti, kaip ėriuosis, ypač kai avis smulkesnė. Pavyzdžiui, tekselių labai plačios galvos, todėl sukergus su šios veislės reproduktoriais ėriavedėms gali kilti bėdų ėriuojantis. Kiekvienos veislės ėriavedei reikia parinkti tinkamą mėsinę veislę. Ir pirkėjai, ir supirkėjai pageidauja ne bet kokios, o kokybiškos avienos. Deja, didesnius kiekius kokybiškos produkcijos surasti sunku“, – mintimis dalinosi LAAA pirmininkė Gintarė Kisielienė.

Avių augintojai akcentavo, kad nėra svarbu, kokios avys auginamos, kol jos auginamos tik savo reikmėms. Tačiau jeigu ūkininkai, kurie augina bet kokias avis, pradeda dalyvauti rinkoje, ją gerokai iškreipia. Per skelbimus parduodant bet kokią skerdeną, numušamos kainos. Pikta ir dėl to, kad vartotojai, paragavę tokios produkcijos, nusivilia, susidaro prastą nuomonę apie avieną apskritai, ir vėliau pakeisti jų nusistatymą labai sunku.

Socialiniuose tinkluose šiandien jau yra susibūrusių grupių, siūlančių kokybiškos avienos, esama restoranų, kurie perka aukštos kokybės produkciją. Avių augintojų kooperatyvas „Avininkas“ per karantiną susidūrė su problema, kad neliko restoranų užsakymų, bet žmonės pradėjo užsakinėti krepšelius į namus. Tuos klientus reikia išlaikyti. Avių augintojus džiugina, kad jau atsiranda vartotojų supratimas, kokia mėsa yra kokybiška, su kauliukais, marmuringa ar ne, o kepsninėse kepami jau ne vien jautienos mėsainiai ar steikai, bet ir aviena. Tačiau tenka apgailestauti, kad specializuotose parduotuvėse siūloma mėsa iš Naujosios Zelandijos ar Australijos. Geriausia būtų, jei maisto tiekimo grandinė užsidarytų čia, Lietuvoje. Tai naudinga ir vartotojams, ir avių augintojams.

Švietėjiškoje parodos programoje buvo apžvelgtos ir avininkystės plėtros galimybės. Smagu buvo sužinoti, kad avininkystei perspektyvų yra. Tačiau auginti reikia ne bet kokias, o mėsines avis. Pasirinkimui reikalingas supratimas. LAAA nariai akcentavo, kad visada laukia skambučių, konsultuoja, pataria.

Tiesa, statistika nedžiugina: per pastaruosius penkerius metus Lietuvoje auginamų avių skaičius yra mažiausias – 166 tūkst. Galbūt tai rodo, jog išnyko smulkieji laikytojai, kurie avis laikė tik dėl grožio. Dabar stebimas ūkių stambėjimas.

Specialių žinių apie avių auginimą galima įgyti mokymuose, kuriuos organizuoja ir LAAA.

 

 

Rekomenduojami video