Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ant Velykų stalo – brangesni margučiai

Šiemet ruošti Velykų stalą atsieis brangiau, nes pagrindinis jo atributas – vištų kiaušiniai – per metus Lietuvoje pabrango maždaug trečdaliu. Išaugusią jų kaina tikina pajutę ne tik prekybos centrų klientai, bet ir turgų besirenkantys pirkėjai. Vis dėlto tautiečiai tradicijų atsisakyti neketina, tad margučiai nuo šventinio stalo nedings.

Atsieis brangiau

Velykų daugelis mūsų neįsivaizduoja be pagrindinės šios šventės stalo puošmenos – margučių. Tą dieną dažnas mūsų kiaušinių suvalgome neįprastai daug. Juolab kad jie naudojami ir gaminant daugelį vaišių – pyragams, mišrainėms, daliai mėsos patiekalų. Taigi nenuostabu, kad kiaušinių paklausa prieš didžiąją pavasario šventę smarkiai išauga. Deja, pasak marijampolietės Virginijos Kleinienės, šiemet išaugo ir jų kaina.

„Prieš mėnesį dešimt kiaušinių Marijampolės turguje nusipirkdavau už 1,5 euro, o praėjusį savaitgalį jau buvo prašoma 1,8 euro. Prekiautojai aiškino, kad tai dėsningas procesas – esą viskas brangsta. Gal ir brangsta, bet tikrai ne tiek – ne penktadaliu“, – kalbėjo moteris.

Vis dėlto Velykų stalas be margučių neliks – kai kurie prekybos centrai prieš šią šventę kiaušiniams pradėjo taikyti nuolaidas. Todėl 30 kiaušinių galima nusipirkti net už 2,3 euro.

Valstybės įmonės Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, praėjusių metų 12-tą savaitę narvuose laikomų vištų L kategorijos 10 kiaušinių šalies prekybos centruose kainavo apie 1,27 euro, o šių metų 12-tą savaitę tokių pat kiaušinių kaina siekė jau 1,54 euro. Pabrango ir mažesni, M kategorijos, kiaušiniai. Pernai dešimt jų kainavo 1,06 euro, šiemet – 1,56 euro.

Pajuto sąstingį

Jonavos rajono Bukonių seniūnijos Liepių kaimo vištų dedeklių augintojas Arūnas Ševelis artėjant šventėms teigia pastebėjęs keistoką tendenciją, kurią linkęs vadinti nukrypimu. Ekologiškus kiaušinius parduodančio ūkio šeimininkas sako, kad prieš šventes kiaušinių paklausa ne padidėjo, o net šiek tiek sumažėjo. Paklaustas, kodėl susiklostė tokia paradoksali situacija, ūkininkas svarstė, kad gali būti, jog žmonės šventėms kiaušinių prisipirko tiesiai iš kaimų.

A.Ševelio šeimos ūkio parduodami kiaušiniai ekologiški, taigi ir brangesni. Ūkininkas teigė, kad šiemet jie 20 proc. pabrango, ir paaiškino, kodėl. „Ekologinių pašarų kaina šiemet tokia, kokia pernai buvo maistinių. Todėl neišvengiamai pabrango ir mūsų ūkio vištų dedeklių kiaušiniai. O kodėl padidėjo paprastų kiaušinių kaina, negaliu pasakyti“, – kalbėjo Liepių kaimo ūkininkas.

Jis teigė specialiai šventėms daugiau vištų nelaikantis ir kiaušinių kiekio nedidinantis. Pasak A.Ševelio, didžioji dalis ekologiškų kiaušinių parduodama Lietuvos pirkėjams.

Įprasti kiekiai

Kelmės rajono Užvenčio seniūnijos Palonių kaimo ūkininkas Ričardas Petrikas laiko per 4 tūkst. vištų dedeklių. Jos šeriamos ūkyje išaugintais ir paruoštais pašarais. Vienas iš ūkio produktų – kiaušiniai. Prieš šių metų Velykas R.Petrikas negalėjo pasidžiaugti padidėjusia jų paklausa. „Kiek iki šiol vežiau kiaušinių parduoti, tiek ir dabar vežu“, – sakė ūkininkas.

R.Petriko fermoje sudėti vištų dedeklių kiaušiniai, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, pabrango 10–15 proc. Ūkininkas aiškino, kad kiaušiniai brango ne šiemet, o praėjusį rudenį. Šiais metais esą išliko pernykštė kaina, tačiau ji, pasak pašnekovo, ima šiek tiek kristi.

R.Petrikas sakė dar svarstąs, ar verta didinti vištų skaičių, nes parduoti produkciją sunku dėl atvežamų pigių lenkiškų kiaušinių. „Žmonėms kažkodėl svarbiau kaina, o ne vištų laikymo būdas“, – nusivylimo neslėpė ūkininkas.

Kaimiški stipresni

Marijampolės tautodailininkų klubo „Mūza“ vadovė Onutė Surdokienė teigė, kad marginti tinka ne tik vištų, bet ir kitų naminių paukščių kiaušiniai. Tiesa, jai pačiai ne vištos kiaušinio dar nėra tekę marginti.

Pasak O.Surdokienės, renkantis marginimui kiaušinius svarbu atkreipti dėmesį, kad lukštas būtų kuo tvirtesnis, todėl ji pati pirmenybę teikia kaimiškiems kiaušiniams. Jau ne vienus metus artėjant Velykoms pažįstami žmonės O.Surdokienei suruošia mažiausiai 100–120 kiaušinių. Menininkė juos skutinėja, margina vašku.

Kalvarijos krašto tautodailininkas Saulius Tumelis iš Salaperaugio kaimo namuose įsirengtoje dirbtuvėlėje kiaušinius puošia neįprastu būdu – juos išsiurbia, o lukštą graviruoja. Tam pasitelkia dantų technikų įrangą, jų naudojamus grąžtus, todėl tuščiavidurių kiaušinių lukštas turi būti itin tvirtas.

Šiam procesui tautodailininkui labiausiai tikdavo dideli stručių kiaušiniai, tačiau jų šiais laikais įsigyti beveik neįmanoma. S.Tumelis turi atsargų iš anksčiau – 12 jau išpieštų, bet dar graviravimo laukiančių stručių kiaušinių. Vieną tokį kiaušinį meistras graviruoja apie mėnesį. Šie margučiai skirti parodoms.

„Stručių kiaušiniai jau kokie 3–4 metai padėti, laukia eilės. Dabar graviruoju vištų kiaušinius“, – pasakojo 20-tai velykinei parodai Punske (Lenkija) besiruošiantis tautodailininkas, meno kūriniais verčiantis kaimiškų vištų kiaušinius, parvežtus iš Lenkijos turgaus. Jam patinka, kad jie dideli, šviesūs, beveik balti, taigi juos galima gražiai nudažyti ir dailiai išgraviruoti. Nei žąsų, nei kitų naminių paukščių kiaušinių tautodailininkui dar nėra tekę paversti meno kūriniais.

Kiaušinių trūkumo nėra

Robertas Miliauskas

Robertas Miliauskas, UAB „Utenos prekyba“ vadovas

Kiek užsisakome kiaušinių, tiek ir gauname, nėra jokių požymių, kad jų pritrūks. Anksčiau, kai būdavo mažiau paukštynų, kiaušinių Lietuvoje gal ir pritrūkdavo. Bet dabar tokių problemų nebeiškyla: jeigu Lietuvoje pritrūksta kiaušinių, jų atvežama iš Latvijos, Lenkijos. Pirkėjų poreikį patenkiname. Tiesa, pernai vienu metu, kai vienoje Europos Sąjungos šalyje specialistai vištų kiaušiniuose aptiko kenksmingų medžiagų ir buvo naikinami paukštynuose augantys paukščiai, kiaušinių ėmė stigti.

Pastaraisiais metais kiaušinių kainos specialiai prieš šventes, kaip kartais anksčiau būdavo, nėra didinamos, nes jų pasiūla pakankama. Tiesa, visų produktų kainos po truputį kyla, tad šiek tiek pabrango ir kiaušiniai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekomenduojami video