Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Aliejaus paklausa išauga prieš šventes

Šiemet linų augintojai nespėjo nuimti viso derliaus, tad į aliejaus spaudyklas keliaujanti žaliava – aukso vertės. Sėmenų aliejaus žmonėms žiemą reikia ne tik šventiniam stalui, bet ir kasdienai.

Išeiga tenkina

Pilviškių aliejaus spaudyklos savininkas Gintautas Dunaitis „Valstiečių laikraščiui“ sakė, kad šiemetį spaudimo sezoną iš naujojo derliaus žaliavos tradiciškai pradėjo lapkričio 1 dieną, kai atvėso orai ir žmonės ėmė sočiau maitintis. Jis pastebėjo, kad lietuviai, lankydami per Vėlines artimųjų kapus, pakeliui įprato užsukti ir į jo spaudyklą.

Vėstant orams nemažai įtakos aliejaus paklausai turi ir ant lietuvių stalo atsirandantys rauginti kopūstai bei silkė. Šie valgiai prašyte prašosi būti pagardinti sėmenų aliejumi. O dar viena šio vertingo kaimiško produkto pirkimo banga prasideda prieš Kalėdas, kai lietuviai ruošiasi šventėms ir daugelis šeimų neapsieina be sėmenų aliejaus.

Šiemet Pilviškių aliejinei linų sėklų išaugino Šakių rajono ūkininkai. G.Dunaitis iš žaliavos tiekėjų girdėjo, kad dėl prastų orų dalis linų pasėlių liko nenuimti. Žaliavos kaina, anot spaudėjo, net ir trūkstant linų, liko tokia pati, kaip ir pernai – už 1 kilogramą sėmenų buvo prašoma iki 1 euro. Šiemetė žaliavos kokybė, nors buvo lietaus perteklius, ganėtinai gera, aliejaus spaudimui tinkama.

„Atsižvelgiant į spaudimo būdą, aliejaus išeiga tokia pat, kaip ir pernai – nuo 20 iki 30 proc. Spaudžiant karštuoju būdu, aliejaus išteka daugiau, o šaltuoju – gerokai mažiau. Dar ir nuo spaudimo aparato priklauso: jeigu jis kompiuterizuotas, tada daugiau išbėga“, – pasakojo G.Dunaitis. Sėmenų aliejaus 330 gramų buteliukas perkant tiesiai iš gamintojo kainuoja 3 eurus.

Perka mažiau

Šioje aliejinėje spaudžiamas ir kanapių aliejus. Kanapių sėklas tiekia vienas Pilviškių krašto ūkininkas. Pasak aliejinės savininko, kanapių aliejus mažiau paklausus, nes jis brangesnis. Tačiau Pilviškiuose išspaustas kanapių aliejus pigesnis nei siūlo kiti spaudėjai.

Anot G.Dunaičio, už tokį pat kiekį – 330 gramų buteliuką aliejaus – kanapes auginantis ir jų aliejų spaudžiantis ūkininkas nori 10 eurų, o jis parduoda už 6 eurus.

Prieš šventes kalbintas G.Dunaitis optimizmu netryško. „Prekyba vyksta labai vangiai, žmonės menkai nuperka aliejaus. Jau šešerius metus nebranginau spaudžiamo aliejaus, tačiau žmonės neturi pinigų. Nieko gero iš to, kad turiu tik tokį užsiėmimą“, – bėdojo spaudyklėlės šeimininkas.

Steigiasi naujos

Pilviškiečio teigimu, tie, kurie supranta produkto vertę, atėję ne tik perka aliejų, bet ir giria, ypač šaltojo spaudimo. O tie, kuriems svarbiausia aliejaus kvapas, renkasi karštuoju būdu spaustąjį.

Anot kaimo verslininko, spaudžiant aliejų šaltuoju būdu, visa, kas vertingo būna sėklose, pereina į aliejų. Kaitinti negalima ne tik sėklų, bet ir šio aliejaus. Pilviškietis teigė , kad šio produkto rinkoje nemaža konkurencija – šalto spaudimo aliejinių pridygo kaip grybų po lietaus. Yra Alksnėnuose (Vilkaviškio r.), Šakių, Prienų rajonuose, Marijampolės savivaldybėje.

„Lygiai taip ir aš pradėjau. Pradžioje tik sau galvojau išsispausti. Paskui paprašė draugai, vėliau – draugų draugai“, – pradžią prisiminė G.Dunaitis.

Jis viską daro savo jėgomis, jeigu samdytų pagalbininkų, iš karto sužlugtų. Kai poreikis šokteli, Pilviškių aliejinėje šeimininkas per mėnesį vidutiniškai išspaudžia apie 300 litrų aliejaus. „Kai pamatau, kad baigiasi, vėl išspaudžiu“, – sakė mažos spaudyklos savininkas. Anot G.Dunaičio, didelio kiekio aliejaus neturėtų kur greitai realizuoti, o jo galiojimo laikas gana trumpas.

Jis pats šalto spaudimo aliejumi kiekvieną rytą paskanina varškę. Tai padėjo sureguliuoti per didelį cholesterolio kiekį. G.Dunaitis mano, kad tie, kurie varškės nemėgsta, pasak jo, gali vieną šaukštą šalto spaudimo aliejaus išgerti ryte nevalgę, ant tuščio skrandžio. Poveikis – panašus.

Šeimos pomėgis

Liudvinavo aliejinės (Marijampolės sav.) savininkas Žydrūnas Čekauskas nėra ūkininkas, bet jau trečius metus spaudžia sėmenų aliejų. Jis irgi pabrėžė, kad pastaruoju metu šiame sektoriuje konkurencija išaugo, smulkių aliejaus spaudėjų kasmet daugėja.

„Mūsų apimtys nedidelės. Negalėčiau sakyti, kad mes išgyvename iš aliejaus spaudimo. Po truputį judame, krutame. Aišku, gruodį pagyvėjimas jaučiamas. Nuo rudens, kai prasideda gėrybių metas, atsiranda aliejaus paklausa. Gruodžio mėnesį, prieš šventes, palyginti su rugsėju, aliejaus paklausa išauga 3–4 kartus. Paskui aprimsta, o antras pagyvėjimas pasijunta prieš Velykas. Šis verslas, sakyčiau, yra sezoninis“, – kalbėjo Ž.Čekauskas. Vasarą spaudykla beveik uždaroma – niekam aliejaus nereikia.

Liudvinavietis žaliavą perka iš Šakių rajono ūkininkų. Šiemet, jo teigimu, sėmenys buvo geri, kokybiški. Šis sezoninis verslas Ž.Čekausko nenuvylė. Ir patys sveikai maitinasi, ir dar kitiems parduoda. Mintis spausti sėmenų aliejų Ž.Čekauskui kilo suvokus, kad tai labai sveikas produktas.

„Aliejaus spaudimas nėra pagrindinis mano pragyvenimo šaltinis, aš turiu nuolatinį darbą, tai greičiau šeimos hobis. Gal todėl ir nenusiviliu šiuo verslu“, – aiškino Žydrūnas. Anot jo, pragyventi vien iš sėmenų aliejaus gali nebent didžiosios aliejinės, spaudžiančios įvairių rūšių ir didelį kiekį aliejaus. Tokios aliejinės realizuoja savo produkciją ne tik Lietuvos, bet ir užsienio rinkose.

Privatiems asmenims, spaudžiantiems nedidelį kiekį aliejaus, tai tėra papildomas pajamų šaltinis. Be to, Ž.Čekauskui daug talkina į darbus jau neskubantis, tačiau mechaniko įgūdžių turintis tėtis. Jis sutvarko įrangą, sureguliuoja ją, jeigu sugenda – remontuoja. „Tėtis prižiūri įrangą, o aš spaudžiu aliejų, tvarkau dokumentus. Ir viską suspėjame padaryti laisvalaikiu“, – pasakojo liudvinavietis.

Svarbus produktas

Lina Grygelaitienė

Lina Grygelaitienė, Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja

Vilkaviškio rajone 2016 m. buvo deklaruota 16,68 ha sėmeninių linų, o 2017 m. – 47,31 ha. Šie skaičiai, manau, parodo, kad linai po truputį įtraukiami į sėjomainą.

Sėmenų aliejus – labai svarbus produktas. Jo poreikis ypač padidėja prieš didžiausias metų šventes. Kiek man žinoma, Vilkaviškio rajone yra trys aliejinės (jų skaičius gali būti netikslus): Pilviškių seniūnijos Alksnėnų kaime įsikūrusi individuali įmonė „Suvalkijos aliejus“, priklausanti Daivai Venckienei, Raimondo Auksoraičio individuali įmonė-aliejinė, esanti Šeimenos seniūnijos Gudelių kaime, ir senoji Vilkaviškio aliejinė – Rasos Gudaitienės individuali įmonė aliejinė-malūnas. Ūkininkas Vitas Jurkšaitis iš Vilkaviškio rajono Bartninkų seniūnijos spaudžia aliejų savo poreikiams. Nežinau, ar linų auginimą nuo sėklos išbėrimo iki stalo galima būtų pavadinti pomėgiu. Sakyčiau, kad tai yra perspektyvus verslas.

Rekomenduojami video