Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žiežmarių sinagoga – viena iš nedaugelio medinių sinagogų išlikusių Europoje

Lietuvą įtraukus į Europos žydų kultūros paveldo kelią pirmuoju simboliniu objektu buvo pasirinkta Žiežmarių sinagoga. Maldos namai, pastatyti iš medžio, – retas išlikęs pavyzdys Europoje. Tačiau prireikė daugiau nei dešimtmečio, kol sinagoga Žiežmariuose pradėta restauruoti. Užbaigus darbus prie svarbiausios šalies magistralės esančiame miestelyje ketinama įrengti muziejų. 

19-ajame amžiuje, kai buvo pastatyta Žiežmarių sinagoga, miestelyje gyveno apie 500 žydų. Prieš karą jų skaičiuota iki tūkstančio. Šiandien sinagoga įgauna buvusį vaizdą: atkuriamas fasadas, dedami nauji langai, jau sutvarkytas stogas. Pasak restauratorių, maldos namus pavyko išsaugoti, nes jais kasdien rūpinosi Žiežmarių gyventojai.

Jie užkalė pastato langus, išvežė po sovietmečio, kai čia buvo prekių sandėlis, likusias šiukšles. Kaimynystėje gyvenantis Liudvikas Markuntavičius, sako, kad sinagoga miesteliui primena ne tik šlovingą praeitį. Per karą kieme buvo įrengtas getas, čia buvo suvaryti žydai iš Žąslių ir Kaišiadorių.

„Čia yra vienoje vietoje 1800 moterų vaikų nužudyta, miške, o kitoje vietoje - 2200 vyrų“, – sako L. Markuntavičius.

Pradėjus restauraciją atrasta įrašų ant sienų iš geto laikų. Jie bus išsaugoti.

Atkurtoje sinagogoje planuojama įkurti muziejų, kuriame būtų pasakojama ne tik apie miestelio istoriją, bet ir apie medines sinagogas. Iš medžio jos buvo statomos buvusioje Lietuvos didžiosios kunigaikštystės teritorijoje. Pasaulyje išliko tik kelios dešimtys ir didžioji dalis – Lietuvoje.

„Žydų bendruomenė čia gyveno beveik 500 metų, iki tragiškų holokausto įvykių, ir anksčiau sudarė daugiau kaip pusę, beveik du trečdalius gyventojų, tai manau, kad iš tikrųjų turėtų būti įdomu gyventojams artimiau susipažinti ne tik su pačiu pastatu, bet ir su tais žmonėmis, kurie statė tą pastatą, kurie eidavo ten melstis“, – teigia Kaišiadorių rajono meras Vytenis Tomkus.

Rekomenduojami video