Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vidurvasario šventę dedikavo duonai

Vasarai įpusėjus, vis dažniau pastebime geltonai banguojančius javus. Prasideda javapjūtė, tuojau derlius pakvips duonele. Ne veltui nuo seno buvo sakoma, jog šventa Ona – duonos ponia. Taigi, visai prieš Onines, liepos 23-ąją, į Sangrūdos seniūnijoje (Kalvarijos sav.) esančią Gazdų vandens malūno kaimo turizmo sodybą žmones sukvietė Kalvarijos savivaldybės kultūros centro renginys „Duonos šventė“. Gražus oras, Ramutės ir Dobilo Sinkevičių išpuoselėta aplinka bei gausybė veiklų įvairaus amžiaus žmonėms pateisino sangrūdiečių lūkesčius.

Tradicinius šiaudinius sodus šventės dalyvius susiverti mokė Saulius Tumelis. Netrukus artistai scenoje parodė teatrinę programą „Gardi duonelė, savo darbu uždirbta“, į kurią buvo įtraukti ir šventėje dalyvavę vaikučiai bei jų tėveliai.

Edukacinėje zonoje, intensyviai pamojavę spragilu pėdus, visi norintys galėjo susipažinti su tolesniu duonos keliu, nes čia pat stovėjo Dalės ir Juozo Arminų akmeninės girnos bei arpas.

Kitoje erdvėje Daiva Petrauskienė mokė, kaip pagal tradicijas minkyti duoną, o Renata Bubinienė pasidalijo savo duonos su įvairiais priedais paslaptimis. Šalia Angelė Bapkauskienė visus vaišino namine duonos gira ir norinčius mokė, kaip ją pasigaminti patiems.

O kur dar eksponuojamų naminių duonelių skonis ir grožis... Ant stalų puikavosi „gaspadinių“ rankomis iškepti, vienas už kitą gražesni duonos kepalai. Sangrūdos šeimininkės vos spėjo suktis pjaustydamos duoną ir naminius pagardus, nes žiūrovai stengėsi viską išragauti, išsakyti nuomonę ir suskirstyti nominacijomis. Buvo išrinkta ne tik tradiciškiausia, paslaptingiausia, vaikų mylimiausia ir kitokia duona, bet ir duonų duona bei gaspadinių gaspadinė. Duonkubilis buvo įteiktas Editai Kavaliauskienei iš Druskininkų.

Vakarop scenoje suskambo kapelų muzika. Kapelos turėjo sudainuoti ir konkursinę dainą apie rugį ar duoną. Žiūrovams grojo Lenkijos lietuvių etninės kultūros draugijos jaunimo kapela „Šalcinukas“ iš Punsko, Lazdijų rajono Būdviečio kultūros namų kapela „Svaja“, Kalvarijos savivaldybės kultūros centro kapela „Giminės“ ir Vilkaviškio rajono Girėnų kapela „Versmė“. Pastarųjų konkursinė daina nepaliko abejingų ir jie laimėjo pagrindinį prizą. Visi, kurie varžėsi, buvo apdovanoti. Projektą „Duonos šventė Sangrūdoje“ finansavo LR žemės ūkio ministerija.

„Būkim tvirti, būkim tvirti rugio praėję kelią, / būkim tvirti, būkim tvirti, duonos atlaužę kriaukšlelę. // Būkim tvirti, būkim tvirti, duona pasidalinę, / būkim tvirti, būkim tvirti, mylintys savo tėvynę“, – taip dainavo girėniškiai. Norisi tikėti, jog kartu dirbdami ir prasmingai ilsėdamiesi galime išsaugoti savo tradicijas ir tėvynę.

Rekomenduojami video