Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Venclauskių namuose – Poezijos pavasario renginys

2021 m. liepos 1 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Venclauskių namuose-muziejuje (Vytauto g. 89, Šiauliai) įvyks tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2021“ renginys „Poezijos pavasaris Šiauliuose“. Dalyvaus poeto Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus premijos laureatai Ieva Toleikytė (2021 m.) ir Gvidas Latakas (2009 m.), poetai Simonas Bernotas ir Laura Kromalcaitė, literatūrologė dr. Donata Mitaitė. Muzikuos aktorius ir bardas Mindaugas Ancevičius (Kaunas). Renginys nemokamas.

Tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris 2021“, jau 57-asis, kaip ir pernykštis dėl koronaviruso pandemijos perkeltas į vasarą, nenusileidžia renginių ir dalyvių gausa. Atidarytas birželio 27 d. tą pačią valandą Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje ir pristatytas almanachu su kompaktine plokštele, toliau sklis po Lietuvą ne tik įprastais poezijos, muzikos ir dailės renginiais. Susirinkusieji galės klausytis jaunųjų poetų, moterų poečių, poetų signatarų ir poetų Seimo narių, baltarusių ir Baltijos šalių poetų kūrybos,lietuvių poezijos, skaitomos užsieniečių, dvikalbių ar naktinių skaitymų, slemų, ekskursijų, sakralinės poezijos ir poezijos su perkusija ar su ansambliais, skaitymų vaikams ir „Išėjusiems“. Dvi savaites eilės laisvai liesis kultūros įstaigose ir jų kiemeliuose, miestų aikštėse, parkuose, soduose, rašytojų tėviškėse, valandai kitai – bažnyčioje ar jos griuvėsiuose, koplyčioje, davatkyne ar sinagogoje, laive ir vagone. Poezija visus mielai priglobs po savo „skėčiu“. Festivalis baigsis liepos 11 d. vakaru Vilniaus rotušėje.

Šiaulių „Aušros“ muziejus jau 12-tą kartą pakvies į poezijos ir muzikos vakarą „Poezijos pavasaris Šiauliuose“, vyksiantį restauruotuose Venclauskių namuose-muziejuje. Kūrėjų grupė atvyks iš Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Naisių filialo Literatūros muziejaus, kur vyko šventė „Tylios mano dainos...“ ir buvo įteikta 45-oji Z. Gėlės-Gaidamavičiaus (1894–1912) premija už geriausią 2020 m. poezijos debiutą. Ją pelnė rašytoja ir vertėja Ieva Toleikytė už pirmąją eilių knygą „Raudonas slidus rūmas“. Pasak kolegės Ievos Rudžianskaitės, knygoje išryškinta „nesibaigianti įtampa tarp gamtos ir civilizacijos“. Temos jungiamos su autorės išgyvenimais, „išlaikoma pusiausvyra tarp kalbančiosios žvilgsnio, sutelkto į išorę, ir vidinių būsenų“. Autorė debiutavo 2009 m., laimėjusi Lietuvos rašytojų sąjungos „Pirmosios knygos“ konkursą už novelių rinkinį „Garstyčių namas“, kuris 2010 m. jai pelnė Kazimiero Barėno literatūros premiją. 2020 m. tapo 31-ojo tarptautinio literatūros festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ Jaunojo jotvingio premijos laureate. I. Toleikytė – vilnietė, baigusi VU danų filologiją, 2015–2018 m. VU dėstė danų kalbą, skandinavų literatūrą, literatūros teoriją. Nuo 2017 m. savanoriauja vaikų dienos centre „Vilties angelas“. Prisipažįsta, kad turi mažai daiktų, daug knygų ir jai rūpi gamta.

Muziejuje viešės 2009 m. Z. Gėlės-Gaidamavičiaus premijos laureatas Gvidas Latakas. Lietuvos dailininkų ir rašytojų sąjungų narys gyvena Kaune, dėsto tapybą tautinės kultūros centre, nuo 1997-ųjų dalyvauja meno parodose. 2008–2015 m. išleido 3 savo eilėraščių knygas. Jo tekstuose nėra skubos ir paviršutiniškumo, juose vyrauja žaismė ir lengvas atsainumas, kuriuo pabrėžiamos amžinosios tiesos. G. Latako kūryba 2003–2019 m. buvo įvertinta 9 apdovanojimais.

Susipažinsime ir su kita LRS „Pirmosios knygos“ 2020 m. konkurso laimėtoja Laura Kromalcaite, išleidusia eilių rinkinį „Mūsų čia niekad nebuvo“. Tai knyga apie prisiminimus, dažnai virstančius neapibrėžtomis istorijomis, „apie saugią distanciją tarp savęs ir kasdienos“. Autorės nuomone rašyti poeziją vertinga dėl to, jog per atstumą gali pamatyti „dalykus, kokių net neįtarei savyje atrasti“, o įkvepia buitis ir susidūrimai su žmonėmis. I. Kromalcaitė gimė Kaune, augo Marijampolėje. Ankstyvoje paauglystėje tapusi modeliu, sukosi mados pasaulyje, sykiu rašė eiles. VU baigusi kultūros komunikacijos bakalauro studijas, gyvena sostinėje, domisi naiviuoju menu, persų manuskriptais ir knygomis vaikams.

Poetas ir vertėjas Simonas Bernotas pirmąją eilių knygą „Reivas“ išleido 2019 m., kurią kolega Marius Burokaspavadino viena įdomiausių, o po metų Kultūros ministerija ją įvertino Metų debiuto premija. Vienas kertinių šios knygos leitmotyvų – „autentiško buvimo ir sistemos, priverstinio masinio būvio, gniuždančio laisvą subjekto kvėpavimą, priešprieša“. Autorius gimė Kaune, 2016 m. baigė VU lietuvių filologijos ir ispanų kalbos bakalauro studijas. Prisipažįsta, jog „poezija man suteikė absoliučios laisvės galimybę“, o jei nerašytų, pieštų ar tapytų.

Renginį ves literatūrologė, humanitarinių mokslų daktarė Donata Mitaitė. 1983 m. baigusi VU lituanistikos studijas, 1987 m. – Maskvos M. Gorkio pasaulinės literatūros instituto aspirantūrą ir apgynusi daktaro disertaciją, nuo 1988 m. dirba Lietuvių literatūros ir tautosakos institute. Jos moksliniai interesai – lietuvių literatūros istorija, šiuolaikinė lietuvių literatūra, komparatyvistika, rusų literatūra. D. Mitaitė – Lietuvos rašytojų sąjungos narė nuo 2010 m.

Kartu su grupe atvyksiantis aktorius ir bardas Mindaugas Ancevičius – „Poezijos pavasario 2021“ Laimono Noreikos aktoriaus skaitovo prizo laimėtojas, pasižymi įvairiapuse menine ir visuomenine veikla. Joniškyje baigęs kelias muzikos mokyklos specialybes ir teatro studiją, Lietuvos teatro ir muzikos akademiją, dirba Kauno valstybiniame lėlių teatre. 2005–2021 m. suvaidino 26 filmuose ir serialuose. Dalyvauja dainuojamosios poezijos festivaliuose, savo kūrybos ir kitų poetų dainas atlieka su nepaprasta vidine energija, koncertuoja su bendraminčių grupe. 2008 m. jis tapo vieno žymiausių bardų Sauliaus Mykolaičio (1966–2006) premijos laureatu. Domisi įvairiais dalykais: poezija, neįprastai skambančiais instrumentais, namuose turi sukaupęs kristalų, eterinių aliejų kolekcijas.

Organizatoriai: Lietuvos rašytojų sąjunga, Rašytojų klubas (Vilnius) ir Šiaulių „Aušros“ muziejus.

Rekomenduojami video