Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
„Šiaurės vasara“ Biržuose, arba „uogų saldumo knygos“

Rugpjūčio 16 – 19 dienomis Biržų pilyje, krašto muziejaus „Sėla“ erdvėse vyko tarptautinis šiuolaikinės literatūros forumas „Šiaurės vasara“. Forumo tema – „Valstybė: proza ir poezija“.

Rašytojos Giedros Radvilavičiūtės sumanyta „Šiaurės vasara“ surengta jau penkioliktą kartą. Pirmasis forumas vyko Nidoje, paskui persikėlė į Jurbarko dvaro muziejų, Turizmo informacijos centrą. Šeštus metus renginį ir jo dalyvius priima Biržų krašto muziejus „Sėla“. „Didžiuosiuose Lietuvos miestuose vyksta daug kokybiškų renginių. Tačiau ta jų kokybė retai tepasiekia šalies regionus, mūsų krašto miestelius. „Šiaurės vasara“ mėgina panaikinti šį trūkumą. Atokiau nuo centrų gyvenantiems žmonėms siūloma puiki proga susitikti ir pabendrauti su garsiais rašytojais, menininkais, kultūros kūrėjais“, – praėjusiais metais prieš renginį šalies žiniasklaidoje sakė viena forumo koordinatorių, Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacijos pirmininkė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė. Įvairioms mintims ją „įkvėpė aukštas pareigas užimantis žmogus, paklausęs, kokia to renginio (forumo „Šiaurės vasara“) nauda (suprask, ir finansinė)“.

„Tai kam reikalinga ta mažytė nedidelių, bet kokybiškų renginių kultūra, kurios dalis – ir tie nebūtinai visai Lietuvai pažįstami, bet talentingi žmonės? Gal tam, kad mus minėtų? Tam, kad jeigu ne po metų, tai po dvejų trejų turėtume išaugusią neabejingą auditoriją. O gal ir tam, kad kultūra ir joje gyvenantys, būnantys, dalyvaujantys žmonės bei mūsų kultūriniai svečiai net neprašyti padaro daugiau nei įvairios turizmo plėtros strategijos“, - mano R. Elijošaitytė – Kaikarė.

„Šiaurės vasaros“ dėka Biržus vėl aplankė ar atrado didelis būrys literatūros bei meno pasaulyje žinomų bei pirmą sykį šiame krašte viešėjusių asmenybių. Jas išgirsti, pamatyti galėjo ir Biržuose bei kaimyniniuose rajonuose gyvenantys meno mylėtojai. Renginyje jaukiai galėjo jaustis visi, panorėję įkvėpti literatūros dvasios.

Renginio sumanytoja rašytoja Giedra Radvilavičiūtė: „Tik noriu priminti, kad forumas nėra konferencija. Kiekvienas atėjęs gali pasisakyti, papasakoti, ką nori, ir paklausti, jei smalsu, ne tik auditorijoj, bet ir ant dekio pievoj ar prie uogienių“

R.Elijošaitytė- Kaikarė renginį yra vadinusi paskaitų ir diskusijų, dailės ir kino, muzikos ir šokių uogiene, lyg muses prie saldumo kasmet priviliojančia daugelį literatų, menininkų ir meno smaguriautojų.

Poetui Antanui A. Jonynui aukcione atiteko K. Navako virta uogienė.

Forumo tradicija – uogienės aukcionas, kurio lėšos skiriamos kilniam tikslui. Kaip džiaugiamasi facebook, „šįmet „Šiaurės vasaros“ uogienių aukcione surinkta 235 EUR. Už juos nupirkta 48 „Šiaurės vasaros“ dalyvių (šių ir ankstesnių metų) knygos, kurias dovanosime Biržų socialiai remtinoms šeimoms. Brangiausiai - už 22 EUR - parduota Rūtos Kačkutės uogienė. Daugiausiai krykštavimų sulaukė Agnės Cesiulės uogienė pavadinimu „O tai kodėl tada Poezijos Pavasario renginyje buvo tik 18 žmonių?“. Renginio dalyviai už smagų aukcioną dėkojo Alvydui Šlepikui ir Giedrai Radvilavičiūtei, „iš kurios rankų iškeliavo pasiklydusios Kęstučio Navako uogienės“.

„Mieli tarptautinio literatūros forumo „Šiaurės vasara“ dalyviai, svečiai, fanai, literatūros dvasios ir dvasiukai, melancholiškai klaidžiojantys savaitgaliais po Lietuvos dvarus ir pilis.

Rugpjūčio 16-19 dienomis Biržuose ir Vilniuje vyks 15-oji „Šiaurės vasara“. Nuoširdžiai kviečiame kartu uždaryti vasaros, kuri šiemet yra ne šiaurės, bet tropinė, duris... Nes į jas jau beldžia raudonų šermukšnių šaka“, - tai buvo vienas pasidalytų kvietimų važiuoti į Lietuvos šiaurėje vykstantį renginį. Po šeštadienio naktį vykusios „Rūtų darželio“ diskotekos su didžėjais Uršule Gedaite ir Alvydu Šlepiku literatūrinė vasara Biržuose uždaryta sekmadienį pranešimais apie miesto filosofiją, knygų dizaino ir leidybos konferenciją Rygoje ir kelionę po Baltijos šalis. Naujas knygas pristatė Kęstutis Navakas, jam padėjo G. Radvilavičiūtė, sykiu pardavusi ir „pasiklydusias“ rašytojo uogienes: „mėlynių ogenė „Back in black“ bei vyšnių ogenė „netikėk savo akimis“. Pastarosios, daugiausiai klausimų sulaukusios, sudėtis (pasak virėjo): jambai, chorėjai, amfibrachiai, maironio tomelis (realiai tai mano konservuoti baravykai, bet čia jau, kaip sakoma, licentia poetica)“.

Knygas siūlė „Šiaurės vasaros“ viešnia ir draugė, 15 metų gimtadienį švenčianti leidykla „Apostrofa“. Skambėjo grupės „Arbata“ vokalisto Andriaus Zalieskos – Zala muzika ir atsisveikinimo taurės.

 

Alfreda Gudienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video