Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
San Sebastiano kino festivalis 2022: Pramogos prieš prizų dalybas

Galva pavargsta nuo šokiruojančių dramų apie pabaisas ir krizes. Festivalyje yra kur prasiblaškyti. Žiūrovų poilsiui buvo parodyta airių kilmės režisieriaus Neilo Jordano detektyvas „Marlowe“. Tai žinomo privataus seklio pavardė ir jį vaidina Liamas Neesonas. Klastingas moteris -kino žvaigždės Jessica Lange ir Diane Kruger. Seni automobiliai, nuodėmingas Holivudas ir turtuolių intrigos. Filipas Marlowe bėgioja su retro apranga, užsimaukšlinęs skrybėlę. Mušasi, šaudo, aiškinasi. Absoliučiai banalus klišių rinkinys.

Kur kas geresnė pramoga buvo sutikti čia belgų režisierius brolius Žaną ir Liuką Dardenus. Jie atvežė San Sebastiano publikai šiemet Kanuose jau rodytą dramą „Toris ir Lokita“. Savo stiliui būdingą įdomiai sukaltą filmą apie pabėgėlius iš Afrikos, apsimetančius broliu ir sese. Labiausiai myliu jų filmus „Sūnus“, „Berniukas su dviračiu“, „Rosetta“, nors ir naujas jų filmas pakankamai žiūroviškas ir įdomus. Po spaudos konferencijos abu režisieriai ir jų naujo filmo pagrindinio vaidmens atlikėja Amel Benaissa mielai sutiko drauge įsiamžinti. Kuklinuos prašyti autografų ar selfių, bet neatsispyriau pagundai su mylimais režisieriais humanistais. Jiems jau apie 70 ir jie yra vieni iš pagrindinių autorinio kino autoritetų pasaulyje.

Stebuklų nebūna

Neblogą pramogą suteikė režisierius iš Argentinos Sebastianas Lelio. Pagrindiniame konkurse buvo parodytas jo naujas filmas, sukurtas Netflix televizijai „Stebuklas“ (Wonder). Religinių prietarų kupinoj kaimo bendruomenėj gyvena mergaitė Anna O`Donnell, kuri po savo gimtadienio nustoja valgyti. Prabėga 4 mėnesiai. Ji geria vandenį, bet nieko nevalgiusi ramiai gyvena toliau.

Miega, keliasi, žaidžia-gyvena, kaip visi. Stebuklas ?  Į XIX amžiaus nuošalų kaimą skuba įvairiausi žmonės. Žurnalistas, gydytojai, šventikai. Anglų aktorė Florence Pugh vaidina slaugę Lib, kuri pasamdoma prižiūrėti mergaitę. Jos tikslas stebėti ir pateikti išvadas tarybai ar mergaitė slapčiomis nevalgo. Slaugė yra praktiška mergina, netiki jokiais stebuklais ar prietarais. Ji atlieka savo pareigas, bet yra įsitikinusi-kažkas čia  apgaudinėja. Mergaitės Anos vaidmeniui režisierius rado labai energingą mergaitę Kilą Lord Cassidy. Jinai sugeba būti paprastu smalsiu vaiku. Drauge keičia nuotaikas, žvilgsnį ir  žiūrovas nelabai supranta. Ar jinai tyras angelas ar atvirkščiai-velnio įsikūnijimas kaip siaubiakuose „Egzorcistas“ , „Omen“?  Įdomiai susuktas trileris yra sukurtas pagal airių rašytojos ir režisierės Emmos Donoghue to paties pavadinimo knygą. Ji pati parašė ir sukūrė Oskarui nominuotą pagrobimo istoriją „Kambarys“. Neabejoju, kad „Stebuklą“ kažkas nupirks ir parodys Lietuvoje.

Penktadienį San Sebastiane lijo. Pirmą kartą man čia esant. Tai nesutrukdė vietiniams  aktyvistams surengti demonstraciją už švarią planetą. Festivaliai yra gera proga visam pasauliui pasakyti kažką svarbaus. Žurnalistai iškart ima fotografuoti, čia pat budi televizijų atstovai su kamerom. Šį kartą nesimato separatistų, bet jie yra nurimę. Baskų kraštas turi nemenką autonomiją. Kino festivalis išsikovojo visus filmus ir spaudos konferencijas versti atskirai ispanų ir baskų kalbomis. Visai skirtingos šios dvi kalbos. Baskų kalba, kaip ir lietuvių abi įeina į seniausių pasaulio dešimtuką. Kino festivalyje Nescafe firma nemokamai vaišina nuostabia kava. Kasdien čia geriu mylimą kapučino, kurį  vietiniai darbuotojai paruošia be priekaištų. Tam reikia ne tik tobulai skanios kavos, bet ir meistriškai suplakti pieną ir jį tinkamai sumaišyti.

Vieną kartą prie kavos mane užkalbino senukas iš JAV. „Kalbate lietuviškai? Iš Lietuvos“-klausia. „Taip, Jūs lietuvis?“. „Ne, aš tiesiog studijuoju kalbas. Baskų ir lietuvių abi labai senos“.

Tranquilo

Ispanija -karštų žmonių kraštas. Tačiau vietiniai labiausiai mėgsta žodį „Tranquilo“ -nusiramink, atsipalaiduok. Tarkim, įeina garsiai plepančios moterys viešbučio kambarį tvarkyti, o aš dar neišėjęs. Arba duše. Taip nutinka beveik kasdien. „Ai nieko, tranquilo-atsipalaiduok, ilsėkis. Labiausiai „tranquilo“ šalis pasaulyje visuotinu sutarimu yra Argentina. Irgi ispaniškai kalbanti. Vietiniai labai moka atsipalaiduoti ir kitų poilsį supranta.

Rekomenduojami video