Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
San Sebastiano kino festivalis 2022: skandalas ir degradacija

Festivalis laikomas pavykusiu, jeigu jame yra nors vienas skandalingas filmas. San Sebastiano renginys šiuo atžvilgiu pavyko su kaupu. Austrų režisieriaus Ulricho Zeidlio vaidybinis filmas „Sparta“ tapo pagrindiniu ir geriausiu pagrindinio konkurso atradimu. Šio režisieriaus filmas „Rimini“ metų pradžioje buvo rodytas Berlyno festivalyje. „Sparta“ yra jo istorijos tęsinys. Todėl siūlau šiuos filmus pažiūrėti abu-vieną po kito.

„Rimini“ pasakoja apie Trečiojo reicho žmones, gyvenančius paskutines dienas senukų namuose. Suglebę šimtamečiai laukia savo mirties invalidų vežimėliuose. Vienas iš jų turi du sūnus. Tikrus fašistų kartos palikuonis. „Rimini“ koncentruoja pasakojimą į vieną iš jų Ricky, kuris kurorte  atlieka žigolo paslaugas. Su dideliu malonumu jis seksualiai patenkina senų moterų norus. Daug geria ir dainuoja saldžius šlagerius. Tampa tikru klientų numylėtiniu. Labai stilingas filmas, kurį jau galite pažiūrėti Lietuvoje.

„Sparta“ pasakoja apie kitą senstančio fašisto sūnų ir tuo pačiu Ricky brolį-Evaldą. Jis yra pedofilas, kovojantis su savo potraukiu. Jis neperžengia oficialių nusikaltimo ribų, bet nugalėti aistrų švelniems berniukams negali. Aktorius Georgas Friedrichas(„Didžioji laisvė“) puikiai perteikia savo personažo kančias, nors filme beveik nėra stambių planų. „Sparta“ idealiai plastiškas ir stilingas filmas. Sukaltas be priekaištų nuosekliai. Artistiškumo prasme jam nėra priekaištų. Pasakojimas irgi nepaliks abejingų, nors jis provokuojantis ir skandalingas.

Evaldas randa varganą miestelį Rumunijoj ir organizuoja vietiniams vaikams nemokamas Dziudo pamokas. Susilaukia didelio dėmesio ir sukuria savo pedofilišką utopiją. Žaidžia Antikos laikus, suteikia savo mokiniams atitinkamus graikiškus vardus, ruošia senovės graikų visuomenės apdarus. Suprantama, kad bręsta konfliktas su vaikų tėvais ir vietine bendruomene. Paradoksastas, kad konfliktas ne dėl kažkokio nepadoraus sekso su mažamečiais, bet dėl vietiniams nepriimtino gyvenimo. Alternatyva vaikams, išgelbėtiems nuo pedofilo globos-vegetavimas be išsilavinimo nykiam Rumunijos užkampyje ir girtuokliavimas.

Ulrichas Zeidlis dažnai imasi vartotojiškos visuomenės degradacijos temų su negailestingom ironijom. Daro tai neįkyriai ir be autoriaus moralų. Viskas tik vaizdiniais palyginimais.

Po šio filmo pasirodymo vokiečių leidinys „Spiegel“ pradėjo filmo persekiojimą dėl nepadoraus elgesio.  Pirmiausia jis nepatiko rumunams. Kol niekas nežinojo tikslaus filmo siužeto, viskas buvo tylu. Nors filmas buvo kuriamas keletą metų. Dabar vietiniai gyventojai pasipiktino, kodėl niekas jų neperspėjo, apie ką ten bus rodoma. Suprask, jeigu vietiniai gyventojai būtų žinoję, apie ką tas filmas bus, jie būtų kitaip reagavę...

Toronto festivalis iš karto atšaukė šio filmo premjerą. Amerikos žemyne nuo kaltinimų netinkamu elgesiu dar tokiame kontekste bėga, kaip nuo maro. Baskų festivalio vadovas nusprendė kitaip. Kol teismo sprendimo nebus-jis filmo premjeros neatšauks. Rizikavo neveltui. Žurnalistai ir kritikai „Spartos“ premjerą įvertino gerai ir filmą suprato reikiamai.

Jokių prizų „Sparta“ negaus. Pirmiausia todėl, kad režisierius ir kūrybinė grupė neatvažiavo. Juos dabar žurnalistai puola iš visų pusių ir tik dėl vienos temos-ar kas nors ko nors nečiupinėjo, ar žinojo, ar nežinojo, apie ką šis filmas pasakoja. „Tegu filmas pats kalba už save“-sako režisierius ir jis teisus.

Rašydamas šią publikaciją, girdžiu kolegas aptarinėjant visuotinę Rusijos mobilizaciją. Su liūdesiu girdžiu, kaip dejuoja prancūzų, italų kinomanai. Pietų Europoje didelė visuomenės dalis palaiko Putiną. Tegu jis ima tą Ukrainą. Kas jinai tokia, palyginus su Rusija ir pasaulio problemom. Atrodo, kad ateitų Putinistai ir sakytų italams, belgam, prancūzams: Duosim mes jums ramiai ir sočiai gyventi. Tik mums keletą vaikų duokit išprievartauti. Gal keletą nužudysim, bet kiti galės ramiai gyventi. Kas yra keletas, lyginant su viso pasaulio likimu. Ir duotų . Kur gi dėsis.

Aš maniau, kad L.Viskončio „Dievų žlugimas“, B.Bertolučio „Konformistas“, L.Kavani „La Pelle“ yra geri, bet jau pasenę filmai apie žmogaus degradaciją ir fašizmo gimimą. Panašių temų austro Ulricho Zeidlio naujausi filmai „Rimini“ ir „Sparta“ pasirodė pačiu laiku.

Rekomenduojami video