Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Rudens maratonas pasiekė Ispaniją

Dvi paras keliavau į San Sebastianą. Puikų miestą baskų krašte, kuriame kino festivalis užbaigia svarbiausių kino renginių maratoną. Vietiniai Ispanijos lėktuvai nuolat vėluoja. Teko nakvoti šalia esančiame Bilbao. Pakelės viešbutyje apžvelgiau kalendorių. Reziumuoti metus tenka su liūdesio gaida.

Mirė kino revoliucionierius

Rugsėjo 13 dieną mirė Žanas Liukas Godaras (1930–2022) – prancūzų kino kritikas, režisierius, scenaristas. Vienas svarbiausių prancūzų Naujosios bangos kūrėjų. Viso pasaulio televizijos ir leidiniai paminėjo šią žinią. Kino kalba prasidėjo Deividu Vorku Grifitu. Modernią kino kalbą iš esmės toliau kūrė Čarlis Čaplinas, Federikas Felinis ir Ž.L.Godaras.

Po Antrojo pasaulinio karo išsisėmė tradiciniai kino žanrai. Kokybiškai sukurtos melodramos, miuziklai, detektyvai atrodė dirbtini ir neatspindėjo gyvenimo aktualijų. Prancūzai davė toną viso pasaulio kino atnaujinimui. J.L.Godaras pasikvietė operatorių Raoulą Coutardą, kuris dirbo su karo kronikomis, kūrė reportažus ir pasakė: nufilmuosim kiną reportažo stiliumi. Taip ir padarė.

Taip gimė „Iki paskutinio atodūsio“ (1960) su Žanu Poliu Belmondo ir Jean Seberg. Vėliau Žanas Liukas neilgai užsiėmė formos tobulinimu. Keletas ankstyvų filmų tam buvo skirti. Vėliau jis lingavo pagal įvairias politikos aktualijas. Eksperimentavo su skaitmena. Kūrė savą subjektyvų pasakojimą apie kino istoriją.

1968 metų gegužę prasidėjus studentų maištui, Godaras kartu su kolegomis Fransua Triufo, Lui Maliu ir Romanu Polanskiu nutraukė Kanų kino festivalio darbą. „Kaip mes galim ramiai žiūrėti kiną, kai šalia maištauja studentai ir darbininkai“, – sakė jis.

Žanas Liukas baigė gyvenimą savižudybe su pagalba. Šveicarijoje taip galima daryti oficialiai. Iki galo išliko savo paties gyvenimo autoriumi. Jo prašymu šeima neorganizavo jokios jo laidotuvių ceremonijos. Keistuolis, bet niekada negalima jo pavadinti konformistu. Jis buvo apdovanotas garbės Oskaru“, bet į jo teikimą taip pat neatvyko. Jis nedaug filmų skyrė naujai kino formai tobulinti, bet kinui buvo tuo pačiu, kas dailei – Pablas Pikasas.

Su Godaro mirtimi baigėsi svarbi kino epocha. Didžiujų XX amžiaus modernių meistrų epocha.

Venecijos liūtai

Gyvenimas tęsiasi ir mes vis tiek ieškome naujų gerų filmų. Rugsėjo 10 dieną pasibaigė 79-asis kino festivalis Venecijoje. Kritikams patiko italo Luca Guadagnino bene geriausias žaidimas estetizmu filme „Kartu su kaulais“. Alegorija apie maištaujančių jaunuolių porelę pasirodė įdomesnė negu jo ankstesnis filmas apie vienalytę meilę „Vadink mane savo vardu“.

1953 metais pradėtas San Sebastiano festivalis iš pradžių buvo skirtas ispanų kalba sukurtiems filmams pristatyti, tačiau vėliau tapo pilnateisiu aukščiausio reitingo festivaliu, konkuruojančiu su kitais gigantais – Berlyno, Kanų, Venecijos, Karlovy Vary, Lokarno renginiais.

Naujame filme vėl vaidina žiūrovų numylėtas Timothée Chalametas. Jo ekrano partnerė Taylor Russell buvo apdovanota Marcello Mastroianni vardiniu prizu, tradiciškai įteikiamu naujam talentui. Pats L.Gudagnino gavo geriausio režisieriaus apdovanojimą. Lietuvoje mes būtinai sulauksime šio filmo. Tik nežinau, ar jis visiems patiks. Pagrindiniai filmo herojai yra kanibalai. Jie medžioja ir valgo žmones.

Geriausia aktore Venecijoje pavadinta ir Volpio taure apdovanota Cate Blanchett už pirmosios Berlyno orkestro vyriausios dirigentės Lydia Tar vaidmenį dramoje „Tar“ (rež. Toddas Fieldas). Filmas žaidžia pikantiškomis temomis, kelia ne vien gerus įspūdžius, bet C.Blanchett vaidyba pranoko visas konkurentes.

Kita Volpio taure apdovanotas aktorius Colinas Farrellas už vaidmenį britų dramoje apie draugystę Iniširo dvasios“ („The Banshees of Inisherin“). Šio filmo režisierius Martinas McDonaghas pripažintas geriausiu scenaristu. Jis žinomas teatro ir kino dramaturgas. 2008 metais matėme jo juodo humoro kupiną filmą su C.Farrello ir Brendano Gleesono duetu „Reikalai Briugėje“. „Iniširo dvasios“ taip pat pasmerktos kinomanų simpatijoms.

Pagrindiniu prizu –Venecijos Auksiniu liūtu“ – apdovanotas amerikiečių dokumentinis filmas „Visas grožis ir kraujo praliejimas“ („All The Beauty And The Bloodshed“, rež. Laura Poitras). Visoje konkurso programoje buvo tik vienas dokumentinis filmas ir jis aplenkė vaidybinius. Suveikė to paties Ž.L.Godaro reikalavimas atspindėti laikmečio aktualijas. Anksčiau mano paminėti filmai yra virtuoziški žaidimai kinu. Amerikietės dokumentika pasakoja apie bekompromisinę kovą su vaistų kompanijomis, kurios skatino žmonių priklausomybes.

Specialus žiuri prizas atiteko dabar Irane įkalinto režisieriaus Jafaro Panahi filmui „Lokių nėra“ („No Bears“).

„Auksinės kriauklės“ baskų krašte

Rugsėjo 16–24 dienomis vykstantis San Sebastiano kino festivalis užbaigs didžiausių kino renginių metų ciklą. Po jo bus galima spėlioti, kas pretenduos „Oskarui“ už šiuos metus. Ispanijoje dabar reikia dėvėti kaukes. COVID-19 pavojai skelbiami labiau negu Lietuvoje. Vis dėlto filmų derlius rodo, kad šiemet pasirodė daug postpandeminių filmų.

Porą metų nutilę režisieriai pristatė savo kūrinius ir jų tikrai daug. Jubiliejinis 70-asis San Sebastiano festivalis „Auksine kriaukle“ apdovanos geriausią filmą pagrindiniame konkurse. Geriausi filmai iš kitų festivalių bus parodyti informacinėje programoje „Perlai“. Debiutams skirta programa „Nauji režisieriai“. Programoje „Horizontes Latinos“ rodomi Pietų Amerikoje sukurti filmai, kurie nebuvo demonstruoti Ispanijoje.

1953 metais pradėtas San Sebastiano festivalis iš pradžių buvo skirtas ispanų kalba sukurtiems filmams pristatyti, tačiau vėliau tapo pilnateisiu aukščiausio reitingo festivaliu, konkuruojančiu su kitais gigantais – Berlyno, Kanų, Venecijos, Karlovy Vary, Lokarno renginiais.

Gaila, kad vadovauti žiuri paskutiniu momentu dėl šeimyninių aplinkybių atsisakė aktorė Glenn Close. Tikiuosi gyvai pamatyti prancūzų aktorę Juliette Binoche ir kanadiečių režisierių Davidą Cronenbergą. Uždarymui savo naują filmą „Marlou“ parodys airių kilmės režisierius Neilas Jordanas. Su juo čia bus galima sutikti „Šindlerio sąrašo“ ir daugelio veiksmo filmų žvaigždę Liamą Neesoną. Jis suvaidino pagrindinį seklio Filipo Marlou vaidmenį.

San Sebastiano atidarymo filmu pasirinkta ispano Alberto Rodriguez drama „Kalėjimas 77“.

Marijus Kulvietis

Specialusis korespondentas, San Sebastianas (Ispanija)

Rekomenduojami video