Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Raižiuose lankėsi totoriai iš viso pasaulio

Raižiuose lankėsi Pasaulio Krymo totorių kongreso vykdomojo komiteto posėdžio ir tarptautinės konferencijos „Masiniai žmogaus teisių pažeidimai okupuotame Kryme“ dalyviai. Juos sutiko ir Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas, vicemeras Arvydas Balčiūnas, savivaldybės tarybos narys Gintaras Chščenavičius, Punios seniūnas Gintautas Laukaitis. Kartu su totoriais iš įvairių šalių atvyko iš Butrimonių kilęs Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininkas doc. dr. Adas Jakubauskas.

Balandžio 11 d. Seime vykusioje konferencijoje buvo kalbama apie žmogaus teisių pažeidimus okupuotame Kryme, Krymo totorių tapatybės, kalbos, kultūros išsaugojimo galimybes. Joje dalyvavo Krymo totorių atstovai, Ukrainos, Lietuvos, Baltarusijos, Turkijos, Rumunijos, Bulgarijos, Uzbekistano, Kazachstano, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Rusijos, Švedijos, Lenkijos politikai, akademinės bendruomenės atstovai, žmogaus teisių aktyvistai.

Tarptautinės konferencijos dalyviai Raižių kaime, kur įsikūrusi totorių bendruomenė ir veikia mečetė, bendravo su bendruomenės nariais, dalyvavo pamaldose, ragavo tradicinių totoriškų patiekalų.

„Esame išskirtiniai, bendrystė su totorių tauta, vietiniais totoriais yra pavyzdys visam pasauliui, kaip gali bendrauti skirtingo tikėjimo žmonės ir sugyventi vienoje valstybėje. Labai džiaugiamės, kad į rajoną atvažiavo tarptautinės konferencijos dalyviai“,– sakė Alytaus rajono meras A. Vrubliauskas. Rajone gyvenančius totorius jis vertina kaip aktyvią ir daug dirbančią bei pasiekiančią bendruomenę. „Mūsų rajone gyvenanti totorių bendruomenė aktyvi, pati inicijuoja projektus, randa lėšų jiems įgyvendinti. Pavyzdys – Vytauto paminklas“,– sakė meras. Paminklas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vytautui Raižiuose pastatytas 2010 metais rėmėjų lėšomis. Rajono meras A. Vrubliauskas taip pat pažymėjo, kas bendruomenė naudojasi galimybėmis projektams finansuoti, labai gerai juos parengia ir įgyvendina.

Lietuvoje totorių bendruomenė turi gilias tradicijas nuo XIII–XIV amžiaus. Didieji Lietuvos kunigaikščiai Gediminas, Algirdas, Kęstutis ir Vytautas su totoriais sudarydavo karines sąjungas. Totoriai tarnaudavo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenėje. Šiuo metu Lietuvoje gyvena 4000 totorių, daugiausia Vilniaus, Kauno ir Alytaus apskrityse.

Alytaus rajono savivaldybės informacija

Rekomenduojami video