Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Parodoje: Lietuvos ir Latvijos nepriklausomybių šimtmečiai

Jelgavoje atidaryta paroda, skirta Latvijos ir Lietuvos valstybių nepriklausomybių šimtmečiams, ir pristatyta knyga apie abiejų valstybių nepriklausomybių kūrėjus, kurie mokėsi tuometinės Mintaujos gimnazijoje.

Parodą rengė Šiaulių „Aušros“ muziejaus darbuotojai ir jų kolegos iš Latvijos. Paroda atidaryta Gederto Eliaso Jelgavos istorijos ir meno muziejuje.

Daug metų čia buvo 18 a. pab. įsteigta gimnazija, vadinamoji akademija Petrina.

Joje mokėsi būsimieji Latvijos Prezidentai Janis Čakstė ir Albertas Kviesis, Lietuvos Prezidentas Antanas Smetona, ministrai pirmininkai Mykolas Sleževičius, Vytautas Petrulis, Juozas Tūbelis, Vladas Mironas bei gausus būrys abiejų šalių politikos, ekonomikos, mokslo, kultūros ir meno atstovų.

„Skirtumas tarp mūsų valstybingumų ir neprikausomybių yra esminis: Lietuva turi šiek tiek gilesnes valstybines tradicijas ir mes siejame savo valstybę su gyvavusia Lietuvos-Lenkijos valstybe, latviai negali pasididžiuoti turį ilga valstybės tradiciją, savo valstybingumo tradiciją, bet, be jokios abejonės, kuriant modernią Latvijos valstybę panašumų su Lietuva yra be galo daug“, – teigė Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza.

„Su kolegomis iš Šiaulių mus sieja ne tik kartu vykdomi projektai, bet daug metų besitęsianti draugystė. Tikiuosi kad ir ateityje abiejų šalių visuomenėms galėsime pristatyti daugiau istorinių faktų apie čia studijavusius žmones, tapusius prezidentais, ministrais pirmininkais“, – kalbėjo Jelgavos muziejaus direktorė Gita Grase.

Lietuvių ir latvių  kalbomis išleista parodos knyga pasakoja apie abiejų šalių nepriklausomybių kūrėjus.

„Ir parodoje, ir leidinyje yra sudėti mūsų dvejų metų tyrinėjimai, tai, ką mums pavyko atrasti. Todėl, kad pačios Mintaujos gimnazijos archyvas, kai 1915 metais gimnazija buvo evakuota į Taganrogą, tiesiog žuvo“, – kalbėjo knygos sudarytoja Virginija Šiukščienė.

Pasak abiejų šalių muziejininkų, šio projekto tikslas – per Mintaujos gimnazijos moksleivių likimus papasakoti Lietuvos ir Latvijos kelią į Nepriklausomybę.

Jelgavoje paroda veiks iki kitų metų sausio pabaigos, į Lietuva bus sugrąžinta prieš vasario 16-ąją, vėliau aplankys abiejų šalių miestus.

Rekomenduojami video