Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
N. Kuolienė: tikėkime laiminga knygų pabaiga

VšĮ „Laikas skaityti“ projektų vadovė Nijolė Kuolienė LRT KLASIKOS laidoje „Ryto allegro“ pristato keletą knygų vaikams, paaugliams ir jaunimui. Tai – Patricko Nesso knyga „Septynios minutės po vidurnakčio“, Jasmine Wargos – „Mano širdis ir kitos juodosios skylės“, Antonios Michaelis – „Pasakininko istorija. Kai meilė peržengia ribas“, Thomaso Christoso – „Robotuko Orbio pabėgimas“ ir Andrzejaus Maleszkos – „Raudonoji kėdė“.

Patrick Ness „Septynios minutės po vidurnakčio“

Vilniaus knygų mugės metu ir tuoj po jos pasirodė nemažai paaugliams ir jaunimui skirtų puikių knygų. Nėra abejonių, kad garsias, drąsias, pasaulio jaunimo jau pamėgtas knygas skaitys ir Lietuvos jaunimas.

Viena vertingiausių Vilniaus knygų mugės naujienų paaugliams – P. Nesso knyga „Septynios minutės po vidurnakčio“, parašyta pagal Siobhan Dowd mintis, kurių ši britų rašytoja nebespėjo įgyvendinti. Knyga pelniusi daugybę apdovanojimų, tarp jų – prestižinį Carnegie medalį, be to, tapusi Metų knyga.

Pirmiausia tai pasakojimas apie jausmus ir tiesą, mirtį ir troškimą gyventi. Trylikamečio berniuko Konoro mama nepagydomai serga vėžiu. Tėtis gyvena toli ir turi kitą šeimą. Berniukas kas rytą ruošia sau pusryčius, rūpinasi mama, tvarko namus. Mokykloje santykiai su draugais ir mokytojais vis labiau komplikuojasi. Konorą slegia mokytojų ir draugų rodomas gailestis, didėjanti atskirtis.

Berniukas ima sapnuoti košmarus, galiausiai šie įgyja konkretaus siaubūno pavidalą, kuris pasirodo kasnakt, septynios minutės po vidurnakčio. Siaubūnas sakosi pasirodąs, kai sprendžiamas gyvenimo ir mirties klausimas. Kasnakt jis pasakoja po vieną išmintingą istoriją. Jose veikėjai ne visada yra tik teigiami ar neigiami: geri žmonės jose gali pasielgti blogai, o blogi – gerai. Sapnuose siaubūnas įspėja berniuką, kad ketvirtą istoriją turės papasakoti jis pats.

Taip Konoras pamažu lydimas į jo paties košmarą, kuriame jis turės išdrįsti susitikti su tiesa ir įveikti savo didžiausią baimę – tą tiesą sau pripažinti. Taigi ši P. Nesso knyga gali turėti ir psichoterapinį poveikį, padėti įveikti sudėtingas problemas, apie kurias kalbėti su paaugliais dažnai atrodo pernelyg sudėtinga.

Galiausiai Konoras prisipažįsta, kad jis jau gali paleisti brangiausią žmogų, išsaugodamas jį širdyje, ir taip išsigelbėti.

Knygoje „Septynios minutės po vidurnakčio“ paliečiamos ir labai tikroviškos problemos mokykloje – patyčios, gailestis, kaip atskyrimas, ir tikros draugystės kaina.

Įspūdingose knygos iliustracijose, kurios apdovanotos Kate Greenaway medaliu, verta ieškoti ir rasti pasakojimo tąsą. Juk, pasak knygos „Septynios minutės po vidurnakčio“ autoriaus, rašytojai nebaigia savo istorijų, jie tik perduoda estafetę skaitytojams.

Jasmine Warga „Mano širdis ir kitos juodosios skylės“

J. Wargos romanas „Mano širdis ir kitos juodosios skylės“ – pirmoji 26 metų amerikietės fizikos mokytojos knyga. Kūrinys pelnė 2015 m. geriausio debiuto prizą bei daug kitų įvertinimų. Romanas jau išverstas į daugiau nei 20 kalbų, pagal jį kuriamas filmas. Knyga neabejotinai patiks tiems, kas skaitė Jay Asher „Trylika priežasčių kodėl“, Alessandro d`Avenia „Balta kaip pienas, raudona kaip kraujas“, Johno Greeno „Aliaskos beieškant“ bei didžiausio populiarumo sulaukusį to paties autoriaus romaną „Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos“.

Romane „Mano širdis ir kitos juodosios skylės“ svarstomi jaunimui aktualūs gyvenimo prasmės ir beprasmybės, kaltės ir savižudybės klausimai. J. Warga šią knygą parašė remdamasi savo patirtimi, sukrėsta artimo draugo savižudybės. Goodreads svetainėje vos pasirodžius šio romano anotacijai, būsimi skaitytojai ėmė klausti, ar ši knyga baigiasi gerai. Atsakymas glūdi jau knygos viršelyje, nutaškytame linksmais, sūkuriuojančiais akvareliniais burbulais, tarsi teigiančiais, kad bet kokioje situacijoje pirmiausia ieškome priežasčių gyventi.

Šešiolikmetė Uzelė išgyvena visišką izoliaciją. Dėl jos tėvo, garsėjusio ūmiu, nevaldomu būdu, žuvo perspektyvus mokyklos sportininkas, visų mėgstama žvaigždė. Uzelę vienas auginęs tėvas nuteisiamas, mergaitė apsigyvena jai svetimoje motinos šeimoje. Mokykloje ir susirastame darbe jos visi vengia, geriausiu atveju stengiasi nepastebėti. Atrodo, merginai niekas negali padėti, nes ji tiesiog bijo, kad joje neprabustų nevaldomo pykčio priepuolių kamuojamo tėvo genai. „Mano širdis yra kaip juodoji skylė – ji tokia tanki, kad nėra vietos šviesai“, – sako romano herojė.

Uzelė pradeda galvoti apie savižudybę. Internete ji užtinka svetainę „Sklandus pasitraukimas“, skirtą bendrauti tiems, kurie apsisprendė išeiti ir tikrumo dėlei ieško partnerio. Mergina nustemba, kad su ja susitikti ateina iš pažiūros visų mėgstamas ir draugiškas septyniolikmetis Romanas...

Ši knyga moko pažinti ir atpažinti žmones, įžvelgti užslėptus jausmus. Vienas pagrindinių jaunos autorės keliamų klausimų ir yra „Kažin ar taip tamsa ir laimi: įtikina mus uždaryti ją viduje?“

Knygos pasakojimas kupinas netikėčiausių įvykių, sielvarto, jausmų protrūkio ir nuoširdžiausio juoko ašarų. Ši istorija teigia gyvenimą, kviečia išgyventi visas jo spalvas. „Mano širdis ir kitos juodosios skylės“ – knyga, kurią ilgam įsimename ir kuri visada bus aktuali.

Antonia Michaelis „Pasakininko istorija. Kai meilė peržengia ribas“

Jaunos vokiečių rašytojos A. Michaelis romanas „Pasakininko istorija. Kai meilė peržengia ribas“ pasirodė pačioje 2015 m. pabaigoje. Romanas skirtas skaitytojams nuo 13–14 metų. Knyga buvo nominuota Vokietijos jaunimo knygos premijai, įtraukta į geriausių šios šalies knygų šimtuką. „Pasakininko istorija“ išleista Ispanijoje, Didžiojoje Britanijoje, JAV ir kitose šalyse. Vokiečių autorei tai didžiulis pasiekimas.

Knyga ką tik sulaukė svarbaus įvertinimo ir Lietuvoje. IBBY (Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos) Lietuvos skyrius „Pasakininko istoriją“ pripažino reikšmingiausia ir meniškiausia verstine metų knyga paaugliams.

A. Michaelis knyga – ne apie tokį pasakininką, kokį pirmiausia galėtume įsivaizduoti perskaitę pavadinimą. Rožės puikiame viršelyje (dail. A.Tarabilda) tikroviškos, vadinasi, dygios, skaisčiai raudoni žiedlapiai vis dėlto labai primena kraują, ypač ryškų vasario sniege. Iš tiesų tai greito veiksmo trileris, kartu – ir meilės istorija. Knyga turėtų patikti tiems, kurie skaitė Kevino Brookso knygas „Martynas Pigas“, „Lukas“, „Kendė“ ir panašias.

Pagrindinis knygos herojus – septyniolikmetis Abelis, klasės draugų akimis keistas, svetimas „prekeivis lenkas“ (galbūt narkotikais), dažnai užmiegantis per vokiečių kalbos pamoką, besilaikantis atokiai, netgi keliantis nepaaiškinamą baimę. Ana – mergaitė iš tobulų namų, grojanti fleita, svajojanti apie muzikos studijas. Nepaisydama draugės perspėjimo, Ana pirmoji užkalbina Abelį. Vaikinui neprašant, netgi neleidžiant, Ana įsibrauna į jo gyvenimą. Pamato kitą jo pusę, išgirsta Abelio sesutei Michai sekamą pasaką. Joje daug atpažįstamų dalykų iš realaus gyvenimo, daug perspėjimų Michai, kuri, be Abelio, daugiau nieko neturi. Mieste vienas po kito įvyksta sukrečiantys nutikimai. Abelis Tanatekas vengia Anos artumo, tarsi mėgindamas ją įspėti. Bet, kas turi įvykti, įvyksta.

Pagrindinė knygos tema: ar visada galime padėti kitam? Padėti iš esmės. Kai netrumpą kelio atkarpą tas kitas jau yra nuėjęs be tavęs, su kitais, o iš tikrųjų vienas.  Tai turėtų būti labai svarbi jaunimui knyga, padedanti suprasti kitokį kito bendraamžio gyvenimą.

Thomas Christos „Robotuko Orbio pabėgimas“

Smagi knygelė pradedantiems savarankiškai skaityti – graikų kilmės rašytojo Thomaso Christos „Robotuko Orbio pabėgimas“. Knygelėje pasakojama apie aštuonmečio berniuko Linuso ir robotuko Orbio draugystę.

Protingiausias pasaulyje robotas Orbis pasprunka iš laboratorijos, kad nebūtų vienas išsiųstas į kosmosą. Pasislėpusį už konteinerio jį suranda Linusas. Robotukas moko berniuką spręsti uždavinius, pagauti nusikaltėlius ir daugybės kitų, visai nerobotiškų dalykų. Žinoma, kol robotui nesibaigia elektros energija. Tada jį tiesiog reikia skubiai prijungti prie tinklo. Galiausiai Linuso namų vonioje Orbis sukonstruoja netikėtą įrenginį. Ką gi bus sumanęs protingiausias pasaulyje robotas?

Šioje spalvingoje knygoje vaikams suprantama kalba nagrinėjamos svarbios šių dienų ir ateities temos: žmonių ir jų sukurtų technologijų santykiai, robotų vieta mūsų gyvenime. Bet pirmiausia – tai smagus nuotaikingas pasakojimas apie ištikimą berniuko ir roboto draugystę.

Andrzej Maleszka „Raudonoji kėdė“

Nauja magiška knyga jaunesniems paaugliams – A. Maleszkos „Raudonoji kėdė“. Tai pirmoji ciklo „Stebuklingas medis“ knyga, 2009 m. tapusi Lenkijos metų knyga.

Kartą per audrą žaibas pakerta milžinišką seną ąžuolą. Žmonės supjauna iš jo lentas, padirbina įvairių daiktų ir baldų. Niekas nežino, kad medžio būta stebuklingo, kad joje glūdėjo didi galia. Dalelė tos galios lieka kiekviename ąžuolo dirbinyje. Antai ąžuolinė raudonoji kėdė gali pildyti įvairius norus, ji moka skraidyti ir vaikščioti. Stebuklinga kėdė patenka į šeimą, kurioje gyvena trys vaikai, svajojantys, kad jų tėvai muzikantai vėl susirastų rimtus darbus. Tik tokio stebuklo jie ir paprašo stebuklingos raudonosios kėdės. Ir jis įvyksta.

Knyga jauniesiems skaitytojams įtaigiai atskleidžia, kad, siekdami didelių norų išsipildymo, kartais prarandame neįvertintus mažus, bet labai svarbius dalykus: savitarpio meilę, orumą, talentą. Mylintys tėvai staiga tampa pinigų gaminimo aparatais, kuriems vaikai tiesiog trukdo, todėl paliekami šykštuolės tetos globai. Vaikams teks įveikti daugybę sunkumų, kad išvaduotų tėvus nuo burtų. Čia jie vėl neišsivers be raudonosios kėdės iš stebuklingojo ąžuolo ir, žinoma, savo vidinių galių.

Pagal šią knygą sukurtas populiarus filmas, pelnęs tarptautinį „Emmy“ apdovanojimą.

Šios knygos autorius teigia: „Vaikams patinka, kai juos nustebini. Jie atranda iš Stebuklingo Medžio pagamintų daiktų magiškas galias. Tai yra ne tik nuostabu ir poetiška, bet atskleidžia tiesą apie vaikų svajones – jų troškimą pakeisti pasaulį, siekti harmonijos ir žinių. Tikiu, kad vaikystė baigiasi, kai prarandamas tikėjimas laiminga pabaiga.“

Rekomenduojami video